Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumparare apartament 3 camere dar in acte este 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Salutare domnilor si doamnelor

Am vrut sa cumpar un apartamanet nou un zona metroului Mihai Bravu .

Apartamentul este promovat ca fiind de 3 camere . Cand sa ne ducem la notar, notarul mi-a zis ca in acte este de 2 camere si ca au mutat baia si au transformat-o in dormitor ( baia fiind mutata in locul unei camarute  )

Treaba este , eu daca dau avansul si imi iau teapa , ca propietarul nu mai produce aprobarea de modificare ( care cica este la arhitect si de o saptamana se chinue sa o gasesasca ) , ce pot face in cazul acesta ?

Sau si mai rau el mai da odata aprtamenul la altul fiindca ce era intre mine si el nu era legal ca in acte nu scrie 3 camere .....

Cum ziceti sa fac ?

Edited by gcosmin2, 25 March 2017 - 10:55.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Sincer, sa fugi.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
tu cand cumperi ceva, iei pe promisiunea ca acel ceva candva va fi asa cum ai negociat pretul?

ala vinde apartament de 2 camere la pret de 3, sa umble el pt acte, nu e deloc placut pt el, dar odata ce ai semnat, esti proprietar, iar orice imputare iti va veni tie, tu umbli pt acte, pt proiecte, pt orice suma ce trebuie platita.

te incurci cu ceva ce nu te priveste.

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
E prima data cand aud asa ceva. Deci aia de deasupra se caca pe dormitoru' tau sau cum ?

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
am mai auzit si eu sa muti bucataria pe balcon, dar sa faci dormitor in locul baii e cam aiurea. ce fain e pe la 2 noaptea sa il apuce pe unu diareea si sa iti imputa tot de la canalizare.....

#6
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
NU TE COMPLICA.... bani sa ai ca ai sa gasesti si casa/apartament Posted Image

View PostHandicarpati, on 25 martie 2017 - 11:30, said:

E prima data cand aud asa ceva. Deci aia de deasupra se caca pe dormitoru' tau sau cum ?
Toate ca toate... sa vezi cand o sa se sparga teava :)))

Edited by arbuneaionut, 25 March 2017 - 12:01.


#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

View PostHandicarpati, on 25 martie 2017 - 11:30, said:

E prima data cand aud asa ceva. Deci aia de deasupra se caca pe dormitoru' tau sau cum ?
Pai da, dar nici astia din apartamentul modificat nu se caca 'reglementar', ca au mutat baia in alta parte. :)

#8
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postgcosmin2, on 25 martie 2017 - 10:53, said:

au mutat baia si au transformat-o in dormitor ( baia fiind mutata in locul unei camarute  )
Pai sunt foarte multi proprietari care si-au recompartimentat. E simplu, darami peretele si-ti faci tu altii pe unde vrei.
In cazul in care iti inchizi balconul trebuie sa ai grija sa tai grinzile laterale si cea de sus la nivelul peretilor si uite asa te-ai ales cu o camera mult mai mare.
Nu e gluma, am avut onoarea sa discut cu un proprietar care isi lauda apartamentul astfel.
Iar siturile de vanzari sunt pline de poze cu open-space-uri si alte apartamente modificate dupa ideile lui Dorel.
Acuma cat de sanatoase sunt treburile astea pentru structura de rezistenta ramane de vazut.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Doar de curiozitate,baia unde au mutat-o ?Sau au facut baie comuna pe palier?

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostManasu, on 25 martie 2017 - 12:20, said:

...nici astia din apartamentul modificat nu se caca 'reglementar', ca au mutat baia in alta parte. Posted Image

View Postgcosmin2, on 25 martie 2017 - 10:53, said:

...baia fiind mutata in locul unei camarute
Exact, ei se cacă pe murăturile vecinilor Posted Image

@dani: in cămară.

Dar acel dormitor (fosta baie) trebuie sa fie foarte mic...
Unde e masina de spălat ?

...trebuia sa faci poze Posted Image

Edited by sirgoofy, 25 March 2017 - 13:33.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgcosmin2, on 25 martie 2017 - 10:53, said:

notarul mi-a zis ca in acte este de 2 camere si ca au mutat baia si au transformat-o in dormitor ( baia fiind mutata in locul unei camarute  )

Treaba este , eu daca dau avansul si imi iau teapa , ca propietarul nu mai produce aprobarea de modificare ( care cica este la arhitect si de o saptamana se chinue sa o gasesasca ) , ce pot face in cazul acesta ?
Aprobarea aia e praf în ochi și are valoare zero din punct de vedere legal. Fără extras de carte funciară în care apartamentul să apară exact așa cum e acum, fugi. Repede și departe!

View Postticusor, on 25 martie 2017 - 12:21, said:

E simplu, darami peretele si-ti faci tu altii pe unde vrei.

Acuma cat de sanatoase sunt treburile astea pentru structura de rezistenta ramane de vazut.
Simplu e, legal nu.
Modificarea structurii de către Dorel dăunează grav sănătății utilizatorilor...

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Asta cu "se chinuie de o saptamana sa o gaseasca" am auzit-o si eu, iar dupa de am sistat toate discutiile pana va fi gasita hartia cu pricina, m-a sunat omul sa-mi spuna ca nu exista nici o hartie, dar totul e ok, sa nu-mi fac griji.

Din punctul meu de vedere astfel de probleme ar trebui sa scada pretul unui apartament cu minim 5000 euro si asta daca iti spune un om din domeniu ca nu afecteaza structura blocului. Numai ca vanzatorii nu vad lucrurile asa si asteapta pana vine un fraier care sa treaca cu vederea astfel de probleme.

#13
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017
Cosmine depinde modalitatea de plata.
Daca platesti cu bani cash, cumperi ceea ce vezi, faptul ca el nu a facut modificari la cartea funciara nu te incurca sa traiesti in el si nu vei avea nici un fel de problema.
Daca totusi cumperi prin predit iti recomanda sa nu faci antecontract pana cand nu vezi actele in regula. Poate dupa si pana la un an o astfel de modificare, asta in cazul in care arhitectul spune ca este ok si ca nu s-a modificat perete de rezistenta. Daca s-a modificat atunci banca e posibil sa ceara expertiza tehnica pe bloc si va fi colosal de costisitor. si probabil va refuza
Cat despre a da apartamentul si altuia atat timp cat semnezi antecontrat la notar este imposibil,Caci notarul este obligat sa trimita antecontractul la cadastru si se va inscrie la sarcini antecontractul tau.

Edited by CatalinGrama, 13 April 2017 - 15:43.


#14
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Cum naiba sa fie ok sa il cumpere asa..."daca are banii cash"? si daca vrea sa il vanda sau daca vrea sa il foloseasca ca si garantie pentru un credit? Bai nene....las-o...

#15
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017

View PostFronT, on 14 aprilie 2017 - 11:13, said:

Cum naiba sa fie ok sa il cumpere asa..."daca are banii cash"? si daca vrea sa il vanda sau daca vrea sa il foloseasca ca si garantie pentru un credit? Bai nene....las-o...
Am precizat in argumentarea mea cand si cum anume il incurca.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgcosmin2, on 25 martie 2017 - 10:53, said:

... au mutat baia si au transformat-o in dormitor ( baia fiind mutata in locul unei camarute  ) ...
Este pentru prima data cand aud de o asemenea modificare. Ma gandesc cum ar fi posibila?! Cum au reusit sa mute sistemele de apa curenta si canalizare, a. i. sa nu deranjeze (a se intelege sa sparga peretii) vecinii? Cum au reusit sa scape (ascunda) de sistemele de apa curenta si canalizare din fosta baie, actualul  dormitor? Fosta baie a avut cel mult un gemulet de aerisire, ori daca baia a fost pe interior nici pe ala nu il avea. Daca a fost pe un perete exterior probabil ca a spart peretele din jurul gemuletului si a facut un geam mai mare. CIudata modificare si facuta doar pentru a da la numar, adica apartament cu 3 camere.

Edited by MembruAnonim, 16 April 2017 - 18:07.


#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMembruAnonim, on 16 aprilie 2017 - 17:57, said:

Este pentru prima data cand aud de o asemenea modificare. Ma gandesc cum ar fi posibila?! Cum au reusit sa mute sistemele de apa curenta si canalizare, a. i. sa nu deranjeze (a se intelege sa sparga peretii) vecinii? Cum au reusit sa scape (ascunda) de sistemele de apa curenta si canalizare din fosta baie, actualul  dormitor? Fosta baie a avut cel mult un gemulet de aerisire, ori daca baia a fost pe interior nici pe ala nu il avea. Daca a fost pe un perete exterior probabil ca a spart peretele din jurul gemuletului si a facut un geam mai mare. CIudata modificare si facuta doar pentru a da la numar, adica apartament cu 3 camere.

Oamenii ca specie sunt tare ciudati, in blocul meu, vecinii de la 4 camere au mutat bucataria dintr-un colt al casei pana in celalalt colt, in locul unui dormitor, pe un colt de bloc, unde nu era apa, nici gaze. Prin asta, au transformat apartamentul de 4 camere in apartamente de 3 camere pentru ca au unit fosta bucatarie cu sufrageria.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMembruAnonim, on 16 aprilie 2017 - 17:57, said:

Este pentru prima data cand aud de o asemenea modificare. Ma gandesc cum ar fi posibila?!
Mai e ceva - ce suprafață avea baia aia de au făcut dormitor din ea? Băile din blocurile noi rar trec de 5 mp ori un dormitor pentru o persoană începe la 10 mp. Și ăla e cam chinuit...
Oricum văd că discutăm între noi - inițiatorul s-a evaporat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate