Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

de ce Bateria noua tine putin

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
salut!am cumparat acum 2 zile o baterie de samsung s4 noua originala,pt ca ce-a veche a cazut.Am inteles ca primele zile o sa cedeze repede.cat timp o sa mai dureze pana o sa imi mentina pt ca in 10 minute de la 100 scade la 80 dupa se mentine mai bine

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 gogosaru100, on 23 martie 2017 - 18:19, said:

salut!am cumparat acum 2 zile o baterie de samsung s4 noua originala,pt ca ce-a veche a cazut.Am inteles ca primele zile o sa cedeze repede.cat timp o sa mai dureze pana o sa imi mentina pt ca in 10 minute de la 100 scade la 80 dupa se mentine mai bine
Hai sa vedem cat de "originala" e....De unde ai luat-o?pune un link,ceva...
PS:cea veche cat te-a tinut?

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar dacă e nouă bateria aia a stat ani buni într-un depozit, producătorul original sigur n-o mai fabrică. Dacă nu e originală se mai adaugă și posibilitatea să fie de proastă calitate.

#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015

 missionnad, on 23 martie 2017 - 18:28, said:


Hai sa vedem cat de "originala" e....De unde ai luat-o?pune un link,ceva...
PS:cea veche cat te-a tinut?
Pai 2 ani m-a tinut ce-a veche ,a venit cu telefonul
Am cumparat-o de la evomag https://m.evomag.ro/...295-101037.html
Eu cred ca este originala,daca fabricatiei 18.12.2016 nu e asa veche,made in korea

 caiuscorneliu, on 23 martie 2017 - 18:31, said:

Chiar dacă e nouă bateria aia a stat ani buni într-un depozit, producătorul original sigur n-o mai fabrică. Dacă nu e originală se mai adaugă și posibilitatea să fie de proastă calitate.
4 luni are de la fabricare

#5
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
tu de ce crezi ca o vand cu o reducere de 44%?

ca stiu ca nu e buna de nimic.

cere-ti banii inapoi.

Edited by BogzaG, 23 March 2017 - 18:43.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Caderile bruste de tensiune înseamnă in majoritatea cazurilor acumulator defect. Sau calibrare defectuoasă a afisarii procentajului, chestie de soft.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 BogzaG, on 23 martie 2017 - 18:43, said:

tu de ce crezi ca o vand cu o reducere de 44%?
Deoarece este pentru un telefon care a iesit pe piata  in urma cu 4 ani si vor sa scape de ele.

#8
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
dar nu de bune ce sunt, nu?

cine mai face in 2016 baterii pentru telefoane ce au aparut in 2013?

Edited by BogzaG, 23 March 2017 - 18:49.


#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Detin un S4 de 3 ani jumate,spre surprinderea mea acumulatorul original inca isi mai face treaba.
In urma cu un an si ceva am achiziționat un acumulator de rezerva pentru momentul cand cel original isi va da duhul,stiam ca dupa 2 ani acesta se uzează,dar se pare ca nu a fost asa.
Asadar acumulatorul l-am luat de la ESD(serviceul Samsung),am dat 100 lei pe el cu toate ca pe net pe diferite site-uri era 50-60 lei....Va dati seama ca am refuzat sa comand de acolo ptr ca nu aveam certitudine "cat e de original"
Momentan il tin la pastrare incarcat 40 % in incapere cat mai răcoroasă(beciul casei),in acest fel degradarea celulelor Li-Ion e minima.
Stati linistiti ca nu e asa cum se zvonește...cate gadgeturi nu stau cu lunile,anii(2-3) prin depozite pana se vand,iar bateriile nu au nimic ori pierderea este nesemnificativa de genul 2-3 %(conditia ca celulele din ele sa fie de calitate)?
@gogosaru100,dupa 4-5 incarcari fa un test de autonomie comparandu-l cu cel vechi si vezi ce timpi scoti...Ma rog,pune un fisier video pe repeat si vezi cu cate din cele doua baterii tine mai mult.

Edited by missionnad, 23 March 2017 - 19:01.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 BogzaG, on 23 martie 2017 - 18:43, said:

tu de ce crezi ca o vand cu o reducere de 44%?
ca stiu ca nu e buna de nimic.
cere-ti banii inapoi.

 BogzaG, on 23 martie 2017 - 18:43, said:

tu de ce crezi ca o vand cu o reducere de 44%?
ca stiu ca nu e buna de nimic.
cere-ti banii inapoi.
...reducerea respectiva e falsa, a fost umflat pretul original (99,00 ) ca sa para reducerea mare. F64 avea pretul original de 70 lei la acelasi acumulator iar cu pretul redus a ajuns la  59
initiator  te-ai cam grabit cu deschiderea subiectului, tu ai vrea ca un acumulator cumparat de 2 zile sa functioneze la parametrii normali ? se stie clar ca un acumulator functioneaza la parametrii normali abia dupa mai multe incarcari normale (nu fortate, adica descarc bateria repede iar o incarc iar o descarc rapid)
vad ca ai


Quote

Garantie si servicii
  • Garantie tehnica: 12 luni
  • Garantie de conformitate: 24 luni
de ce atata graba ?

Edited by stlk, 23 March 2017 - 19:09.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Am cumparat baterii ptr  mai multe telefoane de-a lungul timpului cu data de fabricatie destul de apropiata de data utilizarii si niciuna nu m-a multumit. Toate se pretindeau originale dar bag mana in foc ca nu erau. Este greu spre imposibil sa gasesti o baterie cu adevarat originala, sau costa cat nu face.

#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

 BogzaG, on 23 martie 2017 - 18:43, said:

tu de ce crezi ca o vand cu o reducere de 44%?

ca stiu ca nu e buna de nimic.

cere-ti banii inapoi.
Nu exista reduceri reale la produsele comercializate in Romanica. Obisnuiti-va cu ideea. Nimeni la noi nu face reduceri reale de pret. Toate preturile ,,reduse " sunt de fapt preturile reale la care ar trebui sa se vanda respectivele produse. Cat despre ,,original"  ... toate sunt PRC sau alte tari din zona galbezelor!

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 stlk, on 23 martie 2017 - 19:00, said:

se stie clar ca un acumulator functioneaza la parametrii normali abia dupa mai multe incarcari normale (nu fortate, adica descarc bateria repede iar o incarc iar o descarc rapid)

Nu, nu "se stie" decit de romanul care are tot felul de superstitii absurde.

 caiuscorneliu, on 23 martie 2017 - 18:31, said:

producătorul original sigur n-o mai fabrică

Nu e sigur ca n-o mai fabrica, de obicei accesoriile de genul asta sint "bani tipariti" pentru producator, nu trebuie sa inventeze nu stiu ce tehnologie, are probabil adaos 300%, etc.

DAR ce e aproape sigur si problema mare - la bateriile LiIon sub orice forma, pentru camera/telefon/laptop, powerbank-uri, "singure" (elementi gen 18650), etc, etc - sint incredibil de multe fake-uri. Daca nu iei de la un magazin super-serios (nici nu stiu exact ce sa recomand in Romania ca pina si emag are destule chestii gray market) sau reprezentanta aproape invariabil te trezesti cu un fake.

#14
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
si eu tot de la esd am luat, tot pt s4 dar cand l-am ridicat.... ghici ce, era luat de la un tert furnizor de la care puteam sa cumpar si eu.  La mine acumulatorul original facea figuri, pe la 15% incepea cu restarturi.

Cel nou clar nu are capacitatea specificata dar ce sa faci deja returnasem unul luat de la alt magazin si deja nu mai aveam timp si chef sa caut acumulatorul perfect

edit: incearca o calibrare a bateriei, iti trebuie root si aplicatia battery calibrator, o sa se imbunatateasca putin situatia dar nu spectaculos

Edited by costy_ytsoc, 23 March 2017 - 23:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate