Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iphone 6s sau samsung s7

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Iti vorbesc din proprie experienta fara nicio urma de partizanat fata de IPhone.
Hai sa fim seriosi, nu sunt singurul care se plange de autonomia acumulatorului S7 Edge.
Bateria de la 6s +  -  2750 mAh vs 3600 Samsung.

Screen-to-body ratio, net superior Samsung.

View Postalin62, on 26 martie 2017 - 00:41, said:

Esti primul care il vad ca lauda autonomia la iphone fata de un samsung...mai ales S7 edge care sta destul de bine la autonomie.

Edited by cris_ncs, 26 March 2017 - 00:53.


#20
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View Postcris_ncs, on 25 martie 2017 - 23:32, said:

Am avut pana acum o luna 6s plus - foarte multumit de autonomia bateriei, sistemul de operare foarte fluid, fara lag, anumite restrictii ale sistemului de operare m-a facut sa renunt la el. Am pierdut toate mesajele text dupa un upgrade cu ITunes, lucru care m-a deranjat foarte mult.
Sunet excelent. Nici vorba sa fie produs din componente de calitate indoielnica.

De atunci am S7 Edge, multumit de customizarea sistemului de operare nu si de lagul acestuia. Foarte multumit de aplicatiile din Google Play, ma refer la utilitatea acestora, ai tot ce iti doresti, cu restrictii minime. Nu imi plac marginile rotunjite, prea mult, parere personala. Autonomia acumulatorului, de cacao fata de 6s Plus, in 6 luni cat am avut IPhone am folosit o singura data power bar-ul, la Samsung, ZILNIC !

Per total cu plusuri si minusuri la amandoua, raman cu S7 E pana la toamna, cand astept Note 8. Sper sa nu fie si asta grenada ....

Ai un telefon cu probleme,in nici uj caz s7 edge n are bateria slaba!!
Alege S7,are mai multe plusuri(camera,baterie,display)!

#21
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ca idee, ati avut cele 2 terminale sa faceti comparatie intre ele ?
Eu da, si nu imi schimb opinia in privinta asta.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcris_ncs, on 26 martie 2017 - 01:01, said:

Ca idee, ati avut cele 2 terminale sa faceti comparatie intre ele ?
Eu da, si nu imi schimb opinia in privinta asta.

S7 e peste iphone 7, de iphone 6s nici nu are rost sa discutam :))))))))

#23
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Nu ai citit ce am scris, nu am spus ca 6s plus e mai bun. Altfel de ce naiba il mai schimbam cu S7 Edge !!!!



#24
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Voi inca nu ati priceput ca ambele telefoane sunt viabile si e doar o chestie de preferinta?
Fiecare alege ce iti place. Nu e prost ala care alege un model, ci ala care se bate cu pumnii in puept ca varianta lui e cea mai buna.

#25
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010

View PostHider141, on 26 martie 2017 - 00:13, said:

Pentru corectitudine, trebuia sa deschizi subiectul:
aici -> https://forum.softpe...
sau macar aici -> https://forum.softpe...foaneaccesorii/

Asa iPhone fanboys se vor ***a pe Samsung, si Samsung fanboys nu prea au dreptul la replica.

Si ca sa fiu la obiect, daca iti permiti doar modelul iPhone 6s de 16GB si esti un consumator avid de muzica personala, plus umpli memoria telefonului de poze si clipuri 4k sau 1080p/60fps atunci alege Galaxy S7 (are slot pentru microSD), fiindca iPhone are spatiu de stocare foarte limitat (daca nu ma insel, din cei 16GB iti mai raman vreo 10 liberi pentru muzica, poze si fisiere personale).

Daca vrei suport avansat pentru file management (sa poti copia/muta in voie fisiere oriunde vrei in memoria telefonului, iarasi alege Galaxy S7.

Daca vrei un telefon strict pentru apeluri, poze Snapchat cu urechi de caine si vorbit pe facebook cu iubita atunci poti alege linistit iphone 6s. La fel si daca vrei sa primesti update la versiuni superioare de iOS, cu riscul sa-ti ruleze mult mai greu telefonul si sa nu poti face downgrade.

Stabilitatea si fluiditatea in utilizare nu mai e un criteriu la care sa fie diferente asa de uriase intre iPhone si Samsung (sau si mai bine, alte modele Android cu soft mai aerisit), si nici frecventa update-urilor cu probleme (in ultimul timp si Apple o da in bara cu cate-un update major, si uneori grav de tot).

P.S.: de ce te-ai gandit doar la astea 2 modele?
Am gasit un site cu magazine second hand in olanda si ma bate gandul sa-mi iau unul si eram curios spre care ar indrepta balanta sfaturilor.

#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
In special la iPhone 6 si 6s e o loterie cu bateria atunci cand alegi ceva second-hand. O gramada au probleme ca li se inchide telefonul din senin cand ajunge sub 50%, dar niciodata exact la acelasi procent. Ba pe la 40%, ba pe la 30%.
Daca nu ma insel, Apple are chiar si un program de recall pentru anumite serii de iPhone 6-6s afectate de problema asta.

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHider141, on 26 martie 2017 - 22:10, said:

In special la iPhone 6 si 6s e o loterie cu bateria atunci cand alegi ceva second-hand. O gramada au probleme ca li se inchide telefonul din senin cand ajunge sub 50%, dar niciodata exact la acelasi procent. Ba pe la 40%, ba pe la 30%.
Daca nu ma insel, Apple are chiar si un program de recall pentru anumite serii de iPhone 6-6s afectate de problema asta.

Pai nu e loterie, pentru ca Apple le inlocuieste bateriile oricum ar fi. Singura problema ar fi ca nu ai telefonul disponibil pe perioada inlocuirii. La samsung poti avea parte de vreo baterie obosita, iar daca e asa, schimbarea costa fata de iPhone (la care inlocuirea e gratis).

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
La seriile cu probleme da, inlocuirea e gratis.
Dar la alea obosite e exact ca la Samsung: ai garantie valabila...e gratis. Nu mai ai garantie...te costa.

Si Samsung ar inlocui bateriile cu probleme indiferent de valabilitatea garantiei, daca ar exista asa ceva. Iar in perioada garantiei nu te costa inlocuirea bateriei atat timp cat ai garantie la service oficial Samsung (ESD Rom), si nu la service-uri de cartier, si nici nu ai jucat fotbal cu telefonul.

Edited by Hider141, 27 March 2017 - 07:35.


#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Baterii obosite de iPhone nu prea am vazut (in afara celor defecte), dar de Samsung am cateva in sertar. Folosite alternativ timp de doi ani, toate-s obosite (3 cucati). Poate or fi mai bune de la S6 in sus, dar S6 oricum e un telefon cu autonomie slaba.

Edited by Extinct, 27 March 2017 - 09:44.


#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
La iPhone sunt obosite bateriile de la i4 in sus, in rest erau bunicele...

View PostHider141, on 27 martie 2017 - 07:32, said:

Dar la alea obosite...
Pff la iphone nu obosesc bateriile, sunt baterii aifon din alea neobositoare...cum poti sa spui asa ceva?

#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ba da, obosesc, insa mult mai tarziu. NU stiu cate iPhone-uri ai folosit tu, dar eu am folosi t si Samsung si iPhone si pot spune ca la iPhone bateria nu s-a deteriorat in mod vizibil. In schimb, samsung, dupa cateva luni incepeau sa tina mult mai putin.

Ia si o poza ca sa nu zici ca vorbesc "de pe net"
[ https://i.imgur.com/7nBZmPa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Extinct, 28 March 2017 - 14:20.


#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si unde sunt bateriile de la celelalte Samsunguri detinute, si la care nu tine bateria? Ca in poza vad doar baterii de Galaxy Note 3 (sau de la ce o fi).

#33
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Prin sertarele prietenilor care au si alte modele. Sau prin telefoane ca nu au apucat inca sa le schimbe.

#34
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Deci, eu vad doar o poza cu niste baterii, asta spune ce? Ca ai aparat foto?
Samsung mai mereu au stat mai bine la autonomie fata de iphone, doar S6 nu a excelat dar nici i6/i6s nu ne putem lauda la autonomie.

Si inca ceva, topicul este despre S7 vs 6S, nu vad baterii de S7 acolo si chiar daca as vedea niste baterii de S7 nu ar avea nici o relevanta. E ca si cum ti as face eu o poza cu o pizza...

#35
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Tu incerci sa induci ideea ca bateriile de iPhone sunt mai proaste decat cele de samsung spunand ca iphone 6 si 6s au autonomie mai slaba. Nu te contrazice nimeni aici, ideea e ca alea de Samsung se degradeaza repede spre deosebire de alea de iPhone care dupa un an de folosire normala sunt aproape ca in prima zi. Am pus pozele ca sa nu zici ca vorbesc din auzite asa cum ai obiceiul sa o faci.  Si, da si eu recomand S7 in loc de 6S.

#36
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Bateriile se degradeaza in functie de cum le utilizezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate