Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Israel avertizeaza Siria să nu mai folosească sisteme de rachete împotriva avioanelor sale militare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003

 XL700VA, on 21 martie 2017 - 00:04, said:

Hai sa punem problema altfel. O familie normala, cu copii locuieste la casa langa strada.Sa zicem 2 adulti si 2 copi. Pe aceea strada, trece un convoi de-al Hezbollah-ului. In vede israelitul, si trimite avioane. Care dau bombe. Care pulverizeaza si aceea casa. Cu toate cele 4 suflete nevinovate!
Acum mai sunteti de acord cu raidurile israelitilor?
Ai uitat sa precizezi ca armele din convoi ar putea omora alte 4 suflete nevinovate evreiesti.
Acolo e ceva de genul: decat sa moara mama mea, mai bine a ta.


#38
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 Pollux, on 20 martie 2017 - 23:41, said:

siria nu mai este un stat de vreo 6 ani.
Ba este un stat in toata regula recunoscut de UN cu guvern, presedinte si tot ce-i trebuie. Ca e razboi intern e altceva. Isis nu sunt doar sirieni ci si gunoaie invadatoare din natii sunite, ba chiar si europene. Rusia in schimb a fost chemata oficial de catre guvernul sirian pt a-i oferi asistenta(spre deosebire de prezenta americanilor prin diverse locuri, de la yugoslavia la diverse state din middle east sau africa).

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,110
  • Înscris: 30.04.2007

 neur0, on 20 martie 2017 - 22:54, said:

Nu cred că Israel vrea să dispară în 24 de ore de pe hartă
cu aceasta ocazie aniversara va urez dragi tovarasi IMPLINIREA TUTULOR DORINTELOR!!! ;) (a se citi cu intonatia specifica mult iubitului, tiranului, cirmaciului)

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 neur0, on 20 martie 2017 - 22:54, said:

Israel clămpăne aiurea, ca de obicei. Securitatea Siriei e asigurată de Rusia. Nu cred că Israel vrea să dispară în 24 de ore de pe hartă-
N-o sa dispara, pariez, chiar daca se duce toata Rusia peste ei, impreuna cu Iran si Siria.

#41
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
De obicei iau apararea israelului in toate contrele lor cu diversi islamisti, insa acu' cred ca au sarit nitel calul... au bombardat pe langa palmyra, care-i in centrul siriei nu aproape de vreo granita cu liban sau israel... rusii au reactionat: https://www.rt.com/n...trikes-palmyra/

#42
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Valeu, Siria refuleaza bastinasi in Europa (cu milioanele) dar are orgolii de aparat spatiu aerian (sa nu ii zgarie nimeni norii, banuiesc)
...asta o bag direct in cutia pe care scrie: tara arde si baba se piaptana.

Edited by cuculili, 21 March 2017 - 09:20.


#43
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 neur0, on 20 martie 2017 - 23:44, said:

Nu confund nimic. Câţi ani ai?
Destui ca sa va argumentez ca Israel nu poate fi distrus de Rusia in 24 de ore!

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 neur0, on 20 martie 2017 - 22:54, said:

Israel clămpăne aiurea, ca de obicei. Securitatea Siriei e asigurată de Rusia. Nu cred că Israel vrea să dispară în 24 de ore de pe hartă-
far out.
asta se va putea intampla doar atunci cand printr-un miracol - imposibil de realizat pentru noi astazi - Israelul si-ar pierde total sustinerea EU. :)
de pierderea sustinerii SUA nu se pune problema: alianta aia e vesnica. Doar caderea in ruina economica a SUA vor putea garanta vreodata accesul liber a inamicilor impotriva Israelului. :)

#45
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 cuculili, on 21 martie 2017 - 09:18, said:

Valeu, Siria refuleaza bastinasi in Europa (cu milioanele) dar are orgolii de aparat spatiu aerian (sa nu ii zgarie nimeni norii, banuiesc)
...asta o bag direct in cutia pe care scrie: tara arde si baba se piaptana.
Avand in vedere unde au bombardat izdraelitii, cine stie, poate ca armamentul era pentru guvernul de la damasc, nu pentru hizballah... si mi se pare logic sa ataci un atacator al unui furnizor de arme... nu stiu cate "meleoane" de refugiati bastinasi "refuleaza" siria, ca satra e de pe vreo doua cotinente, cateva zeci de tari... presa-i de vina ca-i baga pe toti in aceeasi oala..

 Dude_2nd, on 21 martie 2017 - 09:28, said:

far out.
asta se va putea intampla doar atunci cand printr-un miracol - imposibil de realizat pentru noi astazi - Israelul si-ar pierde total sustinerea EU. Posted Image
de pierderea sustinerii SUA nu se pune problema: alianta aia e vesnica. Doar caderea in ruina economica a SUA vor putea garanta vreodata accesul liber a inamicilor impotriva Israelului. Posted Image
Sunt convins... ok, rusia nu ar sterge israel de pe harta, da' acolo vreo 1-2 rachete de S400 ar putea trage fara griji... ce sa faca sua sau  ue? ca si asa nu mai stiu ce sa faca cu ucraina si sustinerea lui assad..

Edited by ShadowBroker, 21 March 2017 - 09:43.


#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ShadowBroker, on 21 martie 2017 - 09:41, said:

Sunt convins... ok, rusia nu ar sterge israel de pe harta, da' acolo vreo 1-2 rachete de S400 ar putea trage fara griji... ce sa faca sua sau  ue? ca si asa nu mai stiu ce sa faca cu ucraina si sustinerea lui assad..
timpul acela o sa vina, dar nu acum.Nici macar o racheta nu va trage nici un rus. E ca un soi de miraj, deocamdata.Nu pot iesi din vraja. Posted Image
dar cand va colapsa SUA[sustinatorul neconditionat al Israelului] - imposibil de imaginat azi - 100% se vor intampla astea. Toti inamicii Israelului, de aproape si de departe vor pune mana de la mana sa-i intoarca toate cele, cu varf si indesat. Eufratul va seca, si Babilonul se va prabusi. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 21 March 2017 - 09:59.


#47
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 ShadowBroker, on 21 martie 2017 - 07:44, said:

Ba este un stat in toata regula recunoscut de UN cu guvern, presedinte si tot ce-i trebuie

ie mai complexe decat te minte pe tine propaganda moscovita.

https://en.wikipedia...ational_Council

#48
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 ShadowBroker, on 21 martie 2017 - 09:41, said:

Avand in vedere unde au bombardat izdraelitii, cine stie, poate ca armamentul era pentru guvernul de la damasc, nu pentru hizballah... si mi se pare logic sa ataci un atacator al unui furnizor de arme... nu stiu cate "meleoane" de refugiati bastinasi "refuleaza" siria, ca satra e de pe vreo doua cotinente, cateva zeci de tari... presa-i de vina ca-i baga pe toti in aceeasi oala..


Sunt convins... ok, rusia nu ar sterge israel de pe harta, da' acolo vreo 1-2 rachete de S400 ar putea trage fara griji... ce sa faca sua sau  ue? ca si asa nu mai stiu ce sa faca cu ucraina si sustinerea lui assad..
Este ca si cum ai da cu pietre spre cer! Spatiul este controlat!

 Pollux, on 21 martie 2017 - 10:17, said:

ie mai complexe decat te minte pe tine propaganda moscovita.

https://en.wikipedia...ational_Council
De ce moscovita? Este un punct de vedere! Ce facem desenam noi lumea?

 Dude_2nd, on 21 martie 2017 - 09:57, said:

timpul acela o sa vina, dar nu acum.Nici macar o racheta nu va trage nici un rus. E ca un soi de miraj, deocamdata.Nu pot iesi din vraja. Posted Image
dar cand va colapsa SUA[sustinatorul neconditionat al Israelului] - imposibil de imaginat azi - 100% se vor intampla astea. Toti inamicii Israelului, de aproape si de departe vor pune mana de la mana sa-i intoarca toate cele, cu varf si indesat. Eufratul va seca, si Babilonul se va prabusi. Posted Image
Totul este trecator....dar asta o stiu si evreii!

#49
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Siria, ca stat, mai exista doar in acte. Oricine a fost atent in in ultimii zeci de ani stie ca "actele" nu fac nici cat o ceapa degerata in lumea reala, cazul concret fiind agresiunea Rusiei in Crimea si estul Ucrainei.
In Siria, nici macar zonele "controlate de guvernul lui Assad" nu sunt controlate de el, ci de lorzi locali ai razboiului care eventual sunt aliniati cu Assad, pe interese punctuale. In rest, respectivii fac legea in zonele controlate, iau taxe de la populatie, etc.
Un Stat care nu controleaza elemente ca siguranta cetateanului, impozitarea, sistemul de sanatate, eduacatia, justitia, pe intreg teritoriul sau etc., nu poate fi numit "stat".

Insa, asa cum am spus, la nivelul care chiar conteaza, Rusia primeste ce a semanat. Asi putea spune ca si Trump, cu ideile sale de retragere/subfinantare a UN, o alta decizie care arata naivilor ca defapt conteaza cine are mai multe avioane, nu cine are neaparat dreptate.

Edited by Cris007, 21 March 2017 - 11:19.


#50
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 Cris007, on 21 martie 2017 - 11:16, said:

Siria, ca stat, mai exista doar in acte. Oricine a fost atent in in ultimii zeci de ani stie ca "actele" nu fac nici cat o ceapa degerata in lumea reala, cazul concret fiind agresiunea Rusiei in Crimea si estul Ucrainei.
In Siria, nici macar zonele "controlate de guvernul lui Assad" nu sunt controlate de el, ci de lorzi locali ai razboiului care eventual sunt aliniati cu Assad, pe interese punctuale. In rest, respectivii fac legea in zonele controlate, iau taxe de la populatie, etc.
Un Stat care nu controleaza elemente ca siguranta cetateanului, impozitarea, sistemul de sanatate, eduacatia, justitia, pe intreg teritoriul sau etc., nu poate fi numit "stat".

Insa, asa cum am spus, la nivelul care chiar conteaza, Rusia primeste ce a semanat. Asi putea spune ca si Trump, cu ideile sale de retragere/subfinantare a UN, o alta decizie care arata naivilor ca defapt conteaza cine are mai multe avioane, nu cine are neaparat dreptate.
Nu neaparat! Conteaza cine la nivel geopolitic are interese sa te sustina!

#51
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 Pollux, on 21 martie 2017 - 10:17, said:

ie mai complexe decat te minte pe tine propaganda moscovita.

https://en.wikipedia...ational_Council
Pai citeste acolo. Singurul care recunoaste jihadistii drept singurii reprezentanti ai Siriei este "guvernul" de la Tripoli, Libia.

 Cris007, on 21 martie 2017 - 11:16, said:

Siria, ca stat, mai exista doar in acte. Oricine a fost atent in in ultimii zeci de ani stie ca "actele" nu fac nici cat o ceapa degerata in lumea reala, cazul concret fiind agresiunea Rusiei in Crimea si estul Ucrainei.
Ucraina a incetat sa mai existe cand a fost incalcata ordinea constitutionala.

Quote

In Siria, nici macar zonele "controlate de guvernul lui Assad" nu sunt controlate de el, ci de lorzi locali ai razboiului care eventual sunt aliniati cu Assad, pe interese punctuale. In rest, respectivii fac legea in zonele controlate, iau taxe de la populatie, etc.
Aia sunt NDF, grupuri de voluntari formate si sustinute de gvern pt. a apara localitati mici si alte puncte de animalul jihadist.

-------

Revenind la agresiunea israeliana, aviatia lor dispune de rachete aer-sol cu raza de 200+ km. Astfel in majoritatea cazurilor au atacat din interiorul granitelor israeliene. Pt. atacul asta 4 avioane israeliene au survolat Libanul, au intrat pt. scurt timp in spatiul aerian sirian (deasupra unui sat de pe granita cu Libanul) si au lansat rachete aer-sol Popeye (cu o raza de aprox. 75 km) spre baza aeriana T4.
Ca raspuns Siria a lansat un numar de rachete S-200 (aparute in anii 70) catre avioanele israeliene care deja se aflau in momentul ala deasupra sudului libanului. Operatorii radar sirieni au determinat ca un avion a fost doborat, iar altul avariat. Israelul a negat (ca intotdeauna) si a zis ca nu a existat niciun pericol. Acum asa o fi, dar de ce se agita acum daca S-200 alea sunt asa impotente?

Edited by Genjurooo, 21 March 2017 - 13:43.


#52
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
"Grupuri de voluntari sprijiniti de guvern" - aide, sa fim seriosi, aia se intretin singuri. Assad nu are control asupra lor.
In Ucraina nu exista disolutia statului. Crimea si Donbass sunt controlate de rusi, restul Ucrainei, de guvernul si armata Ucrainei.

Si btw, militiile 'de voluntari' cum le spui tu, de 'lorzi ai razboiului' cum le zic eu, sunt tot musulmani.

#53
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Genjurooo, on 21 martie 2017 - 13:41, said:

Pai citeste acolo. Singurul care recunoaste jihadistii drept singurii reprezentanti ai Siriei este "guvernul" de la Tripoli, Libia.


Ucraina a incetat sa mai existe cand a fost incalcata ordinea constitutionala.


Aia sunt NDF, grupuri de voluntari formate si sustinute de gvern pt. a apara localitati mici si alte puncte de animalul jihadist.

-------

Revenind la agresiunea israeliana, aviatia lor dispune de rachete aer-sol cu raza de 200+ km. Astfel in majoritatea cazurilor au atacat din interiorul granitelor israeliene. Pt. atacul asta 4 avioane israeliene au survolat Libanul, au intrat pt. scurt timp in spatiul aerian sirian (deasupra unui sat de pe granita cu Libanul) si au lansat rachete aer-sol Popeye (cu o raza de aprox. 75 km) spre baza aeriana T4.
Ca raspuns Siria a lansat un numar de rachete S-200 (aparute in anii 70) catre avioanele israeliene care deja se aflau in momentul ala deasupra sudului libanului. Operatorii radar sirieni au determinat ca un avion a fost doborat, iar altul avariat. Israelul a negat (ca intotdeauna) si a zis ca nu a existat niciun pericol. Acum asa o fi, dar de ce se agita acum daca S-200 alea sunt asa impotente?
De ce se agita? Pentru ca pana acum Siria a stat ”capra” multumindu-se doar sa protesteze verbal, cand aviatia israeliana bombarda ce voia. In ianuarie Israelul abombardat un aeroport militar de langa Damasc (or fi fost si acolo Hezbollah?!?!?). Siria s-a multumit sa ameninte verbal, atat. Intrau avioanele israeliene cand voiau, si faceau ce voiau. Acum cand au inceput sa riposteze, israelitii nu mai sunt chiar asa linistiti. O racheta din aia S-200 chiar daca e din anii 70, daca loveste un avion de-al lor ... nu e bine pentru ei.

Edited by XL700VA, 21 March 2017 - 14:01.


#54
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 Pollux, on 21 martie 2017 - 10:17, said:

ie mai complexe decat te minte pe tine propaganda moscovita.

https://en.wikipedia...ational_Council
Pe mine nu ma minte nimeni, spre deosebire de tine... lasa propaganda de 2 bani si informeaza-te din surse serioase:

ce vezi aici: http://www.un.org/en/member-states/ ?

Avem Syria sau nu avem?

Ce mizerie mi-ai bagat tu acolo? Mi-ai aratat ca vreo 2 state nu recunosc conducerea lui Assad si ca recunosc niste teoristi drept "guvern"? Pai si care-i problema? Sunt 31 de tari care nu recunosc Israelul deloc, nu doar conducerea acestuia. Il face cumva non-stat? Vreun fel de Abkhazia? Eu am impresia ca nu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate