Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Noi reguli pentru electronice in bagaj - UK si SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ahem, Titanic?
Dar, nu-i bai. Mai bagă de-un film. :lol:

#20
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Ma dispera astia cu regulile lor.. Inca un pic si vom calatori doar cu o frunza lipita pe sex..

#21
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Să fie frunză de urzică. :lol:

#22
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Hai sa fim un pic sustinatori ai teoriei conspiratiei: nici o companie aeriana americana nu este afectata de regula asta :)
In schimb Turkish, Emirates, Qatar si Etihad vor suferi serios. Mai ales daca regulile sunt adoptate si de alte tari.
Companiile astea sunt construite dupa principiul: aduni turisti din toata Europa si zbori spre Asia sau Africa. Cati dintre noi vor evita o companie unde trebuie sa iti pui toate electronicele la cala? Eu sigur as evita. M-as uita la companii europene si as plati un pic mai mult dar cel putin am camera si laptopul cu mine. La laptop poate ca as renunta. Dar fara camera nu ma vad calatorind. Ca de aia am investit mii de euro in camera si lentile. Ca sa le am in calatorii.

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Poate nu e nici o teorie a conspiratiei, doar un mod de a da branci altor companii pe scari.......poate cu un mic amanunt, cum ar fi aceasta regula, dam un pic de $$$ in plus pe bilete, si toate lumea este fericita

#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Si daca explozibilul este in bagajul de cala, iar pasagerul are voie cu un smartphone in cabina, cum impiedica asta detonarea din bagajul de cala? Nu poate sa detoneze prin radio (wifi), cu ajutorul telefonului?

#25
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbladhaund, on 22 martie 2017 - 12:29, said:

Si daca explozibilul este in bagajul de cala, iar pasagerul are voie cu un smartphone in cabina, cum impiedica asta detonarea din bagajul de cala? Nu poate sa detoneze prin radio (wifi), cu ajutorul telefonului?


Stai ca m-am gandit l asta :)
Mai mult ca sigur argumentul e ca bomba  nu poate fi mare (restrictii de volum in electronice) si ca un astfel de atentat s-ar baza pe faptul ca daca bomba e langa fuselaj face o gaura care duce la depresurizare si la dezintegrarea avionului.
Dar daca e la cala si daca mai e si in containere din ale speciale sansele sa aibe un efect destul de serios sunt mai mici.

Insa daca asta e argumentul ar trebui sa vina si cu dovezi care sa il sustina. Ca e tras serios de par. Intr-un kidle ai mai putin volum decat in multe smatphone-uri. Si asta e asa doar un exemplu.

#26
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pariu ca daca si alte tari (europene) vor adopta imbecilitatea asta, Romania va fi prima (sau printre primele) care o va face? Ca deh, sa dea bine...

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Nu va mai plangeti.
Toate avioanele ajung la sol.
Intr-un fel sau altul.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostArgv, on 22 martie 2017 - 12:11, said:

Ma dispera astia cu regulile lor.. Inca un pic si vom calatori doar cu o frunza lipita pe sex..
Eu prefer nud, ca am cu ce. Posted Image. Din pacate nu o sa am unde.

Asta o chestie de embargou si cam atat. Daca vor sa faca harcea-parcea un avion il vor face decoland din alta tara.

View Postsfantu.dracu, on 22 martie 2017 - 13:28, said:

Nu va mai plangeti.
Toate avioanele ajung la sol.
Intr-un fel sau altul.
Corect. In cazul asta "earth is the limit" or "the deep of the sea is underlimit"

Edited by tehnics, 22 March 2017 - 13:32.


#29
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
For years, Gulf carriers have been at odds with their American rivals, who have accused them of benefiting from subsidies.
The CEOs of Delta Air Lines (DAL), United Airlines and American Airlines (AAL) wrote to Secretary of State Rex Tillerson last month to complain about the "massive subsidization" their Gulf rivals. They urged Trump to review agreements that allow Emirates, Qatar Airways and Etihad to fly from the UAE and Qatar to any U.S. destination.
Both nations are "abusing the agreements, and our government has done nothing to stop them," the CEOs wrote.
A senior U.S. official denied the latest measure was in response to alleged unfair practices by the Gulf carriers.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In curand o sa se interzica zborurile ca se va inventa teleportarea si asa scapam de reguli noi peste noapte " gandite " . Din partea mea sa interzica si ceasurile ...

#31
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostBaxon, on 22 martie 2017 - 14:24, said:

In curand o sa se interzica zborurile ca se va inventa teleportarea si asa scapam de reguli noi peste noapte " gandite " . Din partea mea sa interzica si ceasurile ...

:) Din pacate nu traim in Star Trek unde au rezolvat problema cauzata de principiul de incertitudine al lui Hesenberg punand o compenenta fictiva numita "Heisenberg compensator" deci o sa tot avem nevoie de avioane.

Eu zic sa interzica tot ce nu este american. Mama ei de concurenta cu cine a inventat-o.

#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca tot devenim din ce in ce mai paranoici cel putin sa o facem si eficienta 100%Posted Image , daca tot mutam tot ce ar putea sa explodeze in bagajul de cala, de ce sa nu mutam si toate bagajele in afara avionului? Propun ca fiecare avion  sa aiba un planor pe care sa-l remorcheze la o distanta sigura si avem siguranta de 100% ca nici un bagaj care o sa explodeze nu o sa afecteze avionulPosted Imageceva c am asa ar arata:Attached File  dc2f4ef70bb1f8eabf51f2ced4876d21.jpg   40.14K   6 downloads In plus pasagerii fara bagaj la cala ar putea sa se parasuteze in functie de traseul avionului, orasele survolate ar fi anuntate de pilot si momentul lansarii ar fi dat prin cele 2 becuri, rosu pentru pregatire si verde pentru salt.Posted Image

Edited by baribalu, 22 March 2017 - 15:11.


#33
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Zborul cu avionul e pentru pasageri, nu pentru DSLR-uri, laptopuri și alte fițe. Pentru indivizii care nu pot călători decât cu laptopu-n chiloți - există curieri.

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da da, mergi tu in delegatie si astepti sa vina curierul cu laptopul dupa o saptamana sau mai bine, apoi sa mai stea alta saptamana sau mai mult ca sa ajunga inapoi. iar cum la noi vama este cum este, poti sta si o luna.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E o regula imbecila clar, dar ea face parte din paranoia masurilor de securitate care vor pune la pamant libera circulatie in urmatorii ani.  O sa fim controlati la sange, ni se va capsa un cip in ureche si tot asa.... Asta ca sa ne putem da cu avionul intre doua tari, presupus libere, civilizate. Toata incompetenta in materie de securitate, pusa in carca calatorului ...

#36
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postfflloorryynn, on 23 martie 2017 - 01:06, said:

Zborul cu avionul e pentru pasageri, nu pentru DSLR-uri, laptopuri și alte fițe. Pentru indivizii care nu pot călători decât cu laptopu-n chiloți - există curieri.
Când ai călătorit ultima dată cu avionul și în ce scop?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate