Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Probleme Aspire one d270 Win 7

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Va salut ! Am și eu o problema destul de mare (nu știu dacă aici trebuia postat dar sper sa fie ok ) .

Am cumpărat recent un Acer Aspire One D270 (second) ,am zis sa-i reinstalez Windows-ul doarece se mișcă cam greu (răspundea greu la comenzi) . Am băgat un Win 7 x86 pe stick ,am început instalarea unde de la 0-100 a durat cam mult (peste 1h,și toată instalarea peste 2h,același stick in folosesc și la i5 de pe alt laptop ai nu durează mai mult de 30 de min tot) . După ce s-a instalat Windows-ul ,am dat un restart și la aprinderea laptopu-lui dispare totul de pe ecran (inclusiv bara de start și rămâne un ecran albastru) pot deschide task manager etc ... care ar fi problema ? Sa bag Windows Xp? Are 2gb ram ddr3 ,HDD 320 ,Intel atom 1.6 4cpu) Attached File  IMG_0428.JPG   2.42MB   11 downloads

Cam așa sta de 30 de min . Attached File  IMG_0428.JPG   1.69MB   10 downloads

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Led-ul de hard disc arata ceva activitate, sau e stins?
Intra iar in Task Manager si pe urma la File->Run scrii in caseta "explorer.exe" (fara ghilimele) si dai enter. In mod normal ar trebui pe urma sa incarce desktopul si sa arate si taskbar-ul.
Daca rezolvi problema asta atunci instaleaza HD Tune si vezi daca iti arata pentru hard disc ceva avertismente la tab-ul "Health", si eventual da un "Error Scan" pentru a-l verifica de bad-uri.

#3
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Am intrat in RUN și am scris explorer.exe și după da următoarea eroare fără sa apara destktopul :"Microsoft Windows operating sistem has stopped working. "

Am mai scris odată și după a apărut :Attached File  IMG_0428.JPG   2.19MB   13 downloads

După o grămada de erori a apărut desktopul :Attached File  IMG_0428.JPG   1.59MB   14 downloads

Dacă vreau sa pun tema Aero da următoarea eroare :Attached File  IMG_0428.JPG   2.24MB   11 downloads

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că e varză HDD-ul.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdumitruandrei56, on 21 martie 2017 - 11:14, said:

Am intrat in RUN și am scris explorer.exe și după da următoarea eroare fără sa apara destktopul :"Microsoft Windows operating sistem has stopped working. "
Am mai scris odată și după a apărut :
După o grămada de erori a apărut desktopul :
Dacă vreau sa pun tema Aero da următoarea eroare :
Ti-am scris mai sus sa instalezi HD Tune si ce sa verifici. Asa cum spune colegul @mihaicozac, probabil hard discul e varza, nu s-au copiat corect fisierele sistemului de operare si astfel ai tot felul de erori.
Iar daca hard discul e ok, fara erori atunci poate fi de la stick. Dar nu te indrepta spre stick pana nu verifici hard discul.

#6
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Stick-ul e 100% ok . Același stick in folosesc și pe alt laptop și nu are problema . Nu am putut sa instalez HD Tune deoarce nu îmi instala driver-ul wireless ...

Hai ca pana la urma se instaleaza si driverul de la wireless ...

#7
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Uite ce imi da la health in hd tune Attached File  IMG_0428.JPG   2.02MB   23 downloads

#8
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
la hd tune in tabul health dai o scanare, o sa apara multe blocuri patrate, va dura ceva, apoi ne spui cate sunt rosii. ideal ar fi sa ai doar blocuri verzi.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdumitruandrei56, on 21 martie 2017 - 11:51, said:

Uite ce imi da la health in hd tune
Daca inteleg bine datele, ai 616 sectoare realocate pe hard disc.
Fa prima data scanarea de bad-uri recomandata de colegul @Drag0n_X, si de asemenea verifica zilnic sa vezi daca numarul de sectoare realocate ramane acelasi, sau creste.

Dar gandeste-te serios sa schimbi hard discul, si nu tine date importante pe el daca nu le-ai mai salvat cel putin inca in 1-2 locatii de pe alt hard disc, cloud, dvd, etc.

Edited by Hider141, 21 March 2017 - 12:59.


#10
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Am doar patratele verzi . Deci hdd-ul pare a fi ok,dar laptop-ul da erorii in continuu si merge ft prost .

Sa bag windows-ul pe alt stick ? Attached File  IMG_0429.JPG   2.02MB   14 downloads

#11
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Acum reinstalez alt windows pe alt stick (se instaleaza la fel de greu de l 0-60 e cam de o ora ) dar macar sper sa mearga ok dupa.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Degeaba încerci, e HDD-ul dus, are viteză mică de transfer din cauza badurilor, chiar dacă îţi arată verde. Windowsul vede starea SMART-ului şi coboară automat rata de transfer, de aceea merge aşa greu.

#13
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Deci sa schimb hdd-ul? Sa nu cumpar altul degeaba si sa nu fie din asta...

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
E mare riscul, costă o avere un HDD de 320GB în zilele noastre, cam cât 3 pachete de ţigări.

#15
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Am dat 300 pe laptop ... daca mai dau 100 pe hdd deja ...��

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Caută pe net programul HDD Regenerator, fă un stick bootabil cu el şi lasă-l să ruleze peste noapte pe hardul ăla, la final o să vezi câte baduri ai de fapt pe disc, HD Tune e apă de ploaie.

#17
dumitruandrei56

dumitruandrei56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.12.2015
Am schimbat hdd-ul si intr-adevar s-a schimbat laptop-ul ,dar pe net chiar cu quad core tot cam greu merge ( windows-ul s-a instalat in 20 de min )

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Pai are procesor Intel Atom, cum e folosit de obicei pe telefoane mobile, tablete sau hibride 2in1 (notebook <-> tableta). In functie de ce model de Atom e, poate fi extrem de slab mai ales pe site-uri facute in HTML5, daca nu are accelerare hardware.

Daca acumulatorul e ok atunci foloseste-l asa cum e, si fii bucuros ca ai dat pe el mai putin decat pe o prastie de tableta Allview.

Edited by Hider141, 22 March 2017 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate