Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cu copiii prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Fiadora

Fiadora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2017
Vă salut!
Vreau să merg in vara cu copiii (5 și 7 ani) la Disneyland. Plecăm din București. Pentru ca o sa stam câteva zile și la Nantes, am hotărât să mergem cu mașina. Vă rog să mă ajutați cu sfaturi pentru drum, cazare etc.
Se dau următoarele :
As vrea ca ieșirea și intrarea din/în țară sa le fac noaptea, ca sa doarmă copiii, altfel au mici probleme cu răul de mașină (am luat o saltea auto sa tranform bancheta spate in pat). Pentru traseele de zi, caut un DVD auto pentru tetiere, preferabil de 9 inch. Sugestii?
Traseul la care ma gândesc este: București (plecare 24.06 seara) -Viena (1050km), ajuns la pranz, o noapte de cazare. A doua zi dupa prânz plecat spre Paris si sa innoptam undeva pe traseu (zona Saarbrucken eventual), in așa fel încât la Paris să ajungem pe 27 in jurul prânzului. 3 nopti cazare, 3 zile vizite Disneyland, o zi Paris. Pe 30 seara plecăm spre Nantes (400 km). 5 zile la Nantes, iar pe 5.07 sa plecăm seara spre Legoland Germania (1100 km). Una sau două nopți cazare, plecare spre Budapesta. O noapte cazare, plecare seara spre București.
Aveți ceva sugestii de cazare cat mai ieftine?
Sugestii pentru traseu?
Orice sfaturi sunt binevenite.
Mulțumesc

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sugestia ar fi sa nu ii culci pe bancheta: e cam ilegal dar marea problema e ca e si cam periculos in caz de frana sau impact. Impotriva raului de masina ar fi bine sa faceti activitati si nu privit fix in tableta - e mai periculos. Poti incerca si coculine - niste pastilute de la boiron (homeopate, apa de ploaie rau nu fac). Sau niste plasturi pentru rau de miscare (cauta pe net se gasesc in germania, austria etc).

#3
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pentru cazare ieftina in Franta arunca un ochi la Premiere Classe. E foarte basic. Camerele sunt foarte mici. Dar este realtiv curat. Si f f f ieftin. Platesti in jur de 30 de euro pe o camera tripla.
Din aceeasi categorie: Formula 1 si un pic mai scump Campanile.

#4
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pare o aventura pe cinste.
Bravo voua pentru curaj.
Decat DVD in tetiere mai bine tablete. Salvat niste filme, plus jocuri, plus ca le puteti folosi si unde va cazati si pot face si poze cei mici cu ele pe drum. Si daca are fiecare tableta lui nici nu se cearta pe alegerea filmului.
Eu as fi mers Bucuresti-Arad (o noapte in Arad) apoi Arad-Legoland, dupa aia Legoland-> Nantes sau Legoland-> Paris. La intoarcere direct, pauza la viena si apoi in tara undeva. Poate gresesc, nu m-am uitat pe harta.
Pentru cazare vezi booking, airbnb, etc.
Nu as folosi salteaua pe bancheta spate in mers insa, din motive de siguranta. Cand masina se misca, toti ocupantii trebuie sa aiba centura pusa. Nu e ok sa stea ca in pat cand calatoriti. Mai bine niste scaune auto de calitate care se inclina putin pentru somn.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFiadora, on 22 martie 2017 - 10:47, said:

Vreau să merg in vara cu copiii (5 și 7 ani) la Disneyland. Plecăm din București. Pentru ca o sa stam câteva zile și la Nantes, am hotărât să mergem cu mașina.
Eu as merge cu avionul, si as inchiria masina la Nantes, pt deplasarile locale. Per total (tinand cont de costurile cu cazarea etc) cred ca iesi tot cam pe acolo, insa castigi zilele petrecute pe drum si elimini oboseala aferenta.

#6
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Avionul e o varianta mai buna daca ai o singura destinatie. Din cate vad eu, planul lor include Nantes, Paris si Legoland in Germania. E mai dificil cu avionul in cazul asta.

#7
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Calatoria de 5000 de km cu doi copii mici in masina este un calvar, écoute-moi!
Gaseste altceva.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View Postuhu10uhu, on 22 martie 2017 - 10:59, said:

pot face si poze cei mici cu ele pe drum.

Sunt de acord cu postul tau, +1 pentru tableta.
Dar NU pentru poze apara si pazeste!!! Vrei sa creasca asa (pozele imi apartin)?:
[ https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/16142504_1738346369524077_4101980126106624551_n.jpg?oh=7eeafb3840719ac3dfc8c305ab7605b0&oe=5961DDE0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/16174792_1738550656170315_8557327201625502098_n.jpg?oh=d5ec0366c162cda6e42eb2197c856c25&oe=5927119E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Si varianta cu avionul suna ceva mai bine, nu stiu cat de cuminti sunt copiii in masina dar pisica mea dupa 4 ore incepea sa zburde peste tot. Plus ca ii greu sa stai locului atata vreme *de ex. BUC-BUD).

View Postuhu10uhu, on 22 martie 2017 - 11:39, said:

Avionul e o varianta mai buna daca ai o singura destinatie. Din cate vad eu, planul lor include Nantes, Paris si Legoland in Germania. E mai dificil cu avionul in cazul asta.
ii plina europa de lowcosturi :)
Nici nu trebuie sa iei bagaj la cala mult, cateva tzoale si aia e. Le speli in 2h cu uscare cu tot.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Tu iti stii mai bine socotelile, dar de ce 5 zile la Nantes? Nu prea ai ce vedea acolo.
Mai degraba m-as concentra pe Paris, unde ai de vazut atatea (o zi e insuficient).

Si hotelurile Ibis sunt ok ca si cazare decenta si rezonabila (ieftina).

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postuhu10uhu, on 22 martie 2017 - 11:39, said:

Avionul e o varianta mai buna daca ai o singura destinatie.
Si eu circul in concediu cu copii mici (cam de aceeasi varsta cu ai initiatorului) si de regula fac cum am zis: merg cu avionul si acolo inchiriez masina si ma plimb peste tot unde mi-am propus (sute sau uneori peste 1000 km in jurul unei ''baze''). Oricum, in general copii mici nu se impaca foarte bine cu drumurile lungi, ii apuca isteriile (pe ai mei, cel putin) Posted Image
Sigur, fiecare face cum vrea si cum ii convine, eu doar mi-am dat cu parerea.

Edited by Karhu, 22 March 2017 - 13:58.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce ai face o excursie cu cei mici, daca nu se pot bucura de traseu, locurile pe care le vizitezi ? Asa le pui un monitor in tetiera, o saltea pe spate si ii plimbi toata noaptea prin Bucuresti... o sa aiba parte de aceeasi experienta :)

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostTruculMagic, on 22 martie 2017 - 14:41, said:

De ce ai face o excursie cu cei mici, daca nu se pot bucura de traseu, locurile pe care le vizitezi ? Asa le pui un monitor in tetiera, o saltea pe spate si ii plimbi toata noaptea prin Bucuresti... o sa aiba parte de aceeasi experienta Posted Image


Tu ai mers 1000 de km pe autostrada prin vestul Europei? De ce te poti bucura? De gardul de pe margine probabil...Imi aduci aminte de prima si singura data cand a venit mama cu masina din Romania pana in Belgia. Era super entuziasmata ca o sa vada o gramada lucruri. Degeaba i-am explicat eu cum sta treaba ca nu prea m-a crezut. Apoi cand a ajuns a zis ca noroc ca in Romania nu sunt autostrazi ca a mai vazut si ea cate ceva pe acolo :)

Din pacate teleportarea nu s-a inventat. Vrei nu vrei  ca sa ajungi din punctul A in punctul B trebuie sa sacrifici timp. Timp pe care tre sa il umplii cumva daca nu vrei sa o iei razna.

#13
Fiadora

Fiadora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2017
Mulțumesc tuturor.
Câteva precizari:
La Nantes mergem la nași, de asta stam 5 zile, o sa mergem și la plajă la ocean.
Am luat în calcul avionul, dar am renunțat din două motive: trabalare cu multe bagaje intre aeroporturi și cazări (cine are copii știe cate bagaje trebuie pentru 10-14zile, 2 adulți și 2 copii) și faptul că vrem să facem o vacanță mai deosebită, să vedem cât mai multe.
Știu că nu e foarte ok cu salteaua, dar o iau în calcul doar pentru 3 nopti: ieșirea și intrarea în țară si de la Nantes la Legoland.
DVD in mașină am avut, am mers asa in Bulgaria, de execuție, si a fost ok.
Aștept sugestii legate de drum, mai ales de la cei care au făcut drumuri lungi cu copii.
Multumesc

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTruculMagic, on 22 martie 2017 - 14:41, said:

...
Pai si copii sunt de multe feluri, ai mei nu ''gusta'' statul efectiv in masina, chiar daca locurile unde ajungem sunt interesante. Pana ajungem acolo ii apuca damblalele. Altii or fi altfel...

View PostFiadora, on 22 martie 2017 - 15:06, said:

trabalare cu multe bagaje intre aeroporturi și cazări (cine are copii știe cate bagaje trebuie pentru 10-14zile, 2 adulţi și 2 copii)
In general un bagaj de cala si unul de mana ar trebui sa fie suficente pt fiecare membru al familiei (in cazul de fata 4+4). Cam la fel incap si intr-o masina (daca nu-i vorba de vreun microbuz/ van/ full size SUV).

#15
Fiadora

Fiadora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.03.2017

Quote

In general un bagaj de cala si unul de mana ar trebui sa fie suficente pt fiecare membru al familiei (in cazul de fata 4+4). Cam la fel incap si intr-o masina (daca nu-i vorba de vreun microbuz/ van/ full size SUV).
Sincer, nu ma vad cărând 4+4 bagaje prin aeroport, tranfer, hotel, cu soția ținând fetele de mână.
Mașina e un SUV, iau în calcul și un thule deasupra

#16
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Asa cum ziceau si colegii de forum, felicitari pentru curaj!!
Acum 3 ani am facut Bucuresti -Budapesta cu masina, cu doi copii; am stat o saptamana la Budapesta si ne-am intors... au fost cat de cuminti au putut, dar de atunci ma intreaba mereu cand plecam undeva, cat dureaza drumul.. a fost foarte obositor, chiar daca am dormit la Arad o noapte...
In aprilie mergem si noi la Disney, si ne gandeam sa plecam cu masina...a fost un mare taraboi pe tema asta, asa ca am renuntat, mergem cu avionul;
Parerea mea este ca nu merita atata oboseala drumul... plus ca zilele petrecute la Disney sunt foarte solicitante... cand pleci de acolo nu vrei decat sa dormi(stiu ce spun pentru ca mergem pentru a doua oara) ; noi am luat  si asta in calcul cand am hotarat sa alegem avionul!

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru e va trebuie atâtea bagaje? Sunt 10-14 zile in care:
Aveți ocupație. Deci jucăriile copiiilor dispar
Aveți unde pune haine la spălat (la rude și la oricare alt colț de strada. In Turcia de exemplu costa 20-25₺ Și durează 2 ore. Uscate. Le lași, te plimbi/ prânz/ whatever și le iei. In Franța o fi mai scump, dar mai ieftin decât deranjul Caratului unei tone de țoale.

Vremea ii super buna in perioada aia. Practic necesarul îl acoperiți lejer in 2 trollere pentru toată familia. Și nu trebuie sa le cari numai tu, cara și soția unul. Și sunt cărucioare pentru bagaje, de la banda pana la mașina (pe care o închiriezi).
Și nici nu faceți parada modei ca sa mergeți in haine gen gard, sau cum se numea. Alea ținute pe umeraș și de arată ca pe gard.

Și ca sa fie oferta completa:
Puteți zbura ieftin la Budapesta
Aveți tren pana la Viena
Zburați ieftin in Franța cam pe unde vreți, și in Germania. Și zburați înapoi acasă.

Pentru ca zilele in mașina și zilele in Disney sunt foarte obositoare. Și sa fii cu ohii pe-un kid in Disney nu-i ușor. Eu am fost vara trecută și jumătate de minut de nu eram cu ochii pe el (frate, nu copil) găsea un Pokemon/ Mickey ceva să-l tragă de urechi. Și-am fost 3 Adulți și un copil. Ce-i drept cred ca noi ne-am distrat mai tare :lol:


#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
OK, hai sa lasam avionul !  
Suntem pe Turism Auto, initiatorul v-a raspuns deja ca nu-l aranjeaza avionul (eu unul nu pot decat sa fiu de-acord cu el), as zice ca n-are rost continuarea discutiei in aceasta directie.
Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate