Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

inspiratii satanice in . . . biblie !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Deseori citesc in biblie chestiuni contradictorii si imi dau seama ca ele sunt ori erori de transcriere/traducere ori un "adevar" ce obliga cititorul/credinciosul sa renunte la propria ratiune/logica si sa accepte prosteste cuvintele .

Un exemplu clar e in cartea Exod capitolul 9 verset 12
Domnul a împietrit inima lui faraon, și faraon n-a ascultat de Moise și de Aaron, după cum spusese Domnul lui Moise.

Motivul pentru care spun ca e de inspiratie satanica e pentru ca acel domn ori e chiar Satan, ori e cel care spune.
Nu e caz singular , voi reveni cu alte exemple chiar din cartea Geneza si veti intelege ca Satan din pozitia de Dumnezeu are autoritate si putere sa interfereze intre om si Creator .
Daca aveti nelamuriri/intrebari sunt la dispozitia voastra sa dezbatem aceasta situatie din scrierile "sacre" .

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
si eu am citit o chestie care e de neinteles,daca fiul lui adam,cain l-a omorat pe abel si a fost alungat,cu cine naiba a facut el fii si fiice avand in vedere ca erau singurii oameni pe pamant?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mai trebuie să dovedești că Domnul e Satan.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sebastiansebi, on 25 martie 2017 - 13:31, said:

si eu am citit o chestie care e de neinteles,daca fiul lui adam,cain l-a omorat pe abel si a fost alungat,cu cine naiba a facut el fii si fiice avand in vedere ca erau singurii oameni pe pamant?
Aici e loc de interpretare in exemplul care l-ai dat . Cain e speriat ca va fi ucis cu toate ca in afara de ma-sa si ta-su nu mai era nici un alt om . Abia dupa catziva ani s-a nascut Set , trebuia sa treaca cel putin 18-20 ani pana sa fie capabil sa-l ucida pe Cain .

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Va plac povestile.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

Satan din pozitia de Dumnezeu are autoritate si putere sa interfereze intre om si Creator

Nu stiu ce fumezi dar vreau si eu :D

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Mr_Woppit, on 25 martie 2017 - 13:38, said:

Nu stiu ce fumezi dar vreau si eu Posted Image
Vrei neaparat sa fumezi ?
Problema ta e ca nu poti intelege orice citesti . Nu pentru ca nu e de inteles ci findca ai nevoie mereu sa fumezi ceva .
Daca ai ceva de comentat pe subiectul topicului esti binevenit . Posted Image

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 sebastiansebi, on 25 martie 2017 - 13:31, said:

si eu am citit o chestie care e de neinteles,daca fiul lui adam,cain l-a omorat pe abel si a fost alungat,cu cine naiba a facut el fii si fiice avand in vedere ca erau singurii oameni pe pamant?

parca scria ceva de genul "au trait x sute de ani si li s-au nascut fii si fiice".

Vechiul Testament ii plin de texte de genul, de ura, de violenta. Motiv pentru care, unele secte l-au dat de-o parte si utilizeaza doar NT pentru brainwashing (si de acolo, doar ce le convine)...

Religiile Avraamice (toate cele trei mari religii monoteiste) au fost, si sunt, religii politice. De control. Asa era pe vremea aia, asa este si acum:
Prezinti populatiei partea frumoasa, o atragi, apoi o sperii cu versetele intunecate, reguli, etc. Prin asta, controlul populatiei e easy task.

Nu exista religie corecta, sau cea mai corecta, sau unica religie (asa cum abereaza martorii lu unicorn, ca ei detin adevarul). Exista doar speranta, ca a mea, sau a ta, sau poate a altuia e corecta.

Daca citesti VT o sa vezi ca sunt foarte multe contradictii (unele pierdute prin traducere), foarte multe texte violente, etc. Pentru ca asta facea parte din cotidian la vremea aia.
Si acum daca ai inventa o religie si te-ai apuca sa scrii despre viata de zi cu zi, te asigur ca n-ar fi doar panselute si twitter. Avem razboaie, avem morti, avem un popor denigrat (asa cum a fost Israel in NT), avem detoate Posted Image


ps. religia este o sursa istorica. Si cartile ar trebui citite, ca sursa istorica. Nu de alta, dar istoria se repeta la fix :facepalm:

Edited by Lex404, 25 March 2017 - 13:53.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mintea umana este un fenomen
Dacă doresc să nu mai fie.... inventez povești

#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
hahaha! :D
trebuia sa apara si topicul asta :lol:

#11
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 sebastiansebi, on 25 martie 2017 - 13:31, said:

si eu am citit o chestie care e de neinteles,daca fiul lui adam,cain l-a omorat pe abel si a fost alungat,cu cine naiba a facut el fii si fiice avand in vedere ca erau singurii oameni pe pamant?

Geneza Cap 1
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
Cu o sora a sa.

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Travertin, on 25 martie 2017 - 14:03, said:

Geneza Cap 1
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând:
cui????

#13
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

Deseori citesc in biblie chestiuni contradictorii
Nu esti singurul. Toti cei care citesc Biblia observa aparente contradictii in paginile ei.
Dupa ce le citesc, oamenii se impart in doua categorii mari:

1. Unii se lamuresc ca-s doar aparente contradictii.

2. Altii ajung la concluzia ca ce este scris in Biblie nu-i adevarat.


Pe langa aceste doua categorii mari, mai sunt tot felul de ciudatenii si bizazerii exprimate de personaje certate cu Biserica, cu logica si cu Dumnezeu. Mania asta este manifestata in mod special la personaje de la periferia neoprotestantismului si e in sine un americanism. Scopul acestui americanism, adoptat si de unii neoprotestanti romani, este sa socheze, sa vina cu ceva teribil, neobisnuit, special. Nu conteaza ca-i o stralucire inteligenta sau o tampenie  cat casa poporului. Important e sa socheze. Din aceasta ultima categorie face parte si opinia exprimata de stimabilul coleg PopaPaco, cel care afirma candid ca Biblia e inspirata de satana, statana-i de fapt Dumnezeu, si altele, de aceeasi factura teologica

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

- spun ca e de inspiratie satanica
- acel domn ori e chiar Satan
- din cartea Geneza veti intelege ca Satan din pozitia de Dumnezeu are autoritate si putere
- si etc.
Aka alte baliverne pioaso-tembelizante...

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

Daca aveti nelamuriri/intrebari sunt la dispozitia voastra
Iha...
Daca mai esti si un expert in Biblie si teologie, care lamureste boboru', cercu-i inchis Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 25 March 2017 - 14:09.


#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

Un exemplu clar e in cartea Exod capitolul 9 verset 12
Domnul a Ăźmpietrit inima lui faraon, și faraon n-a ascultat de Moise și de Aaron, după cum spusese Domnul lui Moise.


11. Și magii n-au putut sta împotriva lui Moise din pricina rănilor, pentru că erau bube pe ei și în tot Egiptul.
12. Dar Domnul a învârtoșat inima lui Faraon și nu i-a ascultat, cum zisese Domnul lui Moise.

Este vorba despre acei magi.


Tu adaugi texte in Biblie?
Din ce Biblie ai dat citatul? Chiar sunt curios.

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 martie 2017 - 13:58, said:

hahaha! Posted Image
trebuia sa apara si topicul asta Posted Image
Am promis lui Ayami . Si nu puteam ignora promisiunea . Dar care-i opinia ta la versetul din Exod ?

 Travertin, on 25 martie 2017 - 14:03, said:

Geneza Cap 1
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Cu o sora a sa.
isus spune "voi toti sunteti frati , deci nu e problema sa faci sex cu cei din familie in opinia Creatorului .Posted Image

 sarac.lipit, on 25 martie 2017 - 14:05, said:

cui????
Adam si Eva, si copii lor  sunt "frati si surori" .

 Travertin, on 25 martie 2017 - 14:10, said:

11.    Şi magii n-au putut sta împotriva lui Moise din pricina rănilor, pentru că erau bube pe ei şi în tot Egiptul.
12.    Dar Domnul a învârtoşat inima lui Faraon şi nu i-a ascultat, cum zisese Domnul lui Moise.
Este vorba despre acei magi.

Tu adaugi texte in Biblie?
Din ce Biblie ai dat citatul? Chiar sunt curios.
Biblia tradusa de Cornilescu , aia pe care voi o considerati eretica si obligato pe orice ortodox sa o arda daca primeste una . Motivul pentru care cer arderea ei e claritatea si curatia textelor (fara adaugiri/modificari) .

Edited by pacopaco1967, 25 March 2017 - 14:15.


#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 14:11, said:

Dar care-i opinia ta la versetul din Exod ?
ca tu citesti Biblia cu ideea preconceputa ca Autorul Bibliei e Satan Diabolul.
desi scrie limpede ca "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)"

Edited by Dude_2nd, 25 March 2017 - 14:15.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dude_2nd, on 25 martie 2017 - 14:13, said:

ca tu citesti Biblia cu ideea preconceputa ca Autorul Bibliei e Satan Diabolul.
desi scrie limpede ca "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)"
Asta cu "toata scriptura este insuflata de dumnezeu" am lamurit-o . Am ascultat un exeget biblic care spunea ca in scrierile originale nu scrie asa ceva ci "toata scriptura il descopera pe dumnezeu" .
Tu crezi ce scrie in acel verset ? Adica a impietrit Domnul inima lui faraon ? Crezi asta ?

#18
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 pacopaco1967, on 25 martie 2017 - 13:18, said:

Deseori citesc in biblie chestiuni contradictorii si imi dau seama ca ele sunt ori erori de transcriere/traducere ori un "adevar" ce obliga cititorul/credinciosul sa renunte la propria ratiune/logica si sa accepte prosteste cuvintele .

Un exemplu clar e in cartea Exod capitolul 9 verset 12
Domnul a împietrit inima lui faraon, şi faraon n-a ascultat de Moise şi de Aaron, după cum spusese Domnul lui Moise.

Motivul pentru care spun ca e de inspiratie satanica e pentru ca acel domn ori e chiar Satan, ori e cel care spune.
Nu e caz singular , voi reveni cu alte exemple chiar din cartea Geneza si veti intelege ca Satan din pozitia de Dumnezeu are autoritate si putere sa interfereze intre om si Creator .
Daca aveti nelamuriri/intrebari sunt la dispozitia voastra sa dezbatem aceasta situatie din scrierile "sacre" .

Impietrirea inimii e o lucrare de care Dzeu se foloseste uneori, ca si de subalterni...

ps> reformuleaza titlul topicului ca pare a fi tendentios... adica sa nu-mi spui ca a revelat dracu nu stiu ce nu stiu CUI si a strecurat ceva versete prin biblie...

Edited by 3sat, 25 March 2017 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate