Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat crescatorie raci.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017
Buna tuturor,

As dori sa investesc intr-o ferma de raci ,dar sunt foarte putine informatii de acest gen pe net,astfel incat e greu de luat o decizie in cunostiinta de cauza.
Din putinul material gasit am dedus ca racii autohtoni cresc greu (3-4 ani),iar pt cei din afara trebuiesc avize speciale, care,cunoscand coruptia din Romania,
nu cred ca-s usor de procurat.
Eu locuiesc intr-o zona de munte,in apropierea barajului Vidraru,zona in care sunt foarte multe pastravarii.
Ce specie de rac se preteaza in aceasta zona,si ,crescand asa greu,ar fii indicata cresterea racului alaturi de alti pesti,pastrav de ex.?
Orice sugestie este de apreciat.
Multumesc!

Edited by sstoys, 21 March 2017 - 11:38.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
inainte sa te gandesti la aceasta afacere, esti sigur ca vei avea si piata de desfacere pentru marfa?
am si pierdut numarul afacerilor care ti-au facut cu ochiul pana acum. din ce imi amintesc eu ai cochetat cu : gogosica fitzosica, cultivare capsuni, dublarea banilor la ruleta/jocuri de noroc.
ma tem ca nu esti deloc realist si te incanta tot felul de idei/proiecte fantastice.

Edited by corinadaniela, 21 March 2017 - 11:55.


#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Nu e putin cam racoare pentru raci in zona ta?

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
E o afacere mult mai buna sa te interesezi si sa scrii un manual de crescut raci, pe care sa-l vinzi ulterior pe internet celor care viseaza la o astfel de afacere.

#5
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017
Habarnistii sa nu mai scrie,sunt satul de comentariile lor.
Dc nu sunteti pe subiect,nu va mai bagati.
''am si pierdut numarul afacerilor care ti-au facut cu ochiul pana acum. din ce imi amintesc eu ai cochetat cu : gogosica fitzosica, cultivare capsuni, dublarea banilor la ruleta/jocuri de noroc''
nu conteaza cate afaceri mi-au facut cu ochiu,le incerc pe toate,care e problema ta?
Astept sugestii pe tema dezbatuta.Ms.

 ccf_cristi, on 21 martie 2017 - 11:59, said:

Nu e putin cam racoare pentru raci in zona ta?
Din cate am inteles exista un rac de rau si unul de ponoare care cresc si in regiuni de deal/munte.

#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Mizu, on 21 martie 2017 - 12:27, said:

E o afacere mult mai buna sa te interesezi si sa scrii un manual de crescut raci, pe care sa-l vinzi ulterior pe internet celor care viseaza la o astfel de afacere.
Ceva in genu la asta?
[ https://hydra-media.cursecdn.com/fallout.gamepedia.com/thumb/9/95/WastelandSurvival_FW.png/696px-WastelandSurvival_FW.png?version=3d87aa7626053332ff93660f6d67bb6a - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017

 Mizu, on 21 martie 2017 - 12:27, said:

E o afacere mult mai buna sa te interesezi si sa scrii un manual de crescut raci, pe care sa-l vinzi ulterior pe internet celor care viseaza la o astfel de afacere.
E buna idea,dar ,din informatiile pe care le am ,n-as putea scrie decat cateva randuri.

#8
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Eu sunt rac... ma rog, raca... dar nu prea imi place la munte...
Oricum, neaparat sa le faci pista de dat inapoi, banuiesc ca sunt in vigoare  oaresce legi europene referitoare la bunastarea racilor din crescatorii...

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
sstoys , uite cum sta treaba cu afacerile . Seamana cu politica , se invata doar la locul de munca . Nu poti sa speri sa afli de o afacere grozava ( de care sa stii doar tu ) si care sa te faca bogat . Nu merge asa. O afacere condusa cum trebuie de un afacerist abil poate merge si aceeasi afacere gestionata de un amator poate sa moara. Nu mai intreba ....fa ceva ! Asa vei invata sa faci afaceri . Este bine ca  vrei , este primul pas , dar este timpul sa si faci ceva ca altfel ramai la informare si nu mai faci nimic , Prima regula este sa nu ai incredere in sfaturile altora. Tu crezi ca cineva care are o astfel de afacere vrea sa apari si tu pe piata sa-i strici clientela ?

Edited by JurasikMan, 21 March 2017 - 12:55.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
e treaba ta pe ce arunci banii.
oamenii isi rup din timpul lor sa-ti raspunda, fiecare cum se pricepe, dar vad ca tu devii din ce in ce mai impertinent.
daca asa reactionezi si in viata reala...
mai bine investeste o parte din banii pe care ii ai intr-un curs, o specializare, o instruire pentru micii intreprinzatori, poate asa afli direct de la sursa care sunt si cum s-au ridicat micile afaceri profitabile din ziua de azi, cum se face un plan de afaceri, cum faci un studiu de piata, samd.

#11
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017

 corinadaniela, on 21 martie 2017 - 13:05, said:

e treaba ta pe ce arunci banii.
oamenii isi rup din timpul lor sa-ti raspunda, fiecare cum se pricepe, dar vad ca tu devii din ce in ce mai impertinent.
daca asa reactionezi si in viata reala...
mai bine investeste o parte din banii pe care ii ai intr-un curs, o specializare, o instruire pentru micii intreprinzatori, poate asa afli direct de la sursa care sunt si cum s-au ridicat micile afaceri profitabile din ziua de azi, cum se face un plan de afaceri, cum faci un studiu de piata, samd.
Impertinenta esti tu,pt ca intri pe topical meu si nu scrii la subiect.
Dc nu stii nimic despre cresterea racilor,dc te bagi?
Poate nu numai pe mine ma intereseaza,poate intereseaza si pe altii.

XXXX

 JurasikMan, on 21 martie 2017 - 12:54, said:

sstoys , uite cum sta treaba cu afacerile . Seamana cu politica , se invata doar la locul de munca . Nu poti sa speri sa afli de o afacere grozava ( de care sa stii doar tu ) si care sa te faca bogat . Nu merge asa. O afacere condusa cum trebuie de un afacerist abil poate merge si aceeasi afacere gestionata de un amator poate sa moara. Nu mai intreba ....fa ceva ! Asa vei invata sa faci afaceri . Este bine ca  vrei , este primul pas , dar este timpul sa si faci ceva ca altfel ramai la informare si nu mai faci nimic , Prima regula este sa nu ai incredere in sfaturile altora. Tu crezi ca cineva care are o astfel de afacere vrea sa apari si tu pe piata sa-i strici clientela ?
Ms pt sfat.

Edited by scaiba, 21 March 2017 - 13:43.
adus la forma decenta


#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Radem si glumim, da pe bune, daca se fac racii trebe sa te gandesti de pe acuma sa cauti pe cineva care sa-i vanda fara sa dea cu bota-n balta de fiecare data cand deschide gura.
Deci pune pe lista de cheltuieli si un salariu de vanazator.

Edited by scaiba, 21 March 2017 - 13:43.
am scos citarea


#13
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.businessm...omania-12866270

#14
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017

 d-ardeleanu, on 21 martie 2017 - 13:54, said:

Articolul asta l-am citit si eu,dar ,in afara de asta,nu prea mai sunt multe.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011
sa deschizi o crescatorie de raci fara sa analizezi daca ai posibili colaboratori nu iti va oferi sansa sa supravietuiesti mult. Prima oara intereseaza-te daca exista interes din partea companiilor care produc si lucreaza cu astfel de materiale. In Romania nu sunt deloc sigur ca exista ceva companii care sa prelucreze raci, deoarece populatia nu consuma asa ceva. Ar trebui ca racii sa fie exportati in tarile unde se consuma, dar fara o capacitate de producere nu se va uita nimeni la tine.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sper sa reusesti si sa ne dai cate un rac gatit la fiecare membru care a postat pe acest topic peste 2-3 ani Posted Image

#17
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Ce teren ai la dispozitie?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
formidabila idea, cred ca trebuie inceput cu ceva la scara mica si apoi dezvoltat fara a investi foarte multi bani, sa vezi cum cresc, ce le trebuie, cati iti vor muri/supravietui, etc.
Ca si piata de desfacere recomand sudul tarii in special zona Ilfov-Bucuresti, esti aproape, faci drumuri, gasesti restaurante care sa iti preia marfa.
Ia-ti cateva exemplare, identifica-le sexul si apuca-te de "small scale" pana prinzi ideea, publica si un jurnal ca sa primesti feedback de la alti crescatori.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iITD-GmmpLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate