Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Turism in Calabria?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Aveti vreo sugestie ce se poate face in Lamezia din jurul orei 10:00 cand aterizeaza avionul si pana pe la ora 14 cand avem tren spre Tropea?
Am vazut ca nu stau asa bine cu transportul in comun. Adica sunt curse regulate de la aeroport catre gara centrala dar de acolo catre centru cam rare.
Oare daca luam trenul pana in Nicastro si apoi un taxi la intoarcere ar fi prea scump sau oarecum periculos?
PS: e vorba de o zi de duminica.

#20
lllaritzu

lllaritzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.07.2009
Cu ce companie zbori? Cand ajungi acolo?

#21
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Am zburat deja...duminica...
Zborul a fost cu wizz air si ne-au facut surpriza sa decoleze cu o mare intraziere, Motiv pentru care am ajuns in Lamezia cu 2 ore mai traziu. Am mai asteptat in gara.

#22
lllaritzu

lllaritzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.07.2009
Corigliano Calabro este foarte frumos. Merita vizitat daca sunteti cu masina.Parcul natural Sila, Este in acest parc si un strand cu namol dar si piscina (grota ninfelor parca), foarte interesant, este si un restaurant unde se mananca foarte bine acolo.

#23
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Ei, si in cele din urma am ajuns si in Calabria . Drumul nu l-am mai facut pe continent cum ne era planul , am trecut cu ferry din Grecia catre Brindisi pentru a vizita si o bucata din Puglia si Matera, Cazarea am avut-o in satucul Zambrone ,deasupra statiunii Tropea, intr-un apartament imens cu trei dormitoare , amenajat in stil calabrez si cu o superba terasa panoramica cu vedere la mare , Am ales ca perioada ultimele zile din septembrie iar pretul ptr 4 nopti de cazare a fost in jur de 140 de euro , 3 persoane , 4 nopti .  Cazarea o gasiti pe booking sub denumirea Tropea Zambrone si arata cam asa . Recomand cu caldura chiar daca satul Zambrone e catarat la o altitudine de circa 700 m deasupra marii si pana in Tropea aveti cam 4 km de coborat cu masina .

Attached Files



#24
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Tropea este o statiune foarte frumoasa , isi merita pe deplin titulatura de perla marii Tireniene  . Datorita zborului recent din Bucuresti catre Lamezia Terme , aeroportul din aceasta zona calabreza , am auzit foarte des vorbindu-se romaneste atat pe plaja cat si prin statiune . Cred ca va deveni in curand o destinatie preferata pentru turistii romani , frumusetea zonei si preturile decente din aceasta parte a Italiei sunt motive suficiente pentru a o lua in calcul . Noi am cutreierat zona intre Capo Vaticano , Tropea , Pizzo si ne-am intors fascinati de privelisti. Nu degeaba italienii numesc aceasta parte a Calabriei Costa degli Dei ( Coasta Zeilor ) , chiar gasesti aici plaje si peisaje de vis .

CAPO VATICANO

Attached Files



#25
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Am uitat sa va spun , cred ca o masina de inchiriat e cam obligatorie daca vreti sa vedeti Coasta Zeilor , plus o buna documentare despre plajele din zona . Noi am cautat foarte mult pe net , ne-am orientat cu google earth si asa am aflat ca la Faro Capo Vaticano sunt doua puncte de Belvedere asupra acestor plaje . Cea mai spectaculoasa , Praia di Fuoco , este accesibila doar de pe mare . Daaaar , am descoperit noi ca am putea avea acces pe plaja coborand treptele care se aflau intr-un complex de vile , complexul se numeste chiar asa Praia i fuoco . Am gasit din intamplare portile resortului descuiate si ce ne am zis , hai sa cautam scarile sa coboram catre renumita plaja . Nu ne am gandit ca la intoarcere le vom gasi incuiate , de fapt , ne a trecut prin cap dar am zis ca scoatem noi cumva la capat Posted Image  Au fost cateva sute de scari de coborat si apoi de urcat dar plaja asta a meritat tot efortul . Bineinteles ca la intoarcere portile resortului erau incuiate Posted Image . Norocul nostru ca in resort lucrau romani si s-au milostivit de noi sa ni le descuie !

Attached Files


Edited by aylla, 14 February 2018 - 10:24.


#26
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Pizzo e un alt orasel de vis pe coasta calabreza . Este renumit pentru inghetata traditionala tartuffo di Pizzo . Recunosc , e foarte buna si nu trebuie ratata Posted Image. Tot in Pizzo puteti vizita Chiesetta de la piedigrotta , o biserica aflata intr-o pestera . Legenda spune ca a fost construita de un marinar a carui nava a naufragiat pe aceasta coasta in jurul anilor 1600 . Capitanul navei avea la bord o icoana a fecioarei Maria pe care a reusit sa o salveze alaturi de echipajul navei . Convins fiind ca doar ajutorul divin al Madonnei l-a scapat de furia marii , a hotarat sa-i amenajeze aceasta biserica in grotele naturale drept multumire .

Attached Files


Edited by aylla, 14 February 2018 - 11:16.


#27
gabriela202

gabriela202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.10.2012
Imi doream de mult sa ajung in Calabria asa ca noua ruta a celor de la Wizz a picat la fix. Am fost in Tropea in perioada 1-6 iunie '17 si nu am regretat absolut deloc... MINUNAT!!! Cazare am gasit pe booking, Don Ugo Luxury Room... exceptional, mai ales ca am prins oferta pe site si am platit 30euro/noapte (in ideea in care in mod obisnuit preturile sunt cam piperate). Ca o completare... am reusit sa ajung pe insula vulcanica Stromboli,  recomand tuturor. Am ales o excursie Stromboli by night, 45 euro, plecare la ora 14 din port, faci aproximativ 2.5h. Pe insula ai timp liber pana la ora 8 seara, dar e superb, plaja cu nisip negru, vulcanul fumegand, casele albe, ai impresia ca ai ajuns intr-un colt de Grecia:-) La ora 20 a venit vasul dupa noi si am fost dusi sa vedem eruptiile din larg... O EXPERIENTA EXTRAORDINARA!!! Cat despre ceapa de Tropea... eu am incercat diverse preparate gen paste cu ceapa si rosii cherry, ton cu sos de ceapa, salata, pizza... mancarea in zona e simpla, dar gustoasa, iar ceapa gatita in diverse preparate e fff buna, dulce, daca n-ai sti ca e ceapa pusa, nici nu ti-ai da seama:-)
   Tropea... Calabria... Costa degli Dei... cu siguranta ne vom revedea:-)

Am uitat sa completez cu ceva fff util... un webcam live din Tropea Posted Imagehttps://www.skylinew...tia/tropea.html

#28
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Salutari!
in aproximativ doua saptamani zburam cu wizz-ul la Lamezia Terme, cu cei 2 copii din dotare, ceea ce nu am prea observat sa se fi facut, in majoritatatea postarilor pe net au fost adults onlyPosted Image  . Am observat ca nu e o destinatie de top pentru romani inca, mai ales dupa numarul postarilor aici, fata de alte alte topicuri.. si in general, pe net, mare lucru nu gasesti ca info si experiente, ale conationalilor.
Spre ca vremea sa fie buna, vom sta o saptamana si mergem in special pentru relaxare si plaja, copiii nu sunt mari amatori de batut stradutele la picior inca, se plictisesc repedePosted Image , desi eu as sta jumate de zi la plaja, iar cealalta jumatate as umbla! Biletele fiind luate, mai ramane de gasit cazarea, iar asta trebuie aleasa in functie de transportul public, sa fie usor accesibil catre gara!
Masina nu cred ca inchiriem, mi se par mari sumele pe care le blocheaza pe card si mai si dureaza saptamani pana deblocheaza!!Posted Image ..plus o experienta naspa acum 2 ani in Cipru...deci cel mai probabil folosim p-acolo transportul in comun.
Cazare vrem sa luam in Tropea, ceva sa fie aproape si de centru, si de plaja, sa impacam pe toata lumea:))), dar am cateva intrebari si daca aveti orice fel de sugestii despre planul nostru preliminar, apreciem!
1. de la aeroport exista cumva un bus direct catre Tropea, sau musai gara centrala si tren.. si cam cat face autobuzul de la aeroport pana in gara centrala?
2. nu m-am lamurit cum e cu transportul public in Tropea. A testat cineva, de la gara spre centru/ plaje, sunt distante mari?
3. Din Tropea, cu trenul sau alt mijloc de transport, se poate ajunge la Pizzo, Capo Vaticano, sau mai exact, exista statii in locatiile astea? Am vazut ca-s distante scurte intre statiuni, dar nu m-am princ cum e cu transportul public inca...
3. a fost cineva in zona cu copii, sunt ceva puncte de atractie pentru ei, zoo, acvariu, muzee, pt 6, 10 ani (cat au ai mei) sau recomandati altceva?
4. cu ceapa am inteles, e mare hit Posted Image . Ce alte preparate culinare locale si terase cu preturi decente recomandati?  baietii mei abia asteapta, sunt fani bucatarie italianaPosted Image

Edited by leelloo, 01 September 2018 - 14:40.


#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
La intrebarile 2 si 3:

Pe google maps poti vedea distantele intre doua puncte atat cu masina, cat si pe jos sau cu transportul in comun. Daca selectezi transportul in comun ca mijloc de deplasare iti arata el unde sunt garile in locatiile alese. La fel, poti alege pe harta plajele care te intereseaza (distingi tu unde e plaja si unde nu, dupa culoarea galbena), de asemenea poti distinge pe harta si centrul istoric dupa multime de stradute asezate fara o oarecare logica.

#30
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Din aeroport in gara Lamezia autobuzul face vreo 1o minute și circulă destul de frecvent, cred ca la 30 de minute. Statia de autobuz e la iesirea din aeroport pe dreapa, iar biletele le cumperi din aeroport de la standul unde se vand ziare ( Edicola). Deplasarea e foarte convenabila cu trenul in zona.

#31
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 maryqsel, on 06 septembrie 2018 - 12:36, said:

Din aeroport in gara Lamezia autobuzul face vreo 1o minute și circulă destul de frecvent, cred ca la 30 de minute. Statia de autobuz e la iesirea din aeroport pe dreapa, iar biletele le cumperi din aeroport de la standul unde se vand ziare ( Edicola). Deplasarea e foarte convenabila cu trenul in zona.
Multumesc!

Intre timp am rezervat si cazarea in Tropea, sper sa fie totul ok..

#32
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Salutari! Miercuri am revenit acasa, dupa 8 zile in Tropea! a fost minunat!! am ales foarte bine locatia, cazarea, foarte bine ne-am simtit! Cateva impresii>
1. Marea Tireniana nu are sfert de scoici, nici urma nu am vazut pe nicio plaja si nici in apa cand snorkeleam. In schimb pietre pestrițe frumoase.
2. Plajele sunt cu nisip din pietricele ĂŽn general, dar sunt si locuri cu nisip fin. Si in apă e cam multa pietraraie, ar fi fost buni papuci speciali ĂŽn unele locuri, dar e ok si așa, nici italienii nu folosesc, doar la straini am vazut.
3. Centrul istoric e cevaaaa...greu de descris . E plin de viață și colorat, dar arhitectura e ciudată rău, greu de inteles cum le.au construit, un etaj e intr.un fel, următorul arata in alt feli. Si toate veeeeechi si nerestaurate, f puține au fațade mai fandosite.
4. Străduțele mici, inguste, fascinat de explorat, ziua si noaptea, parca nu ne săturam!
5. Era magic fara copii. Punct. Dar a fost ok si cu ei, deși locuri dedicate nu prea sunt, nu am gasit un parc sau un loc de joaca, mai nimic in afara de celebrul magazin de suveniruri cu scenete cu figurine din lut, animate, lucrate manual, Il Faro, care este ca un mini muzeu calabrez, must see!. Copiii au vrut acolo de 100 de ori pe zi și ii uita Dumnezeu inauntru.
6. Am stat la Casa nella Roccia, camera noastră era săpată intr.o stancă, super experiență! Bonus, chiar in centrul istoric. Minusul: zgomot stradal in special de la scuterele vieții, erau fani in special localnicii, greu de imaginat cum ar fi in plin sezon!
7. Scările, frate!!! Te leșină!!! Fiind pe stanca tot orașul, aveam de coborat si urcat la/de la plajă, trepte inalte pe alocuri, dureros la prinz cand e zăbuşala aia si nu adie vanticel!! Simți că leșini cand ajungi sus.
8. Ce am spus mai sus se anulează datorită superbitatii plajelor, a apei cristal de vezi la câțiva metri buni sub tine, si a atmosferei, in general!i zen total in jur! Noi am prins o vreme de vara, 28 de grade, noaptea nu au coborat mai jos de 23, iar umezeala era la ea acasa. Apa calda, minunata! Snorkeling din plin!
9. Ceapă de Tropea! Bună rău! Nemirositoare după ce mănanci o tonă!!. Cel mai vechi artizan de gelato este Tonino, are gelateria cu acelasi nume pe strada principala din Centrul Istoric, unde au vrut copiii sa testăm gelato cu cerneală de sepia, neagră ca smoala, cu aroma de fructe de mare si celebra gelato cu ceapă de Tropea, calită! Eu am crezut ca mooor de greata, ei au rezistat. Bucătăria calabreza foarte gustoasă, simplă, dar picantă, foarte bune toate preparatele! Prețurile mai mici ca cele din nord. A, tartuffo peste tot, minunat cel cu fistic!!
10. Ultima zi a fost cu mare agitată si valuri, bucuria copiilor, ce s.au mai jucat!
Nu am mai fi plecat, e fermecătoare localitatea asta, cu de toate, d.aia nici nu am mai vizitat imprejurimile!
12. Ghinionul maxim a fost ca marți s.a stricat vremea pe mare si au anulat excursiile la insulele Eoliene si la Stromboli...jale mare pe copii... poate mai mergem o dată că să vedem si vulcanul de aproape.
Foarte repede a trecut o săptămană!

PS: daca asa a fost vremea dupa jumatatea lui septembrie, n-as recomanda nimanui sa testeze in iulie-august!

Edited by leelloo, 01 October 2018 - 15:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate