Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#253
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Artist...a mototolit-o pana au luat-o dracii :D  :D

#254
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Iese el în evidență ?,iese .

#255
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Urata n-ar fi, poate putin mai ingrijit la cadrele alea samd..cu siguranta.in realitate arata mai bine decat pare.


#256
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Cand sa fac poza...a iesit fiul proprietarului...am cerut voie sa fotografiez, apoi i-am spus ca era mai bine cu rama ascunsa, la care tanarul a spus ca este buna ideea si ca o transmite tatalui sau, cel care a facut poarta.
Multam de modificare poza...

Si da, poarta e mai "bengoasa" in realitate!

#257
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Imi place. Unde e in Sighisoara? Merg sa o vizionez live ca oricum merg aproape saptamanal in Sighisoara, poate fur modelul Posted Image
  Apropo, voi ce faceti cand va plictisiti de un model. Ca am de facut la 8 case pe o strada portile, am facut la 3 si mai am 5 identice si deja ma iau toti dracii. Urasc sa fac de 2 ori acelasi model, imi fura placerea de a gandi Posted Image.  Mai intercalez cate o lucrare mica sa schimb mersul dar cand revin la modelul ala iar ma apuca dracii Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 08 August 2017 - 07:33.


#258
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am de facut un gard, modelul e simplu, nu conteaza. Problemele se ivesc la montaj. Nu are stalpi, doar centura de beton si aceasta are niste denivelari mari in partea de sus adica nu e dreapta, sunt diferente de 10-15 cm. Am mai facut genul asta de lucrare dar pe bordura dreapta, am facut fiecare panou de gard cu un stalp prins pe el si le-am prins cu ancore in centura, unul dupa altul sudand practic partea fara stalp de stapul panoului precedent. Acum ma incurca centura stramba si nu prea as vrea sa montez intai stalpii si pe urma sa bag panourile intre ei ci sa merg pe acelasi sistem panou cu stalp atasat. Vreo solutie ceva? Centura o sa fie indreptata dupa montajul gardului.
  Merge sa bag buloane din striat de 20 in centura si sa sudez stalpul de ele? Eventual cate 2 la fiecare, urmand sa fie prinse ulterior in betonul cu care indreapta centura.
Alta vatianta e sa prind intai stalpii asa cum merg si sa ii tai pe urma din partea de sus la acelasi nivel toti. Dar asta inseamna mai multa manopera la montaj. Practic montez stalpii si pe urma bag panoul normal intre ei.

Edited by PoeOvidiu, 01 November 2017 - 09:49.


#259
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Tot ca dracu e, cum ti se pare tie mai usor. Mie mai usor mi se pare sa pui stalpii, taiati jos dupa ata de nivel si abia apoi sudati.
Oricum e o prostie, sa toarne centura acum la drept

#260
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Stai asa, adica panourile metalice intra intr-o rama de beton?!
Asta fiindca ai spus de centura.
Sau te-ai referit la fundatia gardului?!

#261
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Funsatia...care e un soclu valurit si fara tevi,tevile vin prinsenjn cupoane si apoi culoanele sr mai intaresc nitel cu o voaja de.beton care cica niveleaza soclul..o prostie..ba nene, teava se bagabjn pamant juma de merru cu oala de beton, dupanaia soclu si dupa aia alte alea...daca betonul ala o fi si turnat ampururea, si nearmat...se crapa si singur, nici ju are nevoie de paniuri pe el...

#262
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Gardul are fundatie in pamant. Are si centura de vreo 30-50 cm deasupra turnata bine, betonul cu armatura, vibrat etc. Problema e, din ce am vazut si dedus ca nu le-a ajuns si au golit din cifa asa, la gramada finalul sa scape fara sa mai traga cu mistrie, dreptar etc. Cum a cazut din cifa asa a ramas. Pana la urma cred ca montez stalpii, intind ata sus si ii tai pe toti. Cand are chef sa isi termine bordura. Acum nu stiu sub nivelul solului cat e bagat in pamant.

  Pe de alta parte pe mine ma doare fix in spate ca la ala i se crapa/sparge betonul ca e bagat doar 20 de cm in pamant. Gardul meu sa fie OK restul nu e treaba mea.

Ideal era sa puna stalpii cand au turnat betonul. Dar asta e, ma apuca groaza cand vad cum se construieste pe repede inainte tot. Sa fie gata repede sa luam banii, apoi vede fraierul ce face cu casa. Cam asta e mentalitatea la 90% din constructori. Sunt case facute pentru vanzare.

Edited by PoeOvidiu, 01 November 2017 - 11:01.


#263
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am facut si eu d-astea...talpici la stalpi, pusi la sfoara si poloboc, "tunsi" la sfoara, insirat panourile la acelas nivel, iar restul sa se descurce proprietarul! Bineinteles costul manoperei pe masura!

#264
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Cu stilpii fixati inainte e cea mai sigura si simpla metoda in cazul asta.
Tai sus si de acolo iei reperul pentru panouri.
Pui un profil mai lung peste 2 stilpi alaturati, faci 2 cirlige, agati panoul in ele si`l sudezi pe pozitie.
E cel mai simplu in situatia data.

Edited by Ion_Bumbu, 01 November 2017 - 12:39.


#265
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Buna ideea cu carligele. De ce nu m-am gandit mai repede. Oricum nu ma prea chinuiam eu. Fac panourile sa intre putin fortat intre stalpi si bagam sprijin sub ele dar aici ma chinui cu sprijinul ca nu e dreapta bordura, deci ma duc dupa varfuri.
Deci profil pe varf, 2 distantiere sa merg cu aceeasi distanta, strans cu cleme C pe distantiere, doua profile pe lateral prinse cu cleme C pe stalpi sa aliniez panoul si sudura.

Edited by PoeOvidiu, 01 November 2017 - 13:39.


#266
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Simplu, ca nu te`ai lovit de ea ca altii! :(
Intrebare, niste dibluri de plastic cum le blocati daca dau in stratul de mortar?

#267
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La dibluri de plastic, desi nu prea folosesc. Daca e mare gaura bagam ipsos si diblul in ipsosul proaspat bagat. Dupa 10 minute infiletam surubul. Daca e doar in tencuiala da si tu gaura mai adanca sa prinda si in caramida. De cat e diblul ala? 6-8mm ca mai mari deja trec de tencuiala.

  Sau e in mortarul din rost? Umple gaura cu ipsos si baga rapid diblul. Daca nu ai ipsos baga ce ai, adeziv de faianta, polisitiren etc.

Edited by PoeOvidiu, 01 November 2017 - 13:44.


#268
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Fix mortarul din rost!
Eu suflu bine gaura, o umezesc si apoi bag spuma poliuretanica expandabila, necazul e ca trebe sa stai dupa el.
E doar pentru ceva plinta.

#269
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am reparat multe dibluri iesite din perete pentru ca se largise gaura, batand bete de chibrit pe langa ele. Asta cand eram copil si nu detineam nicio scula sau informatii despre chestii profesionale. Unele au ramas asa si acum.

#270
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca e pentru plinta ciopleste din lemn de brad un diblu care sa intre cu forta in gaura si infiletezi surubul in el. O sa crape si o sa se expandeze fix ca ala de plastic.

  Mie imi sta mobila suspendata in bucatarie pe dibluri de lemn ca m-am trezit la montaj ca nu am dibluri si mi-a fost lene sa mai merg in oras sa cumpar. Am rezolvat cu o nuia de alun gasita prin curte si un cutit cu care am cioplit-o la diametrul gaurii. Sta asa de vreo 10 ani si nu zice nimic.

Edited by PoeOvidiu, 01 November 2017 - 14:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate