Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

inspiratii satanice in . . . biblie !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#145
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 11 aprilie 2017 - 18:56, said:

Dumnezeu inseamna Stapanitor/legiuitor /guvernator. Nu e acelasi lucru cu Creatorul care odata terminat actul de creatie a dat pamantul in stapanirea omului si apoi Satan i-a "suflat" autoritatea asta..
Si cine este Creatorul? Cind a aparut Creatorul? Ce relatie exista intre Creator si Dumnezeu?

Edited by barbu78, 12 April 2017 - 19:57.


#146
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 12 aprilie 2017 - 19:56, said:

Si cine este Creatorul? Cind a aparut Creatorul? Ce relatie exista intre Creator si Dumnezeu?
Dumnezei isi spun multi. In 1Corinteni cap 8 vers 5-6  confirma asta . "Creatorul" sau Stapanitorul absolut face numirile ierarhice iar acestia sunt numiti adevarati in sensul ca vor primi viata eterna, ceilalti dumnezei sunt auto-proclamati si sunt vremelnici. Printre acesti auto-proclamati e si Satan, e stapanitorul, guvernatorul acestei imparatii care a condus poporul evreu prin desert. Legile lui sunt aparte de legile ceresti. In ceruri nimeni nu e omorat ci se stinge din viata "natural" , au si ei un termen de existenta sau accidente cand isi incheie existenta, din pacate acestia nu mai sunt readusi la existenta de Creator, deci intreaga istorie a poporului evreu e de fapt guvernarea lui Satan prin legi ucigase care par la prima vedere din prisma omului cu spiritul corupt modele de dreptate si razbunare divina .

#147
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Paco, ce este cu acest topic ? Posted Image

#148
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 28 august 2017 - 13:34, said:

Paco, ce este cu acest topic ? Posted Image
Ce sa fie, vreau sa atrag atentia ca in biblie au patruns si informatii eronate sau intentionat deformate insa fug credinciosii de parca am dat cu tamaie pe aici .Posted Image

#149
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Nu avea cum să pătrundă așa ceva. Apostolii au recomandat Scripturile, ca fiind inspirate de Dumnezeu - 2 Timotei 3: 16.

#150
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 28 august 2017 - 13:46, said:

Nu avea cum să pătrundă așa ceva. Apostolii au recomandat Scripturile, ca fiind inspirate de Dumnezeu - 2 Timotei 3: 16.
Scriptura e plina cu uciderile unui dumnezeu. Acel personaj e Satan. Si Avraam cand s-a increzut pentru a-si aduce fiul jertfa tot inselat de Satan a fost. Findca Tatal ceresc n-ar cere niciodata unui om asa ceva. Ideile ca Tatal ne testeaza sunt aberatii.

#151
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Când ia viața cuiva, Dumnezeu nu ucide. El are dreptul să întrerupă viața pe care tot El o oferă. Iar cu privire la teste, găsești un prim test chiar în Geneza, când Adam și Eva sunt testați.

#152
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 28 august 2017 - 14:15, said:

Când ia viața cuiva, Dumnezeu nu ucide. El are dreptul să întrerupă viața pe care tot El o oferă. Iar cu privire la teste, găsești un prim test chiar în Geneza, când Adam și Eva sunt testați.
Asta nu e un adevar. Daca intrerupe firul vietii cuiva se numeste ucidere, fie el si Creatorul sau Tatal ceresc. Findca rasplata pentru faptele fiecaruia vor fi date la sfarsitul veacurilor , la inviere. Acel ucigas e Satan si care imita pe Tatal ceresc. Voi inca nu vedeti astfel insa cu timpul o sa va dati seama. Un pastor adventist spune niste lucruri uimitoare asemanatoare cu ce spun eu acum, numai ca nu vrea sa riste mai mult din teama de a nu fi expulzat, insa spune la fiecare predica putin cate putin. Pastorul se numeste Nicu Butoi. Trebuie sa urmaresti foarte multe din predicile lui, sunt pe youtube.

#153
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Crezi că este greșit ca oamenii răi să fie pedepsiți?

View Postbarbu78, on 12 aprilie 2017 - 19:56, said:

Si cine este Creatorul? Cind a aparut Creatorul? Ce relatie exista intre Creator si Dumnezeu?

Cum poți pune o asemenea întrebare? Dumnezeu este Creatorul.

#154
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 28 august 2017 - 15:37, said:

Crezi că este greșit ca oamenii răi să fie pedepsiți?
Ca om as  zice ca ar trebui pedepsiti , dar aproape toti din cei ce au gresit  nu au avut contact cu Creatorul. Dar cei care au avut si au gresit eu zic ca ar trebui pedepsiti.
Nu ma intelege gresit, eu nu cred in uciderea lor si nici in chinuirea in iad, aceste tipuri de pedepse sunt demonice. Pedeapsa divina e lepadarea. Deci cei care in aceasta viata refuza sa traiasca dupa principiile morale sa fie lepadati. La fel cum si isus spune "plecati de la Mine voi care lucrati faradelegea" . Ucigasul din VT e Satan.

#155
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 28 august 2017 - 16:39, said:

Ucigasul din VT e Satan.

Dumnezeu nu poate lua viața creaturilor Sale dacă acestea se dovedesc a fi rele ?

#156
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 28 august 2017 - 18:52, said:

Dumnezeu nu poate lua viața creaturilor Sale dacă acestea se dovedesc a fi rele ?
Oricum se sting din viata din cauza accidentelor, bolilor sau batranetii. Sa mai intervina si cu uciderea lor ar insemna cruzime, plus ca ce a facut pe tot parcursul timpului trebuia continuat si astfel nu ar mai fi aparut indivizi ca Hitler, Stalin sau alti descreierati.  Insa eu nu stiu sa fi pedepsit criminali, spre exeplu Cain ucigasul fratelui sau a fost protejat, David la fel si el un ucigas,curvar si alte nenorociri, a fost protejat, si multi alti criminali odiosi au fost protejati de dumnezeul lor caruia i s-au inchinat.
Daca e Tatal nostru atunci care tata isi ucide copii findca au gresit ? Dar ucide copii, ucide niste amarati care au ascuns  pretul cu care si-au vandut proprietatea, ucide femei gravide , batrani . . . asta nu poate fi decat ucigasul de Satan. Adevaratul Dumnezeu va da rasplata abia la sfarsitul vremilor, pe cei buni ii va lua la El iar pe ceilalti ii va lepada. Eu asa inteleg scrierile si lucrurile. Nici nu concep ca Tatal ceresc sa ucida copii, femei, femei gravide (apropo de pruncucidere) iar daca ar fi asta adevarul atunci pentru mine nu e decat un monstru cosmic, un dement ce nu se poate numi dragoste.

Edited by pacopaco1967, 29 August 2017 - 16:28.


#157
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postpacopaco1967, on 29 august 2017 - 16:26, said:


Oricum se sting din viata din cauza accidentelor, bolilor sau batranetii. Sa mai intervina si cu uciderea lor ar insemna cruzime, plus ca ce a facut pe tot parcursul timpului trebuia continuat si astfel nu ar mai fi aparut indivizi ca Hitler, Stalin sau alti descreierati.  Insa eu nu stiu sa fi pedepsit criminali, spre exeplu Cain ucigasul fratelui sau a fost protejat, David la fel si el un ucigas,curvar si alte nenorociri, a fost protejat, si multi alti criminali odiosi au fost protejati de dumnezeul lor caruia i s-au inchinat.
Daca e Tatal nostru atunci care tata isi ucide copii findca au gresit ? Dar ucide copii, ucide niste amarati care au ascuns  pretul cu care si-au vandut proprietatea, ucide femei gravide , batrani . . . asta nu poate fi decat ucigasul de Satan. Adevaratul Dumnezeu va da rasplata abia la sfarsitul vremilor, pe cei buni ii va lua la El iar pe ceilalti ii va lepada. Eu asa inteleg scrierile si lucrurile. Nici nu concep ca Tatal ceresc sa ucida copii, femei, femei gravide (apropo de pruncucidere) iar daca ar fi asta adevarul atunci pentru mine nu e decat un monstru cosmic, un dement ce nu se poate numi dragoste.
Ai incercat varianta calvinista? Predestinare, plan. Mi se pare ca rezolva elegant problema ta.
https://ro.m.wikiped...e_calvinismului

#158
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Eu cred că complică și mai mult. Ar însemna că Dumnezeu a decis dinainte toate acele fapte reprobabile.

#159
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postidaho333, on 29 august 2017 - 18:46, said:

Ai incercat varianta calvinista? Predestinare, plan. Mi se pare ca rezolva elegant problema ta.
https://ro.m.wikiped...e_calvinismului
Ispășirea limitată
Denumită și "răscumpărarea specială" sau "ispășirea definitivă", are sensul că în moartea lui Cristos, el ia realmente pedeapsa pentru păcatele săvârșite de cei pe care Dumnezeu i-a ales ca să aibă milă. (Aceasta în opoziție cu opinia potrivit căreia moartea lui Cristos doar face posibilă răscumpărarea.) Așadar, ispășirea ar fi "limitată" la păcatele celor aleși.


Citatul de mai sus e doar filozofie/poezie si nu are nimic comun cu realitatea religioasa corecta cu toate ca marea majoritate sustine asta. De fapt la asta se limiteaza sa afirme multi necunoscand scopul adevarat a jertfei.Credinta mea e ca jertfa demonstreaza atat mentalitatea divina cat si cererea facuta catre cei care doresc sa intre in imparatia cerurilor. Te jertfesti pentru cei care ii iubesti, si la principiile divine "iubeste pe aproapele tau si Domnul Dumnezeul tau" te face sa intelegi ca doar spiritul dragostei te poate aduce in situatia de a-ti da viata pentru cei care ii iubesti.Si nu doar jertfa suprema ci orice gand, orice fapta izvorata din dragoste sunt privite ca o instaurare in constinta credinciosului a "duhului" sfant.
Ca atare orice fapta reprobabila descrisa si atribuita lui dumnezeu e de fapt o manipulare satanica  iar un exemplu face cat o mie de cuvinte, potopul consider ca era un eveniment iminent, la fel cum astazi suntem avertizati cu iminenta distrugerii pamantesti in potop de foc, dar nu e vorba de salvarea pacatului ci distrugerea celor care sustin pacatul, si nu ca Dumnezeu  ar vrea asta ci nu poate salva in imparatia cereasca pe cei care aleg pacatul ca forma de existenta. De aceea si biblia relateaza ca va fi si invierea pacatosilor, nu ca sa le faca in ciuda sa vada ce au pierdut ci sa vada adevarul pe care ei l-au refuzat sa-l creada. Sunt convins tot mai mult ca acel dumnezeu ucigas din VT e Satan ca si stapanitor al acestei imparatii.

Edited by pacopaco1967, 03 September 2017 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate