Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Turism in Calabria?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Wizz are zbor spre Lamezia Terme ceea ce ne deschide noua spre explorare o zona mai putin vizitata. Ati fost careva prin zona? Reggio Calabria? Tropea? Pizzo si asa mai departe? Recomandari? Puncte de interes?

#2
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Calabria e scaldata de 2 mari, vreo 600 km:)  Exista zone super, de la plaje cu nisip pana la zona stancoase superbe.

Tropea si Capo Vaticano sunt zone bine-cunoscute in Italia.  Pe mine in schimb m-a impresionat mai mult partea cealalta, zona Suverato, Capo di Rizzuto si mai ales Copanello di Staletti

#3
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
mai nou si Blueair zboara spre Lamezia, ceea ce face sa tot caut informatii despre acest oras dar nu prea gasesc... Daca nu ne ducem pt plaja (oricum, plaja nu e chiar la Lamezia din cate vad), ce ai putea face intr-un city break de 2 zile? merita vizitat?

#4
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Plaja nu e chiar langa oras, dar aeroportul e aproape pe coasta.

Nu e mare lucru in acel oras, nah cateva obiective turistice sunt,  relax, mancare picanta si vizitat ce e pe aco de vizitat. Nu l-as recomanda pentru un city break, dar in lipsa de alternative nu e rau, sau daca vreti ceva mai divers:)

#5
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Am fost, am vizitat, m-am intors. Nu e rea zona dar parca sub alte regiuni ale Italiei. Am ajuns pe la Tropea, Pizzo, Scilla, Reggio Calabria, Catanzaro si Stilo - aceasta din urma localitate fiind si remarcata excursiei.

#6
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Niste poze nu ne pui :)? ... ma bate gandul sa fac un circuit prin Italia cu masina la sfarsit de august , inceput de septembrie , una dintre cazari o am  la Capo Vaticano -Tropea , 3 nopti , ce sa nu ratez in cele doua zile pline pe care le as avea la dispozitie ?

#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Poze cu plantatiile de ceapa de la Tropea?:)

Glumesc, in 3 zile nu o sa te plictisesti. Ca perioada e super, mai ales partea din Septembrie.

#8
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Ionut , tare mi ar placea sa se materializeze planul asta al meu ...plec din sudul tarii ( RO) , fac o noapte la rude in Pordenone , apoi 2 in Ravenna sa vad si San Marino , 3 la Bari , 1 Matera si 3 Tropea , 1 Salerno ca mai am restante cu Coasta Amalfi Posted Image   apoi Pordenone si acasa ... abia astept , sper sa nu mi incurce lipsa banilor planurile Posted Image)))

Edit : pe drumul de intoarcere Salerno -Pordenone  m am gandit sa vizitez si Orvieto :)

Edited by aylla, 18 April 2017 - 19:03.


#9
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

 aylla, on 18 aprilie 2017 - 19:02, said:

Ionut , tare mi ar placea sa se materializeze planul asta al meu ...plec din sudul tarii ( RO) , fac o noapte la rude in Pordenone , apoi 2 in Ravenna sa vad si San Marino , 3 la Bari , 1 Matera si 3 Tropea , 1 Salerno ca mai am restante cu Coasta Amalfi Posted Image   apoi Pordenone si acasa ... abia astept , sper sa nu mi incurce lipsa banilor planurile Posted Image)))

Edit : pe drumul de intoarcere Salerno -Pordenone  m am gandit sa vizitez si Orvieto :)

Orvieto neaparat,  n-ar fi rau nici Montepulciano, dar cel mai bine daca te-ai lungii pana la Assisi:)

De zona Matera, Lucania/Cilento, putin strain(dar chiar si italieni) stiu ca sunt zone super, din cauza ca nu prea sunt "comercializate" ca multe alte zone foarte frumoase din Italia.

Edited by ionutzitaly, 18 April 2017 - 19:28.


#10
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Am vazut deja Montepulciano , nu pot sa ma lungesc atat pentru ca totusi sunt aproape 100 de km intre Salerno si Pordenone , Orvieto e chiar pe traseu , l am vazut intr-o iarna cand ma intorceam din Napoli ...am ramas cu gandul la acest frumos sat cocotat dar atunci am preferat sa vizitam un pic Siena !

#11
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 aissa, on 01 aprilie 2017 - 07:12, said:

mai nou si Blueair zboara spre Lamezia,
BluAir zboara via Torino. Au fost acum ceva saptamani celebrele bilete cu 4,99 euro per sens.
Doar Wizzair are zbor direct.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Se muta romanii in Calabria:)

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
aylla, daca tot sunteti cu masina de ce alegeti  sa vizitati locatii unde se ajunge facil cu avionul/ trenul (bari, orvieto)? stiu, orvieto e superb, insa cu masina fiind eu m-as uita mai repede catre civitta di bagneregio si pitigliano . la fel, as lua in calcul urbino, destul de greu de ajuns acolo cu transportul in comun.

#14
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
@dariuscha , mai avem in plan si alte vizite in Italia , noi nu prea circulam cu avion sau tren , in tren n am mai fost cred de vreo 18 ani Posted Image ... ne place mult autonomia pe care ne o ofera masina si cat timp va putea sotul sa conduca cred ca vom alege turismul auto cu preponderenta ...am facut si calculele si nu iesim scump cu transportul personal , vrem si un pic de plaja si baie de asta am ales sf de august , inceput de septembrie .
Orvieta e chiar pe traseul de intoarcere , fiind vorba in ziua respectiva de aprox de 1000 km de condus , n as vrea sa ma indepartez prea mult de la traseu ...o sa ma uit si dupa recomandarile tale , sa vad cum sunt pozitionate fata de ruta noastra

Edit : m am uitat , nu sunt departe dar totusi implica prea mult timp si am planuri pentru o alta vacanta in sudul Toscanei , le las pentru atunci cand as vrea sa colind vreo 10 zile prin zona !

Edited by aylla, 19 April 2017 - 14:08.


#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Eu sunt invidios pe cei care conduc 1000 km pe zi si mai au rabdare sa fie si turisti:).   Eu dupa 4,5 ore la volan si 400-600km de autostrada simt doar nevois sa abandonez masina sinsa nu o mai vad pana in ziua urmatoare.

#16
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Ionutz , o scurta pauza de 3 ore e binevenita pe la jumatatea drumului , nu :)? ...visez cu ochii deschisi sa savurez un capuccino intr-o piateta din Orvieto , sa gustam putin si farmecul Toscanei ( stiu ca-i Umbria dar mie imi aduce aminte de Toscana ) ...hai   ca pe autostrazi timpii de condus sunt buni  :)))

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

 aylla, on 20 aprilie 2017 - 17:02, said:

Ionutz , o scurta pauza de 3 ore e binevenita pe la jumatatea drumului , nu :)? ...visez cu ochii deschisi sa savurez un capuccino intr-o piateta din Orvieto , sa gustam putin si farmecul Toscanei ( stiu ca-i Umbria dar mie imi aduce aminte de Toscana ) ...hai   ca pe autostrazi timpii de condus sunt buni  :)))

Si mie imi place mult Umbria,  am fost mult prin zona Norcia/Spoleto,  daca ajungeti pe acolo gustati si cele mai bune mezeluri din Europa:)

Edited by ionutzitaly, 20 April 2017 - 18:43.


#18
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 aylla, on 18 aprilie 2017 - 18:12, said:

Niste poze nu ne pui Posted Image? ... ma bate gandul sa fac un circuit prin Italia cu masina la sfarsit de august , inceput de septembrie , una dintre cazari o am  la Capo Vaticano -Tropea , 3 nopti , ce sa nu ratez in cele doua zile pline pe care le as avea la dispozitie ?

La Tropea/ Capo Vaticano - Marea: poate suna putin fortat dar cred ca in zona sunt unele dintre cele mai spectaculoase peisaje marine din Europa, cel putin.
In plus, daca sunteti cu masina, o jumatate de zi la Pizzo, cu oprire obligatorie in piata centrala - din nou, cu vedere la mare si servit un tartuffo classic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate