Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Noi reguli pentru electronice in bagaj - UK si SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postfflloorryynn, on 23 martie 2017 - 01:06, said:

Zborul cu avionul e pentru pasageri, nu pentru DSLR-uri, laptopuri și alte fițe. Pentru indivizii care nu pot călători decât cu laptopu-n chiloți - există curieri.
pe un zbor de 10-12 ore, unii mai si muncesc in timpul ala.
Ai fi uimit insa un avion are 3 clase si nu toata lumea merge in vacanta :)

#38
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 12:25, said:

pe un zbor de 10-12 ore, unii mai si muncesc in timpul ala.
Ai fi uimit insa un avion are 3 clase si nu toata lumea merge in vacanta Posted Image


Hai bre ca si in vacanta mai ai nevoie de una alta ca nu toti decidem sa ne traim viata ca in secolul trecut.

Eu ma gandeam daca omul a calatorit vreodata cu un copil pe un zbor de mai mult de 3 ore.

Pe de alta parte sa vezi ce bani or sa faca producatorii de OLED-uri. In sfarsit :) pai cati parintii nu vor da mai multi bani doar ca sa aibe o tableta care se ruleaza sau care se impatureste si asa ajunge la dimensiunea unui telefon :) Dupa un zbor de 10 ore cu un copil care nu are nimic de facut cred ca fac revolutie pt lansarea electronicelor super flexibile.

#39
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Mi-e ca si asta va fi o masura care va fi "uitata" asa desi amenintarile care, chipurile, au dus la instituirea ei au trecut demult. Cam ca restrictia tampita cu lichide si alte balarii...nimeni nu mai poate sa spuna exact ce rol are, dar a ramas asa. Ce-i drept prin tarile de mai la est n-am mai vazut-o aplicata, oricum e o ineptie. Pana si la Otopeni sunt super chill...nu m-au mai pus de mult timp sa le pun separat sau cu pungi...doar la zelosii aia de la Timisoara am vazut o furie maxima contra lichidelor...vor ei sa le pui in pungute, sa se inchida, si alte asemenea balarii. Oameni seriosi acolo, ce mai...

Cat despre tristii de britanici care s-au trezit si ei ca paduchele in frunte sa aplice aceleasi masuri, chit ca nu inteleg ei ce si cum....natie de c*rve au fost toata istoria lor...

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am trecut de cateva ori pe la otopeni si culmea, de fiecare data au verificat continutul si ambalarea lui. ba chiar altora le-a aruncat produse cosmetice pt ca depaseau norma legala.

nu stiu pe cine ai vazut tu asa relaxat pe acolo, dar sigur nu era careva de la control bagaje.

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postalexxxxx, on 23 martie 2017 - 15:09, said:

Mi-e ca si asta va fi o masura care va fi "uitata" asa desi amenintarile care, chipurile, au dus la instituirea ei au trecut demult. Cam ca restrictia tampita cu lichide si alte balarii...nimeni nu mai poate sa spuna exact ce rol are, dar a ramas asa. Ce-i drept prin tarile de mai la est n-am mai vazut-o aplicata, oricum e o ineptie. Pana si la Otopeni sunt super chill...nu m-au mai pus de mult timp sa le pun separat sau cu pungi...doar la zelosii aia de la Timisoara am vazut o furie maxima contra lichidelor...vor ei sa le pui in pungute, sa se inchida, si alte asemenea balarii. Oameni seriosi acolo, ce mai...

Cat despre tristii de britanici care s-au trezit si ei ca paduchele in frunte sa aplice aceleasi masuri, chit ca nu inteleg ei ce si cum....natie de c*rve au fost toata istoria lor...
Chestia cu lichidele este aplicata in toate aeroporturile IATA, asta inseamna peste 95% din aeroporturile civile.
Chiar vreau sa gasesc o lista, ca aparent nu tine de IATA. Dar peste tot am vazut.
Ultima oara am zburat de pe otopeni in noiembrie si nu au fost "super chill". Ba chiar au refuzat imbarcarea a vreo 30 de rusi Posted Image


eu vreau sa vad cum este aplicata noua regula, ca bateriile n-au voie la cala Posted Image

ps. aia cu lichidele s-ar putea sa fie scoasa in curand sau modificata. Am vazut de ex in Budapesta s-au lasat si creme peste 100mL dupa inspectia chimica (mostra, aparat > analiza analitica, voila!). Dar asta inseamna recipiente deschise.

ps. exista aeroporturi in care apa este gratuita. Si culmea, in tari in care apa costa de 5 ori mai mult decat benzina Posted Image Sau macar foarte ieftina (in Atena apa era foarte ieftina, 0.5€, in comparatie cu 3 in Futapesta)

Edited by Lex404, 24 March 2017 - 12:44.


#42
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cred ca depinde de experienta fiecaruia. Statistic nu conteaza daca mie mi s-a intamplat ceva de 5-6 ori si altuia fix opusul tot de 5-6 ori, sunt de acord.
Pe la Otopeni trec cam de 15-20 de ori pe an, poate mai mult. Cel putin in ultimul an, nu stiu daca odata cu noile aparate de scanare pe care si le-au cumparat, mi s-a parut totul foarte ok la securitate. Vorbesc de lichide fiindca de multe ori am doar bagaj de mana (1-2 zile la destinatie sau intors in aceiasi zi) si atunci am cosmetice, etc cu mine. Maxim ce ma roaga e sa le pun separat, le tin intr-o borseta. Nu punga de 1 litru, nu alte balarii. De fapt pe Otopeni nu-mi amintesc ultima oara cand m-a pus sa pun lichidele in punga.

Quote

nu stiu pe cine ai vazut tu asa relaxat pe acolo, dar sigur nu era careva de la control bagaje.

de control bagaje vorbeam (SRI), imagineaza-ti ca nu vorbeam ca sunt relaxati oamenii de la curatenie, deci nu fi "sigur" de nimic. Insa inca o data, poate am prins eu bine, irelevant statistic, sunt de acord. Deasemenea, cu pantofi ok nu bipaie niciodata detectorul de metale, cu aceiasi pantofi la TM o ia razna si ma pune sa ma descalt. Poate e vorba si de echipamente, cat de noi si performante sunt.

Chestia cu lichidele o fi aplicata ea in toate aeroporturile IATA, insa din experienta iti spun ca, cel putin in Asia si Africa, am vazut-o aplicata destul de lax. In ultima vreme nici nu mai arunc apa din proprie initiativa, astept sa intreb. Si nu vorbesc doar de Mombasa, Kota Bharu, Banda Aceh, Seychelles sau de-astea mai mici, ci si de Incheon (Seoul) sau Guangzhou. Sau poate am avut eu noroc, ce sa zic. Doar de-aia ne impartasim experienta pe-aici...si nu doar ce-i "oficial" in carti.

Edited by alexxxxx, 24 March 2017 - 12:50.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu in Asia am avut de fiecare data cele mai mari probleme (stricte si prostia japonezilor in general).
In Europa nu am pus niciodata chestiile in punga si de obicei nici nu le scoteam din bagaj. Doar o data mi-au spus in Frankfurt ca ar fi trebuit sa le scot, dar meh...

Depinde si de cheful lor cred.

Cat despre Bucuresti, am avut probleme la venire. M-au tinut 20 min in interviu :facepalm: Daca m-as duce luna viitoare, cred ca ma tin 2 ore si anul viitor poate nici nu ma lasa sa mai intru in RO, lol :lol: (cu pasaportul romanesc, dar se uita la stampile si fac spume)

#44
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005

View Postalexxxxx, on 23 martie 2017 - 15:09, said:

Cat despre tristii de britanici care s-au trezit si ei ca paduchele in frunte sa aplice aceleasi masuri, chit ca nu inteleg ei ce si cum....natie de c*rve au fost toata istoria lor...


sunt de acord cu tine si sentimentul e valabil si pentru aia din tara lui Trump Posted Image Posted Image  .

Masura este clar impotriva unor companii importante din zona golfului....acolo de unde generatia lui hamburger si cartofi prajiti suge de ani buni petrolul din pamanturile lor

Edited by mccrya, 26 March 2017 - 09:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate