Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Reconditionare pistol impact

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am intrat in posesia unui pistol de impact de 1057Nm,al carui patrat de 1/2' este uzat (rotunjit).
cum pot reface acest patrat,astfel incat sa il pot folosi in continuare.
Modelul este identic cu cel din video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XfiOYob62vA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
piesa cu pricina,noua,...  http://www.ebay.com/...A-/371316670633

merita sa incerc incarcarea cu sudura sau mai bine cumpar piesa noua?

Attached Files


Edited by gcom61, 21 March 2017 - 09:09.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poti incerca si cu sudura dar nu cred ca o sa reziste prea mult. De stricat nu ai ce sa strici ca oricum nu il poti folosi in starea in care este, in cel mai rau caz muncesti degeaba.

Edited by PoeOvidiu, 21 March 2017 - 09:15.


#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
La fortele ce se dezvolta in timpul functionarii, ma indoiesc ca ar rezista orice sudura... Cumpara de nou acel cap, zic eu.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Sudezi cu electrozi bazici (nu supertit) si polizezi la forma initiala . O sa fie ca la inceput .

#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Nu te chinui sa sudezi cu bazici. Nu o sa tina. Cumpara piesa uzata si inlocuieste-o.

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Piesa noua, eventual ia doua sau cate crezi ca o sa mai uzezi, principalul cost e transportul nu piesa in sine.

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Problema de care imi este teama este ca nu cumva ,piesa respectiva sa se reteze din zona sudurii.
In urma cu ceva ani,i-am confectionat tatalui o [nicovala] pt batut coasa,folosind o rola de rulment cu diametrul de 50mm si lungimea de 60mm,de care am sudat o bucata de teava.Rola respectiva a crapat in 2 bucati.

De mentionat ca pistolul respectiv va fi folosit doar ocazional ,si nu intr-o vulcanizare...

Edited by gcom61, 21 March 2017 - 09:32.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postgcom61, on 21 martie 2017 - 09:30, said:

Problema de care imi este teama este ca nu cumva ,piesa respectiva sa se reteze din zona sudurii.
In urma cu ceva ani,i-am confectionat tatalui o [nicovala] pt batut coasa,folosind o rola de rulment cu diametrul de 50mm si lungimea de 60mm,de care am sudat o bucata de teava.Rola respectiva a crapat in 2 bucati.

De mentionat ca pistolul respectiv va fi folosit doar ocazional ,si nu intr-o vulcanizare...
Depinde foarte mult aliajul , cel de rulmenti nu e recomandat pentru socuri , insa cum recomand o sa fie chiar satisfacator pentru cat ai nevoie . Incearca asa cum am propus si daca nu da randament poti cumpara piesa originala .

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu tine sudura nici la a 10-a parte din cuplul sculei tale, care este si aplicat in socuri repetate in impact tangential cu frecventa mare.

Avand in vedere ca asta e ceva evident, este justificata intrebarea daca sti la ce se foloseste scula respectiva.

Acea scula dezvolta un cuplu de 10 X mai mare decat se pune la prezoanele de automobil, care in medie sunt specificate la 100 Nm.
Exista si de 90, exista si de 110, 120 si rar si 135, dar majoritatea sunt specificate la 100 Nm.

Iar scula asta dezvolta 1057 Nm, pe care ii aplica si in socuri cu frecventa mare.
Cu aia strangi suruburi de M 24 pana la M 39 in f. de otel si aplicatie.

Pt M22 deja e overkill cu exceptia celor cu pas mic (fine thread)  de M22 x 1,5, din otel clasa 10.9 negru ( nezincat).

Edited by loock, 21 March 2017 - 13:29.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,067
  • Înscris: 17.03.2005
Ala de rulmenti nu a crapat din cauza socurilor ci din cauza autocalirii.
Otelul de rulmenti e de 2 feluri, un otel moale care se nitrureaza sau un otel tare calibil de genul 100Cr6, adica 1% C si 1.5%Cr.
Ca idee din asemenea otel se fac lame dr cutit de foarte buna calitate, se caleste foarte sus pt un otel relativ slab aliat...continutul de carbon e spre limita superioara pt otelurile slab aliate...ca si comparatie, majoritatea arcurilor au maxim 0.5-0.6C   si oricine e familiarizar cu sudura stie ca asemenea oteluri se preincalzesc la sudare, se racesc controlat pt a nu se autocali in aer samd...

E deci explicabil de ce rulmentul s-a facut zob, bine ca nu s-a apuxat careva sa ciocaneasca in el sa se pomeneasca cu vreo schija in cap...se face sticla un asemenea otel tratat aiurea.




#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Paintele...,chiar asteptam interventia ta,pt ca stiu ca te ocupi,printre altele,si de forja.
Ma gandeam sa incalzesc respectiva piesa la rosu si sa o incarc cu sterlit.Din pacate nu stiu cum sa fac revenirea pt a avea totusi ceva rezistenta.
Ca si varianta,as putea folosi un prelungitor de 1/2 de la o trusa comunista,bagat peste piesa in cauza si alamit(inundat)?in felul asta nu ating temperaturi care sa distruga structura initiala...

Cum am specificat scula o folosesc ocazional acolo unde se impune impactul,si nu prea vreau sa cheltuiesc pt piesa de schimb,mai ales ca mai am un pistol de 360Nm,insa cu alt mecanism de impact...

Cat despre cupluri de strangere,nu sunt afon in mecanica ,mai cunosc si eu cate ceva...

Edited by gcom61, 21 March 2017 - 15:23.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Pune un prelungitor scurt si asigura`l cu sudura.
Fiind otel foloseste un electrod pentru Inox.
Bineinteles ca exista electrozi de reparatii pentru piese care lucreaza la impact insa ...mai greu de gasit.

Grig

P.S. La alamire ajungi pe la 900C deci depasesti temperatura critica.

Edited by Ion_Bumbu, 21 March 2017 - 18:41.


#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In urma ultimei postari asteptate,m-am hotarat ca in prima faza sa incerc incarcare cu sudura(cu preincalzire si racire lenta) si polizare.
Daca nu va rezista,voi incerca prelungirea cu un prelungitor de 1/2 si sudura.
Multumesc celor ce au postat aici

ps.bineinteles ca piesa noua este cea mai indicata,insa in cazul unei scule folosite de 3-4 ori pe an nu cred ca merita investitia...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate