Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Imperiile

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/okMOfYcbdI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postun_dac, on 22 martie 2017 - 09:33, said:

tu intelegi si chiar crezi toate astea?

Le crede, le crede...Posted Image N-auzi ca el e cretionist? Mai ai pretentii la astia? Zice ca: "Oricum de vizualizat le vizualizez mult mai bine ca frecarile de placi in milioane de ani & shit." Deci treba cu deplasarea placilor continentale in milioane de ani sint frectii. Stie el mai bine ca geografia se poate schimba in ORE! UIte pt ce platim impozite. Din impozite se iau bani pt scoli de unde ies si aceste exemplare. Astora le ajunge Biblia. Pt ce sa li se predea istorie, biologie, astronomie sau orice altceva la nivel inalt? Nu auzi ce zice? Cica stelele si planetele se pot forma in ore!
Daca fiicele mele ar fi fost la acest nivel nu le-as mai fi primit in casa!

Edited by neafloricadinobor, 25 March 2017 - 12:11.


#21
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneafloricadinobor, on 25 martie 2017 - 12:10, said:

Daca fiicele mele ar fi fost la acest nivel nu le-as mai fi primit in casa!
Da' cand s-or intoarce - ele sau nepoatele, nu stiu ce varsta au - cu iubiti talibani, le primesti?
Nu de alta dar asa ceva le invata scoala cea buna mai nou...

Aveti mult prea mare incredere in sistem.
Mai ales acuma in anii astia e tot mai vizibil ca increderea e deosebit de prost plasata.

Edited by grrrrr, 27 March 2017 - 08:55.


#22
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009

View Postgrrrrr, on 22 martie 2017 - 10:40, said:

Tind sa fiu pozitiv.
Oricum de vizualizat le vizualizez mult mai bine ca frecarile de placi in milioane de ani & shit.
Daca ar fi asa, atunci de ce nu au mai aparut fenomene din astea pana in prezent? Nu doar pe Pamant, dar nici macar pe restul planetelor. NASA tine sub observatie zeci, sute de planete in diverse galaxii si nimic de genul asta nu se intampla. A incetat universul sa  mai fie electric?

#23
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postgrrrrr, on 27 martie 2017 - 08:54, said:

1.Da' cand s-or intoarce - ele sau nepoatele, nu stiu ce varsta au - cu iubiti talibani, le primesti?
2.Nu de alta dar asa ceva le invata scoala cea buna mai nou...

3.Aveti mult prea mare incredere in sistem.
Mai ales acuma in anii astia e tot mai vizibil ca increderea e deosebit de prost plasata.
1. Nu.
2.La care şcoală sînt învăţate elevele să îşi ia bărbaţi talibani? La noi nu cred.
3. Eu nu am deloc încredere în sistem.

#24
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneafloricadinobor, on 02 aprilie 2017 - 16:40, said:

1. Nu.
2.La care şcoală sînt învăţate elevele să îşi ia bărbaţi talibani? La noi nu cred.
3. Eu nu am deloc încredere în sistem.
1Esti o exceptie, un demodat. Scoala veche.
2La toate, mai nou.
3Asta e foarte bine, dar atunci de ce ai incredere in viziunea despre stiinta pe care ti-o da sistemul?
Ca si stiinta oficiala tot de la sistem vine. Poate e falsa.
Zic si io.

Uite, cred ca merge si aici
http://www.ranajitpal.com/askpilar.htm

Un tip care pare indian vorbeste despre istoria antica a Indiei.
Sustine, nici mai mult nici mai putin, ca indienii au venit din estul Iranului abia cam in vremea lui Alexandru.
Asoka Devadatta ar fi de fapt Diodotus din Bactria.
etc.
Pai daca toata istoria e asa...

#25
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postgrrrrr, on 03 aprilie 2017 - 08:24, said:

1Esti o exceptie, un demodat. Scoala veche.
2La toate, mai nou.
3Asta e foarte bine, dar atunci de ce ai incredere in viziunea despre stiinta pe care ti-o da sistemul?
Ca si stiinta oficiala tot de la sistem vine. Poate e falsa.
Zic si io.
1. Aiurea! Nu cred.
2.Nici asta nu cred, mai aoles că nevasta mea a fost profesoară şi nu a remarcat aşa ceva.
3.Încrederea mea este selectivă, nu totală.

#26
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneafloricadinobor, on 03 aprilie 2017 - 09:19, said:

1. Aiurea! Nu cred.
2.Nici asta nu cred, mai aoles că nevasta mea a fost profesoară şi nu a remarcat aşa ceva.
3.Încrederea mea este selectivă, nu totală.
1,2 Nu stiu cand v-ati pensionat, dar lucrurile au luat-o la vale oribil in ultimii ani.
In ce parte a Germaniei stai? Oras mic, mare? Conteaza si asta.
3 Normal, nu poti respinge chiar tot, dar trebuie sa fii mereu atent si sa verifici.

#27
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postgrrrrr, on 03 aprilie 2017 - 08:24, said:

Un tip care pare indian vorbeste despre istoria antica a Indiei.
Sustine, nici mai mult nici mai putin, ca indienii au venit din estul Iranului abia cam in vremea lui Alexandru.
Asoka Devadatta ar fi de fapt Diodotus din Bactria.
...iar Chandragupta e Andragoras.
http://bmcr.brynmawr...2007-12-39.html
Si toata campania lui Alex in ''India", de fapt e-n Pakistan, sudul Afghanistanului si Iran.
India e colonizata recent.
Buddha e contemporan - si concetatean - cu Daniel si Nabucodonosor.
Asa-zisii mari regi indieni care le dau de furca grecilor sunt de fapt greci dizidenti trecuti la budism.

Edited by grrrrr, 04 April 2017 - 15:18.


#28
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postgrrrrr, on 04 aprilie 2017 - 09:06, said:

1,2 Nu stiu cand v-ati pensionat, dar lucrurile au luat-o la vale oribil in ultimii ani.
In ce parte a Germaniei stai? Oras mic, mare? Conteaza si asta.
3 Normal, nu poti respinge chiar tot, dar trebuie sa fii mereu atent si sa verifici.

Am plecat din ţară în 1990.
Land Brandenburg, un sat , Stechlin,  linga oraş mic, Fürstenberg.

#29
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Și nu vii napoi ?

#30
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneafloricadinobor, on 05 aprilie 2017 - 16:16, said:

Am plecat din ţară în 1990.
Land Brandenburg, un sat , Stechlin,  linga oraş mic, Fürstenberg.
A, pai e fostul RDG.
Zona mult mai normala decat fosta RFG, dpdv al mentalitatilor.

#31
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Si e localitate mică, și eu am stat în Suedia într-un "sat", nu se compară cu nebunia orașelor.

#32
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostRadupoleuca23, on 20 martie 2017 - 23:12, said:

Salut!
Am o intrebare: Unde s-au format primele civilizatii?
Vreau sa incep sa invat ceva istorie si vreau sa o iau de la inceput. Unde a aparut omul si unde s-a dezvoltat ? (Sa nu faceti referire  la teoriile alea ca fiecare cu parerea lui) . Am gasit ceva pe net ca primele civilitatii au fost in Egipt apoi Mesopotamia Grecia si Roma..sincer nu am nicio idee si ma tot impiedic de o suta de chestii..Vreau sa imi spuneti ceva clar de unde sa pricep si eu ceva..sa am ceva cultura generala.
De exemplu :
Primul continent populat a fost...
Primul oras format a fost...
Ce imperii au existat...
Apoi sa cuprind si altceva ca sa nu mai deschis alt topic: Dacia a fost pe teritoriul Romaniei de azi si era locuita de daci..dar gasesc fel si fel de informatii despre daci traci geti.Care e diferenta dintre ei?
Cat mai multe informatii pls
Thx :D
Nici eu nu inteleg ce am scris pe aici dar nici nu stiu cum sa ma exprim la cat de multe intrebari am in cap si la cum nu prea stiu istorie...mna..asta e
Puteti sa imi recomandati si o carte care sa o ia de la inceput pana in prezet? Aparitia omului-> formatea imperiilor-> formarea primelor tari(Romania ca tara)->Europa etc etc


Nenorocitilor, se rupe snurul,
"La munca, la batut tarusi cu curul !"

(Adrian Paunescu-Mars de adio)


1) Cum ti=au zis si altii : Africa . Mai precis Africa de E ... Acolo a aparut genul Homo..
2) Este o discutie cu ce inseamna "civlizatie". Su minus picturie din cateva pesteri din Solutrean sau Magdalenian (cauta si tu!)  nu edxista destule dofernte ptr a evidentia o "cultura" (cauta si termneul asta!) Se vorbeste despre ":cultyuri" de abia in epoca neolitica si mai precis in epocva zisa "ceramica". Nici macar locuintele lacustre (mezolitic) nu sunt cica "dovada de cultura" . Adica ca sa integei - se presupuen ca era o cultura uniforma si basta!
Si vezi ca cultura nu este civilizatie .. insa este o cearta - scoala franceza care intelege termenii invers cat scoala germana ...
3) Primul "oras" se comdidera a fi legat de tirnul de la Ierihon. Minim 8.000 de ani, poate 10! 10 milenii .. daca nu 11 sau 12!
Al doilea Çatal Hüyük 9500  - > 6000 ani!
Cultura  Turdaș-Vinča numai 7000-5000 de ani!
Cultura sumeriana are numai ... 6500 de ani! Egiiptul Antic incepe cam tot atinci - in urma cu ca 6000-5500 ani! NUMAI!
(A da. 5500 ani inseamna cca 3500 ien. Sau inate de Cristos)
4) Primul imperiu : Egipt aprox 4700 ani cand Egiptu de Sus s-a unit cu cel de Jos.
Al doilea Akkad  > 4250 ani
Primu cod de legi : Hamurabi  cca 3800 ani in urma
Despe draci si taci da orts de o masina a timpului ,....
Si
--------------------------------------------------------------------
Junior baga la teasta : cultura e treaba seriaosa .. fleacurile de mai sus le-am aflat in decenii de lcturi diverse (e fpat mult mai mult decat ti-am scris)
Daca vei cu tit dinadinssul sa ai o proveire superficiala insa per totak acceptabila si ai bani cauta Istoria culturii si civilizatiei de Ovidiu Drimba. Nu este una care sa fie apriata de academicieni insa ptr cultura generala este mai mult decat acceptabila Merge pana la epoca modran , si oaresicum da bine la bibilioteca (volume mari si groase)
Invata mai bine sa faci bani si daca cestii din astea te amuza vei gasi CD uri cu filme Hostoru sau National Geographic si daca vei cauta vei gasi insi pe care sa ii inviti la masa si care dupa o baterie o sa fie mai mult decat disui sa vorbeasca  despre cestii din astea.
Crede-ma stiu ce zic ... uneori incurc profi univ insa zau as vrea sa  am 1% din banii  lu Gigi el Ciobandante sau sa fi semanat nitel cu Borcea (bani, muieri de nota 12++++++ , mai putin parnaia. Da daca ma gandesc bine ar merge si parnaia ... ca am avut  numa 3 muieri de nota 10! )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate