Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Trepidatie. Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Salutare. Am un Mercedes C200 CDI din 2000 si de curand am intampinat o problema. Acum vreo luna cand am schimbat o pana pe spate stanga, cricul a cedat si masina a cazut pe punte cam de la vreo 20cm. Am ridicat-o iar, am pus roata, am inspectat zona vizual si nevazand nimic amplecat la o plimbare sa vad daca e ceva. Singurul lucru pe care l-a patit e ca s-a indoit aparatoarea aia de praf si noroi de la disc putin in partea de jos dar am intreptat-o cu mana si e in regula.
Problema mea e ca de vreo saptamana masina trepideaza, ceva ce parca e produs de partea din spate. E o trepidatie stanga-dreapta, de zici ca esti in barca. Nu se simte mereu, doar intre 20 si 60 km. Dupa ce am depasit 60 masina merge perfect. Cineva mi-a zis ca e de la tampoane dar am accelerat cam pana la 100 si am oprit motorul, am lasat pe liber sa mearga masina din inertie(stiu la ce m-am expus si nu sunt nebun cum poate o sa zica unii). Pana la 60 a mers perfect, lin, cand acul a ajuns la 60km masina a inceput sa trepideze pana pe la 10 km dupa care se simtea foarte putin, insesizabil. Pentru tampoane am trecut pe la service sa imi faca o verficare si sunt in regula toate 3. Singurul lucru pe care l-am putut corela cu problema asta este patania cu cricul.
Voi ce parere aveti? De la ce ar putea sa fie aceasta trepidatie? Ce imi recomandati sa fac?
Precizez ca am pus roata inapoi dupa ce am facut pana deci iese din discutie faptul ca cea de rezerva poate sa fie dezechilibrata.
E posibil sa fie de la cauciucuri? Pe spate intradevar sunt uzate cam pana la marcatorii de uzura. O sa le pun pe cele de vara saptamana asta si pe cele actuale probabil o sa le duc la vreun depozit de colectare.
Ce altceva ar putea sa provoace vibratia? Pot intra in calcul discurile de frana strambe? Dar sa vibreze chiar asa tare doar intre 20 si 60?

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Vreo legatura cu roata schimbata? E echilibrata?

Edited by Dany_Darke, 23 March 2017 - 20:41.
citezi fara rost


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mie , mi se intampla asa , trepida masina , era din cauza cauciucurilor . Faceam prostia sa cumpar resapate , refacute , masina avand 2 tone , nu tineau , se deformau si incepeau trapidatiile . Controleaza cauciucurile , vezi sa nu aibe ceva galme .

#4
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Nu le mai verific de loc ca oricum sunt de aruncat. Le schimb cu totul cu cauciucuri de vara.

Edited by Dany_Darke, 23 March 2017 - 21:07.


#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Spuneam sa le verifici , ca sa stii daca problema e de la ele . Po' sa fie altceva de vina .Oricum , e treaba fiecaruia cum face .
Verificarea o faci simplu . Ridici masina pe cric , la fiecare roata , si invarti roata , asa vezi daca merge drept sau are denivelari . La mine avea ceva damburi , de asta facea ca dracu .

Edited by Dany_Darke, 23 March 2017 - 21:07.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegii - nu mai citati fara rost, scrieti unul dupa altul si citati de parca nu stiti care cu care vb. raspundeti direct, e mai usor de citit topicul

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca spui ca trepidatia a aparut dupa întâmplarea cu cricul,atunci e posibil sa masina sa fi căzut in discul de frana si sa-l fi strambat/deformat foarte putin .
Zici ca s-a strambat acea apărătoare care il protejeaza...

#8
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Da dar e foarte ciudat ca a trecut o luna si 3 saptamani de la intamplarea cu cricul si d-abea acum a inceput sa faca asta...

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cauciuc deformat 99,9%.Punct!

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Verifica daca ai joc in cruci sau in rulmentul intermediar de la cardan ( daca ai astfel de rulment ) . As detalia putin dar exista unul pe aici care imi sterge oricum postarile daca nu cadreaza cu mecanica de santier pe are o cunoaste el ...asa ca nu ma ma omor cu scrisul pe auto ca si asa am tastatura defecta si corectez in draci. Nu cred ca-i roata deformata pentru ca s-ar acutiza la viteza mare , nu ar disparea ca la roata dezechilibrata . Si mai masoara si distanta dintre axe pe fiecare parte ( de la centrul rotii fata la centrul rotii spate ) si verfica centrarea rotilor spate .

Edited by JurasikMan, 23 March 2017 - 21:58.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
comportamentul asta-i tipic pt roata dezechilibrata.

Edited by Fane, 23 March 2017 - 21:52.


#12
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Am dat comanda de cauciucuri si vin prin curier si dureaza 3-4 zile... O sa le schimb cand vin si dupa o sa va zic cum se comporta masina.
Decat sa comentati aiurea sau sa ma jigniti sau sa-i raspundeti altui coleg cu o presupunere legata de cu totul alt subiect si nu de problema mea mai bine incercati sa va abtineti!
Mai astept in continuare pareri de la colegi dornici sa ofere un ajutor sau care au avut probleme similare.

Edited by xk1daL, 24 March 2017 - 09:30.


#13
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Voiam sa va anunt ca am schimbat cauciucurile. Am cumparat de vara si azi mi-au venit. Masina nu mai trepideaza, merge perfect acum. Unul din cauciucuri era deformat, nu avea bosoalca sau altceva dar pe partea din interior era deformat.
Totul s-a rezolvat. Va multumesc celor care m-ati ajutat cu sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate