Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#1045
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Suruburi de la Krinner.

#1046
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Uite cum sunt făcute astea. Au  3m, la Decathlon.
Attached File  IMG_20210702_101245.jpg   148.33K   101 downloads

#1047
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Bună seara. Am un ventilator pentru motor și nu știu dacă trebuie să pun șaibă înainte de grower sau să îl las doar pe el. Mi-e  frică să nu sară elice peste grower. Ce mă sfătuiți.cu șaibă există posibilitatea să se desfacă mai repede decât fără?

Attached Files


Edited by KatalynPyk1980, 28 July 2021 - 20:35.


#1048
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Saiba stelata

#1049
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Mulțumesc.

#1050
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Aveti vreo recomandare pentru cineva care se ocupa de confectionat porti in Bucuresti-Ilfov? Am de facut 1 poata culisanta, 1 batanta si 1 pietonala. Am cerut oferte la diverse firme gasite pe net ( fara vreo recomandare) dat probabil sunt foarte ocupati ca nu mi-a raspuns nimeni.

Teoretic stiu un sudor de meserie care sigur imi poate face o confectie metalica care sigur a facut multe porti batante. Nu imi dau seama insa daca pentru o poarta culinsata nu cumva e nevoie de cineva care a mai facut cateva inainte ca sa nu se loveasca la mine de problemele specifice.

#1051
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e mare lucru. Dacă a mai făcut porți batante, poate face si culisante. Nu e mare filozofie. O face cu 10-15 cm mai lunga decat distanța dintre stâlpi că sa îi poată pune rolele de ghidaj.
Rolele de jos le pune la 25% din lungimea porții, măsurat din fiecare capăt.
Se toarnă beton pe lângă gard, 20 cm lățime, în dreptul porții si încă o lungime în direcția în care se deschide, pentru a avea pe ce monta sina. Cumperi șină aplicată si gata.

Mai complicat puțin e dacă vrei autoportantă, acolo trebuie băgate tije filetate în beton să ai pe ce fixa cărucioarele.

Edited by PoeOvidiu, 09 September 2021 - 12:57.


#1052
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Multumesc pentru sfaturi. Nu e cazul de autoportanta pt ca nu m-am gandit din start si  ar fi fost nevoie de mai mult spatiu decat am acum pt deschidere.

#1053
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am un gard cu stalpi rotunzi de 48 bagati in beton de nu se misca deloc dar sunt lasati in diferite parti.
Gardul are si o temelie, nu stiu cat de adanca ca nu am facut-o eu si la suprafata cu vreo 10 cm mai inalta de nivelul solului.
Sunt in cautare de diferite solutii pentru gard si ma intereseaza urmatorul aspect

Daca tai stalpii de la nivelul temeliei, si viitorii stalpi ii prind doar in noua temelie care va fi de 50cm de inalta au vreo rezistenta?

Este o munca titanica sa ii scot si sa ii bag si in pamant.
Per total gardul va avea 50cm temelie+1,5m (sau 1.7m) gardul - este un pic in vale si trebuie mai inalt un pic.
Nu doresc stalpi turnati din beton ca nu este un gard principal ci din teava. In acest moment tind catre gard de lemn, dar posibil sa merg pe sipca ca este mai usor de construit.

Multumesc.

Edited by vdingo11, 21 December 2021 - 10:37.


#1054
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Eu as folosi stâlpii vechi din țeava care se pot îndrepta cu ușurință.
Crestati la 10cm de baza cu flexul (nu tăiați de tot) tras de ei și îndreptați, sudata apoi cu adaos de material crestătura respectiva.
Ca și varianta ieftina de gard puteți folosi plasa împletită peste care adăugați plasa de umbrire. Rezultatul nu-i urat deloc, nu opune rezistenta vântului și e foarte ușor și ieftin de făcut.

#1055
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Foarte bună ideea colegului de mai sus. Cea mai ieftină și rapidă soluție. Undeva în urmă, cineva postase o metodă de îndreptare a stâlpilor, deasemenea foarte bună.

#1056
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am mai dat soluția de îndreptare. Fă un jug și îi îndrepți fără să îi tai.
  Altfel stâlpii țin si dacă sunt doar 30cm în beton, cu condiția să nu fie stâlpii porților. Important e ca betonul să fie suficient de adânc să nu miște la îngheț si suficient de lat să nu crape pe lângă stâlp.
Dacă stâlpii tai s-au înclinat, înseamnă că betonul nu e suficient de adânc băgat.

Edited by PoeOvidiu, 21 December 2021 - 14:07.


#1057
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View PostPoeOvidiu, on 21 decembrie 2021 - 14:05, said:

Am mai dat soluția de îndreptare.
Personal nu prea cred in aceasta solutie cu indreptatul - nu cred ca va iesit cava care sa ma multumeasca (sunt si un pic chisat).
Am deschis discutia mai demult dar am abandonat proiectul pentru o vreme ca a avut alt gard prioritate.
Si acolo am avut niste spalieri prinsi in beton pe care i-am scos cu ajutorul sfaturilor de pe forum cu mangealacul.
Fara acest lucru nu aveam nici o sansa. Era bagat spalierul vreo 60cm in pamant si tarntita o roaba si ceva de beton in gaura.

View PostPoeOvidiu, on 21 decembrie 2021 - 14:05, said:

Dacă stâlpii tai s-au înclinat, înseamnă că betonul nu e suficient de adânc băgat.
Daca nu aveau suficient beton trebuiau sa miste un pic. Sunt stana de piatra.
Multumesc de sfaturi.

Edited by vdingo11, 22 December 2021 - 10:49.


#1058
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postvdingo11, on 22 decembrie 2021 - 10:45, said:


Daca nu aveau suficient beton trebuiau sa miste un pic. Sunt stana de piatra.
Multumesc de sfaturi.
Degeaba e mult beton dacă nu e suficient de adânc. Stâlpii s-au înclinat cu tot cu beton.

#1059
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Sina tip U sau V, poarta culisanta.

In primavara asta trebuie sa inlocuiesc poarta batanta veche cu una culisanta.
Una din probleme este alegerea sinei, dintre cele doua modele U si V, pentru ca n-am gasit care sunt avantajele/dejavantajele uneia sau a celelalte.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat in alegerea sinei, mai ales din partea lui Ovidiu care din ce citesc are experienta cea vasta in domeniu si probabil ca a lucrat cu ambele, dar orice parere de bun simt e bine venita.

#1060
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu folosesc șină V. Motivul e simplu, potrivește orice dimensiune de rolă V . Pe cea U potrivește doar dimensiunea corespunzătoare. Altfel, sunt la fel de bune ambele. Eu folosesc șine aplicate si le prind cu șuruburi de 6mm pentru beton de la Heco

#1061
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Mersi Ovidiu.
Foarte bun argumentul, deci V castiga!

#1062
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Mai am una.
Adica intrebare!

Caut o broasca la care limba clantei sa poata fi miscata si de catre cheie, adica sa deschizi usa din cheie fara sa folosesti clanta.
Am gasit un video, dar oamenii n-au pus nimic la descriere, desi sunt o firma, dar na asta-i nivelu de profesionalism din Ro.
Deci daca ati intalnit prin magazine tipul asta de broasca si cum se numeste ea va rog.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wmMjoemimYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate