Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nelamuriri privind termenul de declarare a contestatie in anulare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Buna ziua dragii mei, o sa incerc sa fiu cat mai concis si la obiect. Ma intereseaza sa stiu care este termenul de depunere a acestei caii extraordinare de atac, 15 zile de la comunicare sau un an ? Observ ca articolul cu pricina din Codul de Procedura Civila e destul de ambigu...
O a alta nelamurire pe care o am e  in privinta caii de atac extraordinare pe care ar trebui sa o urmez! In concret, am castigat pentru soacra mea un proces pe fond la Tribunalul Bucuresti privind luarea in considerare a unui stagiu efectuat in grupa a II-a de munca, numai ca ulterior... C.A. Bucuresti a modficiat in tot sentinta, emitand o decizie definitiva prin care soacrei mele i-a fost respinsa actiunea ca fiind neintemeiata.
Sunt perfect constient ca sansele de a mai castiga cumva sunt nule, insa doresc sa-mi epuizez toate mijloacele procesuale conferite de lege, intrebarea mea pentru cei mai familiarizati cu Dreptul Muncii si Dreptul Asigurarilor Sociale ar fi legata de alternativa pe care voi ati folosi-o intr-o asemenea speta: contestatie in anulare sau revizuire la ICCJ (acolo am vazut ca scrie clar, termenul e 1 luna de la comunicarea deciziei) ?
Ce parere aveti? S-a mai confruntat careva in cariera cu asemenea litgii, privind grupa a II-a, celebrul ordin 50/1990, sentinte modificate in tot la instanta ierarhica superioara ? Poate exista vreun user care-mi poate da ceva sfaturi, eu cred ca nu prea as avea motive temeinice ca sa invoc acel punct 4 privind savarsirea unei erori materiale ( in cazul contestatiei in anulare). Multumesc !

Edited by doxan, 21 March 2017 - 17:22.


#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca e bine sa intri si pe  avocatnet.ro, posibil sa ai noroc.

#3
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Am deschis si acolo un topic dar nu mi-a raspuns nimeni, probabil ca e o chestie prea complexa, vroiam doar sa stiu termenul de promovare a acestei caii extraordinare de atac. Va spun ca in cod nu se da un raspuns satisfacator. acel articol are doua aliniate care se bat cap in cap ( art.506 c.proc.civ), e ambigu daca termenul e de 15 zile de la comunicare sau un an.

Edited by doxan, 22 March 2017 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate