Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Custom water cooling si ventilatie "workstation"

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Se da un sistem bazat pe i7 6800K, 64Gb DDR4 3000Mhz, SSD M.2. + SSD SATA + 3 HDD, GeForce GTX 960 (upgradabil probabil pe viitor la 1080Ti), sursa Corsair HX850i.

Carcasa este un Thermaltake Core X71 TG.

Racirea CPU se face folosind un kit EKWB 360 Extreme. Radiatorul este montat intr-un compartiment separat in partea de jos a carcasei, impreuna cu sursa de alimentare. Ventilatoarele sunt montate in mod "pull" astfel incat sa evit introducerea de aer cald in carcasa.

Pentru iluminare am pus momentan 2 baghete cu leduri UV de 30cm Nanoxia (una jos, alta vertical in spate). RAM-ul va fi iluminat si el in albastru, impreuna cu ventilatorul exhaust din spate + unul pe care l-as monta cumva pe HDD cage.

Voi posta aici in continuare progresul acestui proiect.
Orice fel de pareri si sfaturi sunt bine venite :)

Attached Files



#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Imi place mult ce vrei sa faci.
Eu as cumpara mai multe fitting-uri si as aranja tuburile la unghiuri de 90°. Sa fie paralele cu anumite laturi ale carcasei.
De ce nu schimbi si racirea placii video?

#3
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostAwkwardMe, on 23 martie 2017 - 11:28, said:

Salut,
Imi place mult ce vrei sa faci.
Eu as cumpara mai multe fitting-uri si as aranja tuburile la unghiuri de 90°. Sa fie paralele cu anumite laturi ale carcasei.
De ce nu schimbi si racirea placii video?

Iau in calcul aceste modificari pentru etapa cand voi schimba placa video cu una capabila :)

#4
bycushor

bycushor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.01.2007
Daca mai bagi si o placa video in loop si pui coturi la 90 o sa ai o picatura chinezeasca in joc de un jet.

Traseul ideal ar fi Block ->rezervor->radiator->pompa pentru ca si pompa genereaza caldura si ar trebui racita si ea.

#5
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postbycushor, on 23 martie 2017 - 13:56, said:

Daca mai bagi si o placa video in loop si pui coturi la 90 o sa ai o picatura chinezeasca in joc de un jet.

Traseul ideal ar fi Block ->rezervor->radiator->pompa pentru ca si pompa genereaza caldura si ar trebui racita si ea.

Am respectat traseul propus de producator: Block > rezervor > pompa > radiator.
Pompa este foarte puternica (debit de 1000 litri/h), iar producatorul (EKWB) sustine ca permite extinderea loop-ului in conditii bune.

Acum imi dau seama: cred ca am gresit ca am pus un cot de 90 la iesirea din pompa! In furtunul de iesire se simt niste turbulente...

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pune bagheta verticala pe tavan

#7
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postshmu, on 23 martie 2017 - 14:23, said:

pune bagheta verticala pe tavan

Nu prea am loc din cauza ventilatoarelor acolo, care vin pana in marginea carcasei. Doar sa o lipesc direct de ventilatoare :))

Legat de coturile la 90, am gasit acest articol (care prezinta exact coturile pe care le-am pus si eu): https://www.ekwb.com...ly-reduce-flow/

#8
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Azi am realizat ca am strans fiting-urile (pe waterblock, rezervor, pompa, radiator) cu mana in loc sa folosesc cheia inbus. Ce-i drept le-am strans cat de tare am putut, dar era recomandata folosirea cheii. Nu as mai umbla acum, mai ales ca ar fi cam greu sa scot lichidul afara...

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
oricum nu trebuie sa le strangi foarte tare.

#10
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postshmu, on 23 martie 2017 - 18:01, said:

oricum nu trebuie sa le strangi foarte tare.

Pe asta mizez si eu, dar e ceva nou pt mine si cam am emotii, mai ales ca sub rezervor se afla hdd-urile, iar eu am sechele cu pierderea datelor :))

#11
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009

View PostBOGraphics, on 23 martie 2017 - 14:12, said:

Am respectat traseul propus de producator: Block > rezervor > pompa > radiator.
Pompa este foarte puternica (debit de 1000 litri/h), iar producatorul (EKWB) sustine ca permite extinderea loop-ului in conditii bune.

Acum imi dau seama: cred ca am gresit ca am pus un cot de 90 la iesirea din pompa! In furtunul de iesire se simt niste turbulente...
Ce pleaca din block trebuie dus in radiator sa se raceasca , mai ales ca si rezervorul este in interiorul carcasei .Nu baga in pompa , lichidul fierbinte.
Eu zic sa eviti pe cat posibil coturile de 90.

Edited by ProfiBv, 24 March 2017 - 17:38.


#12
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostProfiBv, on 24 martie 2017 - 17:36, said:

Ce pleaca din block trebuie dus in radiator sa se raceasca , mai ales ca si rezervorul este in interiorul carcasei .Nu baga in pompa , lichidul fierbinte.
Eu zic sa eviti pe cat posibil coturile de 90.

Am respectat exact schema de la EKWB (atasata). Pana la urma ideea este sa aduci la CPU lichidul cel mai rece, nu sa protejezi pompa! Pompa oricum este racita cat de cat de un ventilator care bate spre ea, iar in general aceasta nu functioneaza la turatie maxima.

Am 3 coturi de 90 de grade tot de la EKWB, dar care sunt considerate "high flow".

Momentan, in toate testele facute nu am sarit de 50 de grade la procesor (cu un mic OC la 3.8-4 GHz). In idle sta la 35 de grade (temp. ambientala 25).

Attached Files



#13
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
"Pompa oricum este racita cat de cat de un ventilator care bate spre ea, iar in general aceasta nu functioneaza la turatie maxima."

Ciudat mod de a scoate caldura din carcasa !?
Si ca sa nu par carcotas , sa sti ca-mi place sistemul , dar sa nu-mi spui pretul .
Sa-l folosesti cu placere vreme indelungata !

Edited by ProfiBv, 26 March 2017 - 23:57.


#14
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostProfiBv, on 26 martie 2017 - 23:56, said:

Ciudat mod de a scoate caldura din carcasa !?
Si ca sa nu par carcotas , sa sti ca-mi place sistemul , dar sa nu-mi spui pretul .
Sa-l folosesti cu placere vreme indelungata !

Multumesc :)

Aerul din carcasa la mine nu iese pe la radiator, deoarece sta intr-un compartiment separat jos.

#15
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Update la iluminare (4 benzi LED UV + cateva leduri "aruncate"). Culmea, lichidul albastru nu mai iese in evidenta acum, ci pare incolor!!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate