Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

site-uri ce promit istoricul unei masini sh

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
PGS87

PGS87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.11.2011
Salut!

   Asa cum bine stim, pe net, sunt o multime de site-uri ce promit istoricul masinii SH pe care tocmai ti-ai cumparat-o sau urmeaza sa o cumperi. Asa ca am deschis acest topic sa vedem poate stie cineva vreun site sincer si cu un minim de informatii ce pot fi utile. Din cate stiu eu multe site-uri cer bani pt. asta fara a prezenta vreo garantie a informatiilor oferite. Totusi, am gasit un site care prezinta un minim util de informatii (cum ar fi date de fabricatie, optiuni valabile si spre surprinderea mea si o data a unei inmatriculari a unui proprietar).
   Daca este altcineva care stie un site mai util i-as multumi daca l-ar expune aici.

http://carinfo.kiev.ua

Edited by PGS87, 25 March 2017 - 17:20.


#2
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Sunt cateva site-uri romanesti care iti ofera informatii despre masina.
Eu cand mi-am luat in iarna alta masina, am bagat de curios VIN pe google si pe cateva site-uri dinastea. Iti zice cate ceva de baza dar daca vrei informatii suplimentare trebuie sa platesti. Nu stiu cat adevar e in ele dar mie mi-a aratat acolo primele 4 intrari in reprezentanta (n-am dat nici un ban pentru asta) iar datele de pe site coincideau cu datele de pe cartea service:))

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Primele inregistrari le vei gasi poate, pentru ca masina este noua si in garantie; pe urma putini sunt cei care mai calca pragul reprezentantelor.
Acum depinde de proprietar, de masina si de tara.
Mai degraba, ca un semn, ar fi facturile pe care ti le poate oferi proprietarul, cand a cumparat diverse piese.
Nu cred ca o sa gasesti vreodata o masina al carui istorc sa il poti afla doar de pe net, fie el si cu bani.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Nu vei gasi informatii pt TOATE masinile sh.
Doar a celor ce au fost in service autorizate. Eu mi-am facut schimburile de ulei si distributia la un coleg. Sigur nu sunt inregistrate.
Cel mult afli anul fabricatiei si tara de origine.

Edited by dorin_2k, 25 March 2017 - 18:18.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dai o cafea la un broker de asigurari si-ti spune toate daunele pe care le-a avut masina pe casco sau RCA. Inclusiv km pe care i-a avut in mom producerii accidentului. Asta la masini cumparate noi din Romania. La cele aduse nu prea poti afla in felul asta ce s-a intamplat inaimte sa imtre in Romania.

Edited by underb, 25 March 2017 - 18:11.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Si daca nu a avut daune? Nu iti spune nimic.

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Am folosit eu recent inspectorauto.ro si rezultatul a fost un bullshit. A raportat 4 incidente desi dosare existau doar 3 iar incidentele erau raportate la modul:    luna/anul, valoare estimata 3000 ron (manopera x, vopsit y, piese z)

Ce piese, ce vopsit, ce schimbat ... 0 informatii. In afara de asta, cel mai "complet" in sensul ca pare sa aiba cele mai multe date, mi s-a parut https://vindecoder.eu

Cat despre broker sau asigurator  .. doar daca presupui ca informatiile sunt corect inregistrate in baza. Eu cand am facut si asta au reiesit o gramada imposibila de dosare de dauna pe seria pe care o cautam.

S-a dovedit in final, ca atunci cand au inregistrat dosarele, fiind un contract de asigurare pe un grup de masini, probabil ca bagau dosarul pe prima serie gasita de unde au rezultat si acele multe daune pe aceasi serie.

So .. nope, la noi e cu noroc.

Ai noroc, firma masinii ca sa zic asa, inregistreaza masina, macar cat in e in garantie, intr-o baza comuna, indiferent de dealer, asiguratorul tine datele in sistem corect, etc. .. n-ai, nici n-ai cum sa afli, asa ca te muti la urmatoarea, indiferent cat de misto pare cea pe care ai pus ochii.

Sau risti..

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu sunt bune de nimic. La o masina am luat vin-ul din carte (ford mondeo model 2008 parca) si mi-o dat ca e mondeo de prin 90... :)))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate