Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Modificare titlu de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Buna ziua,
  As avea si eu nevoie de un sfat poate a mai trecut careva prin asta. Soacra mea are un titlu de proprietate de la soacra ei  fiind mostenitoare. Cand s-a facut titlu acesta a trecut in loc de 2 bucati de pamant doar una singura cu totalul. Terenurile sunt despartite de o alta bucata care nu e a ei, asa ca vecinii nu prea corespund. Stiti cum s-ar putea proceda ca sa despartim terenul acela sa putem sa putem intabula?

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Prin notariat cu bani mai multi
Prin judecatorie ceva mai ieftin.

#3
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Titlul de proprietate, la care va referiti, este emis de catre Prefectura/Comisie Judeteana, etc  ?

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Teoretic un titlu de proprietate poate fi modificat (si) pe cale administrativa. Rectificarile se pot face direct de catre Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară, fără adoptarea hotărârii Comisiei judeţene de fond funciar, la îndreptarea erorilor materiale din titlurile de proprietate care conţin erori materiale provenite din documentaţiile întocmite de comisiile locale de fond funciar sau din transcrierea eronată a datelor din procesele-verbale de punere în posesie, fişele de punere în posesie, partea nedetaşabilă a titlului de proprietate aflate în arhiva O.C.P.I, sau din documentele care au stat la baza punerii în posesie, astfel:
a) erori de scriere a numelui şi prenumelui faţă de procesul-verbal şi anexe;
b.) erori cu privire la numărul de tarla/parcelă, număr unitate amenajistică (UA)/unitate de producţie (UP);
c) erori cu privire la vecinătăţi;
d) erori ale suprafeţelor parcelelor, fără modificarea suprafeţei total atribuite;
e) alte erori cu privire la identificare cadastrală a parcelei, fără afectarea amplasamentului şi a suprafeţei.
Pentru adificare cauta vedere Regulamentul de avizare, recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară aprobat prin Ordinul directorului Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) nr. 700/2014. http://legestart.ro/...de-proprietate/ Eventual se pot face si cu hotărâre a comisiei judeţene, cum cred ca este cazul tau.
a) modificări ale numărului tarlalei/parcelei;
b.) modificarea numelui autorului dreptului de proprietate, în conformitate cu actele de stare civilă;
c) modificarea vecinătăţilor fără afectarea amplasamentului;
d) modificarea suprafeţelor parcelelor fără modificarea suprafeţei totale.

Dar, cel mai sanatos este modificarea lui in instanta. Cand am scris sanatos m-am gandit la alergat din usa/ghiseu in usa/ghiseu (usi/ghiseuri ale functionarilor publici, pe care, nu-i asa, ii deranjezi), de trimis de la Ana la Caiafa, de adus acte suplimentare (niciodata precizate toate la inceput), de amanari peste amanari, de platit taxe si impozite retroactiv, de tot felul de interventii (cu filtru sau fara, cu dop sau fara, in moneda nationala sau valuta etc.), si toate astea asezonat cu o gramada de nervi.

Apropo - titlurile de proprietate eu stiu ca sunt semnate de prefect...

Edited by claudiu1, 22 March 2017 - 16:20.


#5
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Ms de raspunsuri. Dar rezolvarea la cadastru nu se poate ca am vb. Au zis ca in instanta ar trebui dar stiu sa recomande un avocat. Faza e ca am mai avut o dezbatere de titlu de proprietate. Pur si simplu a trebuit impartit pamantul. A durat aproape 4 ani, vorbeam singur. Am mai platit si avocat, pur si simplu bani aruncati. Cu el sau fara el procesul mergea tot asa din inertie. Procesul asta trebuia sa dureze maxim 3-4 termene, dar la noi tine pana mori.
  As fi vrut ceva detalii cum se procedeaza cand cum sa dau in instanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate