Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce ingrasa mai mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_de_la_Raion, on 20 martie 2017 - 20:36, said:


Stie pe dracu. Eu am probleme cu burta si am sub 50.

Culca-te pe spate

#20
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 rosix, on 20 martie 2017 - 20:30, said:


de la 35 de ani
la mine dinainte de 30 am inceput sa fac burta.......

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 carens, on 20 martie 2017 - 20:43, said:

Sper sa nu va oripilez dar am trei variante de raspuns care sunt cu nu in fata:
- produse patiserie, paine, paste, pizza, etc;
- orez, fasole, cartofi;
- dulciuri, bla bla..
Fara mancare peste ora 18
Slabire garantata cate 3 kg pe luna chiar fara miscare.

Am uitat,, Alcolul.
Se zice ca suma tuturor viciilor e o constanta. De aceea intreb: sex avem voie?

#22
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 crank_, on 20 martie 2017 - 20:22, said:

Nu conteaza, 400kcal sunt aceleasi indiferent de aliment dpdv al arderilor.
Nu chiar... incearca sa te ingrasi band doar alcool(care ofera destule calorii)... o sa ai o supriza!

 gabyciobanu, on 20 martie 2017 - 20:35, said:

De exemplu, eu daca am mancat acele 400kcal in SEARA aceasta exista sansa sa nu ingrase deloc atata timp cat nu m-am "supraalimentat" si am mancat cat a trebuit si daca e sa zic asa am mancat niste "alimente sanatoase" pe care le consider fara foarte multe grasimi sau alte chestii mar,para,banana,portocala,kiwi ?
Tu nu mananci calorii, ca nu ai cum. Caloriile sunt doar o unitate de masura teoretica a energiei furnizate de alimente metabolizate de organism... doar ca nu toate alimentele sunt metabolizate la fel de repede, in aeeasi proportie, samd... din pacate inca exista multe necunoscute, insa o ordine destul de general acceptata in privinta cresterii in greutate la aceeasi cantitate estimata de kcal, ar fi
- carbohidratii(se gasesc in cantitati mari in paine, diversele aluaturi din grau si nu numai care ajung la pizza, dulciuri samd, paste, zahar, fructoza, etc. - si sunt si digerate/metabolizate ursor)
- grasimile(si aia animala, si aia vegetala... de exemplu cartofii prjiti ingrasa din cauza uleiului imbibat in ei, nu din cauza cartofului)
- proteinele(astea mai greu ingrasa)

ceva info:
http://time.com/2988...-created-equal/
https://authoritynut...-not-a-calorie/
http://www.webmd.com...tudy-suggests#1

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabyciobanu, on 20 martie 2017 - 20:35, said:

De exemplu, eu daca am mancat acele 400kcal in SEARA aceasta exista sansa sa nu ingrase deloc atata timp cat nu m-am "supraalimentat" si am mancat cat a trebuit si daca e sa zic asa am mancat niste "alimente sanatoase" pe care le consider fara foarte multe grasimi sau alte chestii mar,para,banana,portocala,kiwi ?

Da si nu, in sensul in care fiecare corp, in functie de masa musculara pe care o are, are un minim de consum in kcal care, daca este respectat nu conduce la depozitare de grasimi.  In acelasi timp insa, zaharurile (chiar si din fructe) sunt de evitat in toate ipostazele posibile - respectiv te poti alimenta cu fructe, consumandu-le independent, fara a le combina intre ele la aceeasi masa, si doar pe stomacul gol, de preferinta dimineata. Multa lume combina in mod gresit fructe la aceeasi masa, netinand cont de cantitatea imensa de zahar introdusa in organism prin aceasta combinatie si de faptul ca fiecare fruct are regim de digestie diferit, iar combinarea lor, inseamna aproape intodeauna dificultati de digestie, generarea de fermentare si gaze in colon.

Deci mese cat mai independente una de alta, cat mai putine combinatii de alimente si mare, mare atentie la zaharuri. Aproape 90% din tot ce bagam in gura contine zaharuri in diverse forme, motiv pentru care orice supliment de zahar, oricat de mic ar fi, se depoziteaza pe abdomen.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
200 de kcal folosite pentru a dormi cu pofta,  ingrasa mai mult decat 400de kcal folosite la taiat lemne.

#25
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Eu (veterana a dietelor, cu cu success as putea spune) ti-as recomanda sa renunti la smootie, o inventie idioata pentru americani obezi.
Ori mananci fructul intreg, ori altceva masticabil. Nu multi au experimentat asta, insa la un moment dat, daca te privezi de produse de panificatie si chestii solide in general , adica mergi pe iaurturi, branze dietetice, oua, etc, ajungi ca efectiv ai nevoie sa iti satisfaci nevoia de a mesteca ceva.

Referitor la fructe vs proteine seara - categoric nu fructe. Explicatia s-a mai dat mai sus.

Evident, depinde si de organismul tau, trebuie sa studiezi ce e ok pt tine si ce nu, eu de exemplu sunt foarte ok pe un regim cu un aprot crescut de proteine : ca exemplu - ten curat, energie sporita, abdomen plat. Daca ma apuc de paine, gata - burta, cosuri si as zace tot timpul.

#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Caloriile in exces care provin din grasime nu se pot stoca decat ca strat adipos.
Caloriile in exces care provin din carbohidrati si proteine se pot stoca si in muschi ca glicogen, nu doar ca strat adipos.

#27
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 crocko.dilul, on 20 martie 2017 - 22:39, said:

Se zice ca suma tuturor viciilor e o constanta. De aceea intreb: sex avem voie?
Sexul e primordial dar trebuie facut impreuna cu un partener dispus.

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gabyciobanu, on 20 martie 2017 - 20:18, said:

Buna seara!
Am si eu o nelamarurire, ce poate sa ingrase mai mult? 400 kcal de carne,paine,branza etc... (in combinatie cat ptr o masa completa) sau 400 de kcal de fructe? Sunt la dieta si obisnuiesc ca seara sa mananc un smoothie si in seara aceasta am ales sa mananc un smoothie facut doar din fructe. Ma poate cineva la aceasta intrebare ?

ce e mai greu: un kilogram de pene sau un kilogram de fier?

 carens, on 21 martie 2017 - 08:00, said:

Sexul e primordial dar trebuie facut impreuna cu un partener dispus.

Pe de altă parte, dacă partenerul nu-i dispus depui mai mult efort, slăbești mai mult.

#29
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
hmmm, niste raspunsuri foarte interesante si o sa tin cont... Cate kcal recomandati unui baiat de 19 ani caer vrea sa dea jos niste kg? nu ma luati ca nu am nevoie deoarece ma uit in oglinda si vad un barbat de 40 de ani la ce burta am(exagerez)
sunt genul de persoana care bea apa si se ingrasa =))

#30
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 gabyciobanu, on 21 martie 2017 - 09:39, said:

hmmm, niste raspunsuri foarte interesante si o sa tin cont... Cate kcal recomandati unui baiat de 19 ani caer vrea sa dea jos niste kg? nu ma luati ca nu am nevoie deoarece ma uit in oglinda si vad un barbat de 40 de ani la ce burta am(exagerez)
sunt genul de persoana care bea apa si se ingrasa =))
Lasa sarea, continua cu consumul de apa : retentia de apa este o tendinta a corpului atunci cand nu are la dispozitie regulat suficienta apa.

 EXIT, on 21 martie 2017 - 07:56, said:

Caloriile in exces care provin din grasime nu se pot stoca decat ca strat adipos.
Caloriile in exces care provin din carbohidrati si proteine se pot stoca si in muschi ca glicogen, nu doar ca strat adipos.
Fals. Nu se stocheaza nimic in muschi, odata procesate ori se consuma ori se depun; Grasimile in lipsa hidratilor de carbon se proceseaza partial; poti slabi mancand felii prajite de carne cu maioneza; nu este neaparat si sanatos, in schimb.

#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ba nu e fals. :P
Pune mana macar pe Wikipedia inainte de a da sfaturi pe Internet.
Despre slabit mai sunt cateva discutii si nu uitati nici discutia despre miturile alimentare.

#32
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Ba e foarte fals; ai auzit vreodata de scaun gras ? Si nu te uita pe wikipedia, o sa gasesti probabil un fotoliu, si nu despre aia vorbesc.

#33
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ba nu e fals; ai auzit vreodata de twisted nematic?

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 sarac.lipit, on 20 martie 2017 - 20:28, said:

important e să mănĂźnci cĂźnd ți-e foame și ce ți-e poftă
organismul știe exact ce nevoi are
de la 50 de ani ...Ăźncep grijile cu burta
Știe pe ma-sa. Nu mai știe nimic amărâtul...

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 gabyciobanu, on 21 martie 2017 - 09:39, said:

hmmm, niste raspunsuri foarte interesante si o sa tin cont... Cate kcal recomandati unui baiat de 19 ani caer vrea sa dea jos niste kg? nu ma luati ca nu am nevoie deoarece ma uit in oglinda si vad un barbat de 40 de ani la ce burta am(exagerez)
sunt genul de persoana care bea apa si se ingrasa =))
nu exista un numar de calorii standard recomandat....daca parintii tai sunt grasi atunci vei avea de lupta cu kg....
fa miscare(sport, sala, etc) si o dieta cat de cat si ai sa vezi ca rezultatele vor apare
NU EXISTA, "orice-as face nu slabesc" totul tine de vointa/motivatie

Edited by Valmont43, 21 March 2017 - 15:19.


#36
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ba da, daca mananca doar 1500kcal slabeste incet dar sigur.
poti avea un parinte foarte gras si celalalt slab. o gramada de cazuri, evident parlitul e barbatul. :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate