Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Am colon iritat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
FragaStanescu

FragaStanescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2017
Am colon iritat de mai multi ani, si acum de o luna fac tratament cu Linex si Debridat si acum am mers in jur de 2 saptamani bine, eram bine si de 4 zile,e iritat Inapoi, si nu mai face fata nici un medicament,  va rog frumos sa imi dati un sfat de tratament, ce pot sa fac, multumesc anticipat.

#2
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Vrei sa spui colon iritabil?

#3
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Mai exact ce simptome ai?
Si cat timp ai facut tratament?

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ai grija ce mananci. Sunt unele alimente care au fibre si ajuta: fructe, nuci, alune (nuci si alune nu mai mult de 30 gr/zi, dar ajuta). Depinde ce mananci, daca o dai cu dulciuri si alimente dublu rafinate, fara fructe, fara supe, fara alimente cu fibre, normal ca merge greu.

Edited by PlatonX, 25 March 2017 - 19:45.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
https://www.google.r...=fodmap dieta&*

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
invata sa maninci ce trebuie . cind trebuie.

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
si eu am avut.
s-a atenuat mult in ultimii 4 ani. foarte rar mai am simptome. iar cand am sunt clar asociate cu emotii intense si alimentatie dezordonata.

sunt mai multe schimbari pe care le-am facut in viata mea. n-as putea sa spun daca una a fost mai importanta ca alta. este imposibil de testat stiintific...

1. regimul alimentar: 3 mese pe zi. mancare echilibrata. mai ales la pranz mancat traditional - mancare gatita, supita, fedoloi, desert. fara restrictii alimentare - mananc exact ce imi doresc, dar respectat orele de masa cu strictete si caut sa echilibrez carnea cu legumele si fructele. (mananc la un restaurant aproape de birou, unde mancarea este foarte variata si buna.)
2. reducerea stresului. am facut un oarecare down-grade profesional, implicit si de responsabilitate. in sensul ca m-am mutat de la paris la bucuresti pe o functie cu mai putin stress, mai putini bani, dar care imi lasa timp sa ma gandesc la mine si la familia mea.
3. sportul. am inceput sa practic arte martiale, echitatie si fitness. fitness la prima ora (ma trezesc la 5.30 dimineata ca sa ajung la sala inainte de job), aikido seara dupa job, echitatie in week-enduri once in a while (e un sport mai scump, nu imi permit sa fac in fiecare saptamana). asta mi-a imbunatatit multe aspecte ale vietii. (nu fac in aceeasi zi si fitness si aikido. ori una, ori alta. in total fac cam de 4 ori pe saptamana sport. cand ma simt obosit iau cate o saptamana de pauza cu totul. scopul este sa ma simt bine, nu sa ajung campion mondial...)
4. in urma unei ecografii am observat ca am probleme si cu fierea. am inceput sa iau rowachol, care sunt niste capsule cu uleiuri volatile. ajuta la reglarea tractului biliar. eu banuiesc (fara sa fiu medic, este doar o banuiala neavizata) ca exista o legatura majora intre functionarea veziii biliare si colonul iritabil.
5. la un moment dat am descoperit ca am helicobacter-piroly. am facut tratamentul ala cu 3 antibiotice 10 zile. dupa tratament mi s-a parut ca s-au atenuat si simptomele de colon iritabil.
6. ceea ce unii ar numi "meditatie". eu practic rugaciunea crestina si mersul la biserica si la spovedanie once in a while. fara sa fiu habotnic si sa intru in discutii dogmatice, probabil ca orice forma de meditatie care simti ca ti se potriveste, ajuta. macar ca sa iti reglezi respiratia, sa relaxezi/controlezi muschii, si sa capeti control asupra emotiilor. (lucrurile astea se cupleaza foarte bine cu artele martiale.)
in documentele stiintifice despre colonul iritabil se recomanda psihoterapia. again, ignorand problemele dogmatice, din punctul meu de vedere intre psihoterapie si spovedanie nu e mare diferenta. deci pentru cei care nu cred in credinte religioase probabil ca psihoterapia este foarte buna.

deci, cam asta am facut eu.
nu stiu daca merge la toata lumea.
la mine reteta asta, care este destul de complexa si se intinde pe o perioada lunga de timp, a dat rezultate bune.

succes!

Edited by Pollux, 25 March 2017 - 20:47.


#8
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Acum ceva timp am citit / gasit pe internet un tip (roman) care spunea ca, in prim faza si foarte multi ani, medicii au spus ca sufera de sindromul colonului iritabil.
Tot citind el pe situri romanesti, pe situri straine, a gasit ca, de fapt, cauza ar putea fi bila.
Da , bila curge cand nu trebuie, sau curge si dupa ce s-a terminat de mancat si astfel bila nefiind amestecata cu mancare, ea irita colonul.
Tipul a gasit doua medicamente sau suplimente alimentare care regleaza bila (am inteles ca neutralizeaza efectul bilei si astfel nu mai irita colonul).
Tipul luase tratamentul timp de vreo 6 luni si se simtea foarte bine (cand am gasit eu textul pe internet).

Acum , unde am gasit/citit nu mai stiu.

Dar asa cum s-a spus si mai sus, trebuie vazut sa nu fie un aliment (mancare ori bautura ori mediul gazos in care stai / lucrezi) care irita colonul.
De exemplu, eu cand beau zaibarul-motorina (vin, negru tuci, unde cade se spala cu foarfeca :) ) de la mina de la tara a doua zi ies moale sau diaree. Este un bun medicament contra constipatiei :) .

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postgrifonul_alb, on 25 martie 2017 - 20:40, said:

Acum ceva timp am citit / gasit pe internet un tip (roman) care spunea ca, in prim faza si foarte multi ani, medicii au spus ca sufera de sindromul colonului iritabil.
Tot citind el pe situri romanesti, pe situri straine, a gasit ca, de fapt, cauza ar putea fi bila.

deci nu sunt singurul care banuieste asta. :D

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPollux, on 25 martie 2017 - 20:39, said:

sunt mai multe schimbari pe care le-am facut in viata mea. n-as putea sa spun daca una a fost mai importanta ca alta. este imposibil de testat stiintific...
1. regimul alimentar: 3 mese pe zi. mancare echilibrata. mai ales la pranz mancat traditional - mancare gatita, supita, fedoloi, desert. fara restrictii alimentare - mananc exact ce imi doresc,

Nu s-a descoperit, pana in prezent, niciun motiv rational, validat stiintific, pentru care oamenii combina la aceeasi masa "supita, fedoloi, desert", toate cele trei componente alimentare fiind profund indigeste in aceasta combinatie.  Sunt adeptul alimentatiei separate, mult mai sanatoasa pentru colon si al sportului, binenteles.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postrosix, on 25 martie 2017 - 20:50, said:

Nu s-a descoperit, pana in prezent, niciun motiv rational, validat stiintific, pentru care oamenii combina la aceeasi masa "supita, fedoloi, desert", toate cele trei componente alimentare fiind profund indigeste in aceasta combinatie.  Sunt adeptul alimentatiei separate, mult mai sanatoasa pentru colon si al sportului, binenteles.

eu am zis ce a functionat la mine.
nu am zis ca ceea ce fac eu este corect din punct de vedere stiintific, sau ca va functiona la toata lumea.

am scris mesajul asta mai mult ca cei care sufera sa citeasca si sa inteleaga ca nu este sfarsitul lumii, nu ca sa dau retete, ca nu sunt medic. Posted Image
pentru ca am avut si eu, stiu care este impactul psihologic. stiu cum este sa iti planifici viata astfel incat sa ai mereu o buda prin apropiere...

cand eram in franta si sufeream de gastrita hemoragica si colon iritabil, am ajuns la un gastroenterolog prof univ.
si am vazut ca abordarea lui era foarte relaxata:
facem testele medicale si analizele care se impun, dar nu exageram cautand acul in carul cu fan.
importanta este simptomatologia, si important este sa descoperi singur (bineinteles, sub supraveghere medicala) ce te ajuta sa te simti bine.
fiind un sindrom, nu o boala, nu exista un tratament medical standardizat. este foarte important aportul personal la tratament, pe langa cel medical.

View Postrosix, on 25 martie 2017 - 20:50, said:

Nu s-a descoperit, pana in prezent, niciun motiv rational, validat stiintific, pentru care oamenii combina la aceeasi masa "supita, fedoloi, desert", toate cele trei componente alimentare fiind profund indigeste in aceasta combinatie.  Sunt adeptul alimentatiei separate, mult mai sanatoasa pentru colon si al sportului, binenteles.

daca tot ai deschis discutia, explica-ne te rog ce inseamna alimentatie separata.
adica, sa mananc 2 din cele 3?
sau una din 3?
sau cum?

Edited by Pollux, 25 March 2017 - 21:10.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPollux, on 25 martie 2017 - 21:01, said:

daca tot ai deschis discutia, explica-ne te rog ce inseamna alimentatie separata.
adica, sa mananc 2 din cele 3?
sau una din 3?
sau cum?

Alimentatie separata inseamna un singur fel la o masa adica "un piept la gratar cu o salata de varza" sau "o supa de legume", nu "si una si alta"
Pauza intre ele minim 2-3 ore, Desertul luat independent, la minim 2 ore dupa ultima masa.  Normal ca in viata practica, de job, e greu de procedat asa, dar mai bine faci daca mananci o masa normala dimineata, un singur fel la pranz mai iei o gustare pe la ora 16 (daca te ia foamea) si mai mananci odata, ceva usor, pe la ora 20, cand ajungi acasa. Practic, o sa ai vreo 5 mese in loc de 3, dar cantitati mai mici si un plus de eficienta in digestie rezultat din faptul ca nu le-ai bagat toate odata in stomac.  

Eu nu mai mananc de mult 3 feluri de mancare la pranz.. Un singur fel de care mi-e pofta si atat...Corpul nu ia semnificativ in greutate daca nu-l zapacesti cu combinatii de zaharuri si amidoane imbarligate in aceeasi masa cu proteina.

Exista studi care arata ca omul e alergic, intolerant autoimun la aproape 80% din alimente, dar habar nu are, constata doar ca se simte rau, balonat, constipat, obosit... Organismul nu prea da semnale clare ce nu i-a placut din ce ai bagat in fizic decat prin simptome. Iti trebuie ani de zile sa inveti o alimentatie corecta iar separarea alimentelor in mese separate e primul pas in a observa ce merge si ce nu merge.

Alimentatia romanilor e centrata pe umplut stomacul, nu pe nutritie, altfel lumea n-ar vedea niciun avantaj in mancat sarmale, spre exemplu, neexistand niciun motiv rational pentru care ai amesteca orez, cu carne, cu grasimi si cu legume in aceeasi sarma, decat, repet, de a umple stomacul.

CIorba, in 90% din cazuri este un preparat indigest, care provoaca iritarea colonului, pentru ca lumea fierbe legumele de le zapaceste nestiind ca acestea isi pierd proprietatile nutritive in primele miinute in care intra in contact cu apa clocotita. In mod normal acestea ar trebui tocate fin si adaugate in final (doar 2-3 min in clocot cat sa apuce sa se inmoaie). Organismul uman nu e programat genetic sa manance zilnic mancare gatita termic.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFragaStanescu, on 25 martie 2017 - 18:57, said:

  va rog frumos sa imi dati un sfat de tratament, ce pot sa fac, multumesc anticipat.

Eu as zice sa renunti o perioada la tratamentele medicamentoase si sa incerci, alimentandu-te separat sa vezi ce merge si ce nu merge, la ce ai intoleranta.
E posibil sa ai intoleranta la gluten, caz in care va trebui sa renunti nu numai la paine ci la toate produsele fainoase.
Ar trebui sa incepi mancand fructe dimineata pe stomacul gol dar fara sa le amesteci foarte mult intre ele (ex: azi mananc numai mere si pere, maine mananc numai citrice, poimane numai o banana sau doua) apoi nimic pe langa ele timp de 2 ore. Observa reactiile organismului cand face digestia (apar gaze, se aud diverse zgomote, te simti aiurea, etc?).   Apoi, dupa ce ai terminat cu fructele trebuie vazut ce reactie are organismul tau la ciorba. In mod ideal trebuie sa consumi o ciorba preparata cu legumele proaspete aproape in stare cruda, doar un pic inmuiate... trebuie sa vezi ce reactii ai. Apoi, separat, in alta zi, incerci o friptura, un gratar de porc sau de pui, mancat absolut gol (vezi ce reactii ai), apoi in alta zi adaugi si o salata pe langa el... Ar trebui deschisa o agenda si notat in fiecare zi ora, ce ai mancat, ce reactii ai avut si la ce interval de timp... Trebuie observat si "scaunul" adica ceea ce elimini. Niste alimente nedigerate corect, care au fermentat in loc sa se digere, au un miros specific, de putred, greu de confundat. Daca te confrunti cu asa ceva, trebuie practicata o perioada de infometare (nu mananci nimic o zi) apoi repeti masa care ti-a provocat neplaceri si vezi daca alimentele se elimina in continuare cu miros de fermentatie. In acest caz trebuie asociate niste salate in alimentatie (salata verde, varza, sau ceva acru -muraturi, varza murata, chestii din astea) si vazut cum evolueaza lucrurile.  Alimentele trebuie asociate ca sa favorizeze digestia nu sa o impiedice. Cele mai mari probleme pentru digestie le provoaca zaharul si amidonul, prezente in 80% din alimente.

O sa vezi ca in cca 2 luni o sa-ti dai seama singur ce merge si ce nu, vei manca mai rar si mai putin (in portii mai mici) si numai chestii care nu iti provoaca reactii neplacute.

Tratamentele medicamentoase sunt bune dar trateaza simptome in timp ce cauzele neplacerilor raman. Tu de fapt trebuie sa-ti reglezi alimentatia dupa specificul organimsmului tau, nu sa anihilezi chimic, pe baza de medicamente gazele din intestin.

Edited by rosix, 25 March 2017 - 22:45.


#14
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Lasa carnea si dulciurile si mananca mult miez de nuca (cand ti-e foame mananca miez de nuca...undeva la 1,5 kg in prima saptamana si apoi vreo 100g de grame/per zi in saptamanile urmatoare)..... alea te mai ajuta si la colesterolul bun. Nu vreau sa te sperii da' daca nu-ti schimbi imediat dieta, deoarece corpul tau nu tolereaza ce dieta ai acum si de acolo ai si boala aia... in majoritatea cazurilor cei care au asa ceva au si polipi de colon care de regula netratati (operati) dau in cancer de colon. Apeleaza mai bine si la un doctor de specialitate.... nu-i de joaca cu boala aia.... mai ales ca scrii ca o ai de ceva vreme iar boala apare tot mai des la varstele tinere din cauza alimentatiei pline cu chimicale
http://www.cotidianu...-nostru-175082/

Edited by arbuneaionut, 26 March 2017 - 06:36.


#15
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View PostPollux, on 25 martie 2017 - 20:39, said:

si eu am avut.
s-a atenuat mult in ultimii 4 ani. foarte rar mai am simptome. iar cand am sunt clar asociate cu emotii intense si alimentatie dezordonata.

sunt mai multe schimbari pe care le-am facut in viata mea. n-as putea sa spun daca una a fost mai importanta ca alta. este imposibil de testat stiintific...

1. regimul alimentar: 3 mese pe zi. mancare echilibrata. mai ales la pranz mancat traditional - mancare gatita, supita, fedoloi, desert. fara restrictii alimentare - mananc exact ce imi doresc, dar respectat orele de masa cu strictete si caut sa echilibrez carnea cu legumele si fructele. (mananc la un restaurant aproape de birou, unde mancarea este foarte variata si buna.)
2. reducerea stresului. am facut un oarecare down-grade profesional, implicit si de responsabilitate. in sensul ca m-am mutat de la paris la bucuresti pe o functie cu mai putin stress, mai putini bani, dar care imi lasa timp sa ma gandesc la mine si la familia mea.
3. sportul. am inceput sa practic arte martiale, echitatie si fitness. fitness la prima ora (ma trezesc la 5.30 dimineata ca sa ajung la sala inainte de job), aikido seara dupa job, echitatie in week-enduri once in a while (e un sport mai scump, nu imi permit sa fac in fiecare saptamana). asta mi-a imbunatatit multe aspecte ale vietii. (nu fac in aceeasi zi si fitness si aikido. ori una, ori alta. in total fac cam de 4 ori pe saptamana sport. cand ma simt obosit iau cate o saptamana de pauza cu totul. scopul este sa ma simt bine, nu sa ajung campion mondial...)
4. in urma unei ecografii am observat ca am probleme si cu fierea. am inceput sa iau rowachol, care sunt niste capsule cu uleiuri volatile. ajuta la reglarea tractului biliar. eu banuiesc (fara sa fiu medic, este doar o banuiala neavizata) ca exista o legatura majora intre functionarea veziii biliare si colonul iritabil.
5. la un moment dat am descoperit ca am helicobacter-piroly. am facut tratamentul ala cu 3 antibiotice 10 zile. dupa tratament mi s-a parut ca s-au atenuat si simptomele de colon iritabil.
6. ceea ce unii ar numi "meditatie". eu practic rugaciunea crestina si mersul la biserica si la spovedanie once in a while. fara sa fiu habotnic si sa intru in discutii dogmatice, probabil ca orice forma de meditatie care simti ca ti se potriveste, ajuta. macar ca sa iti reglezi respiratia, sa relaxezi/controlezi muschii, si sa capeti control asupra emotiilor. (lucrurile astea se cupleaza foarte bine cu artele martiale.)
in documentele stiintifice despre colonul iritabil se recomanda psihoterapia. again, ignorand problemele dogmatice, din punctul meu de vedere intre psihoterapie si spovedanie nu e mare diferenta. deci pentru cei care nu cred in credinte religioase probabil ca psihoterapia este foarte buna.

deci, cam asta am facut eu.
nu stiu daca merge la toata lumea.
la mine reteta asta, care este destul de complexa si se intinde pe o perioada lunga de timp, a dat rezultate bune.

succes!

View Postrosix, on 25 martie 2017 - 21:40, said:


Alimentatie separata inseamna un singur fel la o masa adica "un piept la gratar cu o salata de varza" sau "o supa de legume", nu "si una si alta"
Pauza intre ele minim 2-3 ore, Desertul luat independent, la minim 2 ore dupa ultima masa.  Normal ca in viata practica, de job, e greu de procedat asa, dar mai bine faci daca mananci o masa normala dimineata, un singur fel la pranz mai iei o gustare pe la ora 16 (daca te ia foamea) si mai mananci odata, ceva usor, pe la ora 20, cand ajungi acasa. Practic, o sa ai vreo 5 mese in loc de 3, dar cantitati mai mici si un plus de eficienta in digestie rezultat din faptul ca nu le-ai bagat toate odata in stomac.  

Eu nu mai mananc de mult 3 feluri de mancare la pranz.. Un singur fel de care mi-e pofta si atat...Corpul nu ia semnificativ in greutate daca nu-l zapacesti cu combinatii de zaharuri si amidoane imbarligate in aceeasi masa cu proteina.

Exista studi care arata ca omul e alergic, intolerant autoimun la aproape 80% din alimente, dar habar nu are, constata doar ca se simte rau, balonat, constipat, obosit... Organismul nu prea da semnale clare ce nu i-a placut din ce ai bagat in fizic decat prin simptome. Iti trebuie ani de zile sa inveti o alimentatie corecta iar separarea alimentelor in mese separate e primul pas in a observa ce merge si ce nu merge.

Alimentatia romanilor e centrata pe umplut stomacul, nu pe nutritie, altfel lumea n-ar vedea niciun avantaj in mancat sarmale, spre exemplu, neexistand niciun motiv rational pentru care ai amesteca orez, cu carne, cu grasimi si cu legume in aceeasi sarma, decat, repet, de a umple stomacul.

CIorba, in 90% din cazuri este un preparat indigest, care provoaca iritarea colonului, pentru ca lumea fierbe legumele de le zapaceste nestiind ca acestea isi pierd proprietatile nutritive in primele miinute in care intra in contact cu apa clocotita. In mod normal acestea ar trebui tocate fin si adaugate in final (doar 2-3 min in clocot cat sa apuce sa se inmoaie). Organismul uman nu e programat genetic sa manance zilnic mancare gatita termic.

Parca Pollux ar fi o clona de-a mea. In decembrie 2016 am luat vre-un microb la stomac, nu a fost prima oara, dar daca anterior imi trecea in 2-3 zile, de data asta nu a mai trecut deloc. Facut endoscopii, colonoscopii, analize, cred ca am dus kg de .... la laborator. Cateva dereglari pe ici pe colo dar nimic evident asa ca s-a lasat cu ideea de colon iritabil. Nu aveam energie, dormeam prost noaptea, luam o tona de medicamente. Dintre ele, doar un singur tip de probiotice plus niste chestii care cica refaceau permeabilitatea intestinelor parca au facut o diferenta dar tot eram departe de energia pe care o aveam inainte. Binenteles ca am ajuns si eu pe la un homeopat, chestii cu biorezonanta, m-a trecut pe o dieta de vai de capul meu: cum adica bei lapte? otrava! mananci paine? afara cu glutenul. prajeli? nici vorba, totul numai la aburi, cateva fructe acolo da nu pra multe ca vai de mine fermenteaza. Intr-un final, cred ca si cainele meu de la tara manca mai gustos decat mine. Cred ca dieta aia mai mult m-a dat peste cap, am luat viroze peste viroze, la cate 2 sapamani eram in concediu medical. Si am zis stop, la nu stiu ce diete radicale, la medicamente. Am venit in tara luna trecuta, lucrez in strainantate, am o casa la tara, am stat acolo 10 zile complet rupt de orice. Primele 2-3 zile am dormit ca un nebun 12-14 ore pe zi. Dupa aceea am inceput sa mananc tot ce aveam pofta.
Mi-am gatit o ciorba de perisoare si o musaca de cartofi. Pentru ca eram in forma mi-am facut si o prajitura. Ciorba+musaca+desert la dejun.  Si un pahar de vin rosu. Cand s-au terminat astea am trecut apoi la pilaf, snitele, o varza calita. In fiecare zi faceam un smoothie de legume si fructe. La sfarsit am sarbatorit cu un gratar cu mici si peste. Ma mananca sa-l sun pe homeopat sa-i trantesc in fata regimul pe care l-am avut. Sotia mea e inca mirata de cat de mult mi-am revenit. In prima zi, un coleg mi-a zis ca se vede in ochii mei pofta de viata, cred ca si eu ca s-au obisnuit cu mine bolnav tot timpul in ultimele 3 luni de zile.

In primul rand nu cred in acest tip de diete, sau cel putin ca se pot aplica la oricine. Adica daca un popor a avut o dieta de nu stiu cate secole, alt popor alta dieta, vine cineva si spune ca de fapt toti se inseala si trebuie sa-si schimbe complet dieta. Pentru noi condimentele in exces trebuie evitate, dar am incercat o boaba de sos adus din india, bobita aia era indeajuns pentru a condimenta 2 portii de orez pentru noi. Dar indianul mananca asa pentru ca 1. asa a mancat din totdeauna si 2. a mancat asa din totdeauna pentru ca iuteala aia contine nu stiu ce chestie anti infectioasa care in conditiile lor de clima si igiena, le poate salva viata chiar. Cam cate culturi sunt, cam tot atatea diete si feluri de a manca la care oamenii respectivi s-au adaptat. Pentru cineva din exterior poate parea o dieta prea grasa, prea slaba, prea cruda, prea mult sau prea putin dar asta nu inseamna ca e gresita in totalitate. Evident daca cineva sufera de boala celiaca, glutenul e mortal, daca are intoleranta la lactoza, care e destul de rara in randul albilor caucazieni, nu poate bea lapte. Pentru astea exista insa teste precise de alergie, de intoleranta. Uneori mi se pare ca e la moda sa apara cate o dieta asta main stream, super-populara gen dietele fara gluten: se estimeaza ca aproximativ 10% din vestici nu mananca gluten desi doar 1% din populatie din oameni sufera de boala celiaca.  

Singura chestie utila pe care am invatat-o din toata experienta asta vine de fapt din medicina chineza care conisdera intestinele un al doilea creier, conectat cu primul din cap direct prin coloana vertebrala. Iar asta se interpreteaza ca ce e sus e si jos, si invers. Chiar si un gastro enterolog mi-a zis ca multe din problemele digestive sunt pe fond nervos. Dar pentru multi este de fapt mai usor sa ia medicamnete, sa tina diete drastice decat sa-si puna in ordine stilul de viata. Daca nu ai intoleranta la gluten nu inseamna ca poti manca o paine intreaga la masa sau bea 1 litru de lapte pe zi. Trebuie variat si in primul rand moderat.

Dupa ce am revenit din vacanta mi-am impus sa-mi fac ordine in viata mentala. M-am apucat de taichi pentru a-mi spori auto controlul(desi practic ciclismul si inotul), am vorbit cateva ore cu un psiholog care sa ma ajute sa combat stresul de la birou si incerc sa meditez cat mai des. Am inceput sa citesc despre filozofia si medicina chinezeasca, ei abordeaza omul ca un tot. Daca ai o durere undeva, gen stomac, nu se uita doar la stomac, ficat si ce mai e in imediata apropiere, ci la tot corpul, ma rog, se pleaca de la ideea de qi, canale energetice care sunt influentate si de ganduri. Asa ca iti recomand sincer o auto-evaluare emotionala, uneori insasi boala poate provoca griji in plus care o accentueaza.

#16
Paanio

Paanio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2018

View Postrosix, on 25 martie 2017 - 22:23, said:



Eu as zice sa renunti o perioada la tratamentele medicamentoase si sa incerci, alimentandu-te separat sa vezi ce merge si ce nu merge, la ce ai intoleranta.
E posibil sa ai intoleranta la gluten, caz in care va trebui sa renunti nu numai la paine ci la toate produsele fainoase.
Ar trebui sa incepi mancand fructe dimineata pe stomacul gol dar fara sa le amesteci foarte mult intre ele (ex: azi mananc numai mere si pere, maine mananc numai citrice, poimane numai o banana sau doua) apoi nimic pe langa ele timp de 2 ore. Observa reactiile organismului cand face digestia (apar gaze, se aud diverse zgomote, te simti aiurea, etc?).   Apoi, dupa ce ai terminat cu fructele trebuie vazut ce reactie are organismul tau la ciorba. In mod ideal trebuie sa consumi o ciorba preparata cu legumele proaspete aproape in stare cruda, doar un pic inmuiate... trebuie sa vezi ce reactii ai. Apoi, separat, in alta zi, incerci o friptura, un gratar de porc sau de pui, mancat absolut gol (vezi ce reactii ai), apoi in alta zi adaugi si o salata pe langa el... Ar trebui deschisa o agenda si notat in fiecare zi ora, ce ai mancat, ce reactii ai avut si la ce interval de timp... Trebuie observat si "scaunul" adica ceea ce elimini. Niste alimente nedigerate corect, care au fermentat in loc sa se digere, au un miros specific, de putred, greu de confundat. Daca te confrunti cu asa ceva, trebuie practicata o perioada de infometare (nu mananci nimic o zi) apoi repeti masa care ti-a provocat neplaceri si vezi daca alimentele se elimina in continuare cu miros de fermentatie. In acest caz trebuie asociate niste salate in alimentatie (salata verde, varza, sau ceva acru -muraturi, varza murata, chestii din astea) si vazut cum evolueaza lucrurile.  Alimentele trebuie asociate ca sa favorizeze digestia nu sa o impiedice. Cele mai mari probleme pentru digestie le provoaca zaharul si amidonul, prezente in 80% din alimente.

O sa vezi ca in cca 2 luni o sa-ti dai seama singur ce merge si ce nu, vei manca mai rar si mai putin (in portii mai mici) si numai chestii care nu iti provoaca reactii neplacute.

Tratamentele medicamentoase sunt bune dar trateaza simptome in timp ce cauzele neplacerilor raman. Tu de fapt trebuie sa-ti reglezi alimentatia dupa specificul organimsmului tau, nu sa anihilezi chimic, pe baza de medicamente gazele din intestin.

Și eu am de 4 ani colon iritabil. E groaznic. Mănânc foarte atent, deși înainte mâncăm orice și oricât.

#17
Paanio

Paanio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2018

View PostFragaStanescu, on 25 martie 2017 - 18:57, said:

Am colon iritat de mai multi ani, si acum de o luna fac tratament cu Linex si Debridat si acum am mers in jur de 2 saptamani bine, eram bine si de 4 zile,e iritat Inapoi, si nu mai face fata nici un medicament,  va rog frumos sa imi dati un sfat de tratament, ce pot sa fac, multumesc anticipat.


#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPaanio, on 03 februarie 2018 - 19:32, said:

Și eu am de 4 ani colon iritabil. E groaznic. Mănânc foarte atent, deși înainte mâncăm orice și oricât.
Incearca sa mananci in fiecare zi 30 de grame de alune sau nuci sa vezi ca merge treaba. Dar nu mai mult ca sunt grase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate