Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Fisuri pereti interior

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Sper sa nu ma aberez dar stiu ca in constructii se mai foloseste termenul "se aseaza" ... Imi e greu sa cred ca pamantul sub actiunea greutatii constructiei nu se mai lasa oricat de pregatit ar fi fost el. De aici, avem o crapatura, doua, dupa "posibilitati".

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postionut76, on 25 martie 2017 - 17:42, said:

Raspunsurile cu armarea caramizilor si siliconul alb s-au dat mai sus, multumesc.
4, stai jos.
Cand inveti care-i diferenta dintre siliconul de constructii si cel sanitar/universal sa ne spui si noua.

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Trec clasa oricum, am doua case construite pina acum. Fara crapaturi, Stiu bine diferenta intre cele doua tipuri de silicon. Ca sa astupe fisurile are solutia rapida a siliconului, fie el si sanitar. E destul de elastic pentru a mai prelua din cresterea fisurii in timp. Daca, totusi, aceasta creste si creste, toate sfaturile date de noi pe aici nu se mai aplica, trebuie consultat un inginer constructor.
Si apropo de ce am construit eu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2iGv-47ss3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rnd-3HCIbd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ionuț, nu te superi ca te întreb, ai luat probă la beton?
Dacă da, înainte sau după ce s-a adăugat apa?
Când vad betonul ăla ca pisatul boului, ma apuca toți dracii.
Am turnat și eu ceva cu pompă în România și am avut meci mare cu pompangiul (voia sa adauge apa ca nu poate pompa)
Eu sunt în Germania și aici sunt situații în care nu se poate adăuga apa după bunul plac.
Am habar cat de cat....

Edited by ddaannii, 26 March 2017 - 00:04.


#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Am luat in timpul turnarii, din fiecare cifa.

#24
tony1976

tony1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.05.2013
Fisurile sunt multe, mici cam in toate camerele. Nu se simt cand trec mana peste ele.Nu pot introduce ac, unghie etc Trebuie sa ma apropiu de perete sa le vad. ..nu cred ca e caz de silicon inca, sper sa nici nu fie.

#25
danmo

danmo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2017
Salutare, nu am gasit alt topic asa ca intreb aici pentru ca-i oarecum "paralela" problema.

Imi renovez apartamentul si acum o luna am turnat sapa pe toata suprafata.

Ca mentiuni:
- primul strat a fost cu fulgi de polistiren pentru o mai buna izolare termica, apoi s-a turnat sapa clasica.
- instalatia termica este ingropata in sapa

Problema este urmatoarea: sapa s-a fisurat in foarte multe locuri. Meseriasul imi zice ca e in regula si ca o va repara prin turnare de "zeama de ciment" in toate crapaturile.


Voi ce parere aveti ? vise pare ok sa se fisureze sapa asa tare ? si cum se poate repara mai bine ?

Attached Files



#26
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
Nu a lăsat rosturi de dilatație pe lângă pereți.  Trebuia pus un buretele sa poată sa se dilate

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sunt rosturi de turnare, a tunat pe bucatele, si trebuia sa puna o plasa de buzau macar de Ø6/100/100mm

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
edit

Edited by Groot, 05 April 2017 - 08:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate