Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Credit nevoi personale si overdraft

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Salutare!
Am nevoie de ajutor in legatura cu un imprumut de la Banca Transilvania.
Am nevoie de 20 000 de lei si am fost sfatuit sa fac in urmatorul fel pentru a beneficia de dobanda mai mica; sa imi mut salariul la aceasta banca, sa iau un credit de nevoi personale in valoare de 10 000 de lei si sa fac un overdraft pentru restul de bani. Din cate am inteles, overdraft-ul poate fi in valoare de pana la 5 salarii iar in aceasta perioada beneficiezi de o dobanda mult mai mica decat a creditului, undeva la 3%. Ar fi posibila aceasta varianta? Aveti o recomandare? Va multumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cine te-a sfatuit asa?
eu stiam ca dobanzile la overdraft-uri sunt mult mai mari decat la creditele "normale".

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu este obligatoriu, eu am dobanda la overdraft 4,5% la Bancpost unde mi-se vireaza salariul, dar asta este o conventie intre banca si angajator. Daca plec de la actualul loc de munca sare la peste 20%

Edited by baribalu, 25 March 2017 - 16:39.


#4
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Baribalu, ai dreptate. Sunt cadru militar si ar putea fi o conventie intre BT si MAPN. Bancpost cati bani iti pot da comparativ cu salariul? Cat este rata si pe cate luni se poate intinde? Am nevoie de mai multe detalii. Multumesc

#5
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017
Care e ideea... Ți s-a dat varianta overdraftului pentru că probabil nu îți pot acorda toată suma printr-un credit.

La overdraft plătești dobânda pe suma utilizată..Dacă tu utilizezi toți cei 10.000, vei plati dobânda lunar pentru toți. Trebuie să ai grijă să lași în cont lunar pe lângă acea dobânda și o sumă suplimentară mai mare, ca și o rata, pentru ca încet-încet sa acoperi totalul de 10.000. Dacă nu faci acest lucru, vei plati dobânda aceea până la sfantu așteaptă, iar totalul va rămâne acolo, neachitat.

Edited by Equity, 25 March 2017 - 19:41.


#6
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Buna seara. Mi se poate acorda credit pana la 30 000 de lei. Eu am vrut sa merg pe aceasta varianta pentru a avea o dobanda cat mai mica. La credit sa platesc aproximativ 200 de lei si pentru overdraft sa depun lunar tot 200 de lei. La credit va fi dobanda aproximativ 9.5% iar la overdraft 3-4%.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
C-am 2-3 salarii dau la noi dar nu suntem structura militara, trebuie sa te duci sa vorbesti direct la sucursala unde se vireaza salariile voastre, vezi daca se i-a in calcul si norma de hrana sau nu, cand eram la alta structura asemanatoare cu a voastra se acordau 6 salarii ~14.000 lei, la BRD aveam cardul de salariu. Overdraftul il poti platii cand ai chef, pana atunci platesti dobanda la el, chiar daca uiti tu, o trag singuri in momentul virarii salariului.

Edited by baribalu, 25 March 2017 - 20:37.


#8
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Luni o sa merg sa intreb. Cam cat era dobanda? Multumesc?

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Era destul de mare, nu mai tin minte procentele dar tin minte ca am platit pentru intreaga suma aproape 200 pe luna numai dobanda. Pentru cel actual este 7 lei si ceva dobanda la suma de 2400 lei. Numai la banca vei afla exact care este dobanda in cazul tau in functie de cum s-a negociat intre angajator si banca.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zombie91, on 25 martie 2017 - 15:29, said:

Din cate am inteles, overdraft-ul poate fi in valoare de pana la 5 salarii iar in aceasta perioada beneficiezi de o dobanda mult mai mica decat a creditului, undeva la 3%. Ar fi posibila aceasta varianta? Aveti o recomandare? Va multumesc anticipat.

Numai daca ai dobanda preferentiala la overdraft, discuti chestia asta in prealabil cu aia de la banca, altfel nu merge ce spui tu aici. Mai toate overdrafturile au dobanda mai mare decat dobanda la credite de nevoi personale pentru ca sunt o metoda facila de finantare a unor nevoi pe termen scurt.

#11
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Va multumesc tuturor pentru ajutor. Maine voi merge la BT sa discut cu ei. O sa revin cu detalii. O zi buna!

#12
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Salut, este foarte ok overdraftul daca stii ca nu te arunci in el pe prostii. Eu l-am facut de nevoie dar am luat mai mult decat imi trebuia si apoi l-am consumat pe toate rahaturile. Inca 2 colegi au trecut prin aceeasi situatie.  Toti am facut pana la urma credit ca sa acoperim overdraftul...nu e prea placut.

Daca te stii cumpatat e mult mai ok overdraftul. Daca nu, mai bine clasic, credit, daca ai si dobanzi negociate de angajator (la mine a iesit o diferenta de vreo 45 lei lunar intre simulatorul online si agentie) iesi bine si stii ca ai de dat o suma lunara. La overdraft te tenteaza sa spui "eh, cheltui si ii acopar luna viitoare" si ghici ce, nu ii acoperi Posted Image)

Tot la banca transilvania sunt si eu. Dobanda la overdraft mi se pare ca e vreo 4,5 % pe an, iti spun maine sigur.
Iar creditul...la 25000 dau inapoi  ~28000 in 42 luni

Edited by Maryus89, 26 March 2017 - 14:22.


#13
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Multumesc mult! Deci se poate sa fie o dobanda chiar mai mica decat a creditului, asa cum mi-a spus acea cunostinta. Daca ajunge intre 3 si 5% merita sa fac acest pas. Astept raspuns in legatura cu dobanda exacta. Multumesc inca o data pentru informatii!

#14
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
ti-am dat pm de ieri..
ai fost la banca? ce ti-au spus?

#15
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Salutare tuturor!
Am revenit cu vesti bune; Datorita faptului ca intre Banca Transilvania si angajator, exista o conventie, lucrurile stau in felul urmator:
1. Se aproba overdraft in valoare de 15000 de lei, cu dobanda de 3,4%/an (variabila in functie de ROBOR la 3 luni +2,5%) Standard am inteles ca era de 17% daca nu ar fi fost conventia respectiva.
2. Se aproba si un credit de 5000 de lei, cu dobanda efectiva anuala DAE de 7,87%/an (dobanda variabila in functie de ROBOR la 6 luni + 6,5%) - rata lunara de 100,45 lei. Acest credit il fac pe 60 de luni pentru ca il pot achita chiar si din primul an, fara comision pentru plata anticipata. Costul creditului la final, in conditiile in care nu variaza ROBOR = 6093 de lei, dobanda fiind de numai 1093 de lei.
Nu sunt comisioane de retragere, administrare, asigurare, etc. Un singur lucru am de mentionat; internet banking si mobile banking ma costa 5 lei/pe luna. Daca deschid contul pana la sfarsitul acestei luni, adica in maxim 3 zile, este comision zero in primele 6 luni, asa ca voi profita.
Dupa calculele mele, daca depun lunar in contul de overdraft cate 400 de lei pe langa dobanda lor, il voi achita in 38 de luni, dobanda in final fiind de aproximativ 846 de lei.
Costul final pentru cei 20000 de lei imprumutati va fi de 22239 de lei, in plus cu 2239 de lei fata de suma acordata.
In concluzie, aceasta este cea mai buna alegere si voi bate palma cu cei de la BT. Ieri am dus formularul la munca si astept sa vina completat.
Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat si sfaturi!

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
suna bine. succes!

#17
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Multumesc! 😊

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Bafta! Asta inseamna sa faci un imprumut cu cap, sa platesti cat mai putina dobinda folosind toate oportunitatile de care poti beneficia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate