Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

GTX 1050 (TI) vs Intel HD 630

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut !

As vrea sa stiu daca merita sa strang bani pt. o placa video GTX 1050 (TI) ori sa cumpar o placa de baza cu DipslayPort 1.2 ce poate reda 4k@60Hz cu Intel HD 630.

Deci, care e mai buna dintre GTX 1050 (TI) si Intel HD 630 ?
Care sunt avantajele si dezavantajele la video dedicata si la iGPU ?


multumesc.




l.e.:
placa video va fi folosita la vizionat filme (4k), surfat pe google si cam atat
oh ! si sa ne referim mai mult la GTX 1050 ! am pu TI in paranteza pt. a ne referi la performantele ei vizavi de intel hd

Edited by super8, 23 March 2017 - 21:15.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Este evident că 1050Ti este mai bună, acum depinde şi la ce îţi trebuie. Pentru filme e OK integrata din Intel, pentru jocuri clar Nvidia.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, am uitat sa mentionez pt. ce !
Filme (4k), surfat pe google si cam atat.

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Depinde de buget.
Iar o placa video dedicata de generatie noua e mai buna decat una integrata.
Intreaba si pe altii Posted Image Posted Image

Edited by notrust, 23 March 2017 - 21:17.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deci e mai bine sa strang bani pt. o video dedicata decat sa cumpar o placa de baza cu DipslayPort 1.2 ce poate reda 4k@60Hz cu Intel HD 630 ?
Bun, atunci intervine problema driverelor pe.........GNU/Linux ! GTX 1050 are suport sigur in Linux ?

Ca eu sunt o persoana simpla, nu vreau sa ma complic cu nomodest in Termnal sa instalez driverul video Beta si tot sa nu functioneze.
Am trait experientele astea si de aceea am ales sa raman la Intel HD Graphics  :(

#6
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
In esenta, pentru a avea parte de acea placa intel noua, ai nevoie si de un procesor nou. Ambele placi s-ar descurca exemplar la randat video 4k (kaby lake chiar are consum mai mic, impreuna cu o eficienta crescuta la decodare video).
Intrebarea mai buna ar fi: ce fel de procesor aveai in gand sa folosesti in cele doua cazuri? Daca momentan ai un procesor indeajuns de bun (i3/i5 haswell sau mai bun) s-ar putea sa te ajunga mult mai ieftin o placa video dedicata.
In schimb, daca ai un procesor slab sau foarte vechi (~2011) s-ar resimtii cu mult mai bine un upgrade al acestuia decat al placii video.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am i5 Kaby Lake.

Cred ca am pus gresit problema ! trebuia sa intreb daca GTX 1050 are suport in Linux.
Sau sa raman cu placa video din procesor daca folosesc PC-ul mai mult la Filme (4k), surfat pe google si cam atat ?

Problema e ca Intel HD 630 necesita placa de baza cu DisplayPort 1.2 capabila de 4k@60Hz, iar asta e scumpa.
Iar placa video GTX 1050 costa putin peste 500-550 Lei.

#8
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Placa video are suport în Linux, http://www.nvidia.co...x/111596/en-us.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, sa zicem ca am decis sa cumpar GTX 1050.
Cu ce placa de baza sa o imperechez ? cu Gigabyte B250M-D3H sau cu MSI B250M Mortar Arctic ?

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ai sistem decent din ce inteleg.
De ce stai pe Linux?

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Omul vrea ceva cu licenta si nu are bani...

La cum se schimba azi calculatoarele si daca esti strans cu usa financiar poti sa alegi placa de baza mai ieftina, deja la peste 350 lei, pot spune ca iei o placa de baza buna.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 jeffy86able, on 23 martie 2017 - 22:05, said:

Ai sistem decent din ce inteleg.
De ce stai pe Linux?
1) Nu am bani de licenta windows.
2) As putea sa folosesc Trial sau chiar piratez ! dar imi este lene sa am grija de windows;
vreau sa instalez sistemul de operare pe SSD si sa-l las acolo pana-i vine acru, nu sa "mesteresc" la el ca s-a virusat, ca sunt buguri la noile update-uri etc.
Pe Linux selectez sa vine update-urile stabile, deci la orice update esti sigur ca nu ti se va buli sistemul de operare.


Inteleg ! deci i5 Kaby Lake + GTX 1050 + placa de baza ieftina (Gigabyte).
Cred ca astea sunt toate informatiile necesare.

Va multumesc pt. asistenta.

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Situatiile in care iti vine un update la Windows cu probleme sunt foarte rare.

Ar fi o idee sa iei o licenta Windows second hand. (nu stiu cadrul legal exact, dar presupun ca se pot cumpara si licente Windows second hand)
E pacat de sistemul ala sa-l tii pe Linux pentru ca ai o groaza de optiuni pe care nu stie sa ti le foloseasca sistemul de operare, mai ales ca e un sistem bine peste medie.
De jocuri nici nu mai pomenesc.
E ca si cum ai pune GPL pe Ferrari.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Esti sigur ca Linux nu stie sa foloseasca optiunile platformei Kaby Lake ? intreb ca m-ai facut curios ! nu in bataie de joc.
Problema este ca:
  • nu ma joc (poate OpenArena, Nexuiz, Sauerbraten);
  • imi este lene sa am grija de windows;
  • vreau doar sa vizionez filme 4k si sa citesc bancuri  :)


#15
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Nu prea inteleg.
Aia e o platforma puternica, inclusiv pe partea multimedia care inteleg ca te intereseaza.
Nu te joci, ok.
Dar atunci de ce ai Kaby Lake, ca sa citesti bancuri?
Monitor 4k ai?
Nu ai ce grija sa ai de Windows, isi face singur update-uri si atat. Tu nu trebuie sa faci nimic.

#16
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Nu prea are sens ce zici tu acolo... CU 4k se descurca si aia integrata... dedicata daca vrei jocuri, dar pe linux nu prea ai ce... Kaby Lake e o generatie (cam) prea noua... sunt diverse probleme cu suportul pe linux(ba ca se incinge, ba ca se strica suportul pe alte chestii din cauza kernelului prea nou samd)... iar la windows doar window 10 e suportat oficial..

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Initial am avut Skylake dar am schimbat cu Kaby Lake din cauza ca cel din urma are HD 630 mai buna decat HD 530 (din Skylake).
Am mizat pe suportul driverelor video din procesorul Intel pt. Linux si de aceea am ajuns sa am Kaby Lake acum.
In mod normal cautam placa de baza pt. procesorul Kaby Lake care poate sa redea 4k@60Hz dar sunt prea scumpe placile de baza ce pot exploata la maxim Intel HD 630.

Asa ca am zis sa intreb aici daca Intel HD 630 e la fel de peformanta ca GTX 1050 si am aflat ca e mai slaba, reda la limita 4k@60Hz;
si asta daca placa de baza e facuta pt. asa ceva !
Si am decis sa cumpar o placa de baza mai ieftina sa ii pun o placa video dedicata, GTX 1050, ca nu merita sa cumpar placa de baza scumpa pt. Intel HD 630 care e mai slaba decat GTX 1050.

 ShadowBroker, on 24 martie 2017 - 00:28, said:

CU 4k se descurca si aia integrata...
Toata lumea zice ca GTX 1050 e mai buna decat HD 630 si tu spui ca asta integrata se descurca cu 4k.
Nu mai inteleg nimic   Posted Image

Daca rulez 4k cu HD 630, nu solicit si procesorul ?

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 super8, on 24 martie 2017 - 00:34, said:

Initial am avut Skylake dar am schimbat cu Kaby Lake din cauza ca cel din urma are HD 630 mai buna decat HD 530 (din Skylake).
Ai gresit din start. Skylake era suficient pentru ce vrei tu. Solutia nu era sa schimbi toata platforma pentru o placa video integrata, ci sa pui o placa dedicata.
Repet, ai monitor 4k?
De ce vrei 4k?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate