Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Problema legata de gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Sebastiantincu

Sebastiantincu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Am si eu o problema legata de gazon .am pregatit terenul am cumparat pamant negru usor fertilizat am tavalugit si am pus semintele de gazon.pana aici totul ok numai ca peste seminte am pus un strat de aprox 5 cm de pamant si am teama ca nu va putea germina firul de iarba .sfaturi ?

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Din experienta mea , de taran , crescut la tara , ar trebui sa iasa gazonul . Stiu ca e foarte pretentios gazonul , dar daca-l uzi zilnic , la umiditatea specificata de producator , eu zic ca nu are de ce sa nu iasa , germineze .

#3
Sebastiantincu

Sebastiantincu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Ma gandeam sa calc si sa mai trag cu grebla din pamant

Edited by Sebastiantincu, 21 March 2017 - 23:20.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai rabdare. Pregateste-te de tuns.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostSebastiantincu, on 21 martie 2017 - 23:18, said:

Ma gandeam sa calc si sa mai trag cu grebla din pamant
Eu la-s lasa asa , dar nu trebuie sa-i lipseasca umiditatea . Acum , tu faci cum crezi . Eu spun cum as face , din ce cunosc eu despre gazon .

#6
Sebastiantincu

Sebastiantincu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Asa arataAttached File  IMG-20170317-WA0016.jpeg   648.98K   112 downloadsAttached File  IMG-20170317-WA0016.jpeg   648.98K   112 downloads

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Acum , nu prea ai ce vedea in poze , dar daca vrei neaparat , uda bine-bine pamantul , si mai seamana un pic de gazon , dar rar , asa , ca sa fii tu impacat cu ideea .

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
auzi, sigur ai pus semintele cu virful in sus.? ca daca le-ai pus invers.... sa nu rasara in china, mai stii...

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Trebuia intai semanat si apoi tavalugit putin, ca sa se fixeze semintele, sa nu le ia apa de ploaie. Asa, iti va rasari mai tarziu decat ar fi fost normal. Sa baga-le apa la greu.Dar tot apa de ploaie e cea mai buna. Vorba aia :"irigatul fara ploaie e ca p--- fora c...."

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostSebastiantincu, on 21 martie 2017 - 23:04, said:

Am si eu o problema legata de gazon .am pregatit terenul am cumparat pamant negru usor fertilizat am tavalugit si am pus semintele de gazon.
Si în ce o sa se mai prindă radacina? Ca pământul l-ai făcut beton.

View Postmyshyk, on 22 martie 2017 - 00:01, said:

Trebuia intai semanat si apoi tavalugit putin, ca sa se fixeze semintele, ...
Așa știu și eu ca se face.

#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
ai pus prea mult pamant peste seminte. trebuia sa le arunci peste pamantul sapat si greblat apoi dat cu tavalugul peste.

#12
Sebastiantincu

Sebastiantincu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Sa il las sa germineze sa vadem ce iese sau sa pun acum seminte iar ? Multumesc frumos

Edited by ggelu, 22 March 2017 - 10:33.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O sa rasara. La fel imi faceam si eu probleme cand am vazut ca aproape o luna nu a iesit nimic. Pe urma a inceput sa apara cate un fir, in 2-3 luni deja era destul de des.

Edited by PoeOvidiu, 22 March 2017 - 07:44.


#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Ai pus prea mult pamant peste. Acum mai bine creaza spatii in pamant cu ajutorul unui raritor de gazon, pe urma reinsamanteaza si apoi nivelezi cu o grebla fara a mai adauga pamant peste.

#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu mai terorizati omu'...  Iese stai linistit..  Pregateste sculele de tuns, ca aia-i problema nu iesitul din pamant..
Eu am aruncat samanta cea mai ieftina asa..pur si simplu pe pamant, apoi am greblat un pic si....acu nu-s bucuros cu tunsul..

#16
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Singura problema e ca pt germinare temperatura exterioara trebuie sa fie mai mare de 10grade.

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Singura samanta care este probabil sa germineze si sa rasara la o adancime de 5 cm este cea de fasole.

#18
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Problema nu e de germinare, ci ca l-ai semanat prea adanc. La un moment dat el trebuie sa formeze un nod de infratire, care datorita semanatului o sa fie prin China. O sa plece greu, rar, si o sa te rogi de el sa creasca.
Regula generala pentru adancimea de seamanat este de 10 ori diametrul semintei. semintele cele mai mari se seamana cel mai adanc, cele mici, la suprafata. Uneori greblatul este suficient.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate