Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Apartament Bucuresti 58.000 EUR max - Recomandari ? Bloc nou / Vechi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salut,

O cunostinta isi cauta apartament in Bucuresti dar nu se poate hotara la zona / bloc nou sau vechi , etc etc. In pretul asta (58.000 EUR max) - voi ce ati cumpara? Daca ai putea argumenta raspunsul ar fi excelent.

EDIT: camere: 2 , la 3 nu prea se gasesc in pretul asta. MP nu conteaza , peste 40mp e ok.

Edited by Proiectil, 25 March 2017 - 14:17.


#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Camere? Mp?

In pretul asta nu prea are masa de manevra...

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
mai, cum nu se poate hotari la zona ?

Nu lucreaza, nu trebuie sa ajunga undeva ?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Gasesti 3 cam cu 58 k, daca cauti cu atentie.

Bloc nou la pretul asta nu gasesti in Buc, ci adiacent.

Apt vechi gasesti destule la pretul asta, insa ce observ pe piata la cele vechi, majoritatea sunt parter sau ultim etaj, majoritatea cam praf, adica o iei de la geamuri si parchet etc.

Nu putem hotari ce am cumpara la bugetul asta, pt ca depinde de multe:
- loc munca
- copii ori ba, de aici incepe problema gradinitelor, scolilor etc.
- vecinatati

etc samd

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Da' ieftine sunt apartamentele in Bucuresti Posted Image
In Timisoara cu greu gasesti 2 camere ok in 55000.

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu in centru.

#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009

 Proiectil, on 25 martie 2017 - 14:01, said:

Salut,

O cunostinta isi cauta apartament in Bucuresti dar nu se poate hotara la zona / bloc nou sau vechi , etc etc. In pretul asta (58.000 EUR max) - voi ce ati cumpara? Daca ai putea argumenta raspunsul ar fi excelent.

EDIT: camere: 2 , la 3 nu prea se gasesc in pretul asta. MP nu conteaza , peste 40mp e ok.
In Drumul Taberei gasesti de pe la 52k in sus in jur de 60-70 de m2 cu trei camere in blocuri vechi!

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
https://www.imobilia...R?lista=2352547   Apartament de vânzare, complet mobilat şi utilat nou, zonă Prelungirea Ghencea.

mobilat ...nou ... dar pe la margine ...

#9
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 superm, on 25 martie 2017 - 14:59, said:

https://www.imobilia...R?lista=2352547   Apartament de vânzare, complet mobilat şi utilat nou, zonă Prelungirea Ghencea.

mobilat ...nou ... dar pe la margine ...
Bun apartament, la doi pasi de centura si la 100 de m de cimitir, in plin camp si in apropiere de cimitir si traseul tirurilor. De acolo iesi doar noaptea.

#10
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Se găsesc destule apartamente noi de 2 camere până în 58.000 de euro, dar la periferie. Dacă vrea pe lângă metrou, poate găsi:
- în vest, în zona Păcii/Apusului
- în est, pe lângă stațiile de metrou 1 Decembrie 1918 și Nicolae Teclu
- în sud, pe lângă stațiile de metrou Apărătorii Patriei și Dimitrie Leonida

De nord și de zonele semicentrale nu te poți atinge cu bugetul ăla.

Dacă nu-i trebuie metrou în apropiere, oferta se mărește. De ținut cont însă și de locul de parcare: mai costă și ăla vreo câteva mii de euro...

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 superm, on 25 martie 2017 - 14:59, said:

https://www.imobilia...R?lista=2352547   Apartament de vânzare, complet mobilat şi utilat nou, zonă Prelungirea Ghencea.

mobilat ...nou ... dar pe la margine ...

 carens, on 25 martie 2017 - 15:21, said:

Bun apartament, la doi pasi de centura si la 100 de m de cimitir, in plin camp si in apropiere de cimitir si traseul tirurilor. De acolo iesi doar noaptea.

...am dat un exemplu dar sunt obisnuit unu sa dea un raspuns si altii sa comenteze raspunsul nu sa dea o varianta la subiect ...
La toate apartamentele poti gasi dezavantaje la prima vedere sau dupa ce te muti... e trafic mare, nu ai parcare, vecini galagiosi, bodega in fata, gradinita langa si e galagie ziua (daca ai copil e avantaj daca nu e nasol), cimitir aproape, spital departe, biserica pe langa si tu esti ateu ...

Edited by superm, 26 March 2017 - 09:13.


#12
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 Sef-chenko, on 25 martie 2017 - 14:30, said:

Da' ieftine sunt apartamentele in Bucuresti Posted Image
In Timisoara cu greu gasesti 2 camere ok in 55000.
M-am uitat și eu de curiozitate la apartamentele cu 2 camere din Tm. Marea majoritate de încadrează între 40000-55000 euro. Suprafețe -40-60mp.
Cele de 60000-70000euro sunt ultra-centrale.

#13
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc pentru recomandari, am mai vorbit cu persoana respectiva, problemele intalnite ar fi:

- Blocuri noi - in constructie exclus deoarece: intarzieri la finalizarea blocului, am discutat cu alte persoane care locuiesc deja in blocuri noi si sunt intarzieri foarte mari la infiintarea asociatiei de locatari (deci lipsa contracte apa nova sau gaze dupa caz) , nu pun lifturi , nu pun interfoane (decat dupa multe luni de la "finalizarea" blocului), finisaje sub medie (crapa tencuiala, se lasa usile, etc)

- Blocuri noi - finalizate: se gasesc doar la parter/demisol sau ultimul etaj, in rest cam vandute toate.

- Blocuri vechi (totusi mai nou de '77): mai degraba ar inclina catre un bloc vechi dar in acest pret (sub 60.000 euro) cu 2 camere inseamna ca necesita renovare sau ca se gaseste iarasi la ultimul etaj sau la parter.

Referitor la job: nu conteaza amplasarea, joburile in ziua de azi se schimba la 2-3 ani in principiu in marile centre corporatiste (westgate/pipera) deci tot dracul ala e, nu conteaza sincer.

Copii: nu sunt.

#14
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Ati incercat sa va uitati la ce se intampla in jurul Bucurestiului? Sunt suburbii si orasele destul de frumoase si v-ati incadra in buget cu siguranta.
   Buftea sau Otopeni? Chiar si Balotesti e ok. Despre Buftea am eu un topic pe aceeasi sectiune ca acesta. In principiu te muti departe de oras dar tot intr-un oras. Ai toate facilitatile necesare minus apropierea de job (desi din Otopeni/Balotesti nu faci mai mult de 30 de minute pana in Pipera si din Buftea faci 45 dar esti mai aproape de alte zone mai centrale si ai tren/Ratb)

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca vrea bloc vechi, cele mai ok ar fi de prin 78-79, pana prin 83-84. Asta mi-au spus niste arhitecti acum cativa ani. Apoi, locul unde isi cumpara, trebuie sa fie FIX alegerea lui, nu a celor isi care dau cu parerea pe forum. Fiecare zona are avantajele si dezavantajele ei, care sunt vazute mai mult sau mai putin mari, in functie de de parerea fiecaruia. Asemenea intrebari pe forum mai mult te bulverseaza. Si oricum o dai, mereu va spune cineva ca ai gresit, ca e naspa acolo... ca bla, bla-uri pe banii tai.
Uite, eu de ex stau in Cosmopolis. Asociatie este doar in faza 1. Eu stau in faza 2. Si nu am simtit niciodata lipsa asociatiei. Daca am o problema, vorbesc la administratie si se rezolva. Astfel economisesc si 150-200 de lei/luna. Am un prieten are sta la Grigorescu in bloc comunist. A dat in ian la intretinere 700 de lei. Eu am dat 350 pe administratie, cu factura la gaz inclusa in banii astia.  Acum stau in chirie de aproape un an si ma gandesc sa-mi cumpar aici. ti-as putea recomanda asa ceva... gasesti la 2 cam pe la 55mp utili, in loc de Drumul Taberei sau Militari. Deci cati oameni, atatea pareri si toate bune, normal! Poate ca cel mai bun sfat e ca omul sa analizeze preturile zonelor, sa mearga acolo si sa vada cu ochii lui cum e si pana la urma sa-si ia ce-i place si unde ii place.

Edited by LauCalin, 27 March 2017 - 09:40.


#16
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
in blocurile noi in banii astia, calitatea e praf...poate or fi si exceptii, dar nu cred ca prea multe. multi sunt incantati ca vaai ce curat e si bla bla, dar cand dupa nici un an incep sa apara problemele, ajung sa regrete alegerea facuta. exemplu concret e proprietara garsonierei in care locuim noi. bloc in otopeni, facut la marele misto, dar asta o realizezi, cum spuneam, dupa ceva timp.

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Mda, decat in bloc nou, mai bine in unul de 35-40 de ani peste care au trecut mai multe cutremure si mai multe schimburi de temperatura. Adevarul e ca inginerii lui "ceasca" erau niste genii. Sau poate unii nu stiu cum faceau oamenii schimburi cu ce le pica in mana la serviciu, ca sa aiba una, alta in casa. Se facea schimb cu orice, inclusiv cu materiale de constructii pe santiere. Nu vreau sa generalizez, pentru ca si blocurile noi pot fi facute prost. Dar sa spui ca la peste 90% calitatea e praf, inseamna sa exagerezi mult.

#18
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am stat 3 ani in zona  Dna Ghica / Colentina, am vandut apartament renovat cu 3 camere cu 58mii, 67 mp, bloc din 86, cu loc de parcare si vedere la lac Plumbuita. Nu am avut probleme majore cat am stat acolo, destul de liniste, masinile nu au avut probleme. Acum depinde de fiecare ce isi doreste...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate