Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Drum forestier WTF?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007
In oradea, avem o padure cam mare, unde mergem cu bitza in can in cand. Azi am vazut panoul acesta, si nu stiu ce inseamna exact?!

"Drum forestier, interzis circulatiei publice"

Noi putem merge acolo cu bicileta, numai pt autovehicule sunt interzis?

https://1drv.ms/i/s!...QFACdX4N5JDvAXV

Ms

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Acest site nu poate fi accesat
Conexiunea a fost resetată.
Încearcă:
să verifici conexiunea;
să verifici proxy-ul și firewallul;
ERR_CONNECTION_RESET

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Legea la noi e mai catolica decat Papa.

Daca treci pe acolo sperii vanatul!

Asa e si in padure la Baneasa.
In aceasta frumoasa si calda dupa-amiaza am zis sa alerg putin pe drumul blocat de de la Zoo, catre Greenfield; sa ascult pararelele si sa miros padurea si florile...

Pasarele nu mai erau, pt ca se tragea in poligonul de tir, iar pe langa mine la cateva minute distanta au trecut niste biciclete cu motor in 2 timpi, care au imputit toata padurea.

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu poti uploada poza pe forum?

Conectare
A intervenit ceva și nu putem să vă conectăm în acest moment. Încercați din nou mai târziu.

Edited by androholic, 21 March 2017 - 20:25.


#5
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007
Posted Image

http://image.prntscr...1b0a90decb.jpeg
[ http://image.prntscr.com/image/0425a1f17e3e467eb2d4d71b0a90decb.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by trialboj, 21 March 2017 - 20:26.


#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.avocatnet...ugust-2015.html
Art. 83. - ...............
(2) Drumurile forestiere sunt cai de transport tehnologic, de utilitate privata, utilizate pentru: gospodarirea padurilor, desfasurarea activitatilor de vanatoare si pescuit sportiv, interventii in caz de avarii, calamitati sau dezastre, fiind inchise circulatiei publice, cu exceptia activitatilor sportive, de recreere si turism care se pot practica numai cu acordul proprietarului, iar in cazul padurilor proprietate publica a statului, cu acordul administratorului acestora.
(3) Conditiile de acces se afiseaza pe indicatoare specifice, la intrarea pe drumul forestier

Practic, inseamna ca nu ai voie sa intri cu autovehicolul, cu exceptia cazului in care ai acordul administratorului.

Edited by Wotan, 21 March 2017 - 21:02.


#7
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007

 Wotan, on 21 martie 2017 - 20:56, said:

http://www.avocatnet...ugust-2015.html
Art. 83. - ...............
(2) Drumurile forestiere sunt cai de transport tehnologic, de utilitate privata, utilizate pentru: gospodarirea padurilor, desfasurarea activitatilor de vanatoare si pescuit sportiv, interventii in caz de avarii, calamitati sau dezastre, fiind inchise circulatiei publice, cu exceptia activitatilor sportive, de recreere si turism care se pot practica numai cu acordul proprietarului, iar in cazul padurilor proprietate publica a statului, cu acordul administratorului acestora.
(3) Conditiile de acces se afiseaza pe indicatoare specifice, la intrarea pe drumul forestier

Practic, inseamna ca nu ai voie sa intri cu autovehicolul, cu exceptia cazului in care ai acordul administratorului.

Dar eu merg acolo cu biciclata... si asa inteleg ca asta nui interzis.

Ms mult

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 trialboj, on 21 martie 2017 - 20:14, said:

In oradea, avem o padure cam mare, unde mergem cu bitza in can in cand. Azi am vazut panoul acesta, si nu stiu ce inseamna exact?!
"Drum forestier, interzis circulatiei publice"
Pai e destul de clar... accesul e interzis. Acu nu cred ca se supara cineva ca mergi cu bicicleta pe acolo... restrictia de regula tine de autovehicule si chestii cu motor, inclusiv atv.

Edited by andreic, 21 March 2017 - 21:54.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi de treaba, cat fura aia si nu le face nimeni nimic o sa iti faca tie cineva ceva ? :)))))))) ADEVARUL este ca unii pentru milioane de euro au primit cu suspendare, iar unul ca o furat un salam ca murea de foame i-o dat vreo 3 ani :)

#10
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Eu zic ca e problema si cu bicicleta. Chiar azi citeam ca unul risca intre 6 luni si 3 ani pentru ca a pus niste caramizi in drum sa repare drumul. Politia s-a autosesizat pentru "lucrari neautorizate" iar omul e prin tribunale.
Deci grija mare, nu stii niciodata pe cine deranjezi.

#11
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007
E nonsense placuta aia. Este pe drumul principal al padurii, nu se poate ocoli, iar padurea e de 12km de lunga.

http://prntscr.com/emttyu

Atunci nu mai putem mere in padure, pentru ca e acolo o tabla?  nu exista barieră, langa asta...

#12
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Ce tot nu intelegi ? Deranjati hotii de lemne, de aia se pune.

#13
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007
Astai biztos! Am vazut de foarte multe ori, tractori remorca, lemne (fara marcaj de culoare), iar omul la volan o fost cam ingrijorat...

#14
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Ehe, sa-i vezi tu cum le curg sudorile cand te vad cu aparatul foto in mana. Prin urmare accesul public interzis, si mai ales aparatelor foto.

Edited by TheEverlastingShadow, 22 March 2017 - 00:26.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 vj_click, on 21 martie 2017 - 22:14, said:

Eu zic ca e problema si cu bicicleta. Chiar azi citeam ca unul risca intre 6 luni si 3 ani pentru ca a pus niste caramizi in drum sa repare drumul. Politia s-a autosesizat pentru "lucrari neautorizate" iar omul e prin tribunale.
Deci grija mare, nu stii niciodata pe cine deranjezi.
Legatura cu bicicleta care ar fi ? Nu ai voie sa efectuezi lucrari pe domeniul public fara autorizatie.

Edited by andreic, 22 March 2017 - 01:22.


#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 trialboj, on 21 martie 2017 - 22:41, said:

E nonsense placuta aia. Este pe drumul principal al padurii, nu se poate ocoli, iar padurea e de 12km de lunga.

http://prntscr.com/emttyu

Atunci nu mai putem mere in padure, pentru ca e acolo o tabla?  nu exista barieră, langa asta...

Bineinteles ca are sens. Nu tre sa fie bariera. De parca o bariera te opreste... Ce nu se poate intelege acolo? Drumul public e...public, deci deschis circulatiei publice, iar cel forestier este interzis circulatiei publice.

Daca patesti ceva, prin neatentia ta sau pentru ca, de ex. iti intra vreo creanga printre roti si-ti rupi ceva oase, pentru ca se lucreaza prin padure....iti asumi raspunderea si n-ai de ce sa te plangi. Practic, n-ai ce cauta acolo!
Asta probabil nu te va impiedica sa te plimbi pe acolo...Posted Image  Asa ca...plimbare placuta!

Edited by chris_dvb, 22 March 2017 - 10:11.


#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Poate îți văd ăia coarnele de la bicicletă, cred că ești cerb și trag cu arma după tine :)

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 trialboj, on 21 martie 2017 - 20:14, said:

"Drum forestier, interzis circulatiei publice"

Daca acolo zice ca-i interzis,atunci este interzis.Ca este oportuna acea inscriptie,ca are sau nu tangenta cu realitatea nu prea are importanta.Nu se intra nici pe jos,nici cu bicicleta,nici cu camionu',nici cu dricu.Cu nimic.
Ca aici pe forum primesti sfaturi sa nu dai importanta acestui indicator,nu prea ma mira.

ps.
Daca tot vreti sa intrati in zona aia si cineva va abordeaza,ziceti-le ca sunteti unguri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate