Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce ingrasa mai mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postsebulbus, on 07 iulie 2017 - 08:09, said:

Pe esantion n=1 am constatat ca restrictia calorica tot aia face. Indiferent ca e low carb, indiferent ca e cum o fi. :)
Corect.
Dar ca studiul sa fie relevant in varianta asta si nu numai, un jurnal alimentar ar fi edificator.
Numa' zic. Ca e fucking boring sa faci jurnalul ala.

#74
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Nu am documentat riguros treaba, ca nu-i nimic spectaculos. Am vrut sa dau jos vreo cateva procente de grasime, merge (2/3 din obiectiv atins) cu ceva mai low carb high fat ca mi-am schimbat preferintele alimentare in ultima vreme. Acum cativa ani, cand a mai fost nevoie, eram mare fan carbohidrati si am sacrificat mare parte din grasimi. A mers si atunci.

Ambele situatii sunt in conditii de "i hate cardio". Asta nu s-a schimbat.

Un jurnal la mine ar fi plictisitor de citit si inca si mai plictisitor de scris. Am o serie de combinatii care imi plac, le stiu ochiometric datele si le sparg pe componente si recombin dupa cum am chef/am ramas fara ceva sau am chef sa experimentez. Nu traiesc pentru mancare ca sa fiu inspiratie pentru altcineva.

#75
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@rechinitza
Daca mananci seara nu te ingrasi, cu conditia sa te afli in limita caloriilor pe acea zi. Unii tin intermitent fasting, adica nu mananca dimineata si la pranz, iau o singura masa seara. Si slabesc chiar daca mananca glucide, asta pentru ca e greu sa manance echivalentul a 3 mese, evident ca vor manca mai putin si vor slabi pentru ca vor fi in deficit caloric. Nu exista nici un impediment in a manca seara glucide. E una din ideile false care circula pe net

#76
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postentry, on 07 iulie 2017 - 17:15, said:

@rechinitza
Daca mananci seara nu te ingrasi, cu conditia sa te afli in limita caloriilor pe acea zi. Unii tin intermitent fasting, adica nu mananca dimineata si la pranz, iau o singura masa seara. Si slabesc chiar daca mananca glucide, asta pentru ca e greu sa manance echivalentul a 3 mese, evident ca vor manca mai putin si vor slabi pentru ca vor fi in deficit caloric. Nu exista nici un impediment in a manca seara glucide. E una din ideile false care circula pe net
Intamplator nu am studiat doar pe net treaba, am fost nevoita sa dau si examen din chestiuni related.
Logic ca slabesti cand aportul versus consum e mai mic.
Pur si simplu e logic si cunoscut faptul ca metabolismul&alte functii ale organismului devin lente pe durata somnului. Asadar consumul scade. Digestia se termina in 4-5 ore. Prin urmare ceea ce se consuma inainte de somn, pe langa faptul ca solicita aiurea anumite organe poate conduce la depozitarea energetica.
Acum mi-e lene sa trec linkuri, sunt studii facute pe grupe de varsta cu consum caloric identic repartizat altfel in mese ca interval si continut.
Din pacate nu doar o simpla adunare si scadere dau bilantul unei diete. De acolo incolo a inceput nebunia cu analize ADN, intolerante alimentare, samd.
Succesul se masoara in stabilitatea greutatii corporale pe o durata de 2 ani.

In fine,  important e sa fii sanatos and fit.:D

View Postsebulbus, on 07 iulie 2017 - 12:52, said:

Nu am documentat riguros treaba, ca nu-i nimic spectaculos. Am vrut sa dau jos vreo cateva procente de grasime, merge (2/3 din obiectiv atins) cu ceva mai low carb high fat ca mi-am schimbat preferintele alimentare in ultima vreme. Acum cativa ani, cand a mai fost nevoie, eram mare fan carbohidrati si am sacrificat mare parte din grasimi. A mers si atunci.

Ambele situatii sunt in conditii de "i hate cardio". Asta nu s-a schimbat.

Un jurnal la mine ar fi plictisitor de citit si inca si mai plictisitor de scris. Am o serie de combinatii care imi plac, le stiu ochiometric datele si le sparg pe componente si recombin dupa cum am chef/am ramas fara ceva sau am chef sa experimentez. Nu traiesc pentru mancare ca sa fiu inspiratie pentru altcineva.

Cum adica "hate cardio"??:)))))

Edited by rechinitza, 07 July 2017 - 21:45.


#77
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrechinitza, on 07 iulie 2017 - 21:43, said:

Cum adica "hate cardio"??Posted Image))))

Adica nu e de mine asa ceva. Ori imi fac de lucru pe afara sub vreo forma sau alta, ori daca merg la sala, prefer sa ma intrebuintez pe masura.

#78
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postsebulbus, on 07 iulie 2017 - 22:03, said:



Adica nu e de mine asa ceva. Ori imi fac de lucru pe afara sub vreo forma sau alta, ori daca merg la sala, prefer sa ma intrebuintez pe masura.
A, m-am linistit. Nu e musai sa alergi in jurul cozii ca sa faci cardio.

#79
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

Quote

Prin urmare ceea ce se consuma inainte de somn, pe langa faptul ca solicita aiurea anumite organe poate conduce la depozitarea energetica.


O tii una si buna. Nu ai inteles ca ce mananci seara inainte de culcare poate reface rezervele care s-au mai golit pe timp de zi. Nu e obligatoriu sa se depuna ca grasime corporala. Dar nu ma mai obosesc.

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsebulbus, on 07 iulie 2017 - 22:03, said:



Adica nu e de mine asa ceva. Ori imi fac de lucru pe afara sub vreo forma sau alta, ori daca merg la sala, prefer sa ma intrebuintez pe masura.
Eu plec mult mai întrebuințat după un antrenament funcțional, decât după unul de forța...

View Postvinciun, on 07 iulie 2017 - 23:52, said:



O tii una si buna. Nu ai inteles ca ce mananci seara inainte de culcare poate reface rezervele care s-au mai golit pe timp de zi. Nu e obligatoriu sa se depuna ca grasime corporala. Dar nu ma mai obosesc.
Eu văd un "poate" acolo in fraza, cuvânt care spune multe...Și îl văd la amândoi. De ce te mai contrezi cu ea, când amândoi aveti rezerve asupra acumulării energetice, doar ca fiecare le adresați din Colțuri opuse?!

Edited by richelieu, 08 July 2017 - 06:44.


#81
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrichelieu, on 08 iulie 2017 - 06:42, said:

Eu plec mult mai întrebuințat după un antrenament funcțional, decât după unul de forța...

Din ce am vazut, tot pe esantion n=1, deficitul e deficit indiferent cum il obtin. Am continuat sa progresez si cand programul nu mi-a permis sa fac decat serviciu-somn cateva zile ajustand corespunzator caloriile.
Una peste alta, mie mi-e mai usor sa creez un deficit de 2-300kcal din alimente, daca am nevoie, decat sa fiu hamsteras pe banda 30 min peste rutina curenta. Forma fizica o socotesc separat, zic strict de manevrat greutatea in vreo directie.

#82
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
@rechinitza
Scaderea metabolismului pe timpul noptii este mica si nu influenteaza major arderile calorice pe o perioada de 24 h. Si digestia alimentelor presupune o ardere a caloriilor. Momentul consumarii alimentelor nu influenteaza slabirea sau ingrasarea. Cand nutritionistii recomanda atentie la mesele de seara se refera la faptul ca oamenii au tendinta de a consuma alimente bogate caloric seara, nu la momentul ales. Multii ajung seara acasa obositi si stresati dupa o zi grea de munca si simt nevoia unei deconectari. Si aleg alimentele cele mai gustoase ,inghetata, pizza, dulciuri, fast food.

Mai sunt si alte idei false care circula, de exemplu daca mananci mai des iti accelerezi metabolismul, la fel daca bei apa rece sau consumi condimente. Toate au un efect nesemnificativ. Mancatul seara nu ingrasa independent de caloriile consumate. Daca cineva mananca seara si se ingrasa este pentru ca mananca mai mult decat are nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate