Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incident la semafor

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Un incident la semafor, ieri 25-03 in jurul orei 23. La o intersectie in rampa ma incadrez pe banda din stanga pentru viraj la stanga. Eram primul la semafor, asteptand verdele. Noapte, poate putina oboseala, sau neatentie ... chestia e ca, in momentul cand se face verde, si dau sa plec, ”scap” putin masina in spate. Adica, exact ca un incepator (desi am 25 de ani de permis) nu am reusit o plecare din rampa. Asta e, se mai intampla. Problema e, ca in spatele meu, la foarte mica distanta se afla o masina (cred ca un Logan).  Iar eu ma proptesc cu carligul de remorcare in bara lui! A oprit foarte aproape de mine, deoarece eu mai mult de 20-30 cm nu am scapat masina. Dar recunosc din prima, greseala imi apartine in totalitate. Ok, plec de la semafor, virez la stanga si dupa cativa metrii (5-6 metri) trag pe dreapta sa vad cum rezolvam problema. Insa Loganul respectiv trece in viteza pe langa mine, si nici nu ma baga in seama. Ma uit atent la masina mea, nu am absolut nimic. Doar aparatoarea de plastic de pe carligul de remorcare s-a zdrelit putin. Am verificat-o cu lanterna. Am mai stat vreo 5 minute sa vad daca se intoarce sa discutam ... nimic. Dupa care am plecat acasa (era ora 23, noapte, etc).
Doua chestii de lamurit:
1. Sa merg astazi la politie sa declar ce s-a intamplat? Tinand cont ca nu am nici o avarie la masina? Stiu ca un accident se declara in maxim 24 de ore ... deci ar mai fi timp pana diseara la orele 23. Dar ce sa le arat? Masina mea nu are nimic, nici macar plasticul ce acoperea nuca de la carlig nu s-a crapat. Doar putin zdrelit, atat.
2. De ce, cel cu Logan-ul din spatele meu nu a oprit? Nu avea nici o vina. Contact intre masini a existat. De ce oare? Eu in locul lui as fi oprit. Macar ca sa imi verific masina ... El a trecut pe langa mine in forta, cu masina accelerata, ca si cand ar fi vrut sa fuga ... Oare nu si-a dat seama ca l-am atins?

Edited by XL700VA, 26 March 2017 - 04:30.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
gandestete totusi ca daca tu nu te duci dar el are semne si ti a memorat numarul si se duce tu ramai fara permis.
teoretic si normal era sa opreasca si sa vb .daca avea semne facea o amiabila.
acuma cine stie ce motive a avut sa nu opreasca.
legea oricum nu te obliga sa opresti daca nu vrei la astea usoare.
faci cum crezi .dar daca el are pagube si se duce ..tu o sa suporti consecinte neplacute.
eu m as duce .
daca oprea sa stati de vb sa vedeti ce si cum ,chiar nu era de dus la politie.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
dar tu ai luat macar nr masinii pe care ai lovit-o?

sgatul meu este sa declari la politie. macar te asiguri ca totul e ok la tine. respectivul poate era baut, poate era drogat, poate se grabea la o gagica, treaba lui, nu te priveste de ce n-a oprit el. tu mergi si-ti rezolvi problema ta.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
A trecut ca glontul pe langa mine. Nici macar culoarea masinii nu am retinut-o. Ca sa fiu sincer, nici nu am fost atent, pentru ca ma asteptam sa opreasca. Dupa spatele masinii mi-am dat seama ca era un Logan ... dar si aici am dubii, deoarece era noapte, iar strada nu era luminata. Am avut camera pe bord, dar nici din inregistrare nu se vede mare lucru. Insa sper sa ma ajute, deoarece pe inregistrare se vede ca am oprit, si ca el m-a depasit si a trecut in fuga pe langa mine.
Ok, am sa ma duc astazi la politie. Dar oare gasesc duminica pe cineva acolo?

Edited by XL700VA, 26 March 2017 - 05:11.


#5
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Te duci la politie spui ce s-a intamplat, mai putin numarul masinii lui. Spui ca nu l-ai vazut. (dar in rest declari tot ce s-a intamplat).
Daca ala se duce la Politie, macar nu ramai fara permis.

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
In cazul de fata vinovat ar fi soferul acelui Logan pentru ca nu a pastrat distanta fata de autoturismul din fata,nicidecum tu ca nu ti-a iesit plecatea din rampa.
Eu zic sa iti vezi de treaba si sa lasi asa.
Acum vreo 6 ani un șofer de taxi tot cu un Logan s-a infipt in fundul masinii mele....eu oprisem la stop,iar el din spate buffff.
Masina mea nu avea nimic in spate din cauza construcției mai solide,doar foarte putin o zgarietura vizibila de la 30-40 cm,dar a lui era sifonata rau.Nu am fost nici unu la politie,el era proaspăt angajat la firma respectiva de taxi,nu vroia probleme.
I-am zis daca il intreaba cineva oricine ar fi inclusiv seful,sa zica ca lasat-o pe liber si a scapat-o intr-un zid ori in altceva.
L-am intrebat ce va face cu reparația,la service ai cere dovada de la politie...a zis ca se descurcă el.
In final dupa ce i-am facut poza la masina,l-am lăsat sa plece.

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da dar tu ai vb cu el ,ai vazut ce pagube sant..etc .el nu ,de unde stie el ca ala nu se duce azi la politie?
si asta cu vinovat este ala ca nu a pastrat distanta...mai gandestete..

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Du-te bre la militie. Dai o declaratie 10 min. si dormi linistit.  Ala probabil era beat ori n-avea asigurare ori cine stie..

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Declari azi la politie tamponarea. Apoi astepti sa vezi daca se prezinta si celalalt. Cred ca ieri a avut "motive" serioase (alcool, fara permis, furata, etc.)

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Vezi-ti domne de treaba ta, stai linistit, mai rau ii superi pe aia de la militie pentru din astea!
Daca avea vreo pretentie, oprea si ala cu Loganu macar juma de minut, oricat de grabit era, sa evaluati pagubele si sa faceti schimb de nr de telefon.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Ce suparare? Asta e serviciul lor.
E obligat sa declare accidentul fara victime la politie in 24 ore. Nu era obligat sa opreasca.

#12
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Io cred că ăla din spate era nitel aburit sau n-avea permis.
A ales paguba mai mică, aşa că stai liniştit.
Dacă ai mult timp liber, fă-ţi de lucru din nimic.
Parerea mea Posted Image

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu inteleg de ce s-ar duce la politie daca nu are nimic. Nimeni nu poate demnstra nimic. In plus accidentul de obicei e vina aluia din spate.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In acest caz nu e vina celui din spate. Erau fix 30 cm? Poate era 1 m.
Nu stai la semafor la 2 m de masina din fata ca faci coloana pana la alta intersectie.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Nu contează vina. Dacă nu declari accidentul în 24h iar celălalt șofer o face, ai amendă și permisul suspendat. Poate că suflă în iaurt dacă merge, dar evită cu siguranță să fie fript.

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum dracu ma e vina celui din spate??voi aveti permis?..la examinare era mai demult un politist si ii punea pe elevi in panta si isi punea ceasu la roata masini si ii zicea sa plece de pe loc ,daca ii strica ceasu pleca si elevu ...acasa fara ex luat.

#17
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
hai las-o dracu.....avea o valiza de ceasuri la el?

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 vrajitoruldinoz, on 26 martie 2017 - 09:12, said:

Nimeni nu poate demnstra nimic.
De unde stii ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate