Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Inmatriculare auto Bulgaria (rezidenta)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Schimbare impozit auto BG din 2018 aici
===============

M-am nascut intr-o era cand masinile erau magice, adica doar mai-marii Partidului mergeau cu masina, iar noi, copii, eram vrajiti de urmele lasate de anvelope in colb.

Imi plac masinile, iar cand m-am facut mare m-am bucurat de ele.

Acum am 6 masini, dintre care 2 sunt de epoca, iar celalalte 4 sunt intre 3-15 ani. Trei au cilindree peste 4 litri, ba chiar peste 6l si doresc sa le tin/mentin pentru sufletul meu si al nepotilor, care dau semne ca au prins microbul.

Problema este ca au fost masini scumpe/foarte scumpe, a caror devalorizare este fantastica (chiar daca nu le-am cumparat noi), iar in fiecare an ce trece valoarea se duce mai jos, ajungand ca impozitul pe cilindree aberant din Romania sa fie o piatra de moara.

Am tot platit, dar mi-a ajuns si e nevoie de o solutie de viitor, pt ca a plati ~ 5 000+ EUR impozit statului Roman, mi se pare aberant si nu imi mai permit!
Daca vand cele trei masini, probabil iau optimist 50 000+ eur,  desi toate au sub 30 000 km.

Va dau cel mai dureros exemplu de impozit anual:

6700 cmc - 2158 eur in Romania si 332 eur in Bg.
RCA in Romania 400 eur, iar in Bg 100 eur.

Statul roman are alte preocupari, iar eu am nevoie de solutii.
Nu ma incanta deloc un numar de inmatriculare de bulgarschi, dar asta este.

In principiu doresc sa merg pe rezidenta in Bulgaria. Am gasit informatiile necesare, dar oamenii isi vand serviciile, deci nu au interes sa scrie si despre eventualele probleme. (rezidentabulgaria.ro)

Pana acum am indentificat o singura problema: ITP trebuie facut in fiecare an in Bulgaria.
Il poti face si in Romania, la RAR (cu valabilitate doi ani), dar doar o singura data, apoi iar trebuie sa mergi in Bulgaria.

Mai exista si alte inconveniente?

Edited by Adm, 17 March 2021 - 12:39.
schimbare impozit auto


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce masini ai ? :)

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
de la un prieten știu (opel captiva, 3.2. benzină - pe bulgaria) că oricum la bulgari nu plătește impozitul :)))

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Bine ca arunci momeala si fugi. :D Spune si ce masini ai.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Ahasverus, on 24 martie 2017 - 10:40, said:


Acum am 6 masini, dintre care 2 sunt de epoca, iar celalalte 4 sunt intre 3-15 ani. Trei au cilindree peste 4 litri, ba chiar peste 6l si doresc sa le tin/mentin pentru sufletul meu si al nepotilor, care dau semne ca au prins microbul.


am masini de epoca, dar sa nu para ca ma laud, deschid topic cu imatriculari pe Bulgaria...

ZI-NE CE MASINI AI, PUNE SI TU POZE! ne-ai facut curiosi si ne lasi asa...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca este relevant pentru problema lui marca sau tipul masnilor.
Credeti ca veti da solutii daca stiti acest lucru?

Ahasverus
Cred ca va trebui sa apelezi la metoda extrema.Scoate din circulatie acele masini.Acest hobby,din pacate,si-l permit foarte putini.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mda, sunt "bastan", am valoare.

Am pus o intrebare pt oamenii care eventual si-au inmatriculat masinile in Bg, nu pentru a ma da mare cu averea mea.
Nu voi pune poze si nici nu voi da detalii clare despre masini, pentru ca tin la relativa mea anonimitate virtuala. E o chestie de educatie.

E pur si simplu o problema de matematica economica.
Ajung sa platesc masinile de doua ori, desi fac extrem de putini Km si sunt impecabile dpdv tehnic si vizual.


Chiar daca le voi inmatricula pe Bg, voi plati impozitele (acolo) legal si voi avea grija sa am RCA la o firma de asigurari cunoscuta.


Ce am identificat eu ca pasi:
- obtinere rezidenta, cu valabilitate 5 ani
- inmatriculare in Bg
- scoatere de la fisc si politie din Romania
- inscriere la fisc in Bg
- plata impozite la fisc in Bg
- RCA
- cont la o banca din Bg pt transferuri de bani necesare pt impozit si RCA.
- ITP anual la Ruse.

ITP il fac la RAR in Voluntari, iar pt masinile straine e valabil 2 ani, chiar si daca masina are peste 10 ani!

P.S. Impozitul auto in Romania e pe proprietate, adica platesti si daca stau infipte in asfalt!

Edited by Adm, 17 March 2021 - 12:41.
ITP


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
dacă nu greșesc, dacă obții certificat de la „automobil retro roman” - sau cum se numește, nu mai plătești impozit deloc

are un prieten din constanța un Ford mustang pentru care a obținut certificatul. Cică sunt destul de deschiși cei care îți oferă certificatul pentru că vor să aibă câți mai mulți membri.

Edited by bobalex18, 24 March 2017 - 11:28.


#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 adisz, on 24 martie 2017 - 11:21, said:

Nu cred ca este relevant pentru problema lui marca sau tipul masnilor.
Credeti ca veti da solutii daca stiti acest lucru?
Absolut irelevant... insa cand un pasionat povesteste altor pasionati devine principalul punct de interes. :D
Daca nu te-a facut curios inseamna ca n-ai microbul.

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
@initiator, nu e legislatie diferita pentru masini de epoca? parca trebuie sa fie mai veche de 30 de ani si atunci se emite certificat de catre RAR sau nu stiu ce club pentru vehicul istoric. Atunci impozitul parca e 0.

BMW din '94 clar nu se incadreaza.

Asa ca, zi-ne ce masini ai + poze Posted Image

LE:

Quote

"Vehiculele istorice sunt cele pentru care perioada trecută de la încetarea fabricaţiei tipului respectiv de vehicul (care a utilizat acelaşi tip de caroserie şi acelaşi tip de motor) este de cel puţin 30 de ani. Vehiculele istorice pot fi originale, restaurate şi reconstruite, sens în care deţinătorii lor vor obţine un atestat de vehicul istoric, emis de către autoritatea naţională a FIVA (Federaţia Internaţională a Vehiculelor Istorice) în România, Retromobil Club România. Pentru vehiculele istorice, Registrul Auto Român eliberează CIV dacă vehiculul deţine un atestat de vehicul istoric şi dacă el corespunde în ceea ce priveşte verificarea stării tehnice, având în vedere caracteristicile tehnice de la data fabricaţiei. Registrul Auto Român menţionează în CIV eliberate vehiculelor istorice textul "Vehicul istoric". Totuşi, dacă Registrul Auto Român constată că un vehicul cu atestat de vehicul istoric nu îndeplineşte condiţiile necesare pentru încadrarea în această categorie, nu eliberează CIV. De asemenea, tot pe baza atestatului de vehicul istoric se va înscrie textul "Vehicul istoric" şi în CIV deja eliberate pentru vehiculele istorice înmatriculate în România."

asta nu se aplica la ce ai tu prin garaj si nu vrei sa ne spui?

Edited by un_dac, 24 March 2017 - 11:30.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am masini dar nu zic la lume ca ma fac de cacao. Daca suntem pasionati de masini e cu atat mai interesant.
Si in plus daca nu iti permiti, vinde-le. Tu crezi ca 99% din cei de aici pasionati de masini nu si-ar dori macar o masina cu motor de peste 4000 ? Sa am o bijuterie de w116 6.9 benzina ce misto ar fi. Sau chiar un A8 6.0 benzina, insa daca nu ne permitem ne luam ce putem. Posted Image

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Ahasverus, on 24 martie 2017 - 11:25, said:

Mda, sunt "bastan", am valoare.

Am pus o intrebare pt oamenii care eventual si-au inmatriculat masinile in Bg, nu pentru a ma da mare cu averea mea.
Nu voi pune poze si nici nu voi da detalii clare despre masini, pentru ca tin la relativa mea anonimitate virtuala. E o chestie de educatie.

nu prea intereseaza pe nimeni (zdravan la cap de p-aici) ce avere ai tu, asta cu laudatul am zis-o mai mult in gluma, nu trebuie sa te simiti ofensat.

Noi vrem doar sa-ti impartasesti pasiunea ta si cu noi, si noua ne plac masinile, mai ales alea de epoca.

Hai ca incep eu: eu am o Volga din '67 si un tractor Ford cam tot din acelasi an. Na' uite sunt un snob si imi place :D

randul tau

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Problema cu masinile de cilindree mare e impozitul cretin din Romania.
Era mare si l-a dublat Boc.
Sub 2l e penibil de mic, peste 3l este ingrozitor.

2. Cand ai astfel de cilindree (discutabil nr de caluti), consumul e mare, deci nu faci multi km, asadar, uzura soselei si a emisiilor poluante nu pot sustine astfel de penalizari.

3. Taxa auto de inmatriculare a fost scoasa, deci nu cred ca va fi o mare presiune pe viitor pentru limitarea accesului masinilor cu nr de Bg.

4. Cum dpdv tehnic zici ca nu sunt probleme > Plateste-ti acolo impozitele, ia RCA de calitate, tradu legalizat cardul de rezidenta, talonul si CIV, astfel incat Garcea sa nu aiba ce sa zica.

Masina e considerata retro (de epoca) cand se implinesc 30 de ani de la incetarea fabricarii respectivului model. Unele modele s-au fabricat foarte multi ani!

#14
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 un_dac, on 24 martie 2017 - 11:28, said:

BMW din '94 clar nu se incadreaza.
Ai vrea tu sa conduci un M3 e36 bai '94

@initiator, baga-le pe BG, nu e nicio rusine, te doare la banana de ce spune lumea.
De ce sa fi, scuza-mi expresia "Fraier sa dai bani statului roman" care oricum nu face nimic cu ei.
Era bine daca ne luam dupa austrieci, platesti impozit dupa kw nu dupa capacitate.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
@Ahasverus - as fi zis ca nu cel de 6700cmc este cel mai dureros, ci... altul ce "rimeaza" cu SRT!

#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Adm, cum ziceam, incerc sa raman cat de cat anonim.
Acela e Rara Avis chiar si in tara de bastina.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Ahasverus, on 24 martie 2017 - 10:40, said:

Pana acum am indentificat o singura problema: ITP trebuie facut in fiecare an in Bulgaria.
Conform profilului tau, intr-o ora esti la Ruse.  N-as zice ca-i asa mare problema, nu-i ca si cum ai veni de la Satu Mare.
Iar din tangentele pe care le-am avut eu cu service-urile vecinilor, sunt mai profi (erau si mult mai ieftini, dar asta-i posibil sa se fi schimbat) decat ai nostri.

In alta dezordine de idei (vad c-au mai zis si altii), ar trebui studiata si varianta RetroMobil.

Succes !
Spoiler


 TruculMagic, on 24 martie 2017 - 11:47, said:

Si in plus daca nu iti permiti, vinde-le. [...] daca nu ne permitem ne luam ce putem. Posted Image
Da' poate ca nu-i vorba, neaparat, ca "nu ne permitem" masina in sine  -  costurile de achizitie si de intretinere.
Doar ca impozitul actual este japca pe faţã, chiar nu vad de ce-as da atatia bani  -  absolut de pomana, as zice  -  statului.

Edited by Barboso, 24 March 2017 - 12:56.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Barboso, on 24 martie 2017 - 12:41, said:

...ma ofer eu sa merg cu ele...
Si daca ''uiti'' sa mai te si intorci? :drac:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate