Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie de telefon din UE ...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna seara tuturor. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: vreau sa-mi cumpar un telefon de pe Gearbest, iar pretul acestuia este exprimat in dolari americani - pentru a putea sa il platesc ( fie prin Pay Pal, fie prin transfer direct ), am nevoie de un cont in dolari deschis la orice banca, sau pot folosi un cont in lei, iar conversia se face automat, in momentul platii ?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce treaba are titlul ....?????

GEARBEST este din CHINA, de aia are pret in dolari, de aia face doua luni pe drum, de aia platesti taxe vamale (peste o anumita valoare), de aia nu ai garantie, .....

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Ce-i drept, are si ceva "EU Warehouse"... dar doar cu anumite produse (nicidecum cu tot ceea ce este pe site la ei), si oricum fara garantie si altele
2. Nu stiam ca accepta si transfer direct. Unde o fi gasit initiatorul aceasta informatie?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si chiar daca ar fi valida informatia cu transferul direc, nu ar fi de recomandat. Pierzi sigur banii in caz de teapa, pe cand cu Paypal mai ai o sansa....

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmurilexix, on 23 martie 2017 - 01:37, said:

Buna seara tuturor. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: vreau sa-mi cumpar un telefon de pe Gearbest, iar pretul acestuia este exprimat in dolari americani - pentru a putea sa il platesc ( fie prin Pay Pal, fie prin transfer direct ), am nevoie de un cont in dolari deschis la orice banca, sau pot folosi un cont in lei, iar conversia se face automat, in momentul platii ?

Daca e vorba strict de plata, platesti in dolari si se face automat conversia la un curs aproximativ BNR +3% (cam ca la casa de schimb valutar, la vanzare). Nu lasi retailerul sa faca conversia, selectezi tu dolari, cand faci plata. In rest, daca e tzeapa sau nu e tzeapa cu depozitele astea UE, nu pot sa ma pronunt. Conceptul de livrare din UE este OK, orice produs China, livrat din UE nu are taxe vamale, cat ai platit, aia e.

Edited by rosix, 23 March 2017 - 06:17.


#6
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Telefonul de care sunt interesat este intr-un depozit din UE ... referitor la plata direct din cont, am gasit informatia in momentul in care am vrut sa platesc ... recunosc, este prima data cand vreau sa cumpar un obiect de pe un site strain si ma gandeam ca oricum garantia pentru telefon este un aspect delicat in ziua de astazi, cand foarte multe site-uri din tara ( ce sa mai spunem de cele chinezesti ) care comercializeaza obiecte IT colaboreaza cu service-uri care nu acorda garantia - am auzit multe povesti in care telefonul in garantie cu probleme de software era trimis in service si se intorcea nu doar nereparat, dar si cu display-ul spart, iar clientul era notificat ca a pierdut garantia si trebuie sa plateasca reparatiile din propriul buzunar.
Va rog, mi-ati putea recomanda vreun alt site chinezesc care sa aiba depozite si in UE si care sa fie mai serios decat Gearbest in ceea ce priveste serviciile post - vanzare ? Daca nu as avea nevoie de un cont in valuta pentru plata, ar fi si mai bine.

#7
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Pe orice site poți plăti cu un card de lei, și banca face automat conversia. Ce telefon vrei și ce suma ești dispus să plătești pe acel telefon? Că sa putem face o selecție.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Tot nu ai inteles un lucru: nu ai nevoie de cont in valuta, ci in momentul in care platesti (de preferinta prin PayPal) se face conversia lei<->valuta, dupa cum spune colegul @rosix mai sus.

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Mai multe informatii despre achizitia de pe gearbest, modalitati de plata, termen de livrare poti gasi pe topicul dedicat aici https://forum.softpe.../page__st__1764

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca depozitul e in UE, nu inseamna.ca marfa a fost trecuta prin vama. Daca a fost, pretul ar trebui sa fie mai mare decat in China, se aplica tva, eventual taxe vamale din tara in care e depozitul. Daca nu, platesti la ridicare. Ca mai scapa unele colete, e alta poveste.

#11
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
OK, am inteles ca nu am nevoie de cont in dolari Posted Image ...

@bogdan074, nu m-am hotarat la un telefon anume si la un buget ... vreau doar sa urmaresc ofertele si daca gasesc un produs care sa ma intereseze, il voi cumpara - daca ai o experienta pozitiva cu vreun site chinezesc, spune-mi, te rog, care este acela.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Daca pomenesti de oferte, vezi ca a anuntat un coleg in subiectul "Oferte, promotii, reduceri, achizitii telefoane si accesorii" ca vor avea cei de la aliexpress reduceri pentru produsele Xiaomi in 28-30 martie.

#13
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Cu cei de pe aliexpress până acum nu am avut surprize sa nu primesc din vina vânzătorului, eu vina o vad la posta romana ( durată mare de la intrarea in tara și până la primire), dar vânzătorul a înlocuit produsul daca a fost cazul. Cei care au calificative FB. sunt de încredere.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Asta cu durata de livrare de la intrarea in tara nu tine doar de cei care livreaza, ci si de alti oameni. La livrarea standard (gratuita sau cea mai ieftina) comanda vine intr-un container in care mai pot fi zeci sau sute de comenzi din China.
Si pana nu isi platesc ceilalti care au produse in container taxele vamale, autoritatile nu desigileaza containerul pentru a da mai departe drumul la livrarea catre oficiul postal/vamal de care apartii.

Edited by Hider141, 23 March 2017 - 14:24.


#15
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri Posted Image ... bafta !!!

#16
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View PostHider141, on 23 martie 2017 - 14:24, said:

Asta cu durata de livrare de la intrarea in tara nu tine doar de cei care livreaza, ci si de alti oameni. La livrarea standard (gratuita sau cea mai ieftina) comanda vine intr-un container in care mai pot fi zeci sau sute de comenzi din China.
Si pana nu isi platesc ceilalti care au produse in container taxele vamale, autoritatile nu desigileaza containerul pentru a da mai departe drumul la livrarea catre oficiul postal/vamal de care apartii.

Ba nu. Coletele din China vin cu avionul, nu pe mare in container.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Ba vin si pe mare.
Poate alea cu transport mai scump (si mai rapid) vin pe avion.  Dar la livrarea standard ce dureaza pana la 30 de zile le trimit cu vaporul.

Edited by Hider141, 24 March 2017 - 21:11.


#18
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Am facut multe comenzi din China si toate au venit cu avionul, chiar si alea care nu au numar de urmarire, numai un cod care poate fi urmarit pana paraseste China.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate