Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Ford Focus 1,6 TDCi vs Ford Grand C-MAX 1.6 TDCi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare,

Am urmatoarea dilema: nu stiu ce sa aleg intre Ford Focus 1,6 TDCi si Ford Grand C-MAX 1.6 TDCi (versiunea cu 5 locuri). Ambele masini au acelasi motor, diesel-ul de 1.6 TDCi de 115 CP si costa ~ 7.500 EUR

Am nevoie de o masina de familie, cu portbagaj incapator pentru a transporta carutul copilului (carut destul de mare) plus toate celelate bagaje. Asadar, portbagajul trebui sa fie cat mai incapator.

Nu imi recomandati alt model sau alta marca. Doar din acestea doua trebuie sa aleg.

Asadar:

Focusul e inmatriculat prina data in Ianuarie 2014, Grand C-Maxul in Mai 2014. Ambele folosite in Germania.
Focusul are 140.000 km,  Grand C-Maxul are 160.000 km
Focusul NU are senzori de parcare, Grand C-Maxul are senzori de parcare pe spate
Focusul are proiectoare de ceata, Grand C-Maxul NU are proiectoare de ceata
Focusul are jante de aliaj (nu sunt cele originale), Grand C-Maxul are jante de tabla
Focusul are geamuri electrice doar pe fata, Grand C-Maxul are geamuri electrice atat pe fata cat si pe spate
Focusul are bancheta din spate rabatabila 1/3 si 2/3, Grand C-Maxul are 3 scaune independente pe spate iar modularitatea e cu mult superioara
Focusul are mai putin spatiu interior fata de Grand C-Max.
Focusul are usi cu deschidere clasica in timp ce usile din spate la Grand C-Max sunt culisante, astfel incat e mult mai usor sa ai acces, inclusiv tot ce presupune montarea scaunului copilului, asezarea copilului, scoatarea copilului. Sistemul asta de deschidere a usilor l-ar prefera si nevasta.
Focusul are emisiile de CO2 in jur de 110g/km, Grand C-Max are 129 g/km. Conteaza la o eventuala taxa de mediu? Ambele sunt EURO 5.

Nu imi dau seama care are portbagajul mai mare. Din ce am gasit pe net, Focusul are portbagajul de 476 litrii, in timp ce Grand C-Max are portbagajul de 570 litrii. Din poze, portbagajul la Focus pare mai lung decat cel de la Grand C-Max, dar, conform statisticilor e mai putin incapator. Probabil ca diferenta rezulta din faptul ca la Grand C-Max e mai mult loc pe inaltime. Cum e in realitate? Are cineva Grand C-Max? Eventual in Bucuresti si sa il si pot vedea?

Ambele au:
- climatizare automata
- airbag-uri frontale, laterale, tip cortina
- ABS
- ESP
- faruri: halogen
- CD player
- Cruise control
- oglinzi electrice
- computer de bord
- bluetooth
- carte de service
- volan multifunctional
- sistem Start-Stop
- tapiterie: textil
etc

Daca nu ar fi diferenta de 20.000 km, as alege clar Grand C-Max. Data fiind diferenta de kilometrii, nu stiu ce sa aleg.

Probabil ca masina o sa o tin cel putin 5-6 ani si nu voi face mai mult de 10.000 km/an.

Multumesc,

Edited by kimi_ro, 20 March 2017 - 23:27.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
C-Max este de tine, ce sa o mai dam după cireș :D

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 kimi_ro, on 20 martie 2017 - 22:58, said:

Probabil ca masina o sa o tin cel putin 5-6 ani si nu voi face mai mult de 10.000 km/an.
La asa putini km, ar fi mai bine sa alegi o masina pe benzina probabil.

Altfel, ai putea sa incerci sa faci un drivetest cu ambele si sa vezi care o preferi.

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Poate trecuta si pe gaz pt ca eu nu mai cred povestile de pe aici.Si atasez si o poza cu o motorina si consum.

Mers chiar usor sportiv, adica nu doar cu 60/h ci fara a se tine cont de consum, am avut si eu motorina si stiu care-i diferenta dintre un motor pe motorina si unul pe benzina cand se ajunge la pompa.In poza era pe pilot, am poze si cu 3,7 la 90-100 km pe ora.Baliverne nu mai cred, am motorina si benzina.Benzina daca nu-i trecuta pe gaz consuma destul in plus(medie 2% minim in plus, vb de masini tinerele , nu cazan de 350-400 mii km cu motorina).

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 20 March 2017 - 23:57.


#5
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Prefer motorina, benzina oricum nu am gasit in banii astia si cu an de fabricatie mai nou (> 2013). Nu o sa ii pun gaz ca nu e nevoie.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Vezi dacă îți place cum se conduce Grand C-Max. După drive test vei fi mult mai decis. Spun asta pentru că vanurile au un comportament mai ,, balansat" și sunt mai sensibile la vânt lateral. Am condus C-MAX și pentru un van pot spune că se ținea foarte bine. Nu știu cum este Grandul.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ia vezi tu cum e bancheta aia rabatabila 1/3 sau 2/3. ca eu am avut odata un focus si tot asa era trecuta pe hartie. spatarul se rabata cum spui, dar sezutul era dintr'o bucata. aduca daca aveam ceva mai lung, (o pereche de schiuri sa spunem sau ceva in genul asta) nu puteam sa rabatez doar partial bancheta din spate, sa le bag prin portbagaj si in spate sa mai inghesui una sau doua persoane, conform raportului de rabatare.
daca e asa si la tine, poate sa ti se rupa de 1/3 dau 2/3, de fapt trebe sa rabatezi 3/3 ca sa te poti folosi de acel spatiu. adica numa 2 persoane in fata si copilul... sus la cargo.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.thedenverhousewife.com/wp-content/uploads/2013/10/DSC_0670.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ford Grand C-MAX 1.6 TDCi este alegerea corecta........are un portbagaj foarte incapator.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 March 2017 - 06:02.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mergi pe c-max, n-o sa regreti.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003
Daca e cu usa culisanta eu nu m-as mai gandi de 2 ori: C-Max. La cati kilometri faci si la cat tii masina 140.000km sau 160.000 km e tot un drac.

#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Focusul are 140.000 km,  Grand C-Maxul are 160.000 km - masinile sunt in Germania, aduse de intermediar?
Atunci km aia sunt povesti - nu iti baza decizia pe aia 20.000 km diferenta. Ambele au cel putin dublu.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ia autovit sau olx, vezi modelul cautat si faci un test drive - asa vei conduce o masina apropiata de cele cautate de tine (si sh, si motorizare etc). Trebuie sa gasesti in miile de anunturi...

#13
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 Oxigen1234, on 21 martie 2017 - 09:06, said:

Atunci km aia sunt povesti - nu iti baza decizia pe aia 20.000 km diferenta. Ambele au cel putin dublu.

Sunt masini din 2014 cu o medie de 47.000 km/an, respectiv, 53.000 km/an. Cum sa fie nr.de km dublu? Nu neg ca unii ar putea face peste 100.000 km/an dar, totusi, au carte de service, toate verificarile fiind facute la reprezentante Ford, cu nr.de km trecuti la fiecare revizie.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

 kimi_ro, on 21 martie 2017 - 11:06, said:


Sunt masini din 2014 cu o medie de 47.000 km/an, respectiv, 53.000 km/an. Cum sa fie nr.de km dublu? Nu neg ca unii ar putea face peste 100.000 km/an dar, totusi, au carte de service, toate verificarile fiind facute la reprezentante Ford, cu nr.de km trecuti la fiecare revizie.

wow 47 respectiv 53k pe an, inseamna o gramada, masina trebuie bagata la un control in detaliu.

Focus este mai sport, mai de oras, C-Max mai familiar, mai mare mai solid mai spatios. Nu stiu la ce ai nevoie de masina, daca ai o familie cu copii atunci C-Max, daca esti singur atunci Focus. Ca optiuni clar ca C-Max are mai multe, 20.000km diferenta nu cred ca pot face diferenta finala. Banuiesc ca sunt masini de pe la firme, cu angajati pe teren. Iti recomand sa o bagi la un service sa verifici masiniile in detaliu.

#15
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Am uitat sa mentionez ca Focusul e variant Wagon, nu hatchback.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

 kimi_ro, on 21 martie 2017 - 14:36, said:

Am uitat sa mentionez ca Focusul e variant Wagon, nu hatchback.

wagon e urat, prefer C-Maxul in cazul asta.

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai in link era wagon. Clar hatchbackul iese din discutie, omul a zis "portbagajul trebui sa fie cat mai incapator". La hatchback ai un portbagaj tip matiz imbunatatit. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate