Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Trăiți viața conform unui plan sau faceți ceea simțiți ?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Evident că, deși există unele extreme, în majoritatea cazurilor este un amestesc de planificare și ”carpe diem”, totuși una dintre cele două atitudini predomină - despre acesta să scrieți, în funcție de care vă caracterizează. Dacă sunteți genul de persoană care 80% din timp acționați conform emoțiilor de moment, atunci nu scrieți despre restul de 20% când planificați, pentru că nu aia vă caracterizează.

Mă interesează în principal :
1. De ce alegeți să trăiți în acel mod, ce scopuri aveți.
2. Ce avantaje și dezavantaje ați observat la strategia folosită ( sau lipsa acesteia, în cazul celor care doar trăiesc clipa ).
3. Orice altceva, care considerați că este important și ține de acest subiect.

Weekend plăcut în continuare !

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Planul meu e sa ajung bogat, nu reușesc nicicum.
Asa ca trăiesc cum pot din inerție....
De ce?
Pai altfel nu merge.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cred ca singurul de pe tot forumul care traieste cum simte e Lex,restul suntem in matrix

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Cum dă Domnu'.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Urmez si eu :) Sper doar la o viata linistita la tara, undeva intr-un sat mai retras. Cu teren suficient sa imi pot cultiva ce consum si cat sa cresc cateva gaini si un caine .Cam asa simt si cam asa si planific. Concediul cu cortul pe un varf de munte e perfect.   M-am cam saturat pana peste cap de agitatia urbana.

#6
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 Surgeoniac, on 25 martie 2017 - 18:08, said:

Evident că, deși există unele extreme, în majoritatea cazurilor este un amestesc de planificare și ”carpe diem”, totuși una dintre cele două atitudini predomină - despre acesta să scrieți, în funcție de care vă caracterizează. Dacă sunteți genul de persoană care 80% din timp acționați conform emoțiilor de moment, atunci nu scrieți despre restul de 20% când planificați, pentru că nu aia vă caracterizează.

Mă interesează în principal :
1. De ce alegeți să trăiți în acel mod, ce scopuri aveți.
2. Ce avantaje și dezavantaje ați observat la strategia folosită ( sau lipsa acesteia, în cazul celor care doar trăiesc clipa ).
3. Orice altceva, care considerați că este important și ține de acest subiect.

Weekend plăcut în continuare !
Traim european, cu planificare bugetara anuala, conform votului popular din patru in patru ani!  Traim in normalitatea societatii de consum...si traditional ortodox! Traim prin iubire si munca pentru noi si copii!

#7
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 ddaannii, on 25 martie 2017 - 18:24, said:

Planul meu e sa ajung bogat, nu reușesc nicicum.
Asa ca trăiesc cum pot din inerție....
De ce?
Pai altfel nu merge.
Ce ai făcut pentru a ajunge bogat ?
Ce n-a mers ?

 daniMMM, on 25 martie 2017 - 18:25, said:

Cred ca singurul de pe tot forumul care traieste cum simte e Lex,restul suntem in matrix
Îl aștept și pe el să ne zică cum trăiește :D

 PoeOvidiu, on 25 martie 2017 - 18:32, said:

Urmez si eu Posted Image Sper doar la o viata linistita la tara, undeva intr-un sat mai retras. Cu teren suficient sa imi pot cultiva ce consum si cat sa cresc cateva gaini si un caine .Cam asa simt si cam asa si planific. Concediul cu cortul pe un varf de munte e perfect.   M-am cam saturat pana peste cap de agitatia urbana.
Îmi place foarte mult simplicitatea planului tău și faptul că ai curajul să faci ceea ce vrei și să vrei ceea ce faci.

 silviannetw, on 25 martie 2017 - 18:35, said:

Traim european, cu planificare bugetara anuala, conform votului popular din patru in patru ani!  Traim in normalitatea societatii de consum...si traditional ortodox! Traim prin iubire si munca pentru noi si copii!
Like-ul e din ”oficiu”, pentru toți care scriu aici, dar sper că a fost sarcasm.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 PoeOvidiu, on 25 martie 2017 - 18:32, said:

Urmez si eu Posted Image Sper doar la o viata linistita la tara, undeva intr-un sat mai retras. Cu teren suficient sa imi pot cultiva ce consum si cat sa cresc cateva gaini si un caine .Cam asa simt si cam asa si planific. Concediul cu cortul pe un varf de munte e perfect.   M-am cam saturat pana peste cap de agitatia urbana.
Pai esti din Cluj si te plangi? Noi din Buc vrem in cluj ca cica e mai liniste :)

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Surgeoniac, on 25 martie 2017 - 18:41, said:

Îmi place foarte mult simplicitatea planului tău și faptul că ai curajul să faci ceea ce vrei și să vrei ceea ce faci.

Sfatu' meu ii sa nu vanda deocandata apartamentu' de la oras. Mai stiu din astia care au hotarat s-o arda asa hippie cu legume si gaini, da' nu-i asa usor ca-n reclama. Bine, poate ma insel si PoeOvidiu are deja o casa la tara pe care o viziteaza din cand in cand.

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 unbrutus, on 25 martie 2017 - 18:44, said:

Pai esti din Cluj si te plangi? Noi din Buc vrem in cluj ca cica e mai liniste Posted Image
Si aia din Poplaca sat vor la Buc.Circuit inchis.Sper ca se colonizeaza Marte ala odata sa mai avem si alte optiuni

#11
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017
La mine planu-i simplu : fut, beau si mananc. Nu neaparat in ordinea asta.

Edited by satanmicin, 25 March 2017 - 19:10.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stau chiar in Cluj. Stau intr-o comuna la marginea orasului. Cand m-am mutat acolo era ok. Liniste, putine cladiri etc. Acum deja sunt sufocat. Am case de jur imprejur. Am doar 350mp teren. Asa ca vreau la 15 km minim si minim 2-3000mp teren, sa fiu sigur ca nu imi ia nimeni lumina cu casa lui. Aici e ok fata de Cluj, dar chiar vreau la tara. M-am saturat sa alerg dupa toate. Am ajuns in punctul in care doresc doar liniste, sa am ce pune pe masa si sa am un acoperis deasupra capului. Atat.
  Daca am si un paraias la limita de propietate deja e un vis frumos.

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 satanmicin, on 25 martie 2017 - 18:49, said:

La mine planu-i simplu : fut, beau si mananc.
V-a bagat net la zoo?

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 edy_wheazel, on 25 martie 2017 - 18:45, said:

Sfatu' meu ii sa nu vanda deocandata apartamentu' de la oras. Mai stiu din astia care au hotarat s-o arda asa hippie cu legume si gaini, da' nu-i asa usor ca-n reclama. Bine, poate ma insel si PoeOvidiu are deja o casa la tara pe care o viziteaza din cand in cand.
  Lasa, am crescut la tara. Stiu cum e Posted Image Nu m-am adaptat niciodata prea bine la viata de oras. Stau din 98 in Cluj si nu stiu daca am iesit de 10 ori in club. Ma lupt sa imi cultiv de toate pe 100mp de gradina. Macar vara sa nu mananc plastic din comert si sa zic ca e rosie sau ardei.
Reusesc sa cumpar doar cartofi vara, ca nu am unde sa pun. In rest totul din gradina.
Si apartamentul din oras e o casa care merge ceva banuti.
  Visul e casa si viata la tara. Planul e vand casa asta iau aia din vis si inca un apartament in Cluj Posted Image
  La bloc nu e viata, am stat vreo 10 ani. Ala e chin nu viata. Sa nu te poti destinde intre 2 straturi sa uiti de toate problemele pana legi niste rosii si dai cu sapa putin.
Nu ma gandesc sa fac o sursa de venit din agricultura. Am sursa de venit, chiar doua.

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2017 - 18:58.


#15
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 edy_wheazel, on 25 martie 2017 - 18:45, said:


Sfatu' meu ii sa nu vanda deocandata apartamentu' de la oras. Mai stiu din astia care au hotarat s-o arda asa hippie cu legume si gaini, da' nu-i asa usor ca-n reclama. Bine, poate ma insel si PoeOvidiu are deja o casa la tara pe care o viziteaza din cand in cand.
Nici nu cred că este mai ușor, doar diferit.
Pentru că ”ușor” și ”greu” nu este cu adevărat ceea ce contează până la urmă, ci cât de mult îți place și cât de mult te poți identifica cu viața pe care o ai. Atunci când găsim acel lucru care ne pulsează în sânge, termeni precum ”ușor” și ”greu” își pierd semnificația.

 daniMMM, on 25 martie 2017 - 18:51, said:

V-a bagat net la zoo?
Hai că măcar e sincer. Mulți trăiesc așa, doar că nu recunosc.

#16
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Noi doar am votat. Alții ne trăiesc viața.

#17
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Adevarul este ca in viata ramai doar cu ce bagi pe gura si tragi pe ....
Daca mai aveam 20 de ani va scriam despre vise de familie, viitor, vile, mertane.

Nu am vrut sa fiu vulgar, va scriu adevarul asta ca un batran, in viata iti aduci aminte doar de tipele cu care te-ai culcat si ce bautura fina ai baut sau mancare placuta.
Ar trebui sa va zic si despre sentimentul ala minunat ca esti tata, practic nu este nici un sentiment, este si copilul tot o afacere pentru femeie.

#18
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017

 daniMMM, on 25 martie 2017 - 18:51, said:

V-a bagat net la zoo?
Unii stiu sa-si mai si traiasca viata. Nu doar munca, munca si iar munca. Hou, sclavilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate