Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Modul incarcare 12v

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Buna, am gasit un modul de incarcare pentru baterii 12v de 2A iar acesta are anumite sloturi care nu stiu la ce folosesc, atasez o poza sa vedeti 😃
Sunt incepator in electronica, dupa cum am zis si in celelalte posturi. Multumesc de intelegere si de ajutor 😁

Aici si poza :)

Attached Files


Edited by xXAnDrey, 21 March 2017 - 21:48.


#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
POZA????

#3
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
scuze de intarziere Posted Image
nu inteleg partea de la "SW+" si "SUP-" apoi cele cu "LAMP1" si "LAMP2".Nici in partea din dreapta cu "FILAMENT" si "LED"
Partea cu incarcatu functioneaza perfect iar chiar la primul slot se afla un led care indica atunci cand este conectata bateria

Attached Files


Edited by xXAnDrey, 21 March 2017 - 21:52.


#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pare un modul de la o lampa de incendiu , cind "dispare" 230Vca , trece prin relee pe iluminat din baterie ..

Edited by tidicristi, 21 March 2017 - 21:51.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa e, ceva modul de iluminat de siguranţă, palmat din vreun mall sau cinematograf.

#6
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Ce se vede in poza ii adus din irlanda de pe un santier. Folosit la lift din cate am inteles de la persoana care mi le-a inmanat.
Multumesc mult pentru explicatii, am inteles cum functioneaza. Ce nu am inteles ce rol au "sw+" si "sup-"

Edited by xXAnDrey, 21 March 2017 - 22:23.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Bănuiesc că e vorba de SWITCHED+ şi SUPPLY-, adică masa. Dacă urmăreşti unde duc pe cablaj o să fie mai clar.

#8
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Am vorbit cu acel domn care imi daduse modulul si a zis ca la "sw+" si "sup-" erau legati ceva condensatori mari, nu stie detalii despre ei.

#9
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Cred ca acolo ai 12v cc si cu si fara conectatea la priza , cu conditia sa ai bateriile incarcate.
Masoara prima data doar cu bateriile conectate si vezi ce-ti indica voltmetrul.Apoi varianta a doua , doar bagat in priza si fara bateri.

Edited by ProfiBv, 22 March 2017 - 19:00.


#10
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Cand il bagat la priza am curent sub 12V (nu stiu exact pentru ca nu am voltmetru digital...ii cu ac) iar cand ramane pe baterii nu am nimic la acele borne.
Asa ciudat mi se pare modulu asta. Sau poate pentru ca nu inteleg cum functioneaza exact. Stiu ca atunci cand este la 220V incarca bateriile si lamp1 respectiv lamp2 functioneaza, dar am curent si la sw+ si sup- DAR la acestea nu am curent daca la LED FILAMENT nu ii pun un led sau un alt consumator(am pus un motoras DC de 3V) iar cand ii pe baterii nu conteaza daca am consumator la LED FILAMENT sau nu ca lamp1 si lamp2 tot o sa functioneze.
Am facut si in alt fel.Am inversat polii ledului de la LED FILAMENT si ii acelasi lucru doar ca atunci cand ii pe baterii acel led lumineaza incet,chiar foarte incet(curent putin) iar inainte sa inversez polii, acel LED FILAMENT nu functiona adica aveam curent 0.
Tot caut pe net un manual/schema/instructiuni de la acest modul dar nu gasesc nimic. Vreau sa inteleg cum functioneaza.

#11
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Ce tensiune ai pe fiecare baterie , fara a fi conectate ? Daca sunt descarcate(sub 10-11Volti) este normal sa scada tensiunea  in modul de alimentare de la priza ,... "se chinuie" sa le incarce .
Vezi ce tensiuni ai fara bateri conectate si legat doar la priza ?

#12
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Bateriie sunt incarcate...au stat peste 12 ore la incarcat si am curent de 12V la ele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate