Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Hipotrofia pondero staturala (HPS)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SodiumCyanide

SodiumCyanide

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2016
Ce imi puteti spune despre hipotrofia pondero staturala (HPS)? Nu am gasit nicaieri nimic despre aceasta afectiune. Ma puteti ajuta cu cateva informatii, va rog?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
este vorba despre un copil (si daca da, ce varsta are) sau despre un adult ?

#3
SodiumCyanide

SodiumCyanide

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2016
Adult, 21 de ani.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ok. diagnosticul este pus de medic ?
dpdv al mostenirii genetice, fratii (daca ai) parintii si bunicii cum sunt dpdv al inaltimii si greutatii ?
la nastere ce greutate si lungime ai avut, poti sa afli sau stii deja ? alte probleme de sanatate ?

#5
SodiumCyanide

SodiumCyanide

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2016
da, diagnosticul este pus de medic. este scris pe o fisa medicala. frati nu am, iar parintii sunt ,,normali”, la fel si bunicii. cam 1800g, iar lungimea nu o stiu. probleme majore de sanatate nu am. stiti sa imi spuneti mai multe informatii despre acest diagnostic?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ok. nu, pentru ca nu sunt medic. pe ce s-a bazat medicul care ti-a pus diagnosticul, te-a masurat, te-a cantarit ? mai exact, acum ce inaltime si greutate ai ? corpul este dezvoltat armonios si proportionat, chiar daca inaltimea ta este mai mica decat cea medie ?
am cautat informatii pe net si am gasit aceasta afectiune sub denumirea de "deficit de dezvoltare staturo-ponderala".
la 1,800 kg la nastere ai fost foarte mic, esti nascut la termen sau prematur ? natural sau prin cezariana ? probabil ai avut acest deficit sau retard de crestere inca din perioada intrauterina. dar nu s-a putut depista, acum 21 de ani nu existau ecografe perfomante, 3D sau 4D cum sunt acum, nu se facea morfologie fetala, tripul test sau alte minunatii.
probabil ar trebui sa mergi la un endocrinolog, pentru investigarea situatiei, sa vezi daca acest deficit are sau nu cauze endocrine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate