Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Vaccinarea ar putea deveni obligatorie prin lege

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1631 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 00:53, said:


Exact , e o ruleta ruseasca.
Numai ca una e jucata cu un revolver celalata cu un pistol automat.

Daca nu prinde vaccinul macar ai sansa "turmei" , in celalalt caz poti sa incerci cu matanii.

Ai jucat la ruleta asta ? Sau ai incercat cu matanii ?

#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Platon, on 26 martie 2017 - 00:53, said:

Tocmai ca daca nu este garantat 100% eficienta de ce trebuie sa fie obligati oamenii sa se expuna acestui experiment?

Experiment? Glumesti? Pentru ca exista boli de care garantat mori sau care te lasa leguma tot restul vietii si de care te scapa un rahat de vaccin care da nasoale intr-un procent insignifiat de cazuri. De cate cazuri de polio ai auzit in ultima vreme? Eu am unul in familie, intamplat inainte sa existe vaccin pentru asa ceva. Ai idee cat de mult si-ar fi dorit sa existe optiunea unui vaccin inainte sa se imbolnaveasca?

Edited by miromulus, 26 March 2017 - 00:58.


#21
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 chique, on 26 martie 2017 - 00:57, said:

sfatul meu pentru tine si cunostintele tale mentionate mai sus e sa

E mai simplu: sa citeasca un pic de biologie. Macar manualele de liceu.

Edited by miromulus, 26 March 2017 - 01:00.


#22
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Platon, on 26 martie 2017 - 00:54, said:

Ai jucat la ruleta asta ? Sau ai incercat cu matanii ?

Sunt sigur ca variola a fost oprita la rugile mentorului lui Olivia Steer,

Intrebare.

Ai fost vaccinat? Daca ai copii , i-ai vaccinat sau nu?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 26 March 2017 - 01:04.


#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Platon, on 26 martie 2017 - 00:53, said:

Eu as zice ca societatea trebuie sa fie bine informata, sa se puna pe tapet problema la modul serios, sa se explice si eventualele side effects,
Ar avea efect 0.
Pentru ca jumatate din populatia romaniei urmareste antena3.

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:01, said:

si da, am citit biologie mai multa decat tine draga colega Miromolus, nu este nevoie sa apelam la cunostiinte sofisticate pentru asta,
1. Esti absolut convins ca ai citit mai multa ca mine? Imi plac oamenii care au convingeri fara sa cunoasca toate variabilele implicate.
2. Daca e asa, cum de iti e frica de un vaccin?

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:01, said:

In copilarie ne zgariam cu zeci de cuie, si table, si alte chestii ruginite, si nu am murit

Cauta procentul deceselor la copii pe vremea lui Ceasca si compara-l cu ce e acum. Mai bine, cauta speranta de viata de atunci, ca o sa te ingrozesti

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 01:04, said:

Sunt sigur ca variola a fost oprita la rugile mentorului lui Olivia Steer,

Intrebare.

Ai fost vaccinat? Daca ai copii , i-ai vaccinat sau nu?

Cand o sa invatati sa vorbiti civilizat si argumentat atunci am sa va raspund, vad ca sunteti mai fanatici decat Olivia Steer, sau alte personaje mai sus amintite, eu nu v-am jignit si nu v-am facut prosti, daca nu stiti sa respectati partenerii de dialog nu inseamna ca argumentele voastre sunt cat se poate de clare.

Multumesc !

Edited by Platon, 26 March 2017 - 01:12.


#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Iar subiectul asta mizerabil si fara esenta...
Mult marketing, de maine ma fac vanzator de medicamente si vaccinuri, oitele le rog sa stea rand facem rost pentru toata lumea...

#27
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 16.05.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 00:19, said:


Si daca din cauza nevacinarii vor muri ca la 1900 cateva zeci de mii de copii cine va raspunde?
Olivia Steer sau borhot de pe softpedia?
Nu mi-ai raspuns la intrebare. De fapt, ai raspuns la o intrebare cu o alta intrebare ceea ce denota ca nu stii ce sa raspunzi.

Nu sunt anti-vaccin ci sunt pentru o informare corecta despre beneficiile dar si despre posibile efectele secundare ale vaccinarii. Parintii trebuie sa aiba putere de decizie asupra copiilor si nu Statul. Cine vrea sa-si ofere copiii in grija Statului nu are decat sa-i duca la orfelinat. Acolo vor fi vaccinati si educati (abuzati) conform programei.

Edited by borhot, 26 March 2017 - 01:11.


#28
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ar trebui sa fie suficient sa cititi speranta de viata de-a lungul istoriei omenirii ca sa va dati seama de impactul medicinei: https://ro.wikipedia...ță_de_viață

 borhot, on 26 martie 2017 - 01:09, said:

Nu sunt anti-vaccin ci sunt pentru o informare corecta despre beneficiile dar si despre posibile efectele secundare ale vaccinarii. Parintii trebuie sa aiba putere de decizie asupra copiilor si nu Statul.

Din pacate, unii parinti aleg sa-si trimita copiii la cersit. Apropo, cand vorbiti de drepturile copilului, uitati ca in primul si in primul rand acestea sunt ale copilului, nu ale parintelui asupra copilului. Daca parintele alege sa fie violent, sa-l trimita la munca sau sa-i neglijeze sanatatea, statul e obligat sa intervina.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:08, said:

1. Esti absolut convins ca ai citit mai multa ca mine? Imi plac oamenii care au convingeri fara sa cunoasca toate variabilele implicate.
2. Daca e asa, cum de iti e frica de un vaccin?



Cauta procentul deceselor la copii pe vremea lui Ceasca si compara-l cu ce e acum. Mai bine, cauta speranta de viata de atunci, ca o sa te ingrozesti

Speranta de viata de atunci ? comparata cu speranta de viata de acum ? Hai sa lasam subiectul asta pentru alt topic, cred ca ai sa fii ingrozit domnia ta, am in jurul meu atatea persoane care nu au apucat 60 de ani, de am inceput sa cred ca pragul de 60 de ani este un fel de test, acum doua zile a murit fostul meu sef, avea doar 59

#30
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:00, said:

E mai simplu: sa citeasca un pic de biologie. Macar manualele de liceu.
am depasit demult faza asta. am ajuns la concluzia ca prostia transcende orice, mai putin boala. in visele mele sadice, toti idiotii astia utili care predica anti-vaccin, se imbolnavesc de tetanos. apoi, desi si-ar dori sa moara, nu mor imediat, trec prin cele mai oribile chinuri cateva luni de zile. si cand in sfarsit mor, afla ca nu exista dumnezeu si asta a fost.

Edited by chique, 26 March 2017 - 01:12.


#31
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:11, said:

Speranta de viata de atunci ? comparata cu speranta de viata de acum ? Hai sa lasam subiectul asta pentru alt topic, cred ca ai sa fii ingrozit domnia ta, am in jurul meu atatea persoane care nu au apucat 60 de ani, de am inceput sa cred ca pragul de 60 de ani este un fel de test, acum doua zile a murit fostul meu sef, avea doar 59

Platon, tu vorbesti ca aia care neaga incalzirea globala pentru ca la ei in sat e frig. Discutam de statistici sau de cateva cazuri particulare pe care ne-au cazut ochii? Media arata ca speranta de viata a crescut cu 5 ani de atunci pana acum.

Edited by miromulus, 26 March 2017 - 01:16.


#32
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 borhot, on 26 martie 2017 - 01:09, said:

Nu mi-ai raspuns la intrebare. De fapt, ai raspuns la o intrebare cu o alta intrebare ceea ce denota ca nu stii ce sa raspunzi.

Nu sunt anti-vaccin ci sunt pentru o informare corecta despre beneficiile dar si despre posibile efectele secundare ale vaccinarii. Parintii trebuie sa aiba putere de decizie asupra copiilor si nu Statul. Cine vrea sa-si ofere copiii in grija Statului nu are decat sa-i duca la orfelinat. Acolo vor fi vaccinati si abuzati conform programei.

Ce preferi cateva cazuri izolate sau un macel ?

Iti spun eu care sunt efectele ne vaccinarii. Intoarcerea in evul mediu unde faceai 7 copii si ajungea la 18 ani unul.

Te intrebi daca eu mai raman cu dreptul de a imi vaccina copilul daca tu ii transmiti virusul ca asa vrea muschiul tau inainte sa ajunga la varsta de vaccinare?

Parintii ar trebui sa aiba putere de decizie......
Da.Las ca am vazut ce putere de decizie au parintii in romania. Eu te fac eu te omor.

#33
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 miromulus, on 26 martie 2017 - 01:12, said:

Platon, tu vorbesti ca aia care neaga incalzirea globala pentru ca la ei in sat e frig. Discutam de statistici sau de cateva cazuri particulare pe care ne-au cazut ochii?

Cine a spus domniei tale ca eu neg vaccinarea si incalzirea globala? Olivia Steer sau Chique, care trage concluzii pe baza unor rationamente care imi scapa? Eu v-am invitat la dialog, si domniile voastre ati inceput sa ma  jigniti, si ati venit cu argumente puerile si cu statistici, dar stati, cum se fac statisticile ?

P.S.As vrea ca acele cateva cazuri sa fie disparate, dar din pacate, in jurul meu au fost mult prea multe ca sa le zic disparate, si daca esti curios, discutam asta cu o amica, medic de familie, are o lista intreaga cu morti subite, inainte de 60 de ani.

Edited by Platon, 26 March 2017 - 01:18.


#34
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Jammalan-the-Prophet, on 26 martie 2017 - 01:14, said:

Ce preferi cateva cazuri izolate sau un macel ?
Daca acel caz izolat de reactie adversa la vaccin ar fi copilul tau ?
Decat sa fie al meu copil, mai bine astept macelul ca pe incalzirea globala si dezvoltarea Romaniei :)

#35
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:16, said:

Eu v-am invitat la dialog, si domniile voastre ati inceput sa ma  jigniti, si ati venit cu argumente puerile si cu statistici, dar stati, cum se fac statisticile ?

Ce argument mai bun vrei decat faptul ca acum 100 de ani media sperantei de viata era pana in 50 de ani iar acum, in lume, e de 70 de ani? Sau ce argument mai bun vrei decat disparitia bolilor pentru care suntem vaccinati? Zi tu si incercam sa-ti dam.

 notrust, on 26 martie 2017 - 01:17, said:

Daca acel caz izolat de reactie adversa la vaccin ar fi copilul tau ?
Decat sa fie al meu copil, mai bine astept macelul ca pe incalzirea globala si dezvoltarea Romaniei Posted Image

Uite de aia nu trebuie lasata decizia in mana parintilor. Pentru ca de frica pot face greseli majore. Cum sa-i explici ca daca nu se mai vaccineaza nimeni sansa sa-i moara copilul e de 50% si daca face un vaccin sansa e de 1 la un milion, daca el nu vrea sa priceapa si se crede norocos?

#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Platon, on 26 martie 2017 - 01:11, said:


Speranta de viata de atunci ? comparata cu speranta de viata de acum ? Hai sa lasam subiectul asta pentru alt topic, cred ca ai sa fii ingrozit domnia ta, am in jurul meu atatea persoane care nu au apucat 60 de ani, de am inceput sa cred ca pragul de 60 de ani este un fel de test, acum doua zile a murit fostul meu sef, avea doar 59

Da ce chestie. Hai sa gandim dupa ce se intampla in cercul de prieteni.
Dupa logica asta dovedesti ca nu vrei doar sa pari interesant ca un gica contra. Esti exact ce ti-a zis chique....

Tu negi datele ca in jurul tau e altfel. Sa nu va hotarati ca pamantul e plat ca ii omorati maine pe australieni saracii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate