Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Amenintare pe Facebook

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogus234

bogus234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2017
Sunt in conflict mare cu prost care m-a amenintat pe Facebook (Messenger )  prin inregistrari vocale ( voice recorder ) ca imi da omor cu briceagul. Baiatul a  facut amenintarea de pe contul altei persoane,iar ca sa fiu mai explicit amenintarea a fost facuta de pe contul de FB al varului sau. Pe acest baiat prost il stiu si in viata de zi cu zi.  Marti am fost citat la politie pe subiectul sesizarii mele facute acum ceva timp si care a durat ceva pentru ca si eu ca prostul am facut in scris catre IPJ in format electronic. Doi,persoana despre care vorbesc este minora si oarecum nu poate raspunde faptelor penale. Trei,este de etnie rroma si nu ma luati "ca ai gresit ca ai mers la politie pentru ca ei sunt de etnie si sunt razbunatori".  Sunt decis sa infund tot neamul rromesc daca chiar vor razboi. Patru,marti am fost citat la politie ca sa reformulam un pic sesizarea,sa dau mai multe detalii,sa iau la cunostiinta drepturile si obligatiile mele in calitate de persoana vatamata pentru care am si semnat,iar cinci : exista deschis dosar de cercetare penala.

Marti la politie agentul mi-a zis ca incearca sa il gaseasca,sa discute cu el si familia, apoi va sesiza si DGASPC-ul,probabil se va ajunge si la un proces si o ancheta sociala in familia acestui copil delicvent. Ce nu prea inteleg si m-a blocat este administrarea de probe.


Dupa cum am mentionat mai sus,amenintarea a fost facuta pe Facebook. Aveam acolo voice recorder cu amenintare directa. Bine,aceste dovezi nu mai exista in messengerul meu pentru ca acel cont de Facebook   de pe care a facut amenintarea ori a fost sters sau dezactivat  ,ori FB l-a blocat pentru anumite motive. Acum cand vreau sa ascult inregistrarea,ea nu mai exista. La fel si celelalte conversatii sunt sterse.

Dupa cate stiu eu,Facebook nu este loc unde sa faci din astea. Daca imi va cere probe,sunt decis sa solicit politiei recuperarea tuturor conversatiilor si a inregistrarilor facute de pe acel cont.  Dupa cate stiu,pe Facebook si sters un profil, o arhiva tot ramane. Spuneti-mi, e bine  cum fac? Se mai poate recupera ceva?

Edited by bogus234, 25 March 2017 - 02:09.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Se face, de pe FB nu dispare nimic.
Dar asta nu o faci tu, ci instanta. FB nu va da datele (considerandu-le confidentiale) decat la cererea instantei.

Cat despre restul, felicitari pentru initiativa. Desi cred ca o sa ti-o cam iei, balaurii si balauresele de pe net trebuie sa se invete minte (intr-o zi...)

#3
bogus234

bogus234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2017

 Lex404, on 25 martie 2017 - 02:12, said:

Se face, de pe FB nu dispare nimic.
Dar asta nu o faci tu, ci instanta. FB nu va da datele (considerandu-le confidentiale) decat la cererea instantei.

Cat despre restul, felicitari pentru initiativa. Desi cred ca o sa ti-o cam iei, balaurii si balauresele de pe net trebuie sa se invete minte (intr-o zi...)


Multumesc pentru raspunsul tau. Cand despre "balauri" ,vreau sa stii o chestie : eu nu locuiesc la Craiova unde cei de etnie au pus stapanire  pe oras. Eu locuiesc la Brasov si aici nu prea lasa sa isi ia aripi. Pana si cea mai mica lichea este ascunsa. Si pe bune acum,daca este de etnie ,inseamna  ca trebuie sa ne fie frica sa mergem la Politie?  Pe bune acum !

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
Daca ai facut plangere la politie si au accesatu atunci contul e proba, nu-ti face grijanii
Ce e important in cazuri cum esti tu, sa nu iti retragi plangerea.
Cel care a amenintat SA PLATEASCA. Si o va face

#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
cred ca nu ai treaba pe acasa de stai sa faci reclamatii si curse pe la politie si tribunal.o sa te plimbe aia de o sa-ti sare capacele si la final primesti o hartie precum ca respectivul a fost mustrat.dar mergi cu masina,sofezi omule de la Brasov la Bucuresti si in trafic sigur te injura careva sau da claxoane,ce faci?te dai jos la fiecare sa te bati cu ei?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Politia nu se ocupa cu conturi fb dezactivate. Nu vei recupera nicio inregistrare.
Ti-a facut unul o farsa si i-a reusit.
Totusi cred ca esti troll. Inca nu am auzit de vreounul de etnie care sa faca sesizare electronica la ipj. Ei nu fac sesizari sau plangeri.

 bogus234, on 25 martie 2017 - 02:04, said:

am fost citat la politie ca sa reformulam un pic sesizarea
Sa REFORMULAM. Deci amandoi ati scris. Eu asa am inteles.

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
ai putea sa incepi prin a vorbi mai civilizat, prin a invata sa te comporti in societate. Asa, rromii astia pe care ii urasti tu nu au motiv sa se ia de tine.

#8
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Salut.
Vezi ca undeva la setarile contului ai o optiune descarca o copie a tuturor datelor personale de pe facebook.
Si vei primi pe mail mesajele arhivate.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 TheRipper, on 25 martie 2017 - 08:57, said:

ai putea sa incepi prin a vorbi mai civilizat, prin a invata sa te comporti in societate. Asa, rromii astia pe care ii urasti tu nu au motiv sa se ia de tine.
...sau nu. Bealive me. Been there, done that. Chiar si eu am o plangere la politie cu un rrom...Omul s-a ofticat ca de ce l-am facut atent cand era sa dea peste un copil seara cand dadea in marsalier. Eu il inteleg ca avea unghi mort, ca era slab luminata strada, ca avea volan pe dreapta..dar sa sari la bataie ca te-am facut atent inseamna ca te iei de mine fara motiv....

Edited by tehnics, 25 March 2017 - 09:07.


#10
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 tehnics, on 25 martie 2017 - 09:06, said:

...sau nu. Bealive me. Been there, done that. Chiar si eu am o plangere la politie cu un rrom...Omul s-a ofticat ca de ce l-am facut atent cand era sa dea peste un copil seara cand dadea in marsalier. Eu il inteleg ca avea unghi mort, ca era slab luminata strada, ca avea volan pe dreapta..dar sa sari la bataie ca te-am facut atent inseamna ca te iei de mine fara motiv....
ce inseamna bealive?....

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Bea live ma!
Adica sa ajungi beat la final. :)

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 TheRipper, on 25 martie 2017 - 08:57, said:

ai putea sa incepi prin a vorbi mai civilizat, prin a invata sa te comporti in societate. Asa, rromii astia pe care ii urasti tu nu au motiv sa se ia de tine.
Tare asta... mentalitatea de victima. Nu e rromu agresiv de vina, esti tu de vina...
Nu cred ca a zis ca uraste rromii, doar ca un cetatean (intamplator rrom) l-a amenintat cu moartea

 adbuser, on 25 martie 2017 - 08:57, said:

Salut.
Vezi ca undeva la setarile contului ai o optiune descarca o copie a tuturor datelor personale de pe facebook.
Si vei primi pe mail mesajele arhivate.

Pune si tu un printscreen

#13
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 unbrutus, on 25 martie 2017 - 10:02, said:

Tare asta... mentalitatea de victima. Nu e rromu agresiv de vina, esti tu de vina...
Nu cred ca a zis ca uraste rromii, doar ca un cetatean (intamplator rrom) l-a amenintat cu moartea


mentalitate de victima?:)))
Nu am luat bataie in viata mea, din cauza mentalitatii de victima. si am o varsta


nu umblu cu brisca dupa mine :)))

#14
bogus234

bogus234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2017

 TheRipper, on 25 martie 2017 - 08:57, said:

ai putea sa incepi prin a vorbi mai civilizat, prin a invata sa te comporti in societate. Asa, rromii astia pe care ii urasti tu nu au motiv sa se ia de tine.

Daca nu cunosti motivul pentru care s-a ajuns la amenintare,atunci te rog frumos sa stai in banca ta. O zi buna !

 masni, on 25 martie 2017 - 06:41, said:

cred ca nu ai treaba pe acasa de stai sa faci reclamatii si curse pe la politie si tribunal.o sa te plimbe aia de o sa-ti sare capacele si la final primesti o hartie precum ca respectivul a fost mustrat.dar mergi cu masina,sofezi omule de la Brasov la Bucuresti si in trafic sigur te injura careva sau da claxoane,ce faci?te dai jos la fiecare sa te bati cu ei?

Nu e nici chiar asa cum spui tu. Dar in fine,fiecare are dreptul la opinia lui.

 adbuser, on 25 martie 2017 - 08:57, said:

Salut.
Vezi ca undeva la setarile contului ai o optiune descarca o copie a tuturor datelor personale de pe facebook.
Si vei primi pe mail mesajele arhivate.

Salut,

Multumesc !  Am trimis acum o solicitare .

#15
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 bogus234, on 25 martie 2017 - 11:47, said:

Daca nu cunosti motivul pentru care s-a ajuns la amenintare,atunci te rog frumos sa stai in banca ta. O zi buna !



Nu e nici chiar asa cum spui tu. Dar in fine,fiecare are dreptul la opinia lui.




atunci de ce mai postezi aici?

spune-ne motivul, sa intelegem din afara cutiei subiectul, nu sa stim doar informatiile care crezi tu ca ni se cuvin

#16
bogus234

bogus234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2017

 TheRipper, on 25 martie 2017 - 13:02, said:


atunci de ce mai postezi aici?

spune-ne motivul, sa intelegem din afara cutiei subiectul, nu sa stim doar informatiile care crezi tu ca ni se cuvin

Subiectul topicului este daca se pot recupera inregistrarile ,nu sa dau nota explicativa cu ceea ce s-a intamplat de s-a ajuns la amenintare. Te rog ,am altele mai importante de facut. Tu daca nu ai altceva de facut decat sa postezi comentarii offtopic,atunci treaba ta.

O zi buna !

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poti recupera nimic. A fost o farsa.

#18
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 masni, on 25 martie 2017 - 06:41, said:

cred ca nu ai treaba pe acasa de stai sa faci reclamatii si curse pe la politie si tribunal.o sa te plimbe aia de o sa-ti sare capacele si la final primesti o hartie precum ca respectivul a fost mustrat.dar mergi cu masina,sofezi omule de la Brasov la Bucuresti si in trafic sigur te injura careva sau da claxoane,ce faci?te dai jos la fiecare sa te bati cu ei?
Eu cred că acum ai gândit cu fundul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate