Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

A fost Charlie Chaplin comunist sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Intradevar filmele lui au un umor inegalabil. Dar tot un umor inegalabil au si filmele cu Stanley Laurel si Oliver Hardy (Stan si Bran), si care nu au o tenta "proletara"!

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postfflloorryynn, on 24 martie 2017 - 19:06, said:

Înjură-i și pe chinezi pentru faptul că sunt comuniști. Ăia construiesc orașe SF, trenuri care circulă cu viteze astronomice, tone de mașini electrice, iar tu stai și înjuri orientările de stânga pe SP. Așa da.

De unde pana unde injuraturi ???

Eu vorbeam despre o dualitate natural umana , si despre dubla actiune practica si faptica de a omagia sincer opera cuiva, urinand simultan pe statuia lui...

Alte comparatii sunt gratuite, trolluite si off topic.

Desigur ca sunt si chinezi care merita sincere felicitari, si altii chinezi care merita strasnice shuturi in coor, si romani, si francezi, nemti, si de toate neamurile.

Mai sus insa era vorba despre un caz aparte - in care aceeasi persoana merita simultan ambele gratitudini...

Edited by loock, 24 March 2017 - 19:17.


#21
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Haoleo muica ce te deranjeaza asta cu comedia lui!Posted Image

View PostXL700VA, on 24 martie 2017 - 19:14, said:

Intradevar filmele lui au un umor inegalabil. Dar tot un umor inegalabil au si filmele cu Stanley Laurel si Oliver Hardy (Stan si Bran), si care nu au o tenta "proletara"!


#22
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Mai conteaza ce a fost? ... eu cred ca nu!

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAlexRe, on 24 martie 2017 - 19:17, said:

Mai conteaza ce a fost? ... eu cred ca nu!

Sigur ca mai conteaza.

O sa mai conteze si peste miliarde de ani, nu doar dupa 100 de ani.

Charlie Chaplin va ramane in istorie ca un pionier de legenda  al cinematografiei, si nu se poate uita asta.
Dar cum in opera lui este tesuta intim si filosofia de stanga, cele doua nu pot fi complet separate decat prin ignoranta crasa.

Dualitatea bine-rau este o caracteristica natural umana.
De altfel (- apropo de chinezi -) filozofia orientata atrage atentia asupra dualitatii universale Yin-Yang, care caracterizeaza intreg universul, si implicit omul.

Edited by loock, 24 March 2017 - 19:31.


#24
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Comunist,necomunist, a fost un evreu care a babardit peste 2000 de femei și a avut zeci de copii.
Unele gagici sau neveste erau minore.


#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
dragilor, multi dintre voi habar nu aveti ce inseamna comunismul, il confundati cu socialul sau cu dictatura. faptul ca niste partide "centrul vital al natiunii ______, forta politica conducatoare in republica _______ " aflate sub atenta conducere si directa indrumare a kremlinului au dat o anumita denumire sf unei orinduiri si au deturnat total spiritul adevaratului comunism, sub forma unui mascat feudalism de cumetrie, nu trebuie catalocat ca fiind comunist unul care desi aflat in lumea "libera" capitalista, era preocupat de problemele saracimii ..

#26
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și ce dacă era comunist?




#27
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,885
  • Înscris: 13.11.2016

View PostXL700VA, on 24 martie 2017 - 19:14, said:

Intradevar filmele lui au un umor inegalabil. Dar tot un umor inegalabil au si filmele cu Stanley Laurel si Oliver Hardy (Stan si Bran), si care nu au o tenta "proletara"!

E drept ce zici.
Cand eram copil imi placeau Stan si Bran, la Chaplin nu ma uitam tocmai pt ca afisa doar saracie si tot ce aducea ea...
Nu i-am contestat niciodata talentul, sunt de acord ca a fost un geniu.

Mult mai tarziu am inceput sa-i apreciez filmele, oare nu tintea doar publicul mai matur ? Asta comparativ cu Stan si Bran.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca a fost sau nu comunist ce relevanta are ?! Sau vrei sa stii daca iti seamana ...

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postr_murphy, on 24 martie 2017 - 19:36, said:

dragilor, multi dintre voi habar nu aveti ce inseamna comunismul, il confundati cu socialul sau cu dictatura. faptul ca niste partide "centrul vital al natiunii ______, forta politica conducatoare in republica _______ " aflate sub atenta conducere si directa indrumare a kremlinului au dat o anumita denumire sf unei orinduiri si au deturnat total spiritul adevaratului comunism, sub forma unui mascat feudalism de cumetrie, nu trebuie catalocat ca fiind comunist unul care desi aflat in lumea "libera" capitalista, era preocupat de problemele saracimii ..

Stangistii de un geniu veritabil si comparabil cu Charlie Chaplin trebuie categoric salvati de la ghilotina.
Nu ar fi un compromis greu de aplicat, pt. ca sunt putini de un geniu comparabil, poate inca unu'-doi la suta de ani.

Ghilotina istoriei, desigur...

Edited by loock, 24 March 2017 - 19:47.


#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Aha, ghilotina, acest instrument educativ al... dreptei.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postargentum, on 24 martie 2017 - 19:53, said:

Aha, ghilotina, acest instrument educativ al... dreptei.

Era vorba despre ghilotina istoriei...

Altfel, am putea sa traducem pe limba lor: Ils ont un goût de leurs propre médicament.

#32
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Mi-am amintit clipul ala in care el a ajuns liderul manifestantilor Posted Image Steagul era rosu !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/idB8FqlYMqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 24 March 2017 - 20:04.


#33
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Unii cred ca sunt obsedati de anumite lucruri, din pacate.Auzi, Chaplin comunist...unii cred ca nici nu stiu ce inseamna "comunism"...Posted Image

#34
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Chiar daca o fi fost comunist, are circumstante atenuante in sensul ca in anumite vremuri multi au crezut cinstit ca o lume mai buna si mai dreapta este cea egalitarista. De fapt intotdeauna stanga in teoriile ei a vehiculat idei aparent corecte. Probabil ca acum, la momentul actual e o rusine sa fii comunist, dupa ce experimentul comunist a esuat.

#35
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostXL700VA, on 24 martie 2017 - 18:40, said:

Ca actor, a fost inegalabil. Dar filmele lui prea sunt " de stanga" ca sa zic asa.
Exemplu: masina care va face sa dispara pauza de masa, si muncitorul sa lucreze mai mult:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n_1apYo6-Ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce consideri ca e comunist? Ce mai exact este comunist in clipul atasat de tine?
Cand vad filmuletul asta parca ii vad pe ce de la IT cand incearca sa rezolve ceva.

#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HPSK4zZtzLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest film al sau este foarte ok....Posted Image

*Charlie Chaplin a fost si va ramane unic!

Edited by xmanyacs77, 24 March 2017 - 20:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate