Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Accident cu sofer beat

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
va face puscarie pentru ca e criminal. accident era daca se intampla cand soferul era constient. conducand sub influenta cauta "accidentul". alcolistii si drogangii la volan n-au ce cauta. la puscarie.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
faza cu prietenul cred ca de fapt este initiatorul ,dar o trage de par cu noi

#21
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
M ai prins, si nu stiu banda pe care am condus Posted Image

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006

View Postsarac.lipit, on 20 martie 2017 - 23:08, said:

dacă dormi tras pe dreapta băut şi intră un nebun în tine şi-l ia dracu', eşti vinovat!
alcoolul ucide! (şi corupţia)
Wrong, e interzis sa conduci baut nu sa stai in masina tras pe dreapta.

On-topic: Pedeapsa este inchisoarea de la 1 la 5 ani. Pot fi cu suspendare, dar numai daca e la prima abatere si nu exista si alte infractiuni comise. Dar tinand cont ca e posibil sa fie incadrat si la omor din culpa nu stiu care o sa fie sentinta.

#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostLunaCrystal, on 21 martie 2017 - 01:15, said:

On-topic: Pedeapsa este inchisoarea de la 1 la 5 ani.
Pentru ce fapta?

View PostLunaCrystal, on 21 martie 2017 - 01:15, said:

Dar tinand cont ca e posibil sa fie incadrat si la omor din culpa nu stiu care o sa fie sentinta.
La ce altceva, mai putin grav, s-ar putea incadra?

Edited by baliosss, 21 March 2017 - 01:22.


#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postsoleavl, on 20 martie 2017 - 22:57, said:

Salut, un prieten a avut un "accident" pe data de 1.1.2017 ( se intorcea de la petrecea de revelion ), intre doua localitati, drum european, ne-iluminat, a accidentat 2 persoane, prima a scapat teafara, a doua a decedat pe loc . Accidentul a fost pe banda 1 sau 2, alcool in sange 0.34 .
El nefiind vinovat de accident, doar de alcool ( este impropriu spus )
Ce poate patii ?
Mersi
Daca e la prima abatere, probabil ceva cu suspendare.Sa isi ia un avocat bun si sa nu mai bea cand conduce.Asta e exemplu clasic, de aia nu se merge cu masina cand ai baut, chiar daca ai baut putin/crezi ca poti merge, vine altu si iti strica planurile.Daca era treaz, acu nu avea nici un stres.

#25
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007

View Postsoleavl, on 21 martie 2017 - 00:40, said:

M ai prins, si nu stiu banda pe care am condus Posted Image

Scuze că intervin și eu dar totuși, un om și-a pierdut viața, nu cred că acesta e un subiect care să ne facă să râdem cu gura până la urechi.
Părerea mea...

#26
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postsoleavl, on 20 martie 2017 - 22:57, said:

Salut, un prieten a avut un "accident" pe data de 1.1.2017 ( se intorcea de la petrecea de revelion ), intre doua localitati, drum european, ne-iluminat, a accidentat 2 persoane, prima a scapat teafara, a doua a decedat pe loc . Accidentul a fost pe banda 1 sau 2, alcool in sange 0.34 .
El nefiind vinovat de accident, doar de alcool ( este impropriu spus )
Ce poate patii ?
Mersi
In ce tara a avut loc evenimentul ?

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bautura si volanu nu au ce cauta impreuna . Punct .

#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postfqx, on 21 martie 2017 - 07:39, said:

Daca e la prima abatere, probabil ceva cu suspendare.Sa isi ia un avocat bun si sa nu mai bea cand conduce.Asta e exemplu clasic, de aia nu se merge cu masina cand ai baut, chiar daca ai baut putin/crezi ca poti merge, vine altu si iti strica planurile.Daca era treaz, acu nu avea nici un stres.
Cum sa nu mai bea cand conduce, nu mai poate conduce de fel o buna bucata de timp la astfel de chestii,daca nu ma insel.

#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pai e logic ca ma referam la perioada dupa ce are dreptul sa dea pt permis din nou si il ia:) .Sau poa sa incerce si acum sa dea o tura fara permis+baut, ca atunci sigur ajunge la racoare, nu mai are dubii in privinta pedepsei :)

#30
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Cred că userul cu topicul nu-i tocmai într-o situație confortabila și așteaptă răspunsuri de la persoane avizate in domeniu, nu dat cu părerea că la porumbei in parc și înfierat cu mânie proletară !

Câți cunosc ce înseamnă și ce implică 0.34 alcoolemie ?!?

#31
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postramurel, on 21 martie 2017 - 10:29, said:

Câți cunosc ce înseamnă și ce implică 0.34 alcoolemie ?!?

oare, uite, iti dau eu un exemplu, 2 persoane accidentate, dintre care una moarta pe loc, acel om a lasat in urma o familie, niste copii poate, un sprijin, o mangaiere. cu toate astea, altii se amuza si mai si vocifereaza cand sunt trasi la raspundere pt asta. adica el vrea sa fie liber, insa a intrebat careva pe persoana inainte de a deceda, daca vrea sa decedeze? cu ce este mai presus initiatorul sau cel care a facut accidentul, de cel ce a murit?

tu ca vinovat, vii si-ti ceri drepturile si incerci sa scapi basma curata, dar decedatul? ala nu avea dreptul la viata oare?

asta inseamna alcoolemia de care specifici. iar daca incerci sa minimizezi efectul, cum ca nu e o alcoolemie mare, raspunde-mi te rog la urmatoarea intrebare: crezi ca rudelor mortului le mai pasa cat de "mica" sau insignifianta era alcoolemia criminalului? ori le pasa ca au ramas fara o persoana draga, omorata fara nici o replica sau modalitate de a se apara?

cata vreme de buna voie te sui la volan si pleci cu masina, baut fiind, indiferent de nivelul alcoolemiei, devii un potential criminal cu sange rece, iar cazul nostru chiar asta este.

#32
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Lasă lacrimogenele pentru Acces direct și Măruță show, aici e vorba de un dosar penal pe baza unor măsurători la fata locului. Nu țin partea șoferului care a consumat alcool, doamne ferește, dar câți știți că poți bea cu o seară înainte, te scoli și te duci la muncă și habar n-ai că ai toată ziua 0.2-0.3 alcoolemie ?!?
Apoi, când lovești pe cineva pe banda 1, să nu mai zic de 2  și moare persoana, contează viteza, frânare, în oraș, în afară, etc și ce caută o persoană pe carosabil.
Dar aici, intră toți puristii și dau cu alcoolu' de parcă e ședință de partid !

Apropo, în eventualitatea că nu era trotuar, câți pietoni ați mai văzut voi să circule regulamentar pe marginea carosabilului ?!?
Ba merg câte doi, azi treceam de doi, unu pe bicicleta, celălalt lângă el și , că întotdeauna, pe dreapta ! Idioți !
Pe vremuri erau ore de educație civică in clasele mici, în care ți se explica că trebuie să mergi cu fața spre vehiculul in mișcare.

#33
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDany_Darke, on 21 martie 2017 - 10:42, said:

cata vreme de buna voie te sui la volan si pleci cu masina, baut fiind, indiferent de nivelul alcoolemiei, devii un potential criminal cu sange rece, iar cazul nostru chiar asta este.
Corect este:
cata vreme de buna voie te sui la volan si pleci cu masina, baut fiind, indiferent de nivelul alcoolemiei, devii un potential criminal cu sange rece, iar cazul nostru chiar asta este.

Edited by cataspo, 21 March 2017 - 11:04.


#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbaliosss, on 20 martie 2017 - 23:03, said:

Daca era treaz putea lua cu supendare pentru omor din culpa.

Adica daca eu merg cu masina, treaz fiind, si tu pieton te arunci in fata masinii prin loc nepermis si te omor, iau puscarie cu suspendare pentru omor din culpa?

#35
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Din pacate, da...

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postramurel, on 21 martie 2017 - 10:51, said:

dar câți știți că poți bea cu o seară înainte, te scoli și te duci la muncă și habar n-ai că ai toată ziua 0.2-0.3 alcoolemie ?!?

pai asta e, ca omul venea de la revelion, asa ca nu cred ca a baut seara, noaptea de revelion a baut doar apa si dimineata fara sa stie (asa sustii), avea o alcoolemie de x la mie. hai sa nu ii gasim scuze, omul a baut bine, apoi a plecat cu masina linistit acasa, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

oamenii reactioneaza diferit la alcool, altii conduc si cu 1.3, insa altii de 0.3 deja sunt al 9-lea cer. asta face diferenta, iar daca soferul nostru mergea pe-un norisor de fapt cu acea masina, evident ca nu a mai vazut pe unde calca cu masina, soseaua sau capul cuiva.

ca si pietonii merg aiurea pe strada si ii doare si pe ei in dos de masinile care vin, e alta problema, reala de altfel si culpabila de asemeni. insa in cazul nostru, alcoolul a facut diferenta, iar alcoolul nu s-a baut singur, asadar avem un vinovat ce merita tras la raspundere pt faptele sale, iar ideea de a i se gasi acum scuze, mi se pare cel putin penibila.

desi nu ai raspuns la primele intrebari, iti mai pun acum o alta: daca tu ai fi fost in locul unei rude de gradul 1 cu victima decedata, ai fi reactionat la fel? adica in genul "Lasă lacrimogenele pentru Acces direct și Măruță show" si ai fi acuzat pietonii ca de fapt erau de vina, iar soferul merita cu suspendare pt ca e doar o victima colaterala nevinovata?

raspunde la cele intrebate, pana atunci cred ca nimeni de aici (inclusiv eu) nu are dreptul de a gasi scuze soferului criminal, pana cand nu se pune in pielea rudei de gradul 1 a victimei decedate. atunci sa vezi bocete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate