Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Zugravit casa...veche

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Maica-mea ar vrea sa zugraveasca acasa la ea. Casa unde locuieste  e o casa din anii 70 construita prost, adica cu o fundatie mica si la baza unui deal, din cauza asta e multa umezeala.

Acum a schimbat in interior niste usi, a pus de termopan si glafurile trebuie refacute, date cu glet si apoi data o lavabila

Mama nu mai e nici ea la prima tinerete si avand in vedere ca nu sta bine cu sanatatea nu as vrea ceva complicat, adica  o amorsa si lavabila, reparat pe unde s-au mai fisurat peretii si cam atat.
Teoria suna bine, dar practica...ne omoara

Intrebarea este, avand in vedere ca e o casa veche, si ca unii pereti s-au mai burdusit pe la podea ce fel de probleme pot sa apara?
Ma gandesc cand s-o da cu amorsa sa nu inceapa sa se cojeasca si sa trebuiasca foarte mult reparat, sa se lungeasca mult.
Repet e o casa veche, dar trebuie revopsita...

multumesc

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ce materiale sunt in interiorul peretilor, de la interior si pana la suprafata actuala a varului.
Asadar, peretii din ce sunt facuti? (chirpic, caramida, pamant... apoi tencuiala din ce, exista sau nu rigips la suprafata...)
Astea sunt foarte importante.

Edited by Ciubex, 22 March 2017 - 17:49.


#3
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Spune-ne dacă e tencuială de pământ sau alt material.

#4
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 thalia, on 22 martie 2017 - 17:06, said:


Intrebarea este, avand in vedere ca e o casa veche, si ca unii pereti s-au mai burdusit pe la podea ce fel de probleme pot sa apara?


Imi pare rau daca suna ingrozitor, dar intr-o casa astfel descrisa cea mai mare problema este reducerea numarului de "zile" ale celor care locuiesc acolo.

Venind de pe aria de "termopane", le consider cea mai mare problema in componenta unei constructii cu nivel de umiditate foarte ridicat.

Celelalte, glet, lavabila le consider la fel, insa nu am treaba cu aceasta zona, deci sunt doar banuieli.

Altfel, sunt cateva lucruri care pot conta in diminuarea efectului, unele au fost amintite deja, dar mai e unul, aerisirea zi de zi de zi, cat mai mult timp, am vazut astfel de constructii "renovate", aerisite zilnic, saptamanal, lunar, trimestrial si anual. Tot ce e dupa zilnic cat mai mult timp, este de nelocuit, dupa termopane, glet, lavabila.

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Of, m-am expirat gresit.

In casa nu este igrasie, dar e umidatate, cred ca asa este in cam toate casele din zona din cauza imediatei apropieri a dealului si a padurii.
Casa nu este din pamant, este din caramida si este umezeala pentru ca fundatia nu este foarte adanca.
Acum n-am posibilitatea sa ridic nici macar o camera, trebuie doar sa o ajut pe maica-mea sa zugraveasca asa cum e.
Deci, ce surprize pot sa apara?

multumesc

#6
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
Am si eu urmatoarea situatie, 2 camere la tara finisate , vreau sa zugravesc in ceva mai natural, var , var lavabil, am chemat o echipa de mesteri recomandati de o vecina , vecina zice ca la ea au facut in var , la mine acasa eu le-am cerut in var ei zic ca fac in var lavab ca asa se face acum ca asa au facut si la vecina , dracu mai stie care mint , cum e varul acesta lavabil, e ok ? au zis ca stiky sa iau , le trebuie si amorsa ? se da si cu amorsa la var lavabil ? multumesc .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate