Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Urmă de urs?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Andre_020304

Andre_020304

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2017
Buna! Acum cateva zile am fost pe un deal din Mediaș  și am găsit o urmă ciudată.
Toată lumea mi-a spus că e urmă de urs , dar eu nu vreau să accept ideea că nu voi mai merge pe deal :(  .
Din câte am văzut pe google , degetele ursului sunt aliniate una lânga cealaltă , dar urma pe care am vazut-o eu e puțin diferită...
Voi ce ziceți? Ce urmă poate fi?

Attached Files



#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Numai de urs poate fi. Incearca prin eliminare si vei ajunge la aceasta concluzie.

#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
O fi vreo LABA DE URS Posted Image... te poti considera norocos.... se spune ca o sa dea norocul peste tine daca gasesti o laba de urs... acum sa ai grija sa nu fie ursoaica cu pui
PS--- pentru elucidarea misterului... urma aia are si amprente? Posted Image

Edited by arbuneaionut, 25 March 2017 - 12:07.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAndre_020304, on 25 martie 2017 - 11:54, said:

Buna! Acum cateva zile am fost pe un deal din Mediaș  și am găsit o urmă ciudată.

Voi ce ziceți? Ce urmă poate fi?

Este urma de laba dreapta spate a ursului.
Si cum adica ai gasit o urma ciudata?Doar nu-i a ursului de caverna,e ursul autohton,brun ii zice.

http://traseeromania...elor-salbatice/

Edited by adisz, 25 March 2017 - 12:09.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
nu-mi dau seama, se vad urme de ghiare?
ca marime ar putea fi, dar fara ghiare? s-o fi dus ursoaica la manichiura?

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da e urma e urs iar diferentele alea fata de o urma traditionala sunt simplu de explicat.
Pamantul ala a vazut si o ploicica si soare puternic de e crapat, normal ca urma a fost deteriorata.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pe acolo a trecut Ursu, s-au gasit urme de labă... Daca nu te cheama Ursu, poate cunosti vreun prieten.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand nu trebuie sa ai aceasta atitudine. Nu mai mergi pe deal pentru a ai vazut o urma de urs. Ursul este un animal care , daca ii oferi sansa sa te vada/simta , fuge din calea ta . Mi s-a intamplat sa dau nas in nas cu ursul pe Drumul Poienii sau pe la pe Drumul Vechi  de nenumarate ori. Mi s-a intamplat sa merg cu cainii in padure si sa dau de urs . In zona Glajariei ( Rasnov ) traiesc nenumarati ursi ..la un loc cu oamenii care au case prin zona . Ursul nu este un mancator de oameni ( cel putin nu cei din Romania ) . De urs nu trebuie sa fugi. Daca dai accidental peste el , stai pe loc , pasiv , fa-te ca ai treaba in alta parte .  Era o vorba despre ce trebuie sa faci daca te intalnesti cu un tigru : " te faci a nu te vede " . Majoritatea atacurilor animalelor salbatice sunt provocate de atitudinea gresita a oamenilor . Cele mai multe sunt asupra ciobanilor care ..in prostia lor primordiala vor sa desparta ursul de hrana lui ( adica oaia pe are deja ursul o are in gura - oricum nu mai este nimic de facut ) . Adica cat de prost trebuie sa fii sa alergi dupa urs cu o bata ca sa ii iei din dinti o blana de oaie gaurita gata ?
Cand mergeti in padure , faceti-va semnalata prezenta . Din cand in cand fluierati  , luati un lemn si trozniti-l de un copac . Faceti galagie.  Dati timp ursului sa faca cale intoarsa si el o va face .  Daca nu ...ii ziceti ca ma cunoasteti pe mine Posted Image .

Edited by JurasikMan, 25 March 2017 - 13:17.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu va mai plimbati prin zone montane fara spray de ursi la voi. Daca nu dati de ursi spray-ul va ajuta si in alte situatii: caini, oameni, etc.
Nu va bazati pe sfaturi babesti cum ca ursul nu mananca oameni daca nu e provocat, fuge intotdeauna cand faci galagie, etc. Gesturile astea ajuta dar nu sunt deloc suficiente mai ales primavara si toamna cand ursii sunt pusi pe mancat.
In Romania situatia e grava. Din cauza restrictionarii drastice a vanatorii, ursii s-au inmultit mult peste limita si nu prea mai au frica de oameni. Mai sunt si cretinii care hranesc ursii si "dreseaza" animalele sa asocieze oamenii cu mancarea.
Daca fug 99 de ursi de tine nu ai castigat nimic, dar daca dai peste un urs cu tupeu care te mananca sau te desfigureaza ai pierdut tot.
Si ai pus-o mai ales daca e ursoaca cu pui. La astea chiar nu merge cu "ba ursule, hau hau, sio sio".

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Începând de azi dealul ăla e al ursului. Dacă nu suporți ideea trage intens de fiare o perioadă, poate ai vreo șansă când te scoate la interval.

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Nu stiu daca e normal sa fie ursi sau nu pe un deal din Medias.
Intrebarea mea este: nu cumva trebuie anuntate si autoritatile locale de treaba asta?

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostFriskey, on 25 martie 2017 - 13:41, said:


In Romania situatia e grava. Din cauza restrictionarii drastice a vanatorii, ursii s-au inmultit mult peste limita si nu prea mai au frica de oameni.

Maaa...tu esti ''barbat'' d-ala adevarat care impusca iepurasi si ursuleti de fun...asa...  

Asa dom-ne..da-le'n ma-sa de animalute periculoase. Trebuie impuscate si mancate. De ''barbati adevarati'' .   Cica e un fel de ''sport'' vanatoarea asta..

Grasul cretin ( cam asa arata un vanator 99% ) cu pusca si luneta si vanatul haituit de caini si prostalani cu 50 de lei ziua..  SPORT do-mne ce sa mai..

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mana din poza a lasat urma?

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAndre_020304, on 25 martie 2017 - 11:54, said:

Din câte am văzut pe google , degetele ursului sunt aliniate una lânga cealaltă , dar urma pe care am vazut-o eu e puțin diferită...

O fi un urs mai crăcănat.

View PostJurasikMan, on 25 martie 2017 - 13:14, said:

Cand mergeti in padure , faceti-va semnalata prezenta . Din cand in cand fluierati  , luati un lemn si trozniti-l de un copac . Faceti galagie.

Astfel nici cu oamenii n-o sa ai treaba, o sa creada ca esti nebun. :D

#15
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
ursul are  5 degete  ,  in   urma  din noroi pe care ai pus-o se vad numai  4 , cam  ciudat

https://www.google.c...9k1.foj_lrw23Nk

Edited by MasterOfDark, 25 March 2017 - 16:20.


#16
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
nu e urs
e bigfoot
defapt urma e muult mai mare dar a fost deteriorata de vreme

cred ca e normal sa fie pe acolo
nu stiu cat de normal e sa fi tu acolo pe "tarlaua" lui
sa nu uitam ca uitam ca in majoritatea cazurilor oamenii au invadat teritoriul ursilor direct sa indirect(daca defrisezi padurea ce sa faca saracul)

#17
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
L-ai gasit ! E bigfoot-ul din Medias aka TROLL !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate