Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Lentile de sticla vs plastic + antireflex

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdorin_2k, on 25 martie 2017 - 10:51, said:

Si tu gasesti la 10 lei ochelari exact cu dioptriile ta, cu distanta pupilara exacta, cu unghiul exact?
Nu exista asa ceva.
unii oameni nu considera o mare diferenta o abatere de 3-4 mm la distanta interpupiara, mai ales daca sudeaza cu ei .. ;)
in alta ordine de idei, i-am facut copilului ochelari, dupa vr'un an, fiind in crestere, i-am reverificat "dioptriile" si se impunea o mica retusare a unghiului unei lentile, fiind "cilindrica". am mers LA ACELAS optician, a masurat lentilele vechi si a sarit de cour in sus ca vezi doamne, cum a purtat copilul ochelarii aia, pentru ca unghiul faptic era de fapt cit ii trebuia acum, iar distanta interpupilara era mai mica cu 2 mm (diferenta de unghi fiind de 5 grade, abateri, zic eu, acceptabile). am scris ca a sarit de ciur in sus, de fapt ajunsese undeva la limita istericalelor. a amutit cind i-am pus in fata actele care demonstrau faptul ca el/ei erau producatorii abominabilitatii in discutie ..

#20
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, vad ca esti totusi o persoana tinara iar miopia poate avansa odata cu virsta. La ora actuala(de cca.25-30-ani in Romania) miopia se opereaza cu laser si in urma operatiei se stabilizeaza pina in max.-1,5(dar nu-i excus sa fie -0,25) lucru care te poate avantaja pe masura ce trec anii. Incearca totusi sa gasesti un medic care face astfel de operatii si programeaza-ti un consult! In urma acestuia medicul o sa-ti spuna ce si cum iar optiunile iti apartin ! Daca postarea este considerata off topic rog un moderator sa o stearga !

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpacopaco1967, on 25 martie 2017 - 11:11, said:

In fine, nu e extrem de important unghiul si alte prostii , sunt doar pretentii pentru pretul marit exagerat .  Lucrez foarte bine cu ce am , plus ca intre ele mai sunt diferente mici de dioptrii .
Daca nu e important, nu-i mai purta. ;)
E FOARTE important!!!

#22
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
1. Conteaza mult diferenta de greutate intre lentilele de plastic si cele de sticla, mai ales la dioptriile pe care le ai.
Eu recomand sa treci la cele din plastic cu antireflex inclus dar SCHIMBA opticianul.
Mergi cu reteta la mai multe firme de optica medicala si cere-le un pret la lentile de plastic cu antireflex.
O sa fii uimit de diferentele gasite. Posted Image
2. Esti student, cauta-ti un part-time job, economiseste si intr-un an, maxim 2, scapi de ochelari.
Viata o sa ti se para altfel, in sensul bun al cuvantului.
O varianta ar fi asta http://westeyehospital.ro/

#23
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Antireflex e o relicva de pe vremea monitoarelor crt.
Dacă iei plastic sa alegi zeiss. Sunt mai bune.
La plastic sa ai grija sa nu le ștergi cu uscat. Prefer șervețele umede (cele din kaufland sunt foarte bune)

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postswtm, on 25 martie 2017 - 13:01, said:

Antireflex e o relicva de pe vremea monitoarelor crt.
Dacă iei plastic sa alegi zeiss. Sunt mai bune.
La plastic sa ai grija sa nu le ștergi cu uscat. Prefer șervețele umede (cele din kaufland sunt foarte bune)

Sper ca nu confunzi antiglare cu antireflex - sunt lucruri complet diferite.
Eu am la monitoare si antiglare si antireflex.
Iar antireflexul e obligatoriu la lentile cu indice mare de refractie (subtiri).

La lentilele cu indice de refractie mare, (adica lentile mai subtiri fara a ajunge la varianta de lentile asferice, se pot si combina...), este absolut obligatoriu tratamentul antireflex cat mai performant, pt. ca altfel efectiv nu poti sa folosesti ochelarii - vezi doar lumini si luciri si nu ai contrast.

Antiglare nu se pune la ochelari nicidata; Este un strat mat.

Sticla optica normala cu indice de refractie de ~ 1,5, luceste si ea, dar la o singura lentila este relativ tolerabil si fara antireflex, la ele antireflexul este un plus sensibil, dar nu obligatoriu.
Insa la dioptrii mari sticla normala cere curbura mare si lentilele sunt groase in margini si grele.
Se pot lua eventual lentile asferice pt a fi mai subtiri.
Ideal este sa fie toate combinate.

-4 nu este insa o dioptrie mare, deci nu este obligatoriu nici As, nici indice mare de refractie si nici antireflex.
E mai bine cu ele, dar nu e obligatoriu.

Lentilele cu dioptrie mare, - 10 - 16, eventual si cu cilindru de astigmatism suplimentar, sunt semnificativ mai scumpe, pt ca e nevoie de cele mentionate anterior. Vin cu pret mai mare de la producator, Zeiss, etc.Si e nevoie si de manopera pt frezarea unui plin median pe circuferinta, etc.
Si la cilindru este extrem de important unghiul - daca ai 165 grade la un ochi si 180 la celalalt, daca e o diferenta de 3 grade e ca si cum nu ai avea ochelari, practic nu vezi.
O problema la fel de grava e ca la dioptrii mari ochelarul trebuie sa stea lipit de ochi, pt ca altfel iar e ca si cum nu ar fi. Daca stau 1 mm cazuti pe nas, nu mai vezi.
Si f aiuea, in general trusele oftalmologilor au acum rame care nu se lipesc de ochi si cu lentile din sticla normala din trusa stau si mai departe si nici nu poti sa faci o consultatie calumea decat in putine locuri.

Edited by loock, 25 March 2017 - 14:52.


#25
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Antireflex la care faci referire nu e opțional, toate lentilele îl au.

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postswtm, on 25 martie 2017 - 15:44, said:

Antireflex la care faci referire nu e opțional, toate lentilele îl au.

Au AR toate lentilele cu indice mare de refractie / subtiri, dar sunt multe feluri de AR, cu performante diferite, si modelul de AR este optional.
Lentilele din sticla optica cu indice de refractie normal nu au obligatoriu antireflex, si se gasesc si fara AR si cu diverse feluri de AR.

#27
MariusD97

MariusD97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
@loock: eu vreau rame ca in poza de mai jos si mi s-a spuc ca pe astfel de rame la dipotriile mele se pot pune doar lentile de plastic cu indice mare de refractie pentru a fi subtiri si a nu se vedea margini groase ce ies din rama. Lentilele actuale de sticla cu indice normal sunt destul de grosute ca sa zic asa.

http://assets.ray-ba...675_shad_qt?594$

PS: Nu stiu despre ce AR ar fi vorba dar cert este ca cel mai ieftin pret la lentile a fost de 850 de ron, am testat 3 magazine diferite.

Edited by MariusD97, 25 March 2017 - 15:56.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Mie personal nu-mi plac ramele din poza de mai sus, si nici nu prea vad de ce te-ai crampona de ele.

Au rama si in partea de jos ?; nu se vede clar din poza ...
Sunt 3 variante, au si jos, nu au, au doar un fir.

Poti sa pui in rame metalice subtiri, chiar foarte subtiri, si lentile de - 20, poate si peste.
Am explicat mai sus ca este un pachet de masuri care se aplica simultan.
Nu merg insa decat pe rama intreaga, nu cu fir sau suspendate.
Lentilele sunt mai late in margine, insa nu deranjeaza daca se iau simultan si cumulat toate masurile posibile de subtiere:
1. indice mare de refractie.
2. sanfren de 0,8-1,2mm marginea lentilei in spate.
3. rame cu marimea ochetilor moderata, rotunjita si mai putin dreptunghiulara.
4. forma rama rotunjita, a.i. diagonala lentilei sa fie mai scurta si sa nu ajunga aa de abrupta curbura si grosimea in margine.
5. in caz extrem si lentile asferice pt subtiere suplimentara, peste cele anterioare.
6. lentilele se finiseaza/satineaza pe circumferinta, a.i. sa nu se vada albe.

Edited by loock, 25 March 2017 - 19:26.


#29
SkatMD

SkatMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2011
Deci lentile de plastic sunt mai bune la tehnologia actuala fata de cele de sticla?

Edited by SkatMD, 26 March 2017 - 15:31.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cam da.

#31
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View PostSkatMD, on 26 martie 2017 - 15:29, said:

Deci lentile de plastic sunt mai bune la tehnologia actuala fata de cele de sticla?
Nu, dar sunt mai comode.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@swtm
cu ce sunt mai bune cele de sticla fata de cele de plasti?

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
S-a specificat deja de mai multe ori - cele din sticla rezista mai bine la zgarieturi.
Toate trebuie protejate, toate se zgarie si matuiesc, dar este o diferenta semnificativa intre ele, in ciuda stratului hardcoat care reduce din diferenta.
Stratul hardcoat este insa aplicat pe un suport mai moale, si este foarte subtire.

Nu esti obligat sa iei de plastic decat daca vrei lentile asferice, care se pot realiza si din sticla, dar in practica fabricantii nu produc asa ceva decat pt unele obiective foto, deoarece sunt mai costisitoare.
Si la obiective cele AS din sticla sunt rare, in general majoritatea fiind tot din plastic.

Edited by loock, 26 March 2017 - 17:24.


#34
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Plasticul nu a ajuns, încă, la transparenta sticlei.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Nu cred ca ochiul uman poate sesiza diferenta de transparenta dintre sticla si plastic.
De zgariat se zgarie ambele la fel de usor daca nu sunt ingrijite.

#36
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Trolezi deja. Dacă ai ajuns la nu cred, e clar că nu ai nici o legătură cu subiectul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate