Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#343
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Etanșarea se face cu perii de etanșare.

#344
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014

View Postparintele, on 01 decembrie 2017 - 15:42, said:

Fiindca vad ca tot lucrati si probabil aveti idee despre ce feronerie se gaseste pe piata, va intreb si eu una

Vreau sa fac la atelier ceva de genul, interioara.
As face si la.exterior una dar nu ma prind inca daca si cum poate etansa cat de cat.
In afara de a le confectiona, aveti cumva idee daca si pe unde ppt gasi pe la noi ansame sau subansamble utilizabile( macar role cu canal nu pe rotund, nu ca ju ar merge dar canalul e mult prea superficial)



Attachment 4ad98c6b7fa80991651337f835775357--rustic-barn-doors-barn-doors-interior-diy.jpgAttachment 9a45044666436334a7f23fd9faa489b8--rustic-barn-doors-sliding-barn-door-hardware.jpgAttachment p_1000855149.jpg

Au la trutzi role și sine pentru porți suspendate, sunt ok...am vrut sa iau pentru ușile astea dar nu prea ma avantaja ca și soluție...

#345
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Colegi,vreau sa confectionez o poarta din fier pentru un atelier,iar dimensiunea totala a deschizaturii e latimea de 4,30 metri, iar inaltimea de 4 metri......iar de anumiti factori sunt fortat sa le fac din 2 bucati...2,15x4 metri...cu deschidere in lateral.Ce sfat mi-ati da in legatura cu materialul....eu m-am gandit la o teva rectangulara de 50x30x3 cadrul ,iar interiorul din 30x20x2(pe interior sa prind policarbonatul,avand in vedere ca folosesc placa de policarbonat de 2x1metru).....Va multumesc

Edited by ssf99bv, 06 December 2017 - 08:07.


#346
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
E bun cum te ai gîndit .dă i bătaie si să pui poze.

#347
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu recomand pentru rama 50×50×3 sau 50×40×3. Altfel la inaltimea de 4m o sa cam "flencane" cu doar 30 mm grosime.

#348
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
50x50x3  ca la 4 metri teava de 30 flutura ca steagul României

#349
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postparintele, on 01 decembrie 2017 - 15:42, said:

Fiindca vad ca tot lucrati si probabil aveti idee despre ce feronerie se gaseste pe piata, va intreb si eu una

Vreau sa fac la atelier ceva de genul, interioara.
As face si la.exterior una dar nu ma prind inca daca si cum poate etansa cat de cat.
In afara de a le confectiona, aveti cumva idee daca si pe unde ppt gasi pe la noi ansame sau subansamble utilizabile( macar role cu canal nu pe rotund, nu ca ju ar merge dar canalul e mult prea superficial)



Attachment 4ad98c6b7fa80991651337f835775357--rustic-barn-doors-barn-doors-interior-diy.jpgAttachment 9a45044666436334a7f23fd9faa489b8--rustic-barn-doors-sliding-barn-door-hardware.jpgAttachment p_1000855149.jpg

Are in hornbach un stand unde gasesti multe elemente pt porti glisante. Tot felul de role, la preturi mai bune ca in alta parte.

#350
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005

View Postmedelin992, on 07 decembrie 2017 - 05:42, said:


Are in hornbach un stand unde gasesti multe elemente pt porti glisante. Tot felul de role, la preturi mai bune ca in alta parte.
Stiu.
Problema e ca in genere acele role de pe piata au canalul semirotund, un arc de cerc mai mic de regula decat corespondentul a 180°
Daca ati vazut cu atentie rolele acelor usi din poze canalele sunt facute sa culiseze pe o platbanta, canalul in sine e ingust si mai adanc, astfel au o stabilitate mult mai mare.
Rolele din horn sunt in  genere pentru structuri grele, la care nu conteaza sau dincontra, e contraproductiv sa fie profilate ca alea din poza..stabilitatea e data de masa mare.
Sau sunt role care se pun sub poarta,iarasi stabilitatea e diferita.

De aia am si intrebat pt ca eu nu prea am vazut pe nicaieri artfel de role, czm peste tot sunt ca.astea de care gasesc si in horn
Evident, am posibilitatea sa strunjesc sau sa folosesc o sina u si role de plastic, variante exista si eu pot sa-mi fac la forja o parte din subansamble incat sa incropesc o solutie functionala din din ce gasesc " on the shelf" convenabil.
Intrebam doar ca sa aflu daca or exista si la noi feronerii de acel gen la gata sa aleg cea mai simpla solutie.in mod normal nu fug de provocari doar ca m-a prins iarna si nu mai am timp de joaca asa cum mi-ar placea.


#351
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Fă la strung si bagăle si rulmenți.

#352
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Merci:p
Asta e planul daca nu gasesc mai ieftine de-a gata.
Suportii care vin pe usa vor fi forjati ca sa arate usa la atelier a usa de fierarie nu a usa de " firma".
Balamalele la fel, usile rustice, sistemele de inchidere la.fel..
Acuma sa vedem si ce timp am ca vine viscolul si apoi primavara si incep cu pomii, alta distractie.


#353
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Azi am ajuns pe la Truti, pregatesc "campania" de primavara vara, este un foisor ordonat.
Am tot cautat si pina la urma am gasit cele mai bune preturi la ei, basca`i si aproape de mine, in Timisoara pe Sagului au deschis de 1 an magazin.

P.S.
Minunata politica de nu mai avea topicuri "pin-uite" !
Cauti de bolund sa`l pui unde trebuie!

#354
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am cam renuntat la Trutzi. Dupa ce le-am atras atentia de 2-3 ori ca mi-au dat material ruginit si nu a fost vorba de o bara-doua ci de aproape toata comanda am renuntat la ei. Au motivat ca nu au ce face ca asa le vine din port. Asta e, cand au ce face sa ma caute :), deocamdata iau din alta parte fara rugina, mai ieftin si mi-l si aduce gratis acasa.

#355
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
La mine a fost materialul fara rugina, o sa prinda el mai incolo :D
Mai ieftin n`am gasit si au mai facut si ceva reducere.

#356
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am vreo 10 % reducere si tot am gasit mai ieftin. Dar nu pretul ma deranja. Imi convenea ca sunt langa mine. Dar eu cam asa fac la toti furnizorii. Ii spun o data de ma doare, ii mai spun o data si a 3-a oara nu mai iau de la el.

#357
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
E bine cand ai de unde alege...

#358
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Ceva intrebari pentru experimentati: am o betoniera pentru uz personal si sporadic, cea mai ieftina din Dede...120 litri, 550W, calificative bune, dar mi s-a rupt cuva in jurul pivotului pe interior: cred ca au pus betonistii prea mult material ca s-a rupt fix cand nu eram eu acasa; ce ar fi mai bine, sa sudez o saiba sau un inel de fier-beton de 6? parca inelul s-ar potrivi mai bine in ruptura aia, saiba trebuie sa o mai prelucrez ca nu am gasit pe diametrul pivotului; nu am idee cum sa centrez perfect cuva; ar trebui sa dau jos rulmentii de pe pivot inainte? ii afecteaza sudura la cativa cm ? scule ar fi invertor panzer180, electrozi de 2 si masca LCD, gasesc si sudor (eu sunt incepator si acolo pare zona sensibila) Mi-ar prinde bine niste sfaturi inainte. Nasol ca e singura scula din atelier de la care am pierdut bonul (care avea si rol de garantie).

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 09 February 2018 - 22:25.


#359
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Foto sa intelegem mai bine.

#360
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
La ora asta greu cu foto... scuze...o sa incerc sa descriu mai detaliat cat ma pricep: cuva are fund dublu cu pivotul solidar de ambele funduri, adica se roteste cu pivot cu tot; initial daca ma uitam in cuva, sa zicem ca era ca si cum ma uit intr-un lighean - probabil finisarea a fost suficient incat sa nu se distinga sudura; acum vad in centru capul pivotului  si o fanta circulara de aprox 5mm latime (nu diametru) in jurul lui, dar totusi nu da in exterior ca mai e dublura; uite, explicand, imi dau seama ca ar trebui sa intaresc si exteriorul sa nu se rupa acolo dupa aia; Celalalt capat al pivotului e partea cu rulmentii si sprijinul pe cadrul semicerc de sustinere. Distanta intre capatul cu rulmenti (pivotant) si cel sudat de cuva in jur de 5cm. Voi pune si foto...probabil zilele urmatoare.
Poate gresesc eu cand zic pivot - ar trebui sa-i spun ax vertical exterior sudat in centrul cuvei ?

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 10 February 2018 - 00:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate