Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vaccinarea ar putea deveni obligatorie prin lege

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1631 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:18, said:


Ce argument mai bun vrei decat faptul ca acum 100 de ani media sperantei de viata era pana in 50 de ani iar acum, in lume, e de 70 de ani? Sau ce argument mai bun vrei decat disparitia bolilor pentru care suntem vaccinati? Zi tu si incercam sa-ti dam.
Daca dispareau bolile precum lepra acum nu mai aveam clasa asta politica, eu nu vad nici un progres cel putin in Romania, vad vaccinuri experimentale, nu unele de buna calitate.

#38
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 notrust, on 26 martie 2017 - 01:17, said:

Daca acel caz izolat de reactie adversa la vaccin ar fi copilul tau ?
Decat sa fie al meu copil, mai bine astept macelul ca pe incalzirea globala si dezvoltarea Romaniei Posted Image

Ai copil? L-ai vaccinat?
La mine ambele raspunsuri sunt pozitive.

#39
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 notrust, on 26 martie 2017 - 01:19, said:

vad vaccinuri experimentale, nu unele de buna calitate.

Da niste detalii. Ce inseamna experimentale, cine le produce, chestii de gen.

#40
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:20, said:

Da niste detalii. Ce inseamna experimentale, cine le produce, chestii de gen.
Cum adica cine? Nu stii? Soros. Fortele oculte. Reptilieni. Etc.

Edited by baliosss, 26 March 2017 - 01:22.


#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:18, said:


Ce argument mai bun vrei decat faptul ca acum 100 de ani media sperantei de viata era pana in 50 de ani iar acum, in lume, e de 70 de ani? Sau ce argument mai bun vrei decat disparitia bolilor pentru care suntem vaccinati? Zi tu si incercam sa-ti dam.

70 de ani in lume, dar iarasi imi aduci argumente cu media aritmetica, si uiti ca in 100 de ani am invatat sa ne spalam pe maini, am adus apa curenta in casa, am adus wc in casa, am invatat iarasi sa ne spalam pe maini, am invatat sa ducem batista, mana la nas cand stranutam, si multe alte binefaceri ale civilizatiei, si ne-am adaptat la noile provocari,

#42
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:19, said:

Uite de aia nu trebuie lasata decizia in mana parintilor. Pentru ca de frica pot face greseli majore. Cum sa-i explici ca daca nu se mai vaccineaza nimeni sansa sa-i moara copilul e de 50% si daca face un vaccin sansa e de 1 la un milion, daca el nu vrea sa priceapa si se crede norocos?
Uite de ce cand am fost presat de medicul de familie sa fac vaccinul i-am spus ca vreau scris ca isi asuma raspunderea in caz de reactii adverse si ea si clinica pe care o patroneaza, si in momentul ala, de la tonul imperativ, discutia a trecut la : "va las sa va mai ganditi" :)
Hai sa vedem si raspunderea nu doar obligatia...

#43
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 01:19, said:

Da ce chestie. Hai sa gandim dupa ce se intampla in cercul de prieteni.
Dupa logica asta dovedesti ca nu vrei doar sa pari interesant ca un gica contra. Esti exact ce ti-a zis chique....

Tu negi datele ca in jurul tau e altfel. Sa nu va hotarati ca pamantul e plat ca ii omorati maine pe australieni saracii.

Cred ca iti dau un report doar pentru ca insisti sa ma jignesti, am zis eu de cercul meu de prieteni ?

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 fflloorryynn, on 26 martie 2017 - 00:25, said:

Bravo, o măsură excelentă. În țările cu apă caldă, dacă nu-ți duci copilu' la control când te-a programat pediatrul, o pățești.
Exista mame care vad ginecologul aproape de nastere...

#45
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 chique, on 26 martie 2017 - 00:30, said:

good. in sfarsit un proiect PSD-ist cu care-s de acord!

(recunosc ca mi-ar fi placut niste procese mediatizate, in care parintii copiilor morti de o boala virala pentru care exista vaccin pe scara larga, o dau in judecata pe Olivia Steer & compania si aceasta e condamnata pentru genocid. As fi urmarit cu mare bucurie condamnarea la puscarie a tuturor imbecililor gen Olivia Steer. Eventual pusi toti intr-o celula perfect izolata si unul din ei infectat cu variola. Si noi, printr-o camera de luat de vederi, sa vedem cum se comporta populatia celulei- sa vedem cat de valide sunt teoriile lor ).

In plus, sunt convins ca are proprii copii vaccinati, dar recomanda altora sa nu o faca.
Nesimtire crasa, si nici macar nu are studii de specialitate, ' dar s-a documentat temeinic' ....

#46
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
fratilor, exista oameni care traiesc cu spaima ca intr-o zi vor ajunge la marginea pamantului si vor cadea in gol. cand le dai poze din spatiu cu pamantul rotund, spun ca-s desene, ca nu exista asa ceva. ca toata geografia, toata istoria omului in spatiu din ultimul secol sunt chestiuni inventate ca sa-i minta pe ei. cu oameni de-astia nu ai ce argumente sa aduci, n-ai cu cine. poti doar sa le recomanzi un cui ruginit, fierul face bine la anemie - asta o vor crede, garantat!

#47
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:21, said:

uiti ca in 100 de ani am invatat sa ne spalam pe maini, am adus apa curenta in casa, am adus wc in casa, am invatat iarasi sa ne spalam pe maini, am invatat sa ducem batista, mana la nas cand stranutam,

Pe cuvantul tau ca astea tin loc de antibiotice, vaccinuri, chimioterapie, tratamente de reconstructie, transplant de organe, medicamente de sinteza, samd. Si ziceai ca ai citit. Nu de alta dar medicina se face cu batista, nu cu din astea: https://en.wikipedia...tion_microscopy

Edited by miromulus, 26 March 2017 - 01:26.


#48
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 01:20, said:


Ai copil? L-ai vaccinat?
La mine ambele raspunsuri sunt pozitive.
Am spus altceva, nu ma intereseaza raspunsul asta.
Daca se nimereste sa fie copilul tau cel tras la ruleta ?
Vreau aici un raspuns, altfel faci demagogie ieftina combinata cu trolling.

#49
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:22, said:

Cred ca iti dau un report doar pentru ca insisti sa ma jignesti, am zis eu de cercul meu de prieteni ?

Da , ai zis ca tu cunosti niste cazuri si ca nu crezi in statistici.
Deci tu consideri ca datele preluate din cercul tau de prieteni rude sunt mai bune decat statisticile la nivel global.

Asta ai spus tu cu degetutele tale.

Ceea ce mie mi se pare o prostie!!!!!!!


 notrust, on 26 martie 2017 - 01:24, said:

Am spus altceva, nu ma intereseaza raspunsul asta.
Daca se nimereste sa fie copilul tau cel tras la ruleta ?
Vreau aici un raspuns, altfel faci demagogie ieftina combinata cu trolling.

Uite ca nu s-a nimerit. Deci vorbim despre o chestie ipotetica.
Eu te intreb despre un fapt concret.

Esti vaccinat? Ai copii? I-ai vaccinat?

Din pacate eu nu te pot acuza nici macar de demagogie si nici de trolling.......

Edited by Jammalan-the-Prophet, 26 March 2017 - 01:27.


#50
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:20, said:


Da niste detalii. Ce inseamna experimentale, cine le produce, chestii de gen.
Vaccinul HEXAXIM care a disparut dupa ce a trimis la spital 200 de bebelusi, din care unii au murit, iar altii vor ramane dependenti de dializa pe viata.

#51
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:23, said:

Pe cuvantul tau ca astea tin loc de antibiotice, vaccinuri, chimioterapie, tratamente de reconstructie, transplant de organe, samd. Si ziceai ca ai citit.

Voua va place sa scoateti din context toate lucrurile astea, am spus eu ca nu recunosc meritele medicinei moderne? am spus eu undeva ca recomand ca persoanele sa nu se vaccineze ? am spus eu ca pamantul este plat ? EU V-AM INVITAT LA DIALOG! sa demonstrati cu fapte, articole, si alte lucruri folositoare celor care poate au copii si sunt nehotarati sa vaccineze sau nu copilul, ce este atat de greu ?

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 01:25, said:


Da , ai zis ca tu cunosti niste cazuri si ca nu crezi in statistici.
Deci tu consideri ca datele preluate din cercul tau de prieteni rude sunt mai bune decat statisticile la nivel global.

Asta ai spus tu cu degetutele tale.

Ceea ce mie mi se pare o prostie!!!!!!!


Aha, am inteles, deci domnia ta iti place sa-i faci pe cei care nu gandesc ca tine prosti, am inteles, probabil ca o sa stam odata de vorba despre media aritmetica si statistici, poate nu ai aflat ca uneori statisticile alea sunt incondeiate, dar stai, ce sa vorbesc eu cu oamenii blazati, care le stiu pe toate, si numai ei au dreptate...

#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 notrust, on 26 martie 2017 - 01:26, said:

Vaccinul HEXAXIM care a disparut dupa ce a trimis la spital 200 de bebelusi, din care unii au murit, iar altii vor ramane dependenti de dializa pe viata.

Tot vaccinul sau doar un set? Vaccinul a fost vinovat sau depozitarea lui in Romania? Hai sa intram in detalii. Si apropo, astia zic ca au fost doua cazuri, nu doua sute: http://www.mediafax....ontrol-15381353

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:27, said:

EU V-AM INVITAT LA DIALOG! sa demonstrati cu fapte, articole, si alte lucruri folositoare celor care poate au copii si sunt nehotarati sa vaccineze sau nu copilul, ce este atat de greu ?

Dragul meu, daca functiona asa treaba, nu aveam inchisori, cersetori sau PSD la putere. Exista niste limite dincolo de care oamenii nu pot fi convinsi cu argumente, oricat de corecte ar fi ele.

Edited by miromulus, 26 March 2017 - 01:29.


#53
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Platon, on 26 martie 2017 - 00:53, said:

Tocmai ca daca nu este garantat 100% eficienta de ce trebuie sa fie obligati oamenii sa se expuna acestui experiment?, stiu, in teorie da bine, dar daca tocmai copilul vostru ar avea probleme si sechele, ati mai accepta bucurosi vaccinarea lui ? cand nu e copilul nostru implicat nu ne doare, stiu,

Eu as zice ca societatea trebuie sa fie bine informata, sa se puna pe tapet problema la modul serios, sa se explice si eventualele side effects, ca tot vorbim by default, apoi sa comentam ca unii se vor zvarcoli, si cand spun asta, o spun pentru ca am cunostiinte cu copii vaccinati care nu mai sunt intregi, daca intelegeti, pentru ca la ei nu a prins, si atunci ar trebui sa fim corecti si sa spunem ca vaccinarea poate dauna, si ar trebui sa acceptam si aceste aspecte, inainte sa le bagam pe gat oamenilor.


Sa vezi cati ramaneau cu sechele de la poliomielita pe vremea cand nu era vaccin. "Plaman de fier" (Iron Lung) nu zice multora nimic in ziua de azi, chiar datorita vaccinului, da unii au trait mai mult de o viata in asa ceva.
Problema ii pana la ce nivel poti informa societatea, ca in fond si la urma urmei poate nici dupa ce faci 6 ani de UMF nu o sa poti lua o decizie care sa te multumeasca pe deplin.
La noi ii alta moda deocamdata: cateva "dalea" care se ocupau cu cantalul si dezbracatul pe la TV, au ajuns au ajuns mai nou sa ne explice dc nu si-au vaccinat ele copiii si dc ii bine sa facem si noi la fel.

Edited by gabyxm, 26 March 2017 - 01:49.


#54
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:29, said:


Tot vaccinul sau doar un set? Vaccinul a fost vinovat sau depozitarea lui in Romania? Hai sa intram in detalii. Si apropo, astia zic ca au fost doua cazuri, nu doua sute: http://www.mediafax....ontrol-15381353



Dragul meu, daca functiona asa treaba, nu aveam inchisori, cersetori sau PSD la putere.

DOUA CAZURI !!!!  Si daca unul era copilul tau si al doilea al lui Chique ....cum se schimba perceptia voastra ? A, da. avem sacii in caruta..apropo, dar voi ce interese aveti de militati pentru vaccinare ? eu am zis sa facem un dialog pro si contra, dar se pare ca nivelul unora de intelegere depaseste prostia unora ca mine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate