Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Opinii agresiune fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
Salut, sunt clasa a 12-a, major. Ieri am avut cateva clinciuri verbale cu o colega de clasa, clinciuri care au mai existat in trecut, acum 2 ani, dar doar verbale, fara sa o lovesc. Am preferat arma ignorarii si se pare ca asta a lovit pe creier. M-am mutat in a doua banca cu o prietena pentru a intelege mai bine, intamplarea face ca ea sa aiba banca in fata noastra. Radea continuu in ora de mate(penultima ora, de la 12 la 13), nu ma puteam concentra, extrem, extrem de enervant.I-am spus sa inceteze, a continuat."Doamna profesoara, incercati s-o potoliti pe asta", moment la care m-a amenintat cu bataia "vezi ca eu nu sunt ca aia, te aranjez".
Am iesit de la liceu si, in timp ce mergeam catre autobuz cu o alta colega de clasa, vine un tip, intra in vorba cu ea,  nu eram atent pentru pentru faptu' ca nu l-am vazut in viata mea si nu il cunosc. A profitat de faptul ca nu eram atent si s-a furisat in spatele meu, carandu-mi pumni in cap.O secunda, poate chiar doua, nu eram in stare sa sesizez ce s-a intamplat si mi s-a rupt filmu', ca un vuiet continuu.Nu am cazut jos, doar m-am clatinat, m-am tinut pe picioare dupa care am fost in stare sa tin garda sus si am reusit sa ii dau un cap in gura.In toata ploaia aia de pumni, din tricou mi-au ramas franjuri. Am ajuns cu agresorul de pe trotuar in plina strada, incercand sa il blochez, moment la care a intervenit intre noi un anumit inspector de politie care, din ce retin, era in afara serviciului.A sunat la politie si a stat intre noi pana a venit echipajul.Unul dintre politisti m-a intrebat daca vreau sa depun plangere, i-am spus "de ce nu?" si asta s-a concretizat la sectia 1 Brasov.
Eu am spus adevarul in totalitate in declaratie, dar exista o problema: colegei cu care mergeam spre autobuz, ii este teama sa depuna plangere si sa fie martor pentru ca , cel mai probabil, il cunoaste.Mi-a spus pe facebook ca este speriata si ca nu vrea sa aiba probleme pe viitor cu baietii din cartierul respectiv.
Politia l-a luat si pe el la declaratie, dar nu stiu cum a interpretat-o, avand in vedere ca cel mai probabil se va bucura de viitoarele declaratii  false ale mai multor colege care au vazut tot. Eu cel putin asta cred.
Astazi, pret de aproape 10 ore am fost la spitalul Judetean, urgente si mi s-a eliberat o fisa UPU.Nu am fost internat, aici figureaza "dureri si traume", mi-au spus ca nu am nicio ruptura, dar pe partile laterale(un pic mai jos de arcada),  acolo unde am ditamai umflaturile,nu "tine" de ei si trebuie sa ma duc luni la medicul legist.

Intre timp,am incercat sa asamblez imaginile si sa imi amintesc locul cu exactitate cat mai mare si am fost la un fast-food sa intreb daca camerele inregistreaza.Mi s-a confirmat si m-au chemat luni.Sper sa aiba in raza de actiune si incidentul.

Edited by forsaken44, 25 March 2017 - 04:13.


#2
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca ai martori/inregistrari, o sa-l arzi grav pe nepot. Dar sa ti iei neaparat certificat de la ML.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Erai destul de credibil pana cand am citit:

View Postforsaken44, on 25 martie 2017 - 04:11, said:

am fost in stare sa tin garda sus si am reusit sa ii dau un cap in gura.

Dupa care am stiut ca agresorul esti tu.

Se poate intampla... dosar penal
Ma bucur ca un politist si-a depasit atributiunile pentru a scoate de pe strada violenta
Acum e treaba procuraturii. Trebuie doar sa astepti

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postforsaken44, on 25 martie 2017 - 04:11, said:

Politia l-a luat si pe el la declaratie, dar nu stiu cum a interpretat-o, avand in vedere ca cel mai probabil se va bucura de viitoarele declaratii  false ale mai multor colege care au vazut tot. Eu cel putin asta cred.
S-ar putea sa crezi prost.

Quote

Eu am spus adevarul in totalitate in declaratie, dar exista o problema: colegei cu care mergeam spre autobuz, ii este teama sa depuna plangere si sa fie martor pentru ca , cel mai probabil, il cunoaste.Mi-a spus pe facebook ca este speriata si ca nu vrea sa aiba probleme pe viitor cu baietii din cartierul respectiv.
N-ar trebui sa fie problema ta asta, va fi citata la sectia de politie care se ocupa de caz.

Quote

Am ajuns cu agresorul de pe trotuar in plina strada, incercand sa il blochez, moment la care a intervenit intre noi un anumit inspector de politie care, din ce retin, era in afara serviciului.

Ar trebui sa cunoasca si colegele tale lucrurile astea, poti juca la cacealma, ca a vazut acesta toata incaierarea, sa se gandeasca de doua ori daca vor sa declare ca s-aintamplat altfel.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Frumoasa poveste. Doresti compatimire? E vreo nelamurire?
Doar ai povestit. Nu ai cerut niciun sfat.

#6
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
politistul off-duty nu poate depune marturie? a fost de fata, el a chemat politia, trebuie sa conteze si parerea lui, mai ales ca e angajat M.A.I, plus ca nu are treaba nici cu atacatorul nici cu victima, deci e impartial

Edited by TheRipper, 25 March 2017 - 09:03.


#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
părinţii ce nu dau copiii la sporturi de autoapărare sunt nişte inconştienţi în era actuală.
totul se rezolva simplu cu un upercut în bărbia agresorului.
am încredere totală în juistiţia coruptă din ţigănie.
capul plecat...sabia-l taie mai lesne....

Edited by sarac.lipit, 25 March 2017 - 10:47.


#8
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
@dorin, am cerut sfaturile in titlu sub forma de "opinii".

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View Postforsaken44, on 25 martie 2017 - 04:11, said:

Salut, sunt clasa a 12-a, major. Ieri am avut cateva clinciuri verbale cu o colega de clasa, clinciuri care au mai existat in trecut, acum 2 ani, dar doar verbale, fara sa o lovesc. Am preferat arma ignorarii si se pare ca asta a lovit pe creier. M-am mutat in a doua banca cu o prietena pentru a intelege mai bine, intamplarea face ca ea sa aiba banca in fata noastra. Radea continuu in ora de mate(penultima ora, de la 12 la 13), nu ma puteam concentra, extrem, extrem de enervant.I-am spus sa inceteze, a continuat."Doamna profesoara, incercati s-o potoliti pe asta", moment la care m-a amenintat cu bataia "vezi ca eu nu sunt ca aia, te aranjez".
Am iesit de la liceu si, in timp ce mergeam catre autobuz cu o alta colega de clasa, vine un tip, intra in vorba cu ea,  nu eram atent pentru pentru faptu' ca nu l-am vazut in viata mea si nu il cunosc. A profitat de faptul ca nu eram atent si s-a furisat in spatele meu, carandu-mi pumni in cap.O secunda, poate chiar doua, nu eram in stare sa sesizez ce s-a intamplat si mi s-a rupt filmu', ca un vuiet continuu.Nu am cazut jos, doar m-am clatinat, m-am tinut pe picioare dupa care am fost in stare sa tin garda sus si am reusit sa ii dau un cap in gura.In toata ploaia aia de pumni, din tricou mi-au ramas franjuri. Am ajuns cu agresorul de pe trotuar in plina strada, incercand sa il blochez, moment la care a intervenit intre noi un anumit inspector de politie care, din ce retin, era in afara serviciului.A sunat la politie si a stat intre noi pana a venit echipajul.Unul dintre politisti m-a intrebat daca vreau sa depun plangere, i-am spus "de ce nu?" si asta s-a concretizat la sectia 1 Brasov.
Eu am spus adevarul in totalitate in declaratie, dar exista o problema: colegei cu care mergeam spre autobuz, ii este teama sa depuna plangere si sa fie martor pentru ca , cel mai probabil, il cunoaste.Mi-a spus pe facebook ca este speriata si ca nu vrea sa aiba probleme pe viitor cu baietii din cartierul respectiv.
Politia l-a luat si pe el la declaratie, dar nu stiu cum a interpretat-o, avand in vedere ca cel mai probabil se va bucura de viitoarele declaratii  false ale mai multor colege care au vazut tot. Eu cel putin asta cred.
Astazi, pret de aproape 10 ore am fost la spitalul Judetean, urgente si mi s-a eliberat o fisa UPU.Nu am fost internat, aici figureaza "dureri si traume", mi-au spus ca nu am nicio ruptura, dar pe partile laterale(un pic mai jos de arcada),  acolo unde am ditamai umflaturile,nu "tine" de ei si trebuie sa ma duc luni la medicul legist.

Intre timp,am incercat sa asamblez imaginile si sa imi amintesc locul cu exactitate cat mai mare si am fost la un fast-food sa intreb daca camerele inregistreaza.Mi s-a confirmat si m-au chemat luni.Sper sa aiba in raza de actiune si incidentul.

Fara suparare,dar citind cele de mai sus,imi e si groaza in mainile cui va ramane viitorul acestei tari.Stilul scrierii si mai ales mentalitatea si infantilismul aratat sunt elocvente.
Si pe deasupra voi deveni asistat social,adio pensie.

#10
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
@sarac.lipit, am luat o serie de pumni in cap pe la spate, vedeam neclar, nu mai judecam la intensitate normala, aveam doar acel instinct de a ma apara.
@tsunami-daca tu crezi ca eu sunt agresorul e bai mare. am spus si de capul pe care am apucat sa i-l dau in gura spre finalul conflictului ca sa nu denaturez adevarul.
@aeds, sper ca totul sa se fi captat, e totusi centrul orasului.

#11
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Daca e asa cum zici nu ar trebui sa ai probleme.
Dar ce fel de disputa ai avut cu acea fata? De obicei o fata tachineaza atunci cand ii place de tine.

#12
forsaken44

forsaken44

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.01.2016
@Alexa, inca dintr-a noua am refuzat sa ma "invart" in anturajul majoritatii(in care se tot perinda ea) pentru ca am simtit ca oamenii sunt sub nivel.Nu le-am spus-o, am preferat sa-mi vad de treaba, sa imi numar persoanele cu care vorbesc pe degetele de la o mana, persoane in care vad prieteni cu adevarat si astazi imi sunt alaturi! Cred ca asta le-a deranjat foarte tare pe interior.Mi-am dat seama de ce spui tu in ultimul enunt inca de la intrarea in liceu, se uita continuu la mine, dar pur si simplu nu prea aveam ce discuta cu ea.N-am vrut nici sa par arogant, tocmai de asta cred ca din cauza ignorarii dragostea s-a transformat in ura si sentimente de repulsie.

@arbuneaionut, ai spus totul in cateva cuvinte!

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postforsaken44, on 25 martie 2017 - 11:02, said:

@tsunami-daca tu crezi ca eu sunt agresorul e bai mare. am spus si de capul pe care am apucat sa i-l dau in gura spre finalul conflictului ca sa nu denaturez adevarul.
si nu te-a impiedicat garda?

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@forsaken44, daca e adevarat ca fata aia te-a placut de cand te-a vazut prima data iar tu nu i-ai dat importanta ei si in timp "placerea" ei pt. tine s-a transformat intr-o asa ura incat ea a fost capabila sa puna pe unu' sa iti dea cu pumnii in cap  -pai e destul de serios.
Oricum, problema ta are doua trei solutii:
1] cea legala prin denunt la Politie, dar nu stiu ce rezolvi;
poate in cel mai bun caz sa ii "convinga" Politia pe individul care te-a lovit si pe fata care l-a pus sa nu se mai ia de tine

2] discuti cu fiecare in parte intre 4 ochi si lamuriti problema fara implicarea Politiei;
el sa isi ceara scuze altfel o sa aiba probleme cu Politia sau altfel, fara implicarea Politiei;
ea sa nu mai caute motiv sa se lege de tine, daca intr-adevar are sentimente pt. tine spunei ca regreti dar sentimentul nu e reciproc si trebuie sa inteleaga

3] cea nelegala ! adica fara implicarea Politiei, dar aici nu mai trebuie sa zic nimic  Posted Image

Edited by super8, 25 March 2017 - 13:21.


#15
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Haha, o sa mai puna si pe altii sa te aranjeze sau te poate aranja chiar ea, sa vezi ce bine iti sta cand isi aminteste ca ai violat-o, chiar daca minte si e dovedita tot o sa scapi cu eticheta de Posibil Violator.

Edited by _-AppleS-_, 25 March 2017 - 13:29.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postsarac.lipit, on 25 martie 2017 - 10:45, said:

părinții ce nu dau copiii la sporturi de autoapărare sunt niște inconștienți în era actuală.
totul se rezolva simplu cu un upercut în bărbia agresorului.
am încredere totală în juistiția coruptă din țigănie.
capul plecat...sabia-l taie mai lesne....
Dacă tu crezi că într-o situație reală de smardoi pe stradă, luat pe ne-ve ai vreo șansă te înșeli. Eu joc fotbal la un liceu din Bacău și înainte de a intra noi în sală sunt antrenamente de karate sau ceva de genul. Uneori am ajuns mai devreme și am văzut scena. Sunt copii până în 14 ani, cu părinți încântați ce salivează pe margine că și-au dat copiii la lupte de mici, mulți dintre cursanți poartă mândri centuri colorate. Balet mai frumos nu am văzut. Nu aș vrea să văd un țăruș ochelarist cu centură din sala aia scos la interval de vreun smardoiaș de cartier sau luat pe nepregătite. Desigur, sunt și sporturi precum box sau lupte de contact unde însă de obicei părinții nu-și dau copiii, și pe bună dreptate, ți-l iei zilnic plin de vânătăi și lovituri în cap.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcaiuscorneliu, on 25 martie 2017 - 14:08, said:

Dacă tu crezi că într-o situație reală de smardoi pe stradă, luat pe ne-ve ai vreo șansă te înșeli. Eu joc fotbal la un liceu din Bacău și înainte de a intra noi în sală sunt antrenamente de karate sau ceva de genul. Uneori am ajuns mai devreme și am văzut scena. Sunt copii până în 14 ani, cu părinți încântați ce salivează pe margine că și-au dat copiii la lupte de mici, mulți dintre cursanți poartă mândri centuri colorate. Balet mai frumos nu am văzut. Nu aș vrea să văd un țăruș ochelarist cu centură din sala aia scos la interval de vreun smardoiaș de cartier sau luat pe nepregătite. Desigur, sunt și sporturi precum box sau lupte de contact unde însă de obicei părinții nu-și dau copiii, și pe bună dreptate, ți-l iei zilnic plin de vânătăi și lovituri în cap.
probabil ai şi tu dreptate. probabil.
eu am jucat tenis de masă mult timp şi handbal. la cafteală nu reuşeau să mă atingă... şi erau smardoiaşi de băneasa.. .de dat numai cu capul dădeam... o dată.
în plus se dezvoltă spiritul de echipă... era de-ajuns pe unu să-l atingă... a doua oară n-o mai făcea...
dar acum echipele se fac pe facebuci. la fel şi dreptatea.

Edited by sarac.lipit, 25 March 2017 - 14:20.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postforsaken44, on 25 martie 2017 - 11:02, said:


@tsunami-daca tu crezi ca eu sunt agresorul e bai mare. am spus si de capul pe care am apucat sa i-l dau in gura spre finalul conflictului ca sa nu denaturez adevarul.

Da, "cap in gura" este agresiune premeditata, NU APARARE
Faptul ca ai dat capul in gura la sfarsitul conflictului iar spune ca dupa asta nu a mai fost conflict.

Alt punct.
Daca unu vrea sa "ti-o puna", pe nepregatite, NU AI NICI O SANSA, indiferent cati de-aici te invata auto-aparare. Habar n-au ce vorbesc.
Eu "am luat-o" si nu usor, si nu o data, de la "smardoi" care aveau nevoie de reputatie in cartier, eu fiind sportiv.
Deci povestea ta miroase.

Eu zic sa astepti. Procuratura sper sa-si faca treaba si sa scoata violenta de pe strazi, un mod de afirmare primitiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate