Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pamant galben pentru legume si flori?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Am o mica curiozitate legata de pamantul galben(foto mai jos), am un pamant galben nisipos si nu stiu daca legumele sau florile cresc in el.
Am observat ca legumele si florile(adica rasadurile si florile) vin plantate in pamant negru, are ceva pamantul galben in care plantez eu? Trebuie sa cumpar pamant din comert?

Poza este luata de pe interent. http://3.bp.blogspot...a-n+start01.JPG

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Merge dar nu are acelasi randament . Daca vrei sa-i faci o imbunatatire nu cumperi nimic , te duci intr-o padure si gasesti pamant f bun , ala la sac pe bani grei nu e altceva .

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pamantul galben, nisipos, se preteaza la vie, smochini, eventual la radacinoase: morcovi, sfecla, etc.,.... si, s-ar putea, dar nu sunt sigur, la cartofi. La flori, trebuie completat cu compost sau pamant de flori. Mai ales la cele cumparate din magazine, care sunt, de obicei, plantate pe pat vegetal, hranitor si nu pot fi trecute brusc la pamanturi obisnuite.Daca ai cumparat pomi fructiferi din magazine, ai vazut ca la radacina sunt imbracati cu un compost cu un mare continut de rumegus, pentru mentinerea umezelii mai mult timp.

Edited by myshyk, 24 March 2017 - 19:50.


#4
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Da, am observat ca se usuca cam repede.
Cred ca trebuie sa cumpar din comert, sa vad cat costa pamantul prin dedeman/leroy merlin, o sa amestec pamant cumparat cu cel avut deja.

Din padure nu am de unde sa iau.

#5
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 -NEMIRA-, on 24 martie 2017 - 19:57, said:

.......

Din padure nu am de unde sa iau.

Nu mai avem paduri deja?Posted Image

#6
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Sunt private, concesionate, daca mai adaug cat platesc benzina pana la padure... mai bine cumpar din vreun supermarket.
Ma gandesc ca ar da macar putin dubios sa ma plimb cu cazmaua prin padure.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 -NEMIRA-, on 24 martie 2017 - 19:01, said:

Am o mica curiozitate legata de pamantul galben(foto mai jos), am un pamant galben nisipos si nu stiu daca legumele sau florile cresc in el.

Anumite plante cresc bine in sol galben, argilos, nisipos. Acestea sunt: vita de vie, pepenii, padurea de salcami, etc.
Pentru legume ai nevoie de sol gras, negru
Cineva a sugerat bine mai sus... pentru o cultura experimentala, de balcon, te duci cu un sac in prima padure care iti iese in cale si iei niste sol in care vei cultiva. Are toate calitatile sa rasara ce trebuie din el.

Edited by rosix, 25 March 2017 - 00:12.


#8
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Legal vorbind: nu aveti voie sa luati pamant din paduri.
Practic vorbind: nu cred ca un padurar va trage cu pusca dupa unul care a luat
un saculet de pamant ... daca mergeti cu camionul in padure va puteti astepta la orice!

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ma indoiesc ca isi face o gradina cu un saculet de pamant. n-ai spus ce suprafata ai, dar daca vrei gradina de legume si flori, n-ai ce face cu pamantul la sac din supermarket. decat daca vrei sa-ti faci gradina in jardiniera. tu acolo ai nevoie de pamant la metru cub cu camionul, sunt oferte pe tot internetul.

#10
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Ai dreptate, asta fiind si motivul pentru care am inceput sa privesc altfel problema, o sa cumpar pamant din comert pentru o portiune, o sa il amestec cu cel galben si o sa plantez legume si flori.
Mai departe am zis daca tot nu pot schimba tot pamantul, pai hai sa vad ce pot cultiva pe pamant galben, adica vita de vie, zmeura, mur, alun, agris.
Zmeura si mure am vazut cum arata plantate, de agris nu am mai auzit si nici nu am mai vazut, dar cica merge pe pamant galben.

Coacaze rosi si agris, asta nu am mai plantat si nici nu am mancat, sper doar sa fie ceva cu fruct dulce, nu imi plac fructele acre.

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am cărat și car încontinuare tone de pământ din pădure sau de pe zonele cu cernoziom, am același teren argilos de luncă, nisipos foarte acid și plin de coada calului !.La început când plantam pomii fructiferi, nu știam de ce le merge atât de rău, practic după 3-4 ani nu se dezvoltau deloc, iar unii chiar mi sau uscat, apoi am decis ca la fiecare pom fructifer plantat să înlocuiesc pământul argilos cu câteva roabe de pământ de pădure amestecat cu mraniță la gropi de 1m x 1m și adâncime peste 80cm, numai așa am reușit să văd pomii fructiferi cum cresc ca din pușcă !.Așa procedez și la răsaduri de legume, flori fac cuiburi și înlocuiesc pământul cu pământ de pădure amestecat cu mraniță și gunoi de grajd ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate