Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Turnare Stalpi Beton pentru gard

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Armarea  trebuie sa fie de minim 4 tije pe stalpli , dispuse in patrat . La culmea zgarceniei ar merge si 3 , dispuse in triunghi , daca nu-i solicitare mare .

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 JurasikMan, on 22 martie 2017 - 19:17, said:

Armarea  trebuie sa fie de minim 4 tije pe stalpli , dispuse in patrat . La culmea zgarceniei ar merge si 3 , dispuse in triunghi , daca nu-i solicitare mare .

[ https://s7.postimg.org/rqjoqmpmj/0_FT008750.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Trebuie si 4~5 etrieri pentru fiabilitate....Posted Image

[ http://www.ambient.ro/Product_Images/FT008750.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 22 March 2017 - 19:26.


#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 MatusaTamara, on 22 martie 2017 - 18:29, said:


Nu stiu unde ai vazut tu cu 8lei...Eu am gasit de la 15 lei in sus, gasisem si cu 9 lei dar ma costa inca vreo 150lei ca sa mii transporte de la mama draq...
  Am fost indus in eroare de anunt. Erau 8 lei/m. Deci vreo 16-18 lei. De aceea am editat, sa nu induc in eroare.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pasilla, on 22 martie 2017 - 18:00, said:

Aproximativ 150 kg ciment pentru 40 de stalpi.
Cofrajul este bine de facut din tabla , ori Tego.
Ai grija sa le ungi cu ulei special pentru decofrare si sa vibrezi (gasesti tu solutii) bine betonul.
Cam cum ai calculat cimentul? Vrea sa-si faca buncar?
Uite aici retete de betoane:
http://www.pret-beto...n/retete-beton/
Iar cofragul, poate fi captusit inainte de turnare cu folie de polietilena, asa ca poate fi facut si din scandura.
Problema este ca daca nu sunt vibrati, le scade foarte mult rezistenta mecanica si se vor rupe. Iar armatura trebuie sa aibe cel putin trei fire pe lungime si etrieri intre fire.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 myshyk, on 22 martie 2017 - 19:34, said:

Cam cum ai calculat cimentul? Vrea sa-si faca buncar?

Cam asa:

2.2 m x 0.07 m x 0.07 m x 40 buc. = 0.43 mc.
355 kg ciment/ mc x 0.43 mc = 153 kg ( am zis ca B250 e ok., altii se lauda cu stalpi facuti cu B300 [http://mesteresti.ro...gard-din-beton/ ?!])
Unde am gresit ?

Edited by pasilla, 22 March 2017 - 19:52.


#24
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Topp, on 22 martie 2017 - 17:41, said:

Dar ce l-ai sfatui ?

Nu trebuie sfatuit ca stie ca a te apuca de asa ceva ca sa recuperezi juma de metru de balastru si un colac de sarma nu trebuie sa-ti treaca prin minte .
Eu de cand fac de o viata si refac garduri stiu unde e buba . La gard toata lumea ajunge la urma si multi cand nu mai sunt nici bani . Iar necazul este ca alegi solutii care sunt un miraj sau/si ajungi sa-l faci si a 2 a oara nu dupa mult timp .

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unucelalalt, on 22 martie 2017 - 20:09, said:


Nu trebuie sfatuit ca stie ca a te apuca de asa ceva ca sa recuperezi juma de metru de balastru si un colac de sarma nu trebuie sa-ti treaca prin minte .
Eu de cand fac de o viata si refac garduri stiu unde e buba . La gard toata lumea ajunge la urma si multi cand nu mai sunt nici bani . Iar necazul este ca alegi solutii care sunt un miraj sau/si ajungi sa-l faci si a 2 a oara nu dupa mult timp .
Adica , daca nu esti cel putin Saligny, nu ai nici o sansa sa faci un gard rezistent ?

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ulei ars de motoare în locul de decofrol nu merge ? ,zic și eu că am auzit pe unii că-l folosesc ! Posted Image

#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 pasilla, on 22 martie 2017 - 20:14, said:


Adica , daca nu esti cel putin Saligny, nu ai nici o sansa sa faci un gard rezistent ?
Ba da, dar nu cind vrei sa-l faci "din saracie". In cazul de fata, armatura din stilpi este mult mai importanta decit calitatea betonului pentru rezistenta viitorului gard.

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Iese buleala sigur. Munca in zadar...

Mai bine mai astepti pana cand o sa ai 8 milioane sa cumperi 40 de stalpi facuti cum trebuie..

Imi aduci aminte de batranul meu, care acu vreo 20 de ani facea plasa de sarma prin garaj cu ceva masinarie manuala si un colac de sarma...

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Stâlpi făcuți cum trebuie nu prea ai să găsești prin România, pentru că băieții uită să pun suficient ciment, iar de fier doar dacă-și aduc aminte !.Am pe cineva care și-a cumpărat stâlpi gata făcuți și omul se plânge că-s vai mama lor și au decât un fir de fier de 6 în mijloc !.Eu mă gândesc să-mi fac o matriță personalizată pentru stâlpi de gard și șpalieri de vie pentru că o să am nevoie de sute de buc.la 2.5m ,dar am avantajul că am pietrișul și nisipul la 2m de mine ! Posted Image

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pasilla, on 22 martie 2017 - 19:51, said:

Cam asa:

2.2 m x 0.07 m x 0.07 m x 40 buc. = 0.43 mc.
355 kg ciment/ mc x 0.43 mc = 153 kg ( am zis ca B250 e ok., altii se lauda cu stalpi facuti cu B300 [http://mesteresti.ro...gard-din-beton/ ?!])
Unde am gresit ?
Scuze, eu am gresit . Nu la betoane, la citirePosted Image

#31
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Astazi m-am apucat de cofrag, pana la urma am decis sa fac la dimensiunile 9x9cm si 220 lungime.
Am calculat si fierul si imi ajunge sa pun cate 4 bare de 8mm cu 4 etrieri la fiecare stalp.
Cred ca sambata sau duminica ma apuc sa ii torn.
App nu stiu ce parere aveti voi dar eu cred ca o sa iasa bine deoarece am adaugat si fierul necesar (4 bare), cimentul o sa il fac B300, si m-am gandit si cum sa ii vibrez, cu ajutorul unei bormasini cu percutie destul de puternica care i-am sudat in capul unui spit un teu, cofragul o sa il pun pe un pod de lemn si in el o sa bat cu percutia, am incercat mai devreme si vibratia este foarte puternica incat daca stai pe acel pod iti tremura dinti in gura.

Edited by MatusaTamara, 23 March 2017 - 16:24.


#32
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Avand in vedere ca e 20 lei bucata... nu stiu daca merita sa te chinui tu sa faci niste improvizatii.
La 40 bucati ar costa 800 lei... si ca sa faci 40 bucati cred ca o sa iti ocupe cateva zile bune, iar la final nu stiu cat de grozavi si durabili o sa fie..

#33
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
42 stalpi de 2000 = 14 bare de 50 x 50 x 2 = 1075 lei .

40 stalpi beton 2200 x 90 x 90  = material val de 600 lei . ( 4 sarme + 5 etriere de fi 8 )

1.  Nu se preteaza orice pietris .
2  . Montarea in gaura si astupat cu pamant a stalpului de beton nu este stabila ca montarea unui stalp in pahar de beton in gaura .
3 .  Stalpii de metal se pot taia si monta in 3 zile de 2 oameni . Cei de beton stau la uscat min 21 de zile udati zilnic .

Mai sunt ceva puncte dar nu insist . Numai dupa ce cari primul stalp la 80 de m a 2 zi nu te mai duci la munca .

#34
ag25frg

ag25frg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2007
salut. am ai eu o intrebare: daca fac gaura cu motoburghiu de 10 in pamant si bag spalieri de ciment de9x7x240cm la o adancime de 70 cm ,mai e nevoie sa pun ciment in gaura sau stau asa? crea sa fac un gard cu plasa de sarma si m ar ajuta raspunsuri de la cine a facut asa ceva. sper sa fiu bine in topic. va multumesc !

#35
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Asa arata spalierii dupa 10 ani . Facuti artizanal acasa , sase bare de fi 6 si cred ca 8-10 etrieri pe fiecare.
Matrita facuta era din lemn si facea cite 6 o data.Betonul facut fara ,,economie" pentru ca se facea in curtea
omului (care imi este vecin).Nu mai tin minte cu cit au fost platiti priceputii...Au fost batuti cu ciocanul
,zduncinati , zapaciti etc. Sunt convins ca nici cu bormasina cu excentric nu erau mai breji.
Foto este facuta anul trecut ,primavara si pe parcurs au cazut (cei fisurati si degerati adica 30-40%).

Attached Files


Edited by mariusyale, 14 March 2018 - 08:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate